LEIDSCHE COURANT. DINGSDAG 21 NOVEMHER 1870; N", 375, De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is fier vierendeel jaars ƒ3.franco p, p. /3.5fl, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. u agaiw&rr^ra aa 'vars-tr-.TircszWK BINN ENL ANDSCIIE BERiGTEN. LElDEff, 20 November lieden is aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 's llage aan besteed: het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebou wen van de hoogcscliool te Leiden, gedurende het jaar 1877. Van de zes ingekomen billettcn was bet minste dat van den lieer P. Kuptoyn den llott- ineester, te Leiderdorp, voor ƒ22083. De bewoners van de Raamsteeg hebben de Nederlandsche vlag uitge stoken, omdat heden een begin is gemaakt met het afbreken der schutting die drie en een half jaar om de Ruïne gestaan heeftten einde er een akadetniegebouw eu een museum van natuurlijke historie te stichten. Als ecne zeldzaamheid in den tegenwoordigen tijd wordt ons mede gedeeld dat Maria van der Wilk heden gedachtenis viert van den dag waarop zij vóór 25 jaren als dienstbode in betrekking kwam bfj de familie Geeraas aan de kosterij van de Oosterkcrken dat zij die familie gedurende dat lydvak en lot op dezen dagonder verschillende omstandigheden met voorbeeldige trouw en eerlijkheid heeft gediend. In de memorie van antwoord betreffende hel hoofdstuk justitie erkent de minister, dat de processen-verbaal wegens het in Limburg honden van oiisrondwetlige openbare godsdienstoefeningen buiten de gebouwen zijn op gemaakt, in overeenstemming met zjjne instruction; zij zullen ecne nieuwe uisselienkomst des regters eisclien. De regering zal overwegen ol er, op grond eener bewerkte statistiek, wettelijke maatregelen voorgesteld moeten worden lot beperking van bet bezit van goederen in de dootle hand. Wel- ligt Aan neg in deze zitting liet nationaal strafwetboek worden tegemoet gezien. Naar bet PP'eekll. v. h. Ttegl verneemt is dezer dagen bij bet dep. van justitie afgewerkt en thans aan den raad van state onderworpen eeue geheel nieuwe wet op het notariaat. Men meldt ons uit Katwjjk aan Zee: In de afgeloopen weck is de baringvisscherjj gunstig geslaagd, hetgeen blijkt uit de aankomst van 20 schuilen, die te zamen aanhragtcn 1815 kantjes pekel- en 972000 stuks steurharing, waarvan de prijzen nogtans stijgende waren. Er werd besteed voor volle steurharing 24 5 31 per 1000. ijle dito ƒ18 is t 21 per 1000, volle pekelharing ƒ24 a j 27 per ton. Sommige schuiten hebl» ii in 4 reizen 8000 a 10000 besomd. De knstvisschera besomden 160 a 50 in een week. Voor zoo ver bekend is heeft geen vaartuig in den sneeuwstorm van 12 dezer schade beloopenbehalve het verlies van 17 netten. Ken jongeling, die over boord sloeg, is, na vruchtelooze poging tol redding, verdronken. Voor de landbouwers is de aardappelenteelt in bel Znidduin over het alge meen vrij voordcelig afgeloopen, het beschot is ruim en de qualileit uitste kend; daarvoor werd besteed 4 a 5.25 per hecloliter. D'. J. A. de Vlieger, pred. alhier, is beroepen te Rhenen, classis Utrecht. Men meldt ons nil Stolwijk: Door de strenge vorst heeft het riet veel geleden, zoodal men allerwege in de Lekdorpen druk bezig is het af te snijden. Daar de lage waterstand dit werk zeer begunstigt, wordt er door de arbeidende klasse veel verdiend. Tol hoofdonderwijzer te Onderkerd a/d Ussel is benoemd de heer M. van Tol, hulponderwijzer te Katwijk aan Zee. liet stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwe Diep naar llatavia, is op 16 Nov. van Suez vertrokken. De Amst C. verneemt, dat een der eerste financiële instellingen te Parjjs. zoo voor zichzelve als voor een syndicaat van voorname bankiers, aan de aanvragers om concessie lot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee heeft aangeboden het vormen van het daarvoor benoodigde kapitaal; en voorts, dat diezelfde vroegere aanvragers zielt andermaal tot de regering hebben gewend tot het verlirjjgen van concessie op de voorwaar den. door bovenbedoelde financiële instelling voorgesteld. Door den heer J. de Groot, onlangs te Hillegersberg overleden, is aait de lierv. diaconie aldaar gelegateerd eene sont van /2000, vrij van successie regt. Op de onlangs gehouden paardenmarkt te Monlfoort zag iemand een ard, dat precies geleek op zijn paard, dat bij hem in de weide liep. beukende, dat twee paarden, die zoo volmaakt op elkander geleken, wel een mooi span zouden makenkocht hij het voor ƒ600. Te huis komende, miste lijj zjjn paarden nu bleek bet dat de man zjjn eigen paard had gekocht. Een onderwijzer op een der openbare scholen te Amsterdammeldt bet I1U., zag onlangs de leesboeken der leerlingen na en bemerkte, dat een van heneen meisje een vreemdsoortig omslag om haar Doek bad gedaan, bet bleek namelijk te zijn een "Aandeel aan Toonder" in de Amstcrdamsche Kanaalmaatschappij groot 500. Toen men het meisje vroeg van waar bat papier kwam vertelde zij dat ze cenigc tijd geleden op straat twee Papieren gevonden had. liet eene bad ze nu om haar boek gedaan en het andere aan haar broertje gegeven. Deze kon zich zoo dadelijk niet herinne ren waar hel gebleven was. Men verzocht nu een der ouders aan de school te konten. De moeder kwam; men deelde haar mede wal men ontdekt had. Zij had wel van het meisje vernomen dat deze twee papieren gevon den had maar zij had geen versland van «die dingen" en «er dns niet op gelet." Haar man werkte laat en had die papieren niet gezien. Men ried haar den commissaris van politie zoo spoedig mogelijk met de zaak bekend Ie maken. De eigenaar werd spoedig ontdekt, en hoewel deze slechts één stuk terug ontving, gaf hij toch de verheugde vrouw 10 belooiting. Hij verzocht baar tevens dringend haar zoontje nog eens goed onderhanden te nemen, omdat hjj natuurlijk gaarne wilde weien wal er met het andere stuk gebeurd was. Keu voortgezet onderzoek heeft aan het licht gebragt dat de jongen het andere stuk had weggegeven en dal het ten slotte in stukjes in de kagchel was geraakt. Te Amsterdam ontstal dezer dagen eene dienslbode twee bankbillclten ieder a ƒ300, aan haar meester. Uit vrees voor ontdekking verbrandde zij hel papier. Zij is in hechtenis, evenals een jongen, die in zijne hoedanig heid van hoodschaplooper van een schouwburg, in de kleedkamer de zak ken van de kleedingstukkcn der looneelspelers doorzocht, en zich daarmede het een en ander toeeigende. Te Zttlphen had dezer dagen het volgende plaats: Een boer had op de markt eene koe verkocht en bragt die, toevertrouwd aan de handen van een kleinen jongennaar den nieuwen eigenaar. Door het vallen van een Keulschen pot schrikte dit beest zóózeer, dat het zich losrukte en halfwild den manulactuurwinkel van den heerj F. binnenvloog en daar in de kleed kamer zijn intogt deed. Uier rigtle het dier onder de zjjden artikelen en kleedercn eene geduchte verwoesting aan en werd van oogenblik tol oogeu- blik al wilder, zoodat ten laatste niemand den moed had zich in de kamer te begeven. Twee uren duurde dal voort, toen eindelijk in den zolder der kamer een opening werd gezaagd, waardoor men een louw liet, de koe een strik om den hals wierp en haar ophaalde. Vervolgens waagde een j slagersknecht zich door dezelfde opening naar beneden, en sneed de koe de hielpezen door. tengevolge waarvan zij ineenzakte. Men sleepte het dier uit de deerlijk gehavende en bevuilde kamer en bragt het op straat ter dood. De winkelier eischt ƒ500 schadevergoeding. Door het geregtshof te Leeuwarden is uitspraak gedaan in de zaak van J. D. van Lcens, die teregt stond wegens schaking van een 15-jarig meisje en moedwillige mishandeling van haren vader. Het bewjjs voor de schaking was niet wettig aan het hof geblekenzoodat hjj deswege werd vrijgesproken. De mishandeling evenwel achtte het hof wettig en overtui gend bewezen en wegens dit feil werd besch. veroordeeld tot eene correc tionele gevangenisstraf van 2 maanden, te ondergaan in eenzame opsluiting, en 8 boete. Te Sneck is dezer dagen een znigcling, die aan de borst der moeder sliep, gestikt. Het geregtshof te 's Hertogenbosch heeft F. B.53 jarenen J. P. j 48 jarenbeiden wonende te Simpeiveldschuldig verklaardden eerstge noemde wegens medepligtigheid aan het namaken van bankbillelten en het tweemaal gebruik maken daarvan en den tweeden genoemde aan het nama- ken van billetten en hen veroordeeld ieder in eene tuchthuisstraf van 12 jaren, bovendien den eerste beschuldigde in drie geldboeten, eene van ƒ1000 en twee van ƒ50. bij wanbetaling te vervangen voor de eerste boete door een gevangenisstraf van een maand en voor ieder der twee andere boelen door gevangenisstraf van drie dagen en den tweeden beschuldigde in een geldboete van 1000hij wanbetaling te vervangen door een maand gevan genisstraf. 's GRAVENH AGE 20 November. Tot burgemeester der gemeente Bcrgharen is benoemd de lieer J. C. Raar, en tol burgemeester der gemeente Noorddjjk de lieer W. A, H. Gel derman met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente VYoudrichcm. Door Z. M. is. op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den kapi tein L. F. Maas Gcesteranus, van hel 1« reg. vesting-artillerie; aan don met verlo: hier te land" teruggekeerden intendant 2' kl. van het ieger in Nederl. indië A. G. Geloudcmans; aan den Oosl-lndischen ambtenaar B J. Suringa, gewezen controleur 1' kl. bij het binnenlandsch bestuur op de be zittingen huilen Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, en aan den scheepsklerk J P. M. Kluppelt. Tot commies der posterijen vierde klasse zijn benoemd: J. A. van de Velde, P. Dnitgenins, G. K. Wijnen. E. Voorhij. li. L. van Tienen, A. G. J. Gcysen, II. J. C. Jansen en F. G. van der Ramhorsl de Brouwer, thans sur numerairs der posterijen. Naar men verneemt heeft dc gepensioneerde schout-bij-nacht titulair J. O 11. Arntzenins, vroeger adjudant van Z. K. H. prins Hendrik, den titel ontvangen van «geattacheerd aan het militair huis van Z. K. 11." -Z. M. de koning heeft zich in den afgeloopen nacht ten 4 ure wederom naar het Loo begeven, ten einde er tot in het laatst van December Ie ver blijven. Z K. H. prins Alexander zal eenigeii tijd op genoemd buitenverblijf doorbrengen en te dien einde morgen ochtend naar het Loo vertrekken. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verkenen.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1