Het Dnitsche Dames-orchcst, dat hier te lande eenigen tijd vertoefd heeft en zich op verschillende plaatsen heeft doen hoorengaf dezer dagen ook twee uilvoeringen te Arnhem. Toen het gezelschap zich den volgenden dag tot vertrek naar Dusseldorp gereed maakte, bleek het dat de eerst on langs te Amsterdam aangestelde kassier van het gezelschap zich met de hier en elders in Nederland verdiende penningen had uit de voeten gemaakt. Hoewel van dit voorval terstond aan de policie werd kennis gegeven, mogl het niet gelukken den vlugteling te achterhalenen zagen de dames zich van de noodige reispenningen naar Dnitschland beroofd. Te Urk kreeg dezer dagen een paar echtelieden des avonds verschil over de boeveelheid sterken drank, welke zij dien dag zamen verbruikt hadden. Daar zij hel niet eens konden worden maakte de man er een einde aan, door het mes van de tafel te nemen en zijne vrouw daarmede een wonde in de linkerheup toe te brengen, waardoor zij niet buiten ge vaar verkeert. Zalurdag is de spoorweglijn Nieuweschans-Ihrhove plegtig geopend. Uil Groningen is een leesltrein naar Leer vertrokken; aan dezen togt na men deel drie ministers, leden der staten en van den gemeenteraad. Hes middags werd een diner gegeven, waaraan ook Duitsche autoriteiten deelnamen verder een volksconcert en illuminatie in de Korenbeurs en een soirée musicale in de Harmonie. De eerste trein uit Nederland werd in Dnitschland uitstekend ontvangen. Te Leer werd een dejeuner gebruikt; te Weener werden de reizigers begroet door het gezang der schoolkinderen cn de muziek van het 78e Pruissische iufanterie-regimenl. Bij de brug over de Eems werd gelegenheid gegeven rui uit te stappen en dit werk te bezigligeu; op verlangen van de ministers werd ook Ie Scluemda halt gehouden om daar het monument te bezien. Donderdag II. werd ter criminele tcrcgtzilting van het geregtshof te 's Herlogenbosch een strafzaak behandelddie haar weerga moeijelijk zal vinden, liet gold nl. het doodsteken van iemand door middel van een para- pluie! Dit «wapen" was met zoodanige kracht gebezigd, dat de geheele lengte der tamelijk dikke houten punt door het oog van den verslagene in de hersenen was gedrongen; zij had daar zoodanige verwoestingen aangerigt, dat na een lievig lijden van bijna drie weken de dood was gevolgd. Üe verdediger, mr. Bits, zeide dal bij in het ten deze gebezigde voorwerp nooit anders had gezien dan een defensief wapen, en dat nog wel tegen aanvallen van uil de wolken; hij leidde daaruit af, dat de belaagde onmo gelijk de bedoeling kon hebben gehad, daarmede een manslag te begaan; hij zag er veeleer een ongeluk in. De adv.-gcn. mr. van Meeuwen nam ver zachtende omstandigheden aan cn eisehle een eenzame opsluiting voor twee jaren. De beschuldigde, een jougelingdie den bijnaam van Hercules draagt, was zeer aangedaan. Tc Helmond heeft in den nacht van 23 op 24 Nov. een hevige brand gewoed in de katoendrukkerij van de firma P. F. van Vlissingen C°. Eerst laat in den namiddag van den 24!,fn was men dien meester. De schade is aanzienlijk, liet schoonste deel der fabriek, waar modellen, teekeningen enz. geborgen «aren, werd vernield, en alleen hierdoor een schade van meer dan een ton gouds aangerigt. Honderden arbeiders zijn door deze ramp van werk beroofd. Voor eene leening van ƒ.20000, door de gemeente Middelburg uitge schreven, is voor een bedrag van ƒ121,000 geleekend. 'sGRAVENHAGE27 November. Aan den heer mp. F. G. A. Beitz is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij bet dep. van financiën. Tot commissaris van policie te Bolsward is benoemd de heer E. de Veer. thans inspecteur van policie te Groningen. De minister van financiën zal Donderdag aansl. geen gehoor verleenen. De commissie uit het geregtshol alhier heeft, na afgelegd examen, als candid lat nolarissen toegelaten de hh.mr. A. P. Visser, te Zoelervvoude, en mr. R. Goddardte Rotterdam. Twee adspiranlen werden afgewezen. Door het geregtshof te 'sGravenhagc (burgerlijke kamer) is bij arrest van heden bevestigd het vonnis der regtbank te Leidengewezen in de zaak van H. Goebelte Bodegraven, tegen G. de Wit, waarbij het betreft eene vordering van 2 pCt. eencr som van ƒ48000, waarop de eischcr be weerde regt te hebben, wegens zijne handelingen als tusschenpcrsoon bij den verkoop cener boerenhofstede, welke echter door de regtbank was afgewezen. Gisteren tegen den avond zag uien uil de bovenverdieping van eene woning in de Derde Wagenstraat elkander opvolgende rookwolken opstijgen, zonder te vermoeden dat het huis nog binnen den tijd van een uur aan de vlammen ten prooi zou zijn gegeven. Omstreeks half zes ure maakte de dikke nevel pliats voor de uitslaande vlammen, die in zeer korten lijd alles om zich henen vernielden cn op de belendende huizen dreigden over te slaan. Inmiddels waren verschillende brandspuiten aangekomen, maar liet duurde tot 9 uren eer men den brand had onderdrukt. De bovenverdiepingen, waarin een pellen- en strooliocdenmagazijn was gevestigd, is met den inboe- j del en den aanwezigen voorraad koopgoederen, die, naar men zegt, tegen j brandschade zijn verzekerd, totaal uitgebrand, terwijl het benedenhuis,! waarin een koekbakkerswinkel, hoewel door het vuur gespaardzeer veel schade heeft geleden door het water. Als oorzaak van den brand noemt men een gebrek aan de gasleiding, waarnaar juistop verzoek van de zich alleen te huis bevindende cchtgenootc van den heer W.den bewoner, een onder zoek zou worden ingesteld, maar dat geen verder gevolg kon hebben wegens het uitbreken van de vlam. BUITENLAINDSCIIE BER1GTEIN. 12 K 8, A 'K S&. LONDEN 2G November. Op eene meeting te Llandilo heeft de lieer Bright eene rede gehou- i'e waarin hij, na het vei keerde van allerlei door Engeland in de laatste honderd jaren gevoerde oorlogen en o. a. ook het dwaze van den Krim- oorlog betoogd te hebben, beweerde, dat Engeland ook thans geen oorlog behoort te voeren. Hij keurde de redevoering van lord Beaconsfield ten zeerste af. De woordendoor den Czaar lot lord Loflus blijkens de open baar gemaakte depêche gesproken deden hem hopendat de vrede zou be waard blijven. Door de meeling werd eene motie aangenomen, waarbij tegen de jongste redevoering van lord Beaconsfield geprotesteerd werd. - Volgens het rapport van den gouverneur van Bengalen die het ver woeste grondgebied bezocht, wordt het aantal omgekomenen bij den jongsten orkaan geraamd op 215,000. Aangaande de katoennijverheid in Britsch Indië worden in de dezer dagen verschenen handelsstatistiek van dat land over 1874—75 de volgende bijzonderheden medegedeeld. Uit het Vereenigd Koningrijk werden.in dat jaar katoenen manufacturen ingevoerd voor eene waarde van 16,421,840 zijnde anderhalf milhoen meer dan in het voorafgaande jaar. Echter is sedert cenige jaren de markt in Britsch Indië door de Manchester kooplie den met deze goederen overvoerd, terwijl daarentegen de veelvuldige klagten over slechte hoedanigheid de vraag aanzienlijk hebben verminderd en de inlandsche katoennijverheid in dezelfde verhouding hebben doen toenemen. Op het einde van 1874—75 was hel getal in werking zijnde kaloenfabrie- ken reeds 48, en waren er bovendien onderscheiden nieuwe in aanbouw. Van deze fabrieken werden er in de provincie Bombay alleen 40 gevonden. Haar fabrikaat wordt door de inlanders boven het ingevoerde verkozen. FRANKKIJK. De zitting van de kamer van afgevaardigden van Vrijdag, waarin het budget van eeredienst behandeld werdwas vrij onstuimig. De heer Boys set begon met voor te stellen, die begrooting eenvoudig te schrappenomdat de revolutie van 1789 de staatsgodsdienst had afgeschaft. Prins Napoleon wees op de woelingen der clericale partij, die hij als een gevaar voor het land beschouwde. Onlangs werd de kamer herinnerddat de Paus in 1870 voor Frankrijk had gebeden, doch Frankrjjks ramp was een gevolg van de expeditie naar Rome in 1848, die t'oor clericalen geest was ingegeven. Frankrijk had in 1870 geen bondgenootenomdat het steun gaf aan het wereldlijk gezag van den Paus. De wet op het middelbaar onderwijs was een nieuw blijk van den clericalen invloed. Evenzoo de wet op het hooger onderwijsdie tegen den zin der regering door den senaat werd gehand- haald. Thans kwam op nieuw de quaeslie der burgerlijke begrafenissen en de minister van binnenlandsche zaken had lot oplossing daarvan het afschu welijkst voorstel gedaan, dat men denken kon. Men moest zich echter niet verzetten tegen de gematigde voorstellen der begrootings-commissie. Geheele schrapping der begrooting was in theorie niet afschrikwekkend, maar in dc practijk onuitvoerbaar. Maar wel uilvoerbaar was vermindering der begrooling, die de clericale partij waarschuwt: ge zult niet verdergaan. Het was te vreezen, dat de regering niet weet, waar men heen drijft Maar onmogelijk kon Frankrijkdat de groole revolutie van 1789 in het leven riep, de eenige clericale natie van Europa zijn. Üe Bonapartistische afgevaardigde Tristan Lambert riep, toen prins Napoleon zijne rede had geëindigd uit, dat deze spreker alles wist van opstand en omwenteling. Door den heer Keiler werd tegen de bewering van prins Napoleon opge komen. Het gevaar dreigde niet van den kant der kerk, maar van dien der revolutie, die de burgerlijke maatschappij trachtte te hervormen op de puinhoopeu der kerk.. De Bonapartist Dréolle verweet den heer Keiler, dat hij bel keizerrijk had beleedigd en toen ontstond eene levendige woorden wisseling, waarbij onderscheiden Bonapartisten tot de orde werden geroepen. Te midden van het rumoer riep de afgevaardigde Tristan Lambert: //leve dc keizerOp dezen kreet ging uit dc rijen der linkerzijde een storm op, *Tot de orde! de censuur!" werd geroepen. De voorzitter zeide, dat, met bet oog op de volhardende houding van den heer Lambert, die reeds te voren tot de orde was geroepen, en den kreet, dien hij had laten hooren.de kamer moest worden geraadpleegd of zij de censuur zou toepassen. In stem ming gebragt, werd daarop de censuur op hem toegepast. Nadat nog enkele leden het woord hadden gevoerd, riep men luide om sluiting van het debat, waartoe dan ook werd besloten. In de zitting van Zalurdag is het eerste hoofdstuk der begrooling voor eeredienst aangenomen, zoodat het voorstel tot opheffing van de begrooling is vervallen. Wat het lot zal zijn van het wels-ontwerp Marcèrebetreffende de militaire eerbewijzen bij het begraven van ridders van het Legioen van Eer, is nog zeer twijfelachtig, üe meerderheid schijnt zich tegen dit ontwerp te willen verzetten: alleen zou de vrees voor eene ministeriële crisis, die eruit geboren kan worden, haar van de verwerping kunnen terughouden. Bij de kamer is ingekomen een voorstel tot afschaffing der doodstraf; voorsteller is de heer Louis Blanc. In het museum van het Luxemburg te Parijs, heeft een schennende hand een schilderijtje van Meissonier vernield. Hel stelde Napoleon lil aan bet hoofd van zijn staf voor. Een paar jaar geleden had men met een potlood een streep dwars over het paneeltje gehaald, thans heeft men met een puntig voorwerp het hoofd van Napoleon zoo diep uitgekrabt, dat de krassen lol in liet hout gedrongen zijn. Het bestuur van het museum heeft een ander schilderijtje van Meissonier, Napoleon III te Solferino voorstellend, dat «val te hoog hing om een gelijk lol te dcelen, op een veiliger plaats laten bren gen. Men heeft den dader niet ontdekt. TURKIJE Saadoelah-beyvoorzitter der buitengewone commissie, naar Bulgarije gezonden, heeft aan de Porte medegedeeld, dat in de verbrande dorpen onder Philippopolis en Bazandzik, tot dusver 957 huizen weder zp opge bouwd en 810 in aanbouw zijn. Bovendien heeft de commissie maatregelen genomen, om hulp aan de noodlijdenden te bieden. ailITSUIILAIV». Dc Köln. Zeil. meldt dat lord Salisbury te Berlijn door dc keizerlijke

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2