BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. voor dergelijke ontheffing geen enkele reden en vreesde men daarvan misbruiken. Het voorstel van de heeren Mouton, de Jonge en van Geuns tot af schaffing der kermis na 1877 is niet in behandeling genomen, althans voor zoover de strekking a fond betreft. Op voorstel van den heer van der Gon Netscher heeft de raad besloten die voordragt te verdagen en burg. en weth. uit te noodigen ten spoedigste praeadvies uil te brengen, ten einde tot eene volledige beoordeeling en afdoende beslissing te komen. Op Maandag den 18'° December zal aan het ministerie van binnen!, zaken de aanbesteding plaats hebben van de uitvoering van grond- en fun- damentwerken voor een nieuw gebouw ten dienste van hel depart, van jus titie, op den hoek van de Lange I'ooten en hel Plein alhier. ESCELASI». LONDEN5 December. De verkiezingen voor de Londensche schoolcommissie, dezer dagen ge houden j zjjn ten voordeele der openbare scholen uitgevallen. De ijzer-industrie hier te lande begint te herleven en wel, naar men zegt, ten gevolge van het uitzigt op oorlog. Overal hcerschl de grootste werkzaamheid. Niet alleen pantserplaten en dergelijke voor binnen- en buitenlandschc regeringen en ijzeren gedeelten van schepen en stoommachi nes voor gewone schepen worden vervaardigd, doch er is zelfs sprake dat ook fabrieken voor spoorwegrails zullen veranderd worden om als scheeps werven dienst te doen. De Aberdeen Observer meldt dat Scholsche walvischvaardcrs dit jaar een nieuw spoor van de expeditie van Franklin hebben ontdekt, In de golf van Cumberland zou een Eskimo, Tyson geheeten, hun medegedeeld heb ben, dat een stam van zijn volk, welke veel noordelijker woont, jaren ge leden een Engelschman, Crosier, na hem lang gevangen gehouden te heb ben. vermoord heeft. Het hoofd van dien stam zou nog in leven zijn. Crosier was tweede officier aan boord van Franklin's schip Ahoxj. Volgens berigten uil Cape Coast Castle van den 14'1'n November had den de inwoners van Dahomey, door de blokkade verbitterd, kooplieden op- geligt en fabrieken uitgeplunderd. Zeven inboorlingen, die van een verdrag lepten, waren op bevel van den koning met den kogel gestraft. De inwo ners van Whydahbij den Engelschen gezagvoerder om bescherming vra gende, waren door die van Dahomey aangevallen. De stormen der laatste dagen hebben aan de kusten grootc schade veroorzaakt, vooral in Schotland. Volgens berigten uit de Kaapstad van 7 Nov. had de gouverneur der Kaapkolonie den 6d,n October een brief aan president Burgers afgezonden, waarin hjj de ontvangst van het antwoord van den president op de vragen der Britsche regering betreflende den oorlog in de Transvaal vermeldt, onder byvoeging, dat bij dat antwoord naar Londen heeft opgezonden. In afwach ting van het gevoelen der regering in het moederland geeft de gouverneur te kennen: dat het hem leed doet te vernemen, dat president Burgers, in weerwil van de verloogen der Britsche regering, den strijd tegen Secocoeni wil voortzetten; vooral omdat die strjjd gevoerd wordt door middel van huurlingen, die op hoop van buit de wapenen voeren, en met de ondersteu ning van andere Kafl'ersiammen. Het barbaarsche karakter, dat de oorlog daardoor verkrijgt, zoowel als de belangen der zijdelings of regtstreeks bij den oorlog betrokken Britsche onderdanennopen den gouverneur na mens de Britsche regering legen het voortzetten van den strijd te proteste ren. die spoedig geëindigd zou zijn, indien de Transvaalsche republiek tevre den wilde zijn met de grenzen, die op hare eigene kaarten van den nieuwe- ren lijd zjjn aangegeven. CBIXKH i.3 H. Het Journ. off. meldt, dat er op nieuw aan 107 veroordeelden ter zake van de Commune kwijtschelding of vermindering van straf is verleend. Naar men verneemt heeft de voorzitter van den senaat, de lieer d'Audriflet-l'asquierdoor Mac-Mahon geraadpleegd, hem den raad gegeven het zamenstellen van een kabinet aan den heer Jules Simon op Ie dragen. De kamer van afgevaardigden heeft met 405 tegen 32 stemmen het crediet van 300,000 fr. voor reis- en representatiekosten van den president goedgekeurd, dat door de begrootingscommissie was voorgesteld als toelage boven zijne wedde. De minister van financiën, die eerst aan de kamer had medegedeeld dat Mac Mahcn weigerde deze toelage aan te nemen, moest ten laatste zelf de toekenning er van verzoeken, en wel om politieke redenen; hij liet hel echter aan den maarschalk over, van het voor hem beschikbaar gestelde geld geen gebruik te maken en hel, door middel van eene intrek king van het crediet, in de schatkist Ie laten. De commissie, belast met het onderzoek van het voorstel van den afgevaardigde Naquettot veroorloving der echtscheiding, heeft geweigerd dit voorstel in overweging te nemen. De gedelegeerden van de bureaux der drie groepen van de linkerzijde hebben bel volgende besluit genomen: //De gedelegeerden van de groepen der linkerzijde hebben, ten gevolge van de Zondag gehouden bijeenkomsten verklaard dat de drie groepen het volkomen eens zijn over de waardering van de oorzaken der bestaande crisisen dat derhalve de meerderheid hare medewerking zal verleenen aan een kabinet, dat werkelijk parlementair is en besloten heeft een einde Ie maken aan de tegenstrijdigheiddie nog steeds voortduurt tusschen den geest der meerderheid van 20 February en de houding van een groot aantal ambtenaren." liet Joum. des Dèb. geeft zijne afkeuring Ie kennen over de houding van de kamer van afgevaardigden en den senaat. Wij hebben, zegt dit blad. een kamer, wie het ten eenenmale aan politieke ervaring ontbreekt, en een senaatdie van zijn gemis aan ondervinding gebruik maakt om den loop der regering te bemoeijelijken door een kwaadwillige en hartstogtelijke oppositie. De stemming, jl. Vrijdag in den senaat gehouden, waarbij Bona- partisten, uiterste regterzijde en de steeds slingerende, zoogenaamde con stitutionele groep zich tegen de regering verklaarden, bewijst, dat de senaat zich laat meeslepen door eene grillige politiek, zonder regelen of beginselen. De Univers is natuurlijk van een ander gevoelen. Dat blad ziet in de verwerping van het voorstel tot staking der vervolgingen een gunstig voor teeken. Voorlaan kan de maarschalk er niet aan twijfelen, dal er eene magt bestaat, die zich tegen den revolutionairen inval verzet. De fabriek van gezegeld papier te Arches, de eenige die Frankrijk be zit en die in 1860 was opgerigt, is afgebrand. De daardoor veroorzaakte schade wordt op 1,400,000 fr. geschat. De fabriek had 400 werklieden in dienst. Met betrekking tot de vondst van de verminkte vrouw verneemt men het volgende: Een tweede huiszoeking had Woensdag ten Imize van Billoir plaats en leidde tot de ontdekking van een aantal voorwerpen, die aan Marie le Manach toebehoord hebben: hemden, zakdoeken, kammen, pom- made, een vingerhoed, naalden en een tabaksdoos gemerkt Bellangé. Men vroeg Billoir, waarom de vrouwtoen zij hem verlietdeze voorwerpen niet had medegenomen. Hij wist het niet. Overigens volhardt hij volkomen bij zijn eerste stelsel van verdediging: hij weet niets, hij is onschuldig, soms wordt hij ongeduldig en kwaad. Hij zegt dat hij den 6eo November den geheelcn dag met de weduwe Bellangé had doorgebragtdat zij des avonds een hevigen twist hadden, ten gevolge waarvan zij hel voornemen lekei, nen gaf hem te verlaten. Den volgenden morgen, ten 7 ure, haalde zij eten, pakte toen het haar loebchoorendc bijeen en vertrok om niet meer weer te kceren. B V 3 T I G II L A N D. In den rijksdag antwoordde prins Bismarck op de interpellatie van den heer Eugen Richter in hoofdzaak het volgende; Hij was het met den inlerpellaut eens, dat Rusland met zijne lol-politiek op een dwaalweg is; doch hij was niet bij magie te bewerken dat een andere weg werd ingeslagen. (Iet motiveren van de interpellatie was ove rigens niet geschikt om den arbeid der regering met betrekking tot de handels-politiek te vergemakkelijken. De interpellatie, zeide hij, benadeelt mijne bemoeijingen tot behoud van den vrede. Rusland verlangt op liet oogenblik van ons geen groote inschikkelijkheid, liet is niet uil op groole veroveringen. Keizer Alexander was ons steeds een trouw bondgenoot. Thans verlangt Rusland van ons slechts medewerking tot eene conferentie, tot verbetering van het lol iftr Christenen in Turkije, waartoe onze keizer en de natie gaarne de hand leenen. Blijft de conferentie zonder resultaat, zoo is het uitbreken van vijandelijkheden waarschijnlijk. Ook daarbij ver langt Rusland onze hulp niet. Niemand kan echter verwachten dat wij te gen Rusland's handeling in dit geval een veto zouden uitbrengen, wjjl liet immers oogmerken geldt, die wij zeil goedkeuren. Onmogelijk kan ter wille van de lol-quaestie onze vriendschap met Rusland plaats maken voor vijand schap. Was de interpellatie bedoeld om ons van Rusland te vervreemêttt, zoo is dit le betreuren. Doch zoolang wij op deze plaats slaan, zal hetn niet gelukken onze vriendschap met Ruslandin de geschiedenis van hon derd jaren geworteld, te verbreken. De alliantie tusschen de drie keizers verdient nog volkomen haren naam, en beslaat nog voort. Ook met Enge land zoo goed als met Rusland, leven wij in eene honderdjarige vriend schappelijke verhouding. Ten opzigle van de Oostersche quaestie hebben wij ons ten laak gesteld, tusschen de mogendheden bemiddelend op te tre den en naar ons beste vermogen te trachten den vrede te handhaven, Al brengt nu de huidige toestand voor onszelf geen quaestie van oorlog mede, toch eischt hij ook voor ons eene buitengewoon omzigtigc houding. Wij moeten de goede verhouding tusschen de mogendheden zoeken te handhaven, Eerst wanneer een van onze vrienden door eene andere mogenheid in gevaar gebragt werd, zouden wij werkdadig kunnen optreden. Onze welgezinde verhouding tot alle mogendheden is door allen erkend gewordenen zal, naar wij hopen, bijdragen om den oorlog te localiseren. Daarop zijn al onze bemoeijingen gerigt. En wij gelooven tf.it het nog komen zal tol ecu i bijleggen van alle bestaande geschillen tusschen Rusland en Engeland. liet Journ. de St. Vél. deelt mede, dat hel onderhoud tusschen prins Bismarck en lord Salisbury geleid heeft tot eene directe brietwisseling lus- schen den Czaar en koningin Victoria, met eene voor den vrede gunstige strekking. Eenigen lijd geleden hebben verscheidene agenten van handelshuizen te TriestWeenen en Hamburg 250,000 stuks buit gemaakte F ransel» Chassepöt-geweren uit de Duitsche depóts langs den Rijn aangekocht, naar het heette deels voor het Grieksehe, deels voor het Zwecdsche of Deensclie leger-armee. Volgens het Frankf. Joumnl is er echter aan het licht ge komen, dal die wapens naar Rusland en Servië moeten zijn verzond* Daar er nu langs denzelfden weg ammunitie werd aangekocht, is de al- levering daarvan verboden en zijn de daaromtrent gesloten contracten vernietigd. Naar men uit Bern meldt is Donderdag avond jl. te Yverdun eene hevige aardsclntdding waargenomen. TURKIJE. De Porie zou, indien men geloof mag slaan aan eene mcdedeeling VVeener bladen, aan de ambassadeurs der groote mogendheden hebben doei kennen dat zij geneigd is de hervormingen aan te nemen voor Bosnië, bul' garije en de llerzegowina, welke de meerderheid der leden van de confe rentie zal willen vaststellen. Zij behoudt zich alleen het regt voor om ook aan hare andere onderdanen dergelijke hervormingen toe te staan. De Port® zou echter een casus belli maken van elke inmenging van eene der mogen'' heden afzonderlijk, met name van eene bezetting van Bulgarije door Russi sche troepen. Indien echter Ooslentijk, nadat Rusland op Otlomanniscb gebied was doorgedrongen, zijnerzijds Bosnië en de llerzegowina wilde be-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2