PER TELEGRAAF. man, op grond van art. 180 der reglementen van het hof, te vervolgen wegens het zich niet onderwerpen aan de tucht. De rcgters van appèl hielden zitting en spraken met een meerderheid van drie vierden der stemmen het vonnis lot ontslag uit. De heer Lapcnna, de onder-voorzitter, en de lieer Scott, het Engclsche lid van hel hol, weigerden aan de beraadslagingen* deel te nemen, daar de heer Haakman deze lieeren beschuldigd had van op de quaestie te hebben gepraejudicieerd. De heer Haakman was bij de be handeling der zaak afwezig en heelt nu cene nieuwe behandeling aangevraagd. Het hof heeft nog niet heslist, in welken geest op die vraag zal worden ge antwoord. Zelfs als dit verzoek wordt toegestaan, zal, naar ik meen, de uitslag niet veranderen, tenzij dc heer Haakman een anderen toon aanneemt dan dien, welken hij tot hiertoe bezigde. -- Volgens beriglen uit Cape Coast Castle wordt de blokkade van Dahomy streng gehandhaafd. Dagelijks worden inboorlingen vermoord. Dc Euro- peeërs te Whydah hebben den commodore om bescherming verzocht en troepen zijn tol dat einde afgezonden. De koning van Birma heeft onlangs 24 nieuwe kanonnen, waarvan een Kruppkanonop de verdedigingswerken zijner hoofdstad Mandalay doen plaatsen. Om hunne werking te bcoordeelenschoot de moderne Nero, tot zijn groot genoegen, een dorp aan de overzijde der Iraouaddy in brand, boorde hij een met rijst geladen kano in den grond, en zond hij cenige granaten te midden van een aantal toeschouwers, waardoor 20 menschen gedood of gekwetst werden. F K A X ïi K K. Bij dc behandeling van het budget voor cerediensl in dc kamer van afgevaardigden is nog aangenomen een amendement van den heer Camille Sec, strekkende om de vacatures in het kapittel van St. Denis, eene instel ling van Napoleon l ten behoeve van hoogbejaarde bisschoppenniet langer aan te vullen en den post voor dal kapittel voortaan te verminderen naar mate er leden uitvielen. De regering had juist het kapittel met eene plaats willen vermeerderen. Door den heer Louis Blanc en 41 anderen is een voorstel ingediend lot af schaffing der doodstraf. Het Joum. des Déb. cn ook de Temps keuren liet besluit van de kamer af lot vermindering van de som voor de kapellaans uilgetrokken, uithoofde de regering van dc lagere geestelijkheid geen verzet heeft te duch ten en deze nuttig werkzaam is. Thans wordt die geestelijkheid nog meer afhankelijk van hare hoofden. Woensdag is voor de reglbank het prcces behandeld tegen den Figaro wegens het artikel van Saint-Gcnestgetiteld: //le Demi-monde militaire", dat als beleedigend is beschouwd èn voor den senaat èn voor het leger. De advocaat Lacbaud pleitte voor den Figaro. Noch de senaat, noch het leger, zeide hijwaren door het artikel gehoond. De schrijver had alleen eenige senatoren aangevallen, die tevens militairen zijn. De reglbank heeft het blad vrijgesproken. Eenige personen hebben vóór eenigen tijd het initiatief genomen loty eene wetenschappelijke reis rondom de wereld. Naar de Lid. Beige heeft de daartoe opgerigle maatschappij haar organisatieplan voltooid en kan zij titans rekenen op een voor haar doel uitmuntend geschikt vaartuig, de Hoogly namelijk, een van de beste schepen der //.Messageries Marilimes"; het be- noodigde kapitaal is zoo goed als bijeen en eene kern van toglgenoolen is gevonden, zoo jongelieden als volwassen mannen. BI)lT§Cyi.A D. Er schijnt een ernstig geschil te zullen ontslaan lusschen de rijks regering en het parlement. De wetsontwerpen betrclTendc bel regtswezen enz. zijn door den rijksdag op enkc'e punten nog al belangrijk gewijzigd, maar de bondsraad kan zich hiermede niet vereenigen, en is, naar men verzekert, niet geneigd toe te geven. De regering verklaart dal zij ver scheidene van de door den rijksdag aangenomen amendementen onmogelijk kan goedkeuren, en dat zij zelfs de justilie-eenheid in de bondstaten niet zal koopen voor zulk een prijs, dien het parlement cr voor cischt. De Köln. Zeil. zegt dat uit zekere gezegden van nationaal-liberale afgevaardigden reeds voldoende blijkt, dat de meerderheid in den rijksdag zich legen de deelneming aan de Parijsche tentoonstelling zal verklaren. Wij houden, zegt dat blad, nog altijd vast aan de motiven, op grond waar van wij herhaaldelijk ten gunste der deelneming hebben gepleit; doch wij erkennen, dat het ons te moeijelijk zou vallen tegen den stroom op te rocijen. Een handelaar in wilde dieren te Berlijn is dezer dagen in het bezit gekomen van een Python, een Indischen reuzenslang van zeldzame grootte. H t monster heeft eene lengte van 6 60 meter: het beest is zeer vraatzuch tig, want voor een enkelen maaltijd behoeft het niet minder dan een 12-tal volwassen konijnen. Men verneemt dat ruim 3000 mark voor den Python is betaald. St. PETERSBUBG, 30 November. Van goederhand wordt verzekerd, dat irnerma en van hier aan prins Milan de opmerking is gemaakt, dat Rusland, hoe dc zaken ook loopen mogen, er niet aan denkt de plannen van zekere Panslavitische beroerders te bevorderen. Wil Servië, onder Ruslands be- cherming, zijne regtmaligc aanspraken doen gelden, dan zal Rusland het beschermend terzijde staan. Maar een Servische koningskroon noch woeste beroeringen, die alle feitelijke verhoudingen buiten rekening laten, hebben iets gemeen met hetgeen waarvoor Rusland opkomt. Marinovics bragt de verzekering van vorst Milan, dat Servië zich zal schikken naar Ruslands zienswijze. VERSAILLES, 30 November. Hel amendement van den heer Morlière, om den po;l voor beurzen aan dc sëminariën te verhoogen met 120,000 fr., waarmede de minister Dufaure zich vereenigde, werd door de kamer ver worpen met 286 legen 240 stemmen. VERSAILLES30 November. De kamer heeft de geheele begrooting van eeredienst aangenomen, zooals zij door de commissie was gewijzigd. Dc verkiezing van den heer Chrislophle is goedgekeurd. BUDA-PESTH, 30 November. In een bijeenkomst der liberale partij ver klaarde Tisza, in antwoord op een interpellatie van Wahrmann over de bank-quaestiedat de regering nog steeds handhaaft de verklaringen, welke zij den lld'n Mei en den d'1"1 October had gegeven, volgens welke zij alle quaestien betreffende den Ausgleich" zoo naauw verbonden achtte met de politiek, dat de voorstellen dienaangaande niet dan gezamenlijk aan de sanctie der kroon konden onderworpen worden. De regering zal trachten onweersprekelijke bewijzen te erlangen of de inzigten der Ooslenrijksche regering overeenstemmen met de beginselen. 11 Mei en 4 October door Tisza beleden. Van dc inlichtingen, welke hieromtrent verkregen worden, zal de houding al hangen, welke de Hongaarsche regering verder zal aannemen. LONDEN, 30 November. De Contemporary Bevieiv bevat een artikel van den heer Gladstone, waarin deze de hoop te kennen geeft dat de con ferentie, welke te Konstantinopel bijeenkomt, zich zal bezig houden met den toestand der Hellenen. Hij betoogt dat Palmerston en Russell voor nemens waren geweest de bedroevende grensscheiding van het Grieksclie grondgebied te verbeteren, door aan Griekenland Thcssalië cn Epirus te geven, met behoud van de suzereiniteit der Porie over deze provinciën, llij betoogt dal de Christenen in Turkije aan Engels/die hulp boven Russische hulp de voorkeur zouden geven, en dringt ten slotte er op aan dat Engeland, in plaats van een dreigende politiek van eigenbaat te volgen, zich de genegen heid van vier millioen Hellenen verzekere. LONDEN, 1 December. De Morning Post meldt dat prins Ghika Lon den verlaten heeft en naar Bucharest is vertrokken, na hier het handels- traclaat met Engeland onderteekend te hebben. BERLIJN, 30 November. De Russische bladen beriglen dat in de eerste dagen van December nog drie legercorpsen mobiel verklaard zullen worden. NEW-YORK, 30 November. De democratische afgevaardigden, cn daarna de republikeinsche afgevaardigden, zijn lieden in dc kamer van vertegen woordigers verschenen zonder verzet. I X ii K X O X W K V. Dc toestand van JLcidcn vergeleken met dien van andere steden. VIL liet gemeentebestuur bestaat uit een raad, gekozen door hen, die op de in art. 6 der wet, regelende hel kiesrecht, bedoelde lijst van kiezers zijn gebracht, betalende de helft van de som, van de kiezers van leden der tweede kamer van de staten-generaal gevorderd, naar de aanslagen in de directe belastingen. De statistiek heeft doen zien welke gebreken aan dat kies stelsel kleven, en op dien grond is beweerd dc noodzakelijkheid cener //her- //ziening van de kieswet en eener verlaging van den census". Dal beweren werd ongemotiveerd tegengesproken door een ongenoemde. Dit is wel ge makkelijk, maar van weinig waarde of beteekenis. Die niet aangeslagen is in 's rijks directe belastingen, evenals hij, die aangeslagen is beneden den census, wordt uitgesloten van de uitoefening van dat kiesrecht. Dat beginsel is dan alleen te verdedigenals de heffing van 's rijks directe belastingen onberispelijk is en rechtvaardig, zoodat de aanslagen berusten op grondslagen, die voor een redelijken maatstaf van het inkomen der belastingschuldigen te houden zijn. Dan vallen daaronder alle ingezetenen, ook de zoogenaamde capaciteiten, want zij die door talent en stand uitmunten, kunnen geacht worden een inkomen te hebben, waar door zij als staatsburgers in 's rijks lasten evenredig bijdragen. Een census voor het kiesrecht veronderstelt een zuiver en billijk belastingstelsel lot grondslag te hebbendat het inkomen treft. Zoolang zulk een belasting stelsel niet bestaat, mag ook de census niet uitsluitend het kiesrecht lie- heerschcn, maar is herziening der kieswet noodig in het algemeen belang, opdat het kiesrecht ook worde toegekend aan hen, die geacht moeten worden daarvoor geschikt en bekwaam te zijn, maar nu worden uilgesloten. Verlaging van den census. Vóór 1850 werd te Leiden een stemrecht uit geoefend door ieder die 27 in 's rijks directe belastingen betaalde. Na 1850 is 25 de census geworden voor hel kiesrecht. Na dien tijd is de grond belasting meer dan eens verminderd, zoodat die in 1850 bekwaam werd geoordeeld, omdat hij 25 betaalde, die bevoegdheid verloorom-lal zijn aanslag minder was geworden. Verhuizing ol hel betrekken van een andere woning, bovenhuis of kamers, kan evenzeer verlies van het kiesrecht ten gevolge hebben. Voorbeelden zijn niet zeldzaam van zulk een uitsluiting, terwijl na verloop van 25 jaren de thermometer van const it utioneele bur gerzin wel zooveel zal gerezen zijndat algemcene verlaging van den census (te Leiden Injv. van 25 op ƒ20 en voor de tweede kamer van/5Oop/40) in elk opzicht gewettigd is. Om der onpartijdigheid wil. laten we hier vol gen een statistiek van den census voor leden der tweede kamer van de staten-generaal, zooals die was vóór 1848 cn nu: 1848 1876 Noordbrabant 20 Gelderland I20 Overijssel 3220 Groningen 32 Znidholland I32 en ƒ28 Noordholland 4032 Zeeland j32 Utrecht 24 Friesland 30«30 Limburg I«20 Drenthe 1 20«20

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2