BUITEN LANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. grooter uitgaven toegestaan, die uit de gewone inkomsten zijn betaald, ter wijl ook de spoorwegen en het nieuwe veslingstelsel uit de inkomsten wor den bestreden. Wil men nu echter ook nog andere buitengewone werken uitvoeren of spoorwegen en veslingstelsel spoediger uitvoeren, hoe zal men dat kunnen doen zonder tot buitengewone middelen de toevlugt le nemen? De tegenwoordige zitting zalzoo de minister hooptbewijzen dat hij tegenover zulke omstandigheden niet geheel werkeloos zal blijven en wel iets doet tot verbetering der inkomsten. Dan zal tevens de gelegenheid be staan de vraag te bespreken, of de minister inderdaad ontrouw is geworden aan zijn programma tot verbetering der belastingen naar een bepaald stel sel, hetgeen hij ontkent. Hij heeft echter nimmer voorgespiegeld dat zulk cene herziening op een oogenblik of binnen een kort tijdsbestek zou kun nen worden uitgevoerd. 's GRAVENHAGE24 November. Tot rijks-ontvanger te Zweeloo is benoemd de heer J. II. Atzema Hzn., thans commies-verificateur le Vlaardingen. De kapitein-luit. ter zee J. Tromp, uit (I. 1. teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden is hel wels-ontwerp tot regeling van bet Nederlandsche muntwezen (tijdelijk behoud van den bestaanden toestand, met bevoegdheid van den minister tot zilveronlmun- ting. zoomede invoering van bronzen pasmunt) aangenomen met 36 tegen 25 stemmen. De Indische muntwet is mede aangenomen. Dingsdag aansl. is de staatsbegrooting aan de orde. Met het oog op de vrij belangrijke veranderingen, in de begroolitigen van oorlog en van het veslingstelsel gebragl, wordt door de commissie van rapporteurs een nader onderzoek dier begroolitigen in de afdeeiingen noodig geacht. Het geregtshof te 'sGravenhagc heelt lieden in zijne correctionele tereglzitting bevestigd het vonnis der regtbank te Dordrecht, waarbij een gemeenteraadslid van Zwijndrecht is vrijgesproken van de hem ten laste ge legde beleediging van den burgemeester. Ook het hof had uit het gehouden getuigenverhoor de volle overtuiging niet verkregen dat de bekl. zich aan het hem ten laste gelegde heeft schuldig gemaakt. K 84 J., 'éi. LONDEN 23 November. Naar men uil de Vereentgde Staten meldt was er nog niets officieels omtrent de verkiezing van den president mede ledeclen. Men meende echter dat de heer Hayes, van de republikeinsche partij, veel kans had benoemd te worden. - In Mexico wordt weder een omwenteling beproefd. Den 12dfn Novem ber beeft Iglesiasgewezen voorzitter van hel hooggereglshof te Guanajuato, zich lot president geproclameerd en eene regering zamengesteld. De heer Lerdo de Tejada, het hoofd van den staal, heeft zijne troepen tegen den overweldiger afgezonden. VHiAliit S J Si, De Temps deelt het volgende mede betrekkelijk hel onderhond tusschen den minister van buitenlandsche zaken en den Engelscbcu gevolmagtigde ter conferentie te KonstantinopelNaar wij vernemen gaf Salisbury hel vaste vertrouwen te kennen in de opregtheid van keizer Alexanders vredelievende verklaringen, welke de te Londen openbaar gemaakte dépêche van lord Loftus behelst. Hij begeeft zich naar Konstantinopel zonder eenig vooroor deel en alleen met den Ievendigcn wenscli om het behoud van den vrede te verzekeren, en hij is volkomen bereid om. van welke zijde het komen moge. elk voorstel te aanvaarden, dat de verbetering van het lot der Christenen in hel Oosten bedoelt en de uitvoering der hervormingen waarborgt. Naar Salisbury's gevoelen had de thans le Londen geschiede openbaarmaking de strekking om den gunstigen keer in hel licht te stellen, welke reeds in de openbare mcening in Engeland werd waargenomen; de Engelsche regering hield het voor haren pligt, op de openbare meening haren invloed le doen gelden in den geest van het behoud des vredes, voor zoover die met Enge- lands eer en welvaart overeen was le brengen. Aan deze nicdedeeling wil men een officieus karakter toekennen. De stad Parijs heeft cenigcn grond verkocht, die door onteigening in de Avenue de l'Opera was vrijgekomen. Voor 84G2 vierkante meter werd de som van 9.132,000 ft', gegeven, dal is 1043 fr. voor den vierk. meter. n SI 1 T S 81 83 8, A S II. Lord Salisbury, de Engelsche afgevaardigde ter conferentie, zal, even als te Berlijn, ook nog te Wccnen vertoeven. Door het Britsch gezantschap waren alhier drie salons en 18 appartementen voor hem besteld. Volgens de iVeue freie Presse is het doel der conferenties van lord Salisbury met de ministers van buitenl. zaken hoofdzakelijk om aan de verschillende kabi netten het besluit der Engelsche regering uiteen le zeilen omtrent datgene, wat zij als de "conditio sine qua non" voor een zamengaan met Rusland beschouwt. De Augsb. Al!g. Zeit. is van meening dat men vertrouwen mag dat de conferentie een gunstigen uitslag zal opleveren. Engeland toch moet niet alleen met ijver, maar ook met goed gevolg den arbeid der conferentie heb ben voorbereid en daardoor in staat zijn met een programma ter confe rentie op te treden, dat Rusland de mogelijkheid aanbiedt om een eervollen terugtogt te aanvaarden en van de goedkeuring der overige mogendheden verzekerd is, omdat het voor de verbetering van hel lot der christelijke bevolking in Turkije voldoende waarborgen geeft, met volkomen sparing van de soevereiniteit der Porte. Rusland zal zeker niet dralen om dien aftogt te aanvaarden zoodra het de overige mogendheden eenstemmig ziel het zal evenmin tegen den eenparigen wil van Europa als in strijd met de tractaten, door geheel Europa onderleekendoorlog willen en kunnen voeren. Den 19,len November heeft te Berlijn een zoo dikke mist gcheerscht als volgens menschenheugenis nooit aldaar is waargenomen. Omstreeks 2 uren was het niet meer mogelijk twee schreden voor zich uit een voor werp eenigermate te onderscheiden. Allerwege had men de gaslichten moe ten ontsteken. De Pol. Corr. meldt uil Ragusadat de bevelhebber der aldaar bin- nengeloopenthans in Gravosa liggende Turksche korvetniettegenstaande herhaalde dringende sommalie, onder allerlei uitvlugten weigert met zijn schip die haven Ie verlaten. De chef van het Ooslenrijksch maritiem sta tion heeft bevel ontvangen het schip te onderzoekenten einde te zien of het oorlogsconlrabande aan boord heeft. Aan de Oostenrijksche autoriteiten is gelast, het binnenloopen van Turksche oorlogsschepen slechts toe te staan in geval de schepen door noodweder er toe genoodzaakt worden. Het lossen van proviand en het inschepen van zieken en gewonden zal onder toezigt der havenwachtschepen alleen aan ongewapende Turksche schepen worden vergund. TURK IJ E. Uit Konstantinopel meldt men dat in het hotel der Russische] ambas sade alle maatregelen voor een mogelijk plotseling vertrek van generaal IgnaliefI genomen zijn, en dat ook de Russische consuls in de verschillende Turksche steden aangeschreven zijn, zich voor het geval, dat zij bevel ont vangen zuilen onmiddellijk te vertrekken, gereed te houden. RAGUSA, 23 November. De Turksche korvet Zuzznfcr heeft om de vi sitatie, die met het oog op de oorlogscontrabande geboden is, te ontgaan, ofschoon zij voorgaf dal zij uit nood was binnengeloopcn wat niet waar was, de haven van Gravosa verlaten. BERLIJN, 23 November. Lord Salisbury heeft heden voormiddag een langdurig onderhoud met prins Bismarck en daarna eene conferentie met den Engelschen gezant gehad. Ten 1 ure is hij een half uur bij den keizer ter audiëntie geweest. VERSAILLES23 November. De regering heeft een wetsontwerp inge diend, inhoudende: dal de militaire honneurs, vastgesteld bij decreet van October 1863, bij begrafenissen bij voortduring zullen worden bewezen aan militairen, leden van hel Legioen van Eer. overleden in werkelijke dienst, liet decreet zal niet worden toegepast op burgerlijke leden van het Legioen van Eer. De heer Germain stelde de urgentie voor, die werd aangenomen. LONDEN, 23 November. Heden namiddag is er een kabinetsraad gebon den, die morgen zal worden voortgezet. De regering heeft eene depêche ontvangen, inhoudende eene bekendmaking vanwege de Russische regering aan de Rritsche consuls-generaal, dat aan de schepen is verboden, des nachts de havens van Odessa en Sebastopol, de monden van den Dnieper en de 'straat van Kertch te naderen. Renter's agentschap te Cairo meldt, onder dagteekeniug van lieden, dat de Khedive heden middag de vergadering van gedelegeerden heeft geopend. BERLIJN, 23 November. Volgens particuliere berigten uit Wecnen heeft het aldaar in regeringskringen veel opzien verwekt, dat de Porie, gelijk thans blijkt, te Gravosa en Kiek troepen wil inschepen. De regering heeft vergunning verleend lot het binnenloopen van Turksche schepen in die ha vens, mits uitsluitend ten doel hebbende het vervoer van zieken en gewon den, en zal elk misbruik van dat verlof ten krachtigste te keer gaan. LONDEN, 23 November. De Morning I'osi meent in de vredewoorden van keizer Alexander te bespeuren dat hij die gesproken heeft alleen met hel doel de Russische leening le gemakkelijker te plaatsen. De Times daar entegen waarschuwt tegen een onbillijk wantrouwen in 's keizers verzeke ring en legen overdreven geruchten van Engelsche oorlogstoerustingen; deze toch behoeven de goedkeuring van het parlement, en dit zal ze zeker niet verleencn. Voorts bespreekt het blad het standpunt van Engeland ter conferentie, en zegt dat Engeland de conferentie bijwoont in de hoop dat zij den vrede zal brengen. Om den wille des vredes zal Engeland alle voor stellen ondersteunendie een waarborg voor een goede regering van de opgestane Turksche provinciën aanbieden, zonder levens eene verandering der grenzen te veroorzaken. Mogten Eugelands bemoeijingen vruchteloos blijven, dan zal het voor geen der oorlogvoerende mogendheden partij trek ken, maar afwachten wat de toekomst zal opleveren. Daily News meldt uit Belgrado, dat Turksche troepen, naar men zegt 30000 man, derwaarts op weg zijn. Generaal Semel zal, in de plaats van TschernajefT, opperbevelhebber van het Servisch-Russische leger worden. De kazernen van Belgrado worden voor de Russen ingerigL W'EENEN, 28 November. In militaire kringen le Odessa loopt het ge rucht dat bij Kischenevv een corps geposteerd wordtbeslaande uit 4 regi menten infanterie, 6 escadrons cavalerie en 60 kanonnen, om onmiddellijk na de eventuele oorlogsverklaring naar Turn-Severin op te rukken en in Servië te opereren. Montenegro en Servië zijn overeengekomen ieder voor zich de vredesquaeslie te behandelen. KAIRO, 23 November. De onderkoning heeft heden middag de vergade ring der afgevaardigden geopend. IKKE E @NBE NI. toestand van Leiden vergeleken met dien van andere steden. VI. Het beheer der plaatselijke geldmiddelen, de heffing en invordering der belastingen en in het algemeen de huishouding der gemeente is opgedragen aan het

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2