LEIDSCHE COURANT. 287. IS 7fn DINGSDAG 5 DKCEMUKll De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs <ler Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 'f 3.35, franco p. p. /3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommets der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels I.— iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BER IC H TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4Jc° Mei 1872 (Gemeenteblad n". li); Brengen ter algcmecnc kennis dat tot het laten Inschrijven van nlcuirc leerlingen voor de openbare schol.cn voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwjjs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Fesl voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1® klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in hel schoolgebouw aan de Hoont mar kt der 2C klasse, voor jongens, in hel schoolgebouw in de Pieterskerk- straat; der 2® klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Rreêdraat; en wel van den 4,hu tot en met den 16Je° December e. k.. dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen lot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrjjdag bovendien van hal/twee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 30 November 1876. y. d, BRANDEI ER.- Burgemeester. EL KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHK BEIUGTEN. LEIDEN. 4 December In de maand November zjjn binnen de gemeente Leiden geboren 124 kinderen, als: 72 zoons en 52 dochters. Overleden 88 personen, als: 13 mannen, 16 vrouwen, 22 zoons eu 37 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Gehuwd 40 paren. De alhier gevestigde Wcrkmans-Vereeniging /-Nut en Genoegen" vierde Zaïurdag avond haar tienjarig beslaan. Wel mogt zij dal vierenomdat blijkens de daarvan openbaar gemaakte jaarverslagen, zij in dat tijdvak eene uitbreiding verkreeg, die men bij de oprigting niet bad durven voor spellen. De feestviering had plaats in de stads-gehoorzaalalwaar de leden zich ten 7 uren vereenigden. Nadat de eereleden, donateurs en genoodigden voorafgegaan door de banier der vereeniging, waren binnengeleid onder het spelen van ecu niarsclidoor den kapelmeester Grentzins voor deze gelegenheid gecomponeerd, werd hun door den voorzitter, den heer 1. Goedeljec. een welkomsgroet toegebragt. Met genoegen zag hjj dat de commissie voor de volksvoorlezingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de a(deeling der Ned. maatschappij Ier bevordering van fljjverheid aan deze plaats waren vertegenwoordigd. Een der eereleden, de heer J. Kneppclliout. aan wicn de vereeniging groote verpligting had. daar hij van de oprigting af haar hel vrije gebruik van een gebouw in de Schoolsteeg had toegestaan, werd door ongesteldheid verhinderd liet feest bjj te wonen. De voorzitter kon niet nalaten daarover zijn leedwezen uit te drukken en gelooide de tolk te zijn van al de leden, wanneer hij zijnen iftnigen dank uitsprak voor het vele goede, door dien heer aan de vereeni ging bewezen. Dien dank bragt hjj ook aan het bestuur van de aid. der maatschappij voor nijverheid, die aan de vereeniging gedurende negen jaren e?n belangrijk subsidie had verleend, hetgeen, door een z3menloop van om standigheden, thans niet meer kon plaats hebben, alsmede aan liet eere-lid den heer C. Blansjaar, die gedurende vele jaren geheel belangeloos de ver eeniging van een tal van tijdschriften had voorzienwaarvan steeds een zoo trouw gebruik was gemaakt. Ook aan de uilgevers der dagbladen hier ter slede bragt hij dank voor het gedurende jaren kosteloos verstrekken van exemplaren hunner bladen, ten gehruike op de wekclijksche bijeenkomsten der leden. Voorts betuigde hij nog zijne erkentelijkheid aan al de heeren die zoo menigmaal door keurige voordragten het houden van winter-lezingen hadden mogelijk gemaakt. Hij hoopte dat zij daarmede zouden voortgaan; en dal de leden nog menigmaal het voorregt zouden genieten van liunne nuttige lessen voordeel te trekken. De vereeniging had ook groote verplig ting aan den lieer W. T. Werst, wegens de voorlichting in vele zaken door hem geschonken; ook dit mogt hij niet onvermeld laten. Uit het korte overzigt van de geschiedenis der vereeniging, dat de voor zitter daarop liet volgen, bleek dat van de 22 leden, waaruit zij bij de oprigting bestond, thans nog 3 aanwezig waren. Het getal leden was gaandeweg geklommen tot ruim 400. De vereeniging mogt het genoegen smaken gedurende den tijd van haar bestaan een verguld zilveren en eene groote bronzen medaille op de tentoonstellingen, waaraan zij deel nam, te behalen. Onder de vele nuttige werkzaamheden, waarmede de leden zich hadden "bezig gehouden, was ook het teekenen, hetwelk moest worden gestaakt wegens het overlijden van den heer J. Engels, die zich met het onderwijs in dat vak had belast. Aan zijne nagedachtc'nis werd door den voorzitter eene welverdiende hulde gebragt. Aan kinderen van leden wordt thans nog geregeld tweemaal 's weeks onderwijs in het tcekenen (door den lieer Gocdeljee Jr.) verstrekt. Het ziekenfonds, geruimen tijd na de oprig ting aan de vereeniging verbonden, was in weerwil van de vele uilkeerin- gen, in het loopende jaar reeds ƒ1500, in staat aan zijne verpligtingcn te voldoen en op denzelfden voet voort le gaan. Aan bh. donateurs werd echter in overweging gegeven de bijdragedoor hen aan de vereeniging geschonken, voortaan aan het ziekenfonds te verstrekken. Ten slotte noo- digde de voorzitter allen uit de feestviering der leden cenigen tijd met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Nadat aan liii. donateurs en genoodigden de eerewijn was aangeboden en de leden een feestlied hadden aangehevenvroeg de heer W. T. Werst het woord. Hij wenschte de vereeniging geluk met hel feest, dat zjj vierde. Hare leden mogten het wel beseffen dat de vereeniging nooit had knnnen worden hetgeen zjj nu was, indien het bestuur niet had getoond dat het in allen deele voor zijne taak berekend was geweest. Hij wenschte dat het bestuur, inzonderheid de voorzitter, nog vele jaren gespaard mogten wor den, ten einde de belangen van de vereeniging op gelijke wijze te blijven behartigen. Hij eindigde met den wensch: Bloeije Nut en Genoegen! Leve de heer Goedcljeehetwelk door fanfares van de muziek en algemeen ge juich werd beantwoord. De feestviering werd nu, onafgebrokenvolgens het programma voortgezet. Muziektiitvoerigen en voordragtcn, zoowel van ernstigen als van comischen aard, wisselden elkander af en schonken veel genoegen. Door het lid de Roov werden enkele zangstukken op niet onverdienstelijke wijze uitgevoerd. Door ecnige leden werd eene pantomime, Arlequin schilder, opgevoerd, die uitstekend slaagde; de uitvoerders kweten zich op eene loflelijke wijze van dit voor hen zoo ongewone werk. Voor en na de pauze gaf de hofmecha- nicus Bamberg, uit Amsterdam, voorstellingen in de goochelkunst, die al- gemeene voldoening schonken en waarbij deze niet alleen zijnen ouden roem handhaafde, maar ook van groote vorderingen in het vak bljjken gaf. In den loop dezer feestviering gaven de lieer burgemeester en een der hh. wethouders, door die eenigen tjjd met hunne tegenwoordigheid te vcreereneen blijk hunner belangstelling in de vereeniging. Na het vertrek van hh. donateurs en genoodigden werd door den voor zitter aan de leden medegedeeld dat twee weduwen in kommervollen toe stand vcrkeei'denbeide vrouwen van leden, die overleden waren, ën waar van een met 7 kinderen; dë andere weduwe had 3 kinderen Waarbij een dat tiaar spraakvermogen mist. Hét voorstel tot het houden eener collecte voor de beide weduwen vond bijval en déze collecte bragt op de aanzien lijke som van ƒ32.70, zoodat reeds op 3 December aan elke weduwe is ter hand gesteld 16.35. De geheele feestviering is in de beste orde afgeloopen. De uitslag der gisteren, door de commissie der volksvoorlezingen, met een aantal bezoekers in de verschillende musea en den hortus gehouden wandeltentoonstelliiigeiiis naar wij vernemen alleszins bevredigend geweest. De hortus werd bezocht door 10 personen onder geleide van den hortu- laous, den heer H. Witte; terwijl zich hadden aangemeld voor het stedelijk museum 16, voor dat van oudheden 10, voor hel ethnologisch museum 16 en voor dat van natuurlijke historie 13 bezoekers. Zij werden aan deze verschillende musea ontvangen en rondgeleid, rcspectiveiijk door de heeren W. P. Woliers, T. Hooiberg, Scrrtirier en dr. A. A. W. Hubrecht, die allen bij dal rondgeleide zich de moeiie gaven de bezoekers op vele wetenswaar dige zaken opmerkzaam te maken en voor zooveel uoodig uit te leggen

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1