f BUITENGEWOON CONCERT, „DE ZlWilOIJAMOTE CI!EI!IET-VEi!F!i\Hil\G" lal Eisen li ïliiringen. ONDERWIJS, De Naamlooze Vennootschap PER TELEGRAAF. A D V E R T E iN T 1 E N met een eigen niet opzegbaar waarborgkapitaal, POLIKLINIK fiir Ier ven- urn! Cr e sgb t lis kranke. af zwoer hij dezen den doodelijksten iiaat. Hij vergaf het hem nietter wereld gekomen te zijn. Te lafhartig om eenen aanval in het front Ie wagen, sloop hij in hel duister rond; in hinderlaag verscholen onder de (ilooijeii van den keizerlijken mantel, schoot hij zijne pijlen af op alles wat ons dierbaar was op het gezagop het gezinop de godsdienst.Doch (iet keizerrijk werd door hen niet getroffen. De adelaar had met dezen onreinen gier niets gemeens. De adelaar vloog heen en de gier bleef achter 0p de begraafplaats, leder was thans op zijne plaats. Omtrent Elzas- Lotharingen, de verloren provinciën, waarvan de prins heeft gesproken wordt gezegdOngelukkige provinciën! Zij hadden wel niet verwacht, tot overmaat van vernedering door dezen man te worden verdedigd, llij was divisie-generaal, hij had een zwaard op zijde, deze prins, toen Elzas en Lotharingen het uiterste gevaar liepen en men zag hem op geen enkel 1 slagveld. Men meldt uit Rome; Na een onderhoud met den heer Melegari, minister van buileul. zaken, en den heer Depretis, den voorzitter van den ministerraad, zal lord Salisbury op zijn uitdrukkelijk verlangen den koning worden voorgesteld. De ministeriële Bersogliere zegt, dat lord Salisbury's komst alhier ten doel heeft, zich te vergewissen van Italië's bedoelingen ten opzigte van de waarborgen, welke van Turkije moeten gevorderd wor den, en de vraag te berde te brengen: of deze waarborgen moeten gesteld worden onder het gemeenschappelijk toczigt van Europa, dan wel doorecnc militaire bezetting verkregen worden. Dl 1TSC2IE, S I». Door de Pruissische regering is bij den bondsraad een wels-ontwerp ingediendbetreffende den invoer van builenlandsche artikelen, voor wier uitvoer bel buitenland eene premie verleent, terwijl zij in Duitschland óf van invoerregt zijn vrijgesteldóf belast zijn met een lolregl van minder liedrag dan de genoemde premie. Het ontwerp strekt om de rijksregering Ie magtigen. op die goederen een invoerregt te lieden lot hetzelfde bedrag als de genoemde premie Volgens liet ontwerp moet deze verhooging alge meen zijn. Wat speciaal de ijzerwaren betreft (die den lf" Jamiarij aansl. van invoerregt worden vrijgesteld), deze zullen algemeen kunnen worden be last met een invoerregt ten bedrage van de Fransche itilvoerpremie, welk Mrag derhalve, even als hij uitvoer uit Frankrijk of Oostenrijk, ook zal worden gelieven bij invoer bijv. uit Engeland of België I Door den storm, die van 9 tot 12 Maart bijna over gansch Duitscli- iand beeft gewoed, zijn ruim 2/5 van de tclegraafleidingcn gedurende ver scheidene dagen voor de dienst onbruikbaar geweest; de lengte der lele- jraafleidingdie buiten werking was gesteld, bedroeg ruim 50000 kilom. «aarvan de kosten van aanleg ongeveer 3 millioen tb. hebben bedragen. Gedurende verscheidene dagrn bevond men zich toen te Berlijn buiten ge meenschap met Rusland. Frankrijk, België en Nederland. -- De kcizcrklok te Keulen heelt nu een nieuwen klepel ontvangen, die 21 centenaars weegt en in riemen hangt. De eerste proefneming met dien klepel is goed geslaagd. De klepel slaat aan beide zijden van de klok gc- rcreld aan en het knarsende geluid, dal de vroegere, ligterc klepels gaven, heeft voor een ronden, vollen loon plaats gemaakt. - De universiteit te Upsala, in Zweden, zal 21 September 1877 haar vierhonderdjarig bestaan feestelijk vieren. Naar men uit St. Petersburg meldt werd grootvorst Nicolaas, opper bevelhebber van het zuidelijk leger, den 28,rn te Kiscliineff verwacht. Zijn kwartier wordt gevestigd in liet huis-Hasarschi, waarin, tijdens den Krim- oorlog, zijn broeder grootvorst Michael was gevestigd. De huurprijs der huizen in genoemde slad is zeer geslegen. Voor een huis, dat tot hiertoe 200 roebels per jaar deed, wordt nu dezelfde som per maand gevraagd. De drie leger-corpsen van het zuiden zullen spoedig geheel opgesteld zijn. De hoofdkwartieren zijn gevestigd te Kischinell', Orgejelf en Gura-Galbin. TURKIJE. De Köln. Zeit. deelt den inhoud mede van het Russische plan voor de hervorming van den toestand in Bulgarije. Bulgarije zal, volgens dat plan, eene autonome provincie van Turkije vormen. De beambten in de kantons on districten van die provincie zijn Christenen of Muzelmannen, naarmate de eene of de andere partij de meerderheid bezit. De gouverneur-generaal der provincie moet een Christen zijn; hem staat eene provinciale vergade ring Ier zijde, die uit afgevaardigden der kantons bestaat. De reglspraak wordt aan afzetbare reglers toevertrouwd voor de helft door den gouver neur, voor de andere helft door de provinciale vergadering le benoemen; alleen de voorzitter en leden van het hof van appèl worden door de Porie onder goedkeuring der mogendheden benoemd; de officiële taal der provincie is het Bulgaarscliin gemengde kantons hebben Bulgaarsch en Turksch evenwel gelijke regten. De inkomsten der regering worden naar de gemid delde opbrengst der laatste 10 jaren berekend. Turksche troepen mogen zich alleen in de vestingen en enkele door de Porie en de mogendheden aan Ie wijzen steden ophouden. Tol handhaving der veiligheid wordt eene na tionale garde gevormd, uit Christenen en Mahomedanen bestaande, die elk hunne eigene officieren zouden bezitten. Die hervormingen zouden moe ien ingevoerd worden onder toezigt van eene internationale commissie en onder bescherming van eene miliiaire magt legen wanordelijkheden. - Volgens de Weener Pol. Corr. zullen, terstond na de aankomst van lord Salisbury te Konstantinopelde verschillende ambassadeurs lot eene gedachten wisseling; bijeenkomen, waarin een besluit omtrent liet programma der eigenlijke conferentie genomen zal worden. Na verkregen overeen stemming begint de conferentie zelve, waarbij ook de Porie eene raadge vende slem zal hebben. Ook Montenegro zal worden toegelaten. LONDEN, 29 November. Sir Barllc Frere is lot gouverneur der Kaap kolonie benoemd. PARIJS, 29 November. De hh. Chaudordy en Bourgoing zijn heden te Konstantinopel aangekomen. BERLIJN, 29 November. Bij den bondsraad is ingekomen een ontwerp van wet lot het sluiten van eene ieening van 10,186,000 mark, ten be hoeve van het rijkstelegraafbeheer. WEENEN. 29 November. Op verlangen van de militaire commissie, die zich te Bucharest bevindt, heeft, zoo meldt de Pol. Corr. uit Galatz, het Ilumaansche leger, dat langs den Donau is geposteerd, sedert 18 November een algemeene beweging in de rigling naar de Russische grenzen gedaan. De opperbevelhebbers van liet Russische leger willen niet. zooals waarschijn lijk het plan was, het Rumaansche leger zelfstandig doen handelen, maar zijn veeleer voornemens, ten einde van die strijdkrachten meer nut te trekken, de Rumaansche brigaden bij de Russische divisiën in le deelen. PERA29 November. Ter elfder ure heeft de grootvizier het veto gelegd op het besluit tot afkondiging van de grondwet, omdat hij daarin een be perking van het kalifaatsregt ziet. LONDEN, 30 November, üc Times meldt uit Weenen van gisteren: In la'rijke adressen, die uit de provinciën en door den adel aan den keizer van Rusland gezonden zijn, heeft de vredelievende geest den boventoon. Men zegt dat alle ministers, inzonderheid de minister van financiën, tegen den oorlog zijn, niettegensteande de krijgstoerustingen voortgezet worden. PARIJS, 30 November, liet bevestigt zich dal dc ministeriële crisis is verwijderd. Men verzekert dat het voorstel betreffende de militaire eerbe wijzen zal ingetrokken worden. MADRID, 30 November. De Gaceta beval het kon. besluit, waarbij mag- tiging wordt verleend tot het afknippen der coupons van de binnen- en buiieiilandsche schuld, voor het eerste vierendeeljaars van 1877. AHADE91IE-1VIE1IWS. PROMOTIE AAN DE LEtDSOUE I100GESCH00L. Den 30s,e" November de heer J. Verwer, geb. te Makktim, in de regten, met stellingen. Ondertrouwd: B. VAN BËRKEL, Weduwnaar van L. M. E. Du Pon, en Leiden, 30 November 187G. J. E. BOMA. Peni:e kennisgeving. lieden overleed ons ecnig overgebleven kind EDGARD PIERRE EDOUARD. Hij had juist den leeftijd van 24 jaren bereikt. P. J. RONSSE. Leiden, 29 November 1876. S. M. RONSSE, de Stuyver. (op algemeen verlangen) op DIAANDAG 1 December a. s., des avonds ten 8 are, IN DE STADS-GONGERTZAAL. Mejuffrouw AUGUSTK KEUEKER (Alt). Mejuflrouw GKHBIAKUBS! K.Oiai%'CS (Piano). De Heer JOSEI'SS Cfi«AMESS(Yiool). Toegangkaarten, voor llceren a ƒ150, voor Dames a/1, zijn verkrijgbaar bij den Boekhandelaar P. SOMERWILalwaar men ook plaat sen kan bespreken op Maandag 4 December, van 10 lot 2 uur. De Ondergeleekende neemt met 1 Jan. a. s. nieuwe Leerlingen aan. Schoolgeld 25 voor kinderen van 6 tot 8 jaren en 50 voor kinderen boven dien leeftijd. M. II. KIEVITS, Stille Rijn, 2. verleent credieten in blanco, onder borgtocht en onder hypothecair verband; neemt gelden a deposito, op 3 dagen zicht a 3 pCf., op 1 tot 3 maanden zicht a Sy3 pCt., op langer termijnen volgens overeenkomst. Formulieren voor de aanvragen van lidmaatschap enz zijn, te Leiden, verkrijgbaar bij den Ondergeleekende, op het Rapenburg, hoek Vliet. J. VAN LEEUWEN Az. Epileptische finden nach meiner iieueii und eigenlhiimlichen und sich als vorzugsweise ertolgreich hewfihrten Methode sorgsame Behandlung. Dasselbe gilt liir sclnverere Formen der Syphilis. Dicse Kuren finden in den örllichen wie in den hygienischen Vorziigen des hiesigen Radeortcs einc iiberaus förderlichc Uiilersiüizung. Naheres hrieflicli. Dr. KNORE, Stahsartz a. d.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3