El LEIDSCHE CflURANT. WOENSDAG 22 NOVEMBER STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BEBIGTE.Y 1870, .V, 270. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. fle prijs der Courant is per vierendeel jaars j3.franco p. p. ƒ3.50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.f'5. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertcnliën is van 1—4 .egels 1.— iedere regel meer 25 cents. burgemeester en wethouders van leiden, Gezien art. 8, 1' alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n". 95), tot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, die ge vaar. schade of hinder veroorzaken; Brengen by deze ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is ver leend aan J. A. S. Sciaeonie en zijne rechtverkrijgenden, tol het oprichten van ecne bewaarplaats van Roet in hel pakhuis in de Koppenhinksteeg n°. 10. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 November 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 21 November Be Staatscourant bevat het kon. besluit van 26 Oct jl.waarbij ten behoeve van den spoorweg van Leiden naar Woerdenten algemeenen uiitlc, ter uitvoering van de concessie, aan de heeren J. I'. de Bordes te 'sGravcnhage en mr. L. A. J. W. baron Sloet te Leiden verleend, ten name van de spoorwegmaatschappij Leiden—Woerden worden onteigend een aantal eigendommen in de gemeenten Oegstgeest, Zoeterwoudellazerswotide, Al- plien, Zwammerdam, Bodegraven, Barwoulswaarder, Waarder en Woerden, vermeld op een slaat bij dat besluit gevoegd. De minister van financiën heelt ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dal in de maand April aanst. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij hel vak der pesterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten moeten zich voor 1 Maart aanst. bij een op zegel geschreven lequcsl tot den minister wenden en geboren zijn lusschen 1 JuliJ 1856 en 1 Jtdij 1859. - Heden is aan het depart, van marine aanbesteedhet maken en leve ren van ceil ijzeren drijvend dok, voor de dienst der marine in Uost-Indië, met de leverantie der henoodigde bouvvsloHen en inriglingcn, voor rekening van het depart, van koloniën. Hiervoor waren 14 billenen ingekomen, ïcven inschrijvingen werden ter zijde gelegd, daar zij voorwaarden inhiel den. Van de geldige was het minste dat van de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam voor ƒ781.000. - Te Rotterdam is Zaturdag 11.. onder voorzitting van den heer A. A. van Bcmmelen, de jaarlijksche huishoudelijke vergadering der Nederl. dier kundige verecniging gehouden, die thans 105 leden lelt. Een groot deel der zitting werd besleed aan hel verslag der commissie voor het zoölogisch station aan de Ncderlandsche kust. Tot leden der stations-commissie voor liet volgende jaar werden benoemd: dr. Hoek, prosector bij liet zoötomisch laboratorium te Leiden; prof. liofïman. te Leiden; dr. Horst, adsistent aan liet zoölogisch laboratorium te Utrecht, en dr. Hubrechi. conservator aan 'srijks museum voor natuurlijke historie te Leiden. Als plaats waar het station een volgend jaar zal worden opgerigt, werd Vlissingen aangewezen. - De l\. R. C. meldt het volgendeDoor de firma van den Bey O. te Amsterdam, was alhier aangifte gedaan, dat gedurende eenigen lijd aan haar ter discontering waren geëndosseerd onderscheidene wissels door de firma den Breems C\, te Vlaardingcngetrokken op Duitschers, meestal schippers. Dit was een geruimen tijd zoo voortgegaantol dal de firma van den Bey C". dergelijke wissels niet meer wilde aannemen, omdat het be drag al te groot werd. Hieruit ontstonden voor de firma den Breems C". moeijelijkhedenmet het gevolg dal de firma van den Bey L°. alleen langs dien weg eene schade van ƒ60000 heeft, terwijl zij aan den Breems O.ten gevolge van andere handelingen eene nog groolere som te kort komt. Bij onderzoek werd bevonden, dat de op de wissels geplaatste accep ten valsch waren en de handteekeningen van cenige der bedoelde schippers, die zich juist hier tc lande bevonde.i, volstrekt niet met die onder de ac cepten overeenkwamen. Daarop heeft er eene huiszoeking plaats gehad bij de firma den Breems C". te Vlaardingen en ten huize van het lid dier firma, Spijkman, waardoor de regterlijke autoriteit tot de ontdekking kwam, dat al die valsche wissels werden bezorgd door de firma Batenburg C". alhier. Naar aanleiding van dit een en ander heeft de regtbank, wegens het plaatsen van bedoelde valsche accepten en het daarvan gebruik makeneen bevel van gevangenneming uitgevaardigdzoowel tegen Boer (firma Batenburg O.), als tegen Spijkman (firma den Breems O.), cn nog dienzelfden dag werden beiden in de cellulaire gevangenis overgebragt. Door een visscher uit Oostzaan is dezer dagen in het IJ een flcsch ge vonden, waarin een briefje was van den volgenden inhoud: «Aan boord van schip Louise, kapitein door den stuurman vermoord, roer verloren, schip wrak, help, help, 52 graden NB. 20 graden YVL." Zaturdag 11. ontstond er brand ten huize van de familie de C. R., op Bolmonte. bij Wageningen. Door een petroleumlamp was in een vertrek, waarin eene ernstige zieke werd verpleegd, de brand aangekomen. De zieke werd gelukkig nog in lijds gered, doelt het geheele vertrek is uitgebrand en belangrijke schade aangerigt. Te Zwolle werd Woensdag II. door een vreemdeling in een winkel een doosje lucifers van 2 cent gekocht, waarvoor in betaling gegeven werd een rijksdaalder. Den volgenden morgen werd die rijksdaalder uitbetaald op het kantoor van de hh. van Deventer Zonen, en daar werd ontdekt dat het stuk oogenschijnlijk valsch, althans ligter dan anderen was. De policie, hiervan ingelicht, stelde terstond middelen in het werk, om bedoelden vreemdeling op te sporen. Eerst Zaturdag morgen ontdekte zjj, dat hij met een rijtuig naar Kampen was vertrokken, hoewel hij daar nagenoeg even spoedig per spoor had kunnen zijn. Toen de inspecteur van policie. verge zeld van een policie-agentte Kampen kwamen, bleek dat men daar ook reeds tot de ontdekking was gekomen, dat er rijksdaalders van dezelfde soort waren uitgegeven; en toen de justitie van Zwolle te Kampen kwam. had de policie aldaar den man gevonden en op haar bureau genoodigd om inlichtingen te geven. Hij was genaamd Berend Hailsema Ennema, oud 30 jaar, vroeger apothekers-bediende, thans directeur der vee-verzekeringmaat schappij Hollandia. Uit zijn mededeelingen en de in zijne woning gevonden praeparaten moet gebleken zijn dat hij door een chemische bewerkiug de rijksdaalders, die hij in zijn handen kon krijgen, liet uitbijten en zoo uit ieler stuk voor een waarde van ruim 30 cent aan zilver wist te verkrij gen. Hij is voorloopig aangehouden en naar het huis van verzekering te Zwolle overgebragt. [Zw. C 's GR AVENHAGE21 November. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan J. van Slooten en J. F. Mooy, te Amsterdam, wegens de redding van drenkelin gen, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855alsmede een loflelijk getuigschrift. -- Door Z. M. zijn benoemd: tot griflier bij hel kanlongeregt te Alphen de heer mr. B. ten Ilroecke Hoekstra, thans griffier bij hel kanlongeregt te Ridderkerk; lot griffier hij het kanlongeregt tc Ridderkerk de lieer mr. J. W. Mees, laatstelijk commies bij het depart, van justitie te Batavia, en tot griffier bij het kanlongeregt te Deventer de heer mr. A. J. Dijck- mee-ler. thans griffier bij hel kanlongeregt te Heerenveen. Tot surnumerair voor de dienst van 's rijks schatkist is benoemd de candidaal-notaris J. J. Paëhlig. Door Z. M. zijn de volgende titels verleendvan ingenieur voor het stoomwezen der spoorwegdiensten, aan F. Ph. J. Mahiett, thans algemeen opziener op het stoomwezen der spoorwegdiensten, en J, D. C. M. de Roos. thans opziener op het stoomwezen der spoorwegdiensten; van rijksopziener le kl. op de spoorwegdiensten, aan A. J. Hendriks, J. G. Starck eu J. C. Wcncker, thans spoorwegopzieners lc kl.van ryksopziencr 2* kl. op de spoorwegdiensten, aan A. van der Quast, O. R. J. Viveen, J. S. A. Noor dendorp, J. II. A. Hanckar. W. D. Eeltjes en B. A. van Dorp, thans spoor wegopzieners 2e kl.; van rijksopziener 3e kl. op de spoorwegdiensten, aan A. M. Vroeg, J. A. A. Joukcrgotiwjhp. W. van Andringa de Kempenacr, D. Storm, A. I. Stal, W P. Verbeek en 11. du Croix, thans spoorweg opzieners 3' kl. Aan mej. E. K. Römer, gcb. le Tusclierz (Zwitserland), is vergunning verleend om bier te lande lager onderwijs te geven. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleenen. In de zitting van de provinciale staten van lieden zijn alle aanhangige voorstellen onveranderd aangenomen, waaronder liet subsidie van een ton tot droogmaking der plassen ónder Reeuwijk, en alle subsidien voor de kos-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1