ten van gewoon en buitengewoon lager onderwijs, zoomede de wijzigingen van verschillende polder-reglementen. De vergadering is daarna gesloten. Het gereglshof alhier behandelde heden in hooger beroep dc zaak van J. A. C., den zoon van een koffijhuishouder in de Galgstraat te Leiden, die door de Leidsche regtbank tot drie maanden celstraf is veroordeeld wegens het op zekeren kermisavond aan een der bezoekers van het koflijhuis toe brengen eener verwonding met een bierglas. Uit het op nieuw gehouden getuigenverhoor bleek aan de eene zijde dat de beklaagde wel degelijk een slag met een bierglas had toegebragtmaar volgens de getuigenis a de'charge zou een ander, de oom van den bekl.zich in eene worsteling daaraan heb ben schuldig gemaakt. De oom zelf, lot het geven van inlichtingen gehoord, verklaarde dat hij geheel onwillig in eene worsteling den slag had toegebragt. Tegen twee getuigen a décharge, die naar het oordcel van het O. M. in strijd met de waarheid hadden getuigd, eischte het O. M. inhechtenisneming we gens valsche getuigenis. Nadat omtrent dat requisitoir het hof in raadkamer had beslist werd de eisch van het M. afgewezen en niet de behandeling der zaak voortgegaan. De bekl. ontkende zich aan het toebrengen van de ongelukkige» slag te hebben schuldig gemaakt. Zijn verdediger mr. van Gigch achtte de zaak zeer duister en dubieus en verzocht de vrijspraak van zijn cliënt opgrond van den bekenden regtsregel "in dubio pro reo." Adv. gene raal mr. Gregory was echter een tegenovergesteld gevoelen toegedaan. Hem was het geheele geval duidelijk en klaar voorgekomen. Naar zijne meening hadden de getuigen a décharge dc volle waarheid niet medegedeeld en der halve zag hij zich verpligl tot bevestiging van het Leidsche vonnis te requireren. Heden over acht dagen zal het hof uitspraak doen en dan tevens arrest wijzen in de zaak van .1. J. G.den vader van bovenbedoelde bekl., die door de regtbank te Leiden tot vier dagen gevangenisstraf is veroordeeld wegens het toebrengen van slagen aan een ander bezotkcr van zijne tapperij, die zijn zoon als den dader van bovengenoemde verwonding had aangewezen. Ook voor dezen bekl., die bekende in drift de klappen te hebben gegeven, voerde nr. van Gigch het woord en verzocht meerdere verzachtende omstan digheden in aanmerking te nemen dan door de regtbank was gedaan en eene mindere straf uit te spreken. Adv.-gen. mr. Gregory kon zich ook met dat verzoek niet vereenigen en requireerde ook ten deze de bevestiging van het vonnis. BUITEN LANDSCHE BEKIGTEN. ESCEL A 1?. LONDEN 20 November. De stoomboot Flamingo heeft hel berigl aangebragt dal de stoomboot Windsor artleop weg naar de Kaap de Goede Hoop, den 19llcn October schipbreuk geleden heeft bij het eiland Dassen. 40 mijlen van de Kaapstad. De passagiers, de equipage en de mails zijn gered. ST a A A,' 54 a 5.9 54. In de zitting van de kamer van afgevaardigden op Zaturdag li.voor, dat de beraadslaging over de begrooting werd voortgezet, heeft de lieer Lockroy, van de linker zijde, zich ernstig beklaagd over de handelwijze van den prefect van politie te Parijs, Voisindie eene private bijeenkomst ver boden hadwaarin de afgevaardigden van de syndicale kamers der werklie den zich voorstelden met leden van de linker zijde te beraadslagen over een wets-voorstel tot het verleenen van regtspersoonlijkheid aan die kamers, welke tot dusver geen wettelijk bestaan hebben en slechts gedoogd worden. Breedvoerig toonde de minister de Marcère aan, dat de prefect eenvoudig zijnen pligt had gedaan aangezien men verzuimd had de vereischte magli- ging tot de bijeenkomst aan te vragen. Die magliging zou met regt gewei gerd zijn, daar er geenc klassen van burgers bestonden, de werklieden even goed als anderen door liet parlement werden vertegenwoordigd en hel niet aanging, dat leden der kamer builen deze eene soort van kleine onafhanke lijke vertesenwoordiging van ecu bepaalden stand op touw zetten De heer Lockroy bestreed die meriting en betoogde dat alhier slechts w illekeur in liet spel was. Bij gelegenheid dat de president der republiek in de porselein-fabriek van Sèvres washeeft hij een vriendschappelijk onderhoud gehad met den heer Gambetta, die aldaar was als vertegenwoordiger der hegrootings- (ommissie. Men wil uit deze toenadering reeds afleiden dal Gambetta eerst daags wel eene plaats in liet ministerie zal verkrijgen. De legitimistische en elericale bladen zijn over deze ontmoeting zeer ver bolgen en achten die den maarschalk onwaardig. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft van de regering vergunning gevraagd om eene leening van vier millioen te sluitenten einde het ma teriaal van de voormalige Parijsche begrafenismaal schappij te koopcit en door de geestelijkheid de onderneming dier maatschappij te laten voortzet ten. De gemeenteraad van Parijs moet in deze zaak geboord worden. In hel depart. Gers hebben in den laatsten tijd dc boeren van ver scheidene dorpen zich vereenigd en het platteland afgeloopen. Zij waren met geweren gewapend, voorzien van banieren met den keizerlijken adelaar en van een door hen zeiven gekozen aanvoerder, onder wiens bevel zjj zich in den wapenhandel oefenden. Hierbij werd herhaaldelijk de kreet aange heven: leve dc keizer! terwijl de republikeinen met dood en verderf be dreigd werden. Een dier benden heelt zich in dc vorige maand naar het plaatsje Ollin begeven, waar de Bonapartislische algevaardigde I'eyrusse woont. De bende telde omstreeks 800 man, van welke 700 gewapend waren. Zij kwamen voor hel huis van Peyrusse, riepen er: leve de keizer! weg met de republiek en de kamer! vuurden te zijner eerc de geweren af en verklaarden elkeendie op de hand is van de republiekte zullen neerschieten. SIÜTSCHLAS 15». De Xal. Ze.it. heeft het berigt ontvangen, dat de Duilsche gezant te Parijs aan de Fransche regering heeft verklaardgeen vooruitzigt te kunnen geven op deelneming van Duitschland aan de tentoonstelling te Parijs. Vol- i gens nadere informatien, zegt het blad, heeft de gezant nadrukkelijk be- li zwaar er tegen gemaakt, dat de tentoonstelling juist in 1878 zou worden li gehouden en heelt hij in overweging gegeven, haar tol 1880 uit te stellen- hierop is een afwijzend antwoord gegevenonder verklaring dat Frankrijk in geen geval in een uitstel kon toestemmen. j Volgens de Vossische Zeitung heeft de Turksche regering haren am- li bassadettr te Berlijn opgedragen drie hoogleeraren te winnen voor de land- t bouwkundige schooldie de Sultan nabij Konstantinopel wil oprigten. Volgens de dagbladen van Warschau zouden door de Russische rege ring eenige roomsch-kalholieke geestelijken zijn opgeligt, onder verdenking I van medepligtigheid aan eene zamenzwering. TUKHIJ E. Naar men uit Widdin meldt, worden aldaar Hongaarsche studenten uit Pcslh verwacht, die eene eeresabel aan Abdul-Kerim-pacha komen over- handige». Het Turksche parlement, waarvan de instelling aangekondigd is, zal bestaan uit eene kamer en een senaat. De kamer zal bestaan uit leden door het volk gekozen. In het eerste jaar zal zij 133 leden tellen, üe leden van den senaat zullen door de Porte worden gekozen. De algevaar- J digden zullen 3000 piasters 'sjaars benevens reiskos.len ontvangen. OOST-IADIR BATAVIA. 17 October. liet Alg. D. meldt: De laatste berigten uit Atchin, loopende tot I 4 October, zijn zeer bevredigend. Den 28s1"1 September was men begonnen I met de aansluiting der nieuwe versterkte punten aan Gighen. waartegen de vijand zich hevig verzette, doch den volgenden dag weder negen stukken geschut verloor. Juist voor dat den 4den October het weder al te ongunstig werd, heeft men dc linie kunnen voltooijen. Generaal Wiggers heelt inde i maand September voor onze noord-ooster linie gedaan, wat generaal Pel in t Februarij voor de zuider linie deed. Men heeft hier een begin gemaakt met de oprigting van een fonds ter tegemoetkoming in dc studiën aan de hoogere burgerschool alhier van onbe middelde jongelieden van bijzonderen aanleg. -- Aan een schrijven uit Langkal ontleent het Alg. D hel volgende: »lk heb tl een paar gevallen van aanslagen op het leven van Europeanen mede te deelen, die u echter voor den ondergeleekende niet noodeloosonge rust behoeven te maken. De heer B.een dergenen, die het hoogst aan de rivier wonen, is door een troep Gajoos verraderlijk vermoord. Diezelfde troep heeft den heer S.een jong Hollander in zijne galerij in een Iuijer- stoel zittende aangesproken met de vraag, of hij hnn ook werk kon ver schaffen, welke vraag nog wel bevestigend beantwoord werd; doch ditalles was slechts voor de leus, want onverwacht trokken zij daarop hunne kle wangs en begonnen op den ongewapenden heer S. in te houwen. Deze vluglte, gewond als hij was, en sprong in de rivier, waarin hij zich een uur lang meest zwemmende heeft moeten ophouden, eer het veilig was om weder aan land te komen. Zijn toestand is, naar ik verneem, niet hopeloos." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederland, aan den ingenieur 2e kl. bij den waterstaat S. J. G. van Overveldl; aan den ambtenaar \V. K. L. Kralt; aan den adsist.-resident van Panaroekan A. J. Voel; aan den 2en commies bij de algem. rekenkamer A. L. D. Andeweg; aan den commies op het bureau van den adsist.-resident van Anjer-Bangis en Rau (Sumatra s Westkust) P. E. Schotel; aan den controleur 1' kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. P. van Harencarspel; voor een jaar, aan den waarn. 2tn onderw. aan de kweek school voor inl. onderw. te Amboina D. A. P. Kok. Ontslagen: eervol Je resident van Ternale A. J. Langeveldt van llemert; de gewezen resident van dat gewest F. Schenck. thans op non-activiteit; de ambtenaren op wachtgeld W. C. II. ltomswiuckel. R. 11. J. Sersansie en J. N. van den Worm. Benoemd: lot resident van Ternate, de adsist -resident van Bcnkoe- len I'. F. I.aging Tobias; lol secretaris der resid. Krewang, dc secretaris der resid. Lamp. districten J. Young; tot secretaris der resid. Lamp. dis tricten, de ambtenaar op wachtgeld J. S. G. Gramberg; tol president van den raad van justitie te Banda, de officier van justitie bij den raad van justitie te Amboina mr. J. B. Burger; tot officier van justitie bij den raad van j nst it ie te Amboina, mr. 11. K. llavinga Oortwijn; tot adsist.-resident van Benkoehn. de adsist.-resident van Lemalang-Oeloe en llir en de Poe- soemah-landcn (Palcmbang) 1. J. Meijer; tot notaris te Kediri. de notaris te Serang E de Lang Everlsentot waarn. lid in den raad van justitie te Ternate, I'. G. Goldenholl, commies op het resid.-kantoor aldaar; tol adsist.- resident van Ilenkoelen, de adsist.-resident van Bondowoso H. G. G. Pelt- zer; lot adsist.-resident van Bondowoso, de ambtenaar op wachtgeld 11. J- Tijdemau: tol adsist.-resident vau Panaroekang, de ambtenaar op non-acti viteit G. 11. Blanken; tot adsist.-resident van Boeleleng, de controleur 1* kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura W. Voute. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan den kapt. der inf P. II. J. Oosthout; aan den onderintendant 2C kl. bij de milit adminislr. E J. L. Ilerens. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kaptt. der inf. Th. Munder, J. van llogerlinden eu P. J. J- llogerwaardde 1' luit. der inf E. A. A. Kluge; dc burg. schrijver 5e kl. bij de milit. adminislr. J. M. Ilalewijn. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tol luit.-koloncl, de majoors 11. M. Tersteege, J. P. van Lier (beiden met verlof in Nedeiland). 11. G V. A. üemmeni en J. 11. G. Godin; tot kapt.de le luit. 11. J. Knijff. Departement vair marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land aan den vasten werkman-modelmaker bij de fabriek voor de inariiie en het stoomwezen le Soerabaija J. J. van der Linden. Benoemd: lc Soe- rabaija. lot loodsleerling, T. A. D. Bcrgamingewezen stuurmansleerling ter koopvaardij, thans klerk bij de algem. rekenkamer. PER TELEGRAAF. WEENEN, 20 November. Dc Pol. Corr. meldt uit Ragusa het volgende: Met een in het oog loopenden spoed is hel leger van Muklar-pacha bezig

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2