LE1DSCIIE €0 (IRA AT. 1870. H°« 279. ZVTURDAG 23 NOVEM«KR De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is fier vierendeel jaars 3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Uandelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.K5. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn veikrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents I)e prijs der Adverteiitiën is vau 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 189 192 der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNEN LA [ND SCUE BE HIGTEN. LEIDEN, 24 November lie minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gc- bragt, dal in de maand llaart 1877 te s Gravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van hen, die wenschen te dingen naar de be trekking van klerk bij den rijkstelegraaf. Zij, die zich aan dat onderzoek verlangen te onderwerpenmoeten zich daartoe vóór of op 10 Februarij 1877 aanmelden bij het dep. van financiën door een op zegel geschreven verzoek. De adspiranten moeten geboren zijn in een der jaren 1852 tot 1861 ingesloten. De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek zullen in de eerste helft der volgende maand verkoopen eene vrij uitgebreide verzameling van boeken betreffende godgeleerdheid, regtsgeleerdlieidgeneeskunde, oude en nieuwe letterkunde enz., alsmede cenige prentwerkenprenten er. schilderijen, muziek, chirurgicaie instrumenten enz., gedeeltelijk nagelaten door de lih. m'. J. W. J. Ussel de Schepper, griffier bij den landraad te Toebanen U. J. Reycrs, geneesheer te Voorschoten. De opmerkzaamheid van belang hebbenden wordt op den catalogus gevestigd. Men meldt ons uit Warmond: In den nacht van Woensdag op Don derdag jl. is alhier in de kerk der lierv. gemeente diefstal gepleegd. De dieven zjju waarschijnlijk zeer teleurgesteld, daar zij zich hebben moeten tevreden stellen met het wegnemen eener partij Brabandsche centen, terwijl zij voorts nog eene kist, waarin zij meenden eenige kostbaarheden te zul len vinden, uiaar waarin slechts eenige papieren waren, een eind wegs heb ben medegevoerd. Men meldt uit 'sllagc: Het ontwerp der zegelwet is van grootc uit gebreidheid, liet zal eerst in de volgende week gedrukt zijn. liet regt op handelspapier wordt verlaagd en de 38 opcenten afgeschalt, de akten van den burgerlijken stand worden vrijgesteld en hel evenredig regt door vast regt vervangen. De memorie van toelichting treedt overigens in een over ligt der financiële gevolgen van genoemde en nog andere bepalingen. De werving van manschappen voor het O. I. leger levert te Harder wijk thans weder gunstige resultaten op. Vele vreemdelingen, die niet van behoorlijke papieren waren voorzien, zijn in de laatste dagen over Utrecht over de grenzen van dit rijk geleid. Morgen ochtend vertrekt van het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoor over Utrecht en 's Gravenhage naar Nieuwe Diep een detachement suppletielrocpeu sterk 175 man, benevens 8 onderofficieren, oiu onmiddellijk aan boord van het stoomschip Prins van Oranje naar Imlië te vertrekken, liet bevel van het detachement is opgedragen aan den majoor der artillerie van het O. I. leger T. J. A. van Zijll de Jong. De synodale commissie heeft de uitspraak van hel prov. kerkbestuur van Gelderlaud in zake de aai.klagt legen d\ Ilooykaas llerderscheê te Nij megen vernietigd, omdat zij niet behoorlijk gemotiveerd was en de feiten wet naauwkeurig omschreven waren. De zaak is gerenvoyeerd naar het prov. kerkbestuur van Groningen. -- Bij de Ned. herv. gemeente te Groningen is tot predikant beroepen tl', de Vlieger, pred. te Katwijk aan Zee. Te Amsterdam hebben gisteren nacht dieven locgang weten te ver klagen lot hel kantoor van Gebrs. de Jong, bandelaars in huiden en vellen ia de Joden-Houttuinen 84. Waarschijnlijk waren zij vóór het sluiten der voordeur binnengeslopen en hadden ze zich in een kolen- ol turfhok ver borgen. De kantoordeur werd des ochtends verbrijzeld gevonden en de brandkast was verdwenen. Uil een ingesteld onderzoek blijktdat de die ven de brandkast uil het kantoor over de straal hebben gedragen naar een erf, genommerd 57, waarvan zij de sluiting eerst moesten verbreken. Daar werd een poging beproefd om het slot door middel van buskruid te doen spiingen, want de buren en de uachtwa :hl hoorden omstreeks half vijf een ontploffing. De nachtwacht maakte daarvan, naar ons wordt medegedeeld, drie kwartier uurs later, rapport aan zijn policiebureau in de derde sectie. Hoewel een stuk van het bovendeel der kast op het erf werd gevonden, schijnen de brutale inbrekers er niet in geslaagd te zijn haar open te krij gen. Ten minste zjj namen de brandkast op een handkar van de hh de Jong mede, nadat zij, gelijk uit de verbreking van een afsluiting aan de zijde der Markengracht blijkt, te vergeefs naar een schuitje hadden omge zien. In de kast bevond zich 50 gulden aan Engelsch en 15 gulden aan Fransch geldbeuevens 40 gulden aan llollandsch geld en een Keurhessisch lot. De daders zijn niet gevonden. (Hbl.) Te Amsterdam is eergisteren avond een vigilante, met één paard be spannen, in het water geraakt. De heer. die er in zat, werd gered, maar de koetsier werd dood onder het rjjtuig gevonden. Als een niet allcdaagsch geval vermeldt de Amst. Ct., dal de tweeling broeders Kumling, 23 November, hunnen 88<ltl1 verjaardag vierden. Beiden genietenna een werkzaam levenin gezondheid eene welverdiende rust. In Noordholland waren in de laatste vijf maanden geen gevallen van longziekte onder het vee waargenomen, thans zijn weder van den heer H. v. d. V. te Sloten twee koeijen onteigend en afgemaakt als lijdende aan die ziekte. Voor de regtbank te Deventer stonden Woensdag teregt twee jongens uit Goor, oud 16 en 15 jaren, beschuldigd van eenvoudigen diefstal, omdat zij, volgens het door den veldwachter op zijn ambtseed opgemaakt proces verbaal, uit een tuin eenige peren hadden weggenomen, die uil den boom waren gevallen. De veldwachter, die door het O. M. als getuige gedag vaard was, verklaarde, dat hij riet gezien had, dat beiden peren hadden weggenomen, maar wel dal de oudste dal gedaan had en er 4 of 5 in zijn zak had gestoken. De veldwachter werd door den ambtenaar van hel O. M. berispt, omdat bij thans anders verklaarde dan in zijn proces-verbaal. Te gen den l5t'° beschuldigde werd veroordeeling geeischt van 5 dagen celstraf. Volgens de Midd. C. was de komst van een met afval van aniline- kleurstoflen geladen vaartuigaan de autoriteiten te Vlissingen in zooverre bekend, dat men een bark met die vergiftigde zelfstandigheid verwachtte. De lading schijnt echter te groot geweest te zijn voor één schip en is daarom voor een gedeelte met de stoomboot Holmrood vervoerddie tot Vlissingen door de douaniers vergezeld is, terwijl van daar aan de loodsen strenge order is gegeven om op te letten dat er niets over boord werd ge worpen alvorens men een behoorlijk eind in zee was. In eene particuliere correspondentie uit de Kaapstad aan het Hbl., worden eenige bijzonderheden medegedeeldomtrent hel vergaan van de mailboot Windsor Casüewaarop ook eenige emigranten uit ons land voor de Transvaalsche republiek aanwezig waren. Den 19en October, des mor gens te half drie, is het vaartuig op de rotsen bij Darsseneiland geraakt. Ofschoon het schip in het duistere van den nacht en met een vervaarlijk gekraak op de rotsen liep, bleef toch de orde aan boord ongedeerd. De dames legden een bewonderenswaardige kalmte aan den dag, wachtende op het aanbreken van het morgenlicht, zo:,der hetwelk niets lot bevrijding van de opvarenden kon w orden ondernomen. Toen werden alle opvarenden, ten getale van 300in volkomen veiligheid op hel eiland aau wal gebragt. liet schip zelf lag toen reglop op de rotsen, maar had zwaar geleden, en I.ct water liep er met snelheid in. Zoodra men in de Kaapstad tijding van hel ongeval kreeg, werd de Florence tot hulp gezonden, die den volgenden morgen reeds op de plaats van het onheil kwam en 40 passagiers overbragl. 120 andere waren achtergebleven op hel eiland. Deze worden echter vau lieverlede ook naar de Kaapstad gevoerd en van het noodige voorzien. In de memorie van antwoord op hooldsluk I der staalsbegrootiug voor 1877 zegt de regering dal een verwijl als door èenige leden gedaan (dat de regering te veel in den geest van de oppositie handelde) wegens zijne onbe paaldheid moeijelijk is te beantwoorden. De regering wenscht, zooals van zelf spreekt, gemeen overleg met de staten-generaal, omdat dit een der voornaamste middelen is om die zaken tot stand te brengenwelke zjj in 's lands belang oordeelt. Gver de tijdigheid der indiening van een wets ontwerp omtrent hel lager onderwijs bestaat tusschen de kamer en de rege ring geen verschil van gevoelen. Hoe hel mogelijk is tegenover de in cijfers duidelijk sprekende feiten den financiëlen toestand des lauds ongun stig te noemen is den minister van financiën onverklaarbaar. De schuld wordt toch telken jare kleiner, de vaste inkomsten nemen telkeu jare toe en elk jaar in grooler proportion; er is geen enkele belasting te noemen, die in die verhooging ten minste niet deelt; niet alleen heeft men de meest dringende uitgaven uit de inkomsten kunnen bestrijden, maar in de laatste jaren zyti telkens met ruimer hand voor verschillende doeleinden grooler en I

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1