LfilDSCIIE COURANT. |S70» ,V. 289. DONDERDAG 7 DECEMBER BIN NEK LA NI) UK BK IIGTE N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaan, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regeis 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 0 December. De minister van koloniën heelt de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid, die bij het balaillon mineurs en sappeurs bestaat lot opleiding van jongelingen voor bet kader der genietroepen van het Neileriandsch-lndische leger; de ter opleiding aan te nemen jongeling moet ligchameljjk geschikt zijn voor de militaire dienstminstens 1G jaar oud zjjn en den leeftijd van 18 jaar nog niet bereikt hebben. De verdere voor waarden worden door de Staatscourant medegedeeld. - Z. M. de koning beeft een besluit genomenwaarbij de betrekkingen van inspecteur der artillerie en van directeur van het materieel worden op geheven. De titularissen zullen voortaan de betrekking beklecden respecti- veljjk van gcneraal-majoor inspecteur vsn hel personeel en generaal-majoor inspecteur van hel materieel der artillerie. De oudste in rang zal kunnen zijn luitenant-generaal. - Van den tweeden vermeerderden druk van Kennemerlandballaden door M'. J. Hofdijk, verscheen dezer dagen de achtste aflevering, met welke de nieuwe uitgave van dezen, aan H. M. de koningin opgedragen, dichtbundel thans compleet is. Zie de hierachter voorkomende aankondiging. - De Staatscourant bevat hel verslag van den minister van binncnland- sclte zaken aan Z. M. den koning betreffende den afloop van de ligting der nationale militie over 1876. Het bedrag dier ligting werd op 11000 man vastgesteld. Het getal ingeschrevenen bedroeg 31509 tegen 30710 in 1875. Er zjjn voor de ligting van 1876, zoo bjj de militie te land als bjj de zee militie, 10808 man ingelijfd, zoodat het getal ontbrekenden 192 bedraagt, ten gevolge van gebrek aan beschikbare lotelingen in 103 gemeenten waaronder Amsterdam met een tekort van 26 lotelingen op een aandeel in de ligting van 777, bij een getal ingeschrevenen van 2226. Was het bij de vier vooralgaande jaren gebleken, dat het aantal ontbrekenden grootcr of kleiner is naar gelang van hel getal ingeschrevenen cn van het bedrag der ligting. het jaar 1876 maakt hierop eenc ongunstige uitzondering, want terwijl toch hel getal ingeschrevenen in dal jaar grooter was dan in elk der jaren 1873, 1874 en 1875, en het bedrag der ligting evenzeer op 11000 man is vastgesteld, zoo is er bij bet tekort op de ligting van 1876, in plaats van vermindering, eene niet onbelangrijke vermeerdering waar te nemen. liet getal ingelijfde plaatsvervangers in 1876 bedroeg 1629, dus ruim een zevende deel van het aantal afgeleverde manschappen. Van de bevoegdheid lot het stellen van plaatsvervangers is bij de ligting van 1876 minder ruim gebruikt gemaakt dan in elk der vier voorafgaande jaren. Evenzeer is er, ten aanzien van de nommervcrwisselingofschoon tol een eenigzins hoogcr bedrag dan in 1875, toen hel getal ingelijfde nommerver- wisselaars 549 bedroeg, bij de drie vooralgaande jaren vergeleken, ook bij de ligting van 187C vermindering waar te nemen, liet aantal der in dat jaar als zoodanig opgetredenen bedraagt 565. liet aantal toegekende vrij stellingen wegens gemis van de gevorderde lengte blijft in de laatste jaren steeds afnemende; daarentegen is de vrijstelling wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken klimmend. Als ecnigc wettige zoon is bij de ligting van 1876 aan 4386 lotelingen vrijstelling toegekend, en wegens eigen militaire dienst of die van broeders werd in 1876 vrijstelling toegekend aan 9279 lotelingen. Uit Oude Wetering meldt men aan de N. R. C. dat Maandag morgen door een plotseling opgekomen hevige onweersbui vier baggerlui op de kleine Braassemermeer in doodsgevaar verkeerden. De door den wind opge zweepte golven sloegen over de volgeladen pramen heen, met dat gevolg dat een der mannen, L van Klink geheeten, van zijn schuit werd afgesla gen en in de diepte verdween. De drie overigen werden slechts met moeite gered. Eerst des avonds hee'l men het ljjk van den ongelukkige met dreg gen kunnen vinden. Hij laat eene weduwe na met zes jeugdige kinderen. Naar wij vernemen, meldt de B.C., is eene schilderij van onzen stad genoot, den heer E. Koster, op het Paviljoen Welgelegen, op het concours 'an de //Société Dunkerquoise pour l'encouragcment des sciences, des lettres «t des arts" bekroond met de gouden medaille. De uitgeschreven prijsvraag 'erlangde, eene schilderij in olieverf ter grootte van 65 cn 54 cM.een ge schiedenis, landschap, genre enz. ten onderwerp hebbende, naar verkiezing van den inzender. De beer Koster had zijne schilderij ingezonden onder den tilel van Ville de Delft. Souvenir de la Hollande," en met het motto: *Das Werk soil den Meister loben." - Te Alkmaar is gevankelijk binnengebragt eene jonge dochter van den Helder, verdacht van een kind, waarvan zjj moet bevallen zijn, in zee te hebben geworpen. De gemeenteraad van Zwolle heeft aan den heer dr. F. Goslings eer vol ontslag verleend als conrector der Latijnsche school, en in zijne plaats benoemd den heer dr. S. J. Warren, thans praeceplor aan die school. - Te Rouveen werden Zaturdag avond bij een ingezeten de glasruiten stuk geslagen. Toen hij met zijne vrouw hierop naar buiten kwamwer den vier schoten op hen gelost. Beiden werden getroffen. De vermoede lijke dader is een persoon, die reeds meermalen met de justitie in aanra king is geweest. Nabjj Dokkum heelt Vrijdag avond een hevige brand gewoed. Degroote nieuwe boerenhuizing van den landbouwer de Jong, met bijna alles wat er in was, is vernield. De man, de vrouw, de meid en de beide kinderen moesten zich haasten, om niet mede in de vlammen om te komen. Dertig stuks schoone koebeesten en vjjf paarden, alsmede bet boerengereedschap, wagens, hooi en granen, huismeubels enz. zijn een prooi der vlammen ge worden. Alleen de huizing en de meubels waren verzekerd. Men meldt uit Tubbergen: Aan de grens op Nederlandsch gebied had Woensdag eenc verloting plaats. Na afloop daarvan begaf men zich over de grens, waar de jenever goedkooper is. Daar ontstond een twist, waarbij de bouwman Weerseman. uit Ilalle (Pruissen), een messteek in den onder buik ontving, ten gevolge waarvan zijn leven gevaar loopt. De dader is een Nederlander, die reeds vroeger herhaaldelijk wegens kloppartijen met de policic in aanraking is geweest. 'sGRAVENHAGE, 6 December. Z. M. heeft benoemd tot aide-essayeur bjj 's rijks munt C. G. Sloot. De heer T. B. Granpré Molière, pred. bij de herv. gemeente te Wecsp, is benoemd tot veldprediker voor de dienst bjj de protestantsche militairen van hel leger in Nederl. Indië. In de zitting van de tweede kamer van heden is het hoofdstuk justi tie aangenomen met 67 stemmen tegen 1, die van den heer Ilaffmans, nadat de minister den post voor eene nieuwe gevangenis te 's Hage had teruggenomen. De begrooting voor Ommerschans en Veenhuizen is aange nomen met 65 tegen 2 stemmen, na aanneming van een amendement van den heer van Houten, ter vermindering met ƒ10400, om niet te pracjudi- ciërcn op de toekomst der bedelaarsgestichten. De behandeling van hoofd stuk V is aangevangen. Er zijn geen algemeenc beraadslagingen gevoerd. Morgen voortzetting. De heeren Tak van Poortvliet cn Stieltjes hebben twee amendementen voorgesteld op de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1877. Het eerste strekt om de medewerking van den staal bij de verbetering van de Berkel en dé Rcggc te verzekeren. Hel andere amendement strekt om den aanleg van een voldoenden waterweg van Amsterdam naar den Rijn af te scheiden van de droogmaking der Zuiderzee en te verzekeren dat in 1877 voor dit kanaal de hand aan het werk worde geslagen. De heer de Vries heeft voorgesteld den post jaarwedden van de inspec teurs, de hoofd-ingenieurs en adspirant-ingenieurs op de begrooting vóór binnenl. zaken te verminderen met 38100 en dien van jaarwedden en toe lagen van het personeel belast met het toezigt op de landsgebouwen enz. te verminderen met 3800, waardoor beide posten tot hetzelfde bedrag zullen worden uilgetrokken als daarvoor op de loopende begrooting is toegestaan. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is afwijzend beschikt op het verzoek van J. van Koolbergen, te Amsterdam, om concessie voor een abattoir of algemeen slagthuis, en besloten niet terug te komen op het voor eenigc weken genomen besluit om een zoodanig abattoir voor rekening der gemeente in te riglen. In zake hel verzoek der hoogcre autoriteit tol het verleenen van tol vrijdom in deze gemeente aan de vreemde gezanten, heeft de raad zich incompetent crklaard, daartoe geleid door de beschouwing, dat volgens art. 256 der gemeentewet de vrijdom alleen door den koning kan worden verleend, omdat hij algemeen moet werken, waaruit volgt dat het gemeen tebestuur nooit vrydom kan gev.eu. Algescheiden echter daarvan vond men

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1