BUITENLANDSCHE BER1GTEN. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de voortzetting van de algemeene beraadslagingen over de slaalsbegrooting, hebben de hh. Blussé, Sniidt, Bastert en van der Loefl den financiëlen toestand besproken en de berekeningen van den minister van financiën ongunstig en onjuist genoemd. De minister heeft zich daartegen verdedigd. De heer Begratn heeft zich tegen den aanval van den heer Kappeyne van de Coppello tegen de conservativen verzet. De heer Fransen van de Putte heeft zijne volko men adhacsie betuigd aan het gesprokene van den heer Kappeyne van de Coppello en zich aan diens zijde geschaard. De minister van koloniën heeft verklaard dat geen besluit van zijn departement is uitgegaan tot meer oflensief optreden in Alchin. Hij bevestigde de ontvangst van het telegram dat in Alchin de generaal Wichers van Kerchcm door generaal Diemont is vervangen. Na verschillende replieken is het algemeen debat gesloten. E S y £S 1, A IS HINDEN 29 November, lie London Gazette meldt dal de hertogin van Edinburgh, die zich tegenwoordig op Malta bevindt, Zaturdag II. bevallen is van eenc dochter. Aan de Poll Mali Gaz. schrijft men uit Konstanlinopcl: Er is veel Naar men verneemt is aan den kunstschilder A. Pleysier opgedragen voor een lid der koninklijke familie twee schilderijen Ie vervaardigen, voor stellende de plegtige opening van het nieuwe Noordzeckanaa! en van de haven van IJmuidcn op 1 November jl. De heer J. 11. Hartgerink, candidaai bij het prov. kerkbestuur van Zeeland, heeft voor de beroepingen als predikant der Ncd. herv. gemeente te Dedemsvaart en te Oude en Nieuwe Wetering bedankt en die naar Olde- markt aangenomen. In de gisteren te Amsterdam gehouden zitting van den gemeenteraad werd behandeld een voorstel van burg. en weth.om 8 per jaar te hellen van een buis, dienstig tot afvoer van laecale stollen op hel pneumatisch buizennet der gemeente. Dit voorstel werd verdedigd op grond dat de ge bruikers thans bevrijd waren van de bij hel gebruik der riolen onvermijde lijke kosten. Hel werd bestreden op grond dat men het door velen niet gewilde stelsel zoo smakelijk mogelijk voor de ingezetenen moest maken en dat cene dergelijke heffing niet op andere stelsels werd toegepast. Van de publieke tribune werd de verdediging door teekenen van afkeuring en de bestrijding door leekeuen van goedkeuring begroet. De voorzitter ver zocht het publiek herhaaldelijk zich daarvan te onthouden. Toen het echter niet ophield gaf hij last lot ontruiming der tribune. Dal bevel werd even wel niet alleen niet opgevolgd, maar cr werd zelfs van de tribune het woord tot hem gerigt. Er werd geroepen: //wij mogen onze belangen wel hooren bespreken", //als gij ons weg wilt hebben, gaat dan over in ge heime zitting", enz. De burgemeester liet daarop door inmiddels ontboden policie-agenlen de tribune ontruimen en schorste de vergadering voor eenige oogenblikken. Ni de heropening werd hel voorstel aangenomen met alge meene stemmen op vier na. De hli. dr. J. C. de Hoop Scheller en dr. S. Hoekstra werden door den raad benoemd tol tijdelijke hooglet raren aan het athenaeum illustre. Dezer dagen werden te Edam huis en inboedel verkocht van den vroe- geren stadsteekenmeestcr Krumpelman. Onder meer teekeningen en schil derijen werd ook een stuk verkocht voor 85 gulden, voorstellende den engel hij hel graf van Jezus. Naar het Fad. verneemt, blijkt het thans, dat de gelukkige kooper, de heer \Y. Tuyn. een echte Rubens beeft gekocht. Uit Apeldoorn wordt het volgende gemeld Dingsdag is eenc gruwe lijke misdaad gepleegd op den tegenwoordig zoo eenzamen Arnhemschen weg. Vrouw W.uil Beekbergen, bad zich naar haren broeder op «Teriet" begeven, en keerde legen den middag Ie voet naar Beekbergen terug. On derweg is zij aangevallen en van bet geld beroofddat zij bij zich had. Vreesselijk mishandeld vond men legen schemeravond haar lijk op den berm tusschen de zoogenaamde //Woeste Hoeve" en Beekbergen. De vermoorde vrouw laat zes kinderen achter. Als vermoedelijke dader is een poldergast in hechtenis genomen. De Arnh. C. meldt omtrent deze zaak het volgende: Maandag middag tegen drie ure is Elisabeth Gerritsen, huisvrouw van Jan Wilbrink te Beek bergen, vermoord op den Apcldoornschen weg nabij de Woeste Hoeve. Zij heef <en steek in den hals ontvangen, die baar nagenoeg den strot afstak, zoodat zij binnen weinige oogenblikken een lijk moet zijn geweest. De vermoorde had zich met den vrachtwagen naar haar broeder begeven, die ongesteld was; zij meende ook met den wagen huiswaarts te kcerenmaar omdat zij zich niet wel gevoelde, zes weken geleden was zij moeder gewor den begaf zij zich te voel op weg. Een paar boeren, die in het land plaggen staken, zagen haar op den weg en van de tegenovergestelde zijde een manspersoon haar te gemoet komen. Toen deze laatste hen kort daarop voorbijging, zag hij er onthutst uit, zoodat zij hem onwillekeurig meer opnamen. Toen hel gerucht van tien moord verspreid werdgaven de boe-1 teil terstond kennis van hetgeen zij gezien hadden en wezen zelfs de plaats aan waar de vrouw moest vermoord zijn. Werkelijk werd haar lijk daar gevonden. Zij verklaarden levens, dat zij den persoon, die bun achterdocht had gaande gemaakt, wel zouden herkennen en inderdaad herkenden zij een vreemdeling in deze streek, die gisteren avond in een logement in de tangstraat was aangekomen en door de justitie verdacht werd. Deze man had eerst opgegeven uit Utrecht gekomen te zijn, later verklaarde hij van Utierloo, in de buurt van Beekbergen, te voel den weg te hebben afgelegd. Zijn regter-voormouw droeg de sporen van kort te voren uitgewasschen te zijn. De reden van den moord moet waarschijnlijk in diefstal worden gezocht. De 90 cents, welke de ongelukkige vrouw bij zich had, zijn haar ontnomen op den grond vond men nog een dubbeltje. Te Groningen is bij den gemeenteraad ingekomen een adres van den akademischen senaat met verzoek dat de raad moge besluiten de kermis al te schaliën of, zoo daartegen bezwaren moglen bestaan, deze te ver- I taatsen van Mei naar de maanden Julij of Augustus, opdat de studie niet langer worde belemmerd door de kermis en de studenten daardoor niet te veel worden benadeeld. Volgens beriglen uit Zuid-Afrika is de minister Molteno uit Engeland in Kaapstad icruggelu erd. President Brand is feestelijk te Bloemfontein ontvangen. Men verhaalt, dat weer groote diamanten zijn gedolven. In producten is de handel levendiger. Uit Transvaal luiden de beriglen gunstiger. Slcelpoortforl is geproviandeerd. Kommandant Schlieckman is naar Lyden- bttrg vertrokken en er is veel vee op de Kaffers hernomen, liet getal vrij willigers groeit aan. Hbl 'sGRAVENHAGE, 30 November. Tol plaatsvervangend kantonregter le Sleenwijk is benoemd de heer J. J. Fabius, ontvanger der registratie aldaar, en aan den heer mr. 11. M. C. Poortman is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervan gend kantonregter le Schiedam. Door den minister van koloniën is de op zijn verzoek eervol ontslagen adjunct-commies bij het departement van financiën, m'. F. G. A. Reilz, ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ncdcrl. lndië, om te «orden benoemd tot rcgterlijk ambtenaar daar te lande. veranderd in het paleis sedert de troonsbeklimming van Sultan Abdul-llamid. De bedienden, welke men met honderden aan de poorten aantrof, als ook de twee bekende dwergen, zijn verdwenen; hel personeel van het paleis is gereorganiseerdde overtollige bedienden zijn weggezonden en het loon is niet meer dan de regtmatige vergelding der bewezen diensten. De stallen zijn in orde gcbragl en met zuinigheid ingerigt. De Sultan is niet bijzon der knap, doch hij is evenmin onwetend of fanatiek. Hij heeft aan zijne omgeving verboden de slaafsche hofgebruiken van vroeger te volgen, en wil dal men lol hem nadert met den vereischtcn eerbied, doch met opgehe ven hoofd. De correspondent van den Cape Argus le Kimberley meldt: Steelport wordt door de Kaffers belegerd. Op groote schaal wordt vee gestroopt. Ge duchte misnoegdheid heerscht in het gansche land, en de kans op Burgers' herkiezing is geheel verloren. Men is sterk legen de oorlogs"belasting. Mee tings worden er tegen gehouden, waarbij heilige verontwaardiging wordt gelucht, liet land neigt meer en meer lot confederatief!) Het aquarium le New-York is op 9 October jl. in het bezit geraakt van een levenden walvisch. liet dier is 18 voet lang en witachtig van kleur. liet deed zijn intrede in de hoofdstad der Vereenigde Staten in een grootcn houten kist, welke tusschen stevige kettingen hing. Toen de kist binnen het gebouw was gekomen, werden de deuren voor het publiek ge sloten. De directeur van het aquarium, de lieer Coup, en prof. Bul tier be stuurden de inlading. Nadat het deksel van de kist was genomen en cr verscheidene riemtn onder hel lijf van den visch waren geschoven, werd liet kolossale dier door 30 man in de hoogte gekeschen en vervolgens zacht jes in hel voor hem bestemde bassin, dat 8 voet diep en 30 voel breed is, neergelaten. Nadat hel een poos in zijn nieuwe woning had rondgezien, verslond het met veel smaak eene portie aal. FH AVKK Si. De commissie van onderzoek voor het wets-ontwerp tot wijziging der besluiten aangaande het militair geleide bij begrafenissen heeft eene bijeen komst gehad met de ministers Dufaure, de Marcère en de Berthaut. In hoofd zaak gaf de heer Dufaure te kennen, dal de regering het ontwerp heelt ingediend, om aan een verwarden toestand een einde te maken. Hel be sluit van Messidor jaar Xll werd nu eens in dezen, dan weer in genen zin uitgelegd. De regering, die aan het beginsel van gewetensvrijheid gehecht is, heeft in geen enkel opzigl door de indiening van het ontwerp aan dat beginsel le kort willen doen. Intusschen is het ontwerp niet de éénig aan nemelijke regeling. Indien het aanleiding geelt tot misverstanddan kan een andere regeling voorgesteld worden. Men kan b. v. aan de ridders van het Eegioen van Eer, hetzij de begrafenis burgerlijk of kerkelijk zij.de militaire eer bewijzen ter plaatse, waar het lijk nedergelegd is: in liet sterfhuis, in de kerk of op den doodenakker. Doch dan zou het militair geleide vervallen. De minister van oorlog verklaarde dal hij, zoo het be sluit van Messidor van kracht bleef, of zoo het regerings-ontwerp werd aangenomengeen militaire eerbewijzen bij burgerlijke begrafenissen zou duhlen. Indien echter eene regeling werd goedgekeurdin den zin als Ihans door den minister van justitie is opgegeven, dan zouden de militaire eerbewijzen ten deel vallen aan ieder, die er regl op heeft, onverschillig of hij met of zonder geestelijken bijstand begraven wordt. De militairen zou den echter den stoet niet volgen; aan eëne anti-godsdienstige manifestatie mogen zij niet deelnemen. Het zedelijk begrip in het leger moet aange kweekt worden, en dit kan niet geschieden, indien het geloof aan een leven hiernamaals bij den soldaat verzwakt wordt. Mogt de door den heer Du faure voorgestelde schikking worden goedgekeurd, dan stilt hij zich voor aan de kerkelijke begrafenis, hetzij van militairen of geridderden, meer staatsie bij te zetten dan aan de burgerlijke begrafenis. De kamer van afgevaardigden heeft het voor de theologische school der Carmeliten aangevraagd crcdietin weerwil van de verdediging van den minister Dufaure, met 332 tegen 152 geweigerd. In de Pays, liet orgaan van de Cassagnac, wordt prins Napoleon duchtig doorgehaald over zijne bekende rede in den senaat. Daarin leesl men: Men heeft een prins van keizerlijken bloede zijnen naam zien veiTooehetien en den vijanden van zijn geslacht de medewerking van zijne giftige taal zien verleenen. Vetgemest door het keizerrijk, is hij zelfs voor zijne wel gedaanheid niet erkentelijk. En hij is ais spreker opgetreden legen God, tegen het keizerrijk en legen de eerlijke lieden Het keizerrijk was hem een doorn in het oog, omdat het hem niet hooger geplaatst had dan de eerste trede van den troon. En van de geboorte van den keizerlijken prins

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2