PER TELEGRAAF. adres ingediend, waarin werd aangedrongen op liet sluiten eener overeen komst met Nederland omtrent de uitgave van boekwerken, enz., lioold- zakelijk ten doel hebbende het nadrukken van Duilsche werken in Neder land tegen te gaan. Naar men thans verneemt zijn daarover ook onder handelingen geopend. Daar deze echter nog lot geen resultaat hebben geleid, heeft de boekhandelaar Mtihlbrecht, te Berlijn, thans op nieuw een adres bij den rijksdag ingediend, met verzoek op bespoediging aan te dringen. - Aan verschillende oideleekenen in Duitschland, wegens betoonde dap perheid uitgereikt, is een zekere geldelijke toelage verbonden. Zoo krijgen de bezitters van het IJzeren Kruis, bij de vrijheidsoorlog van 1813-15 uit gereikt, maandelijks 1 thaler, evenals de bezitters van het militaire eere- teeken 1' en 2' klasse uit de. oorlogen van 1864 en 1866. Er is thans een roorstel bij het ministerie van oorlog aanhangig om ook aan de bezitters ran hel IJzeren Kruis van den oorlog 1870 71 eene gratificatie van 3 mark ie schenken. Uit Bremershaven wordt gemelddat aldaar aan hel havenbassin een toestel zal worden gebouwduitsluitend bestemd om het laden van steen kolen door schepen te vermakkelijkcn en levens te bespoedigen. Daardoor jal het mogelijk worden gemaakt, dat ladingen steenkolen binnen zeerkor- ien tijd aan boord gebragt kunnen worden, terwijl nog daarenboven dit voordeel zal worden verkregendat de kolen niet verbrokkelen. De kosten «orden op 100,000 mark geraamd. hi weerwil van de wet op de Jezuïten-orde, meldt men uit Heidel berg. bevindt zich in het klooster Maria Laach, aan het Laacher-meer in de Rijn-provincie, nog altoos een Jezuïleii-patcr, doch zoo dat hij er niet laneer dan 4 a 6 weken blijft en dan voor een ander plaats maakt. Van tijd tot lijd komen er vier, vijf of zes te gelijk, die er zekere opbrengsten inzamelen. De laatste maal waren er zes. Gekleed als kooplieden reden jij van het Laacher-meer naar den burg Olbrücknamen onderweg een ander span paardengebruikten een diner bij den kerkeraads-president lladcrmacher te Haiti, door wiens tusschcnkomst zij het vierspan hadden besteld, betaalden hem. zonder naar de rekening te vragen, 50 th. en kwamen te Laach terug. Uit Petersburg meldt men dat de door den keizer te Moskou gespro ken woorden in het geheele Russische rijk een algemecnen krachtigen weerklank hebben gevonden. Van verscheidene kanten, ook van koopmans gilden en van de geestelijkheidis den keizer de verklaring gezonden van volkomen bereidwilligheid om met alle krachten bij te dragen tol de vor deringen, welke de keizer aan het land zou kunnen stellen tot verdediging tin Ruslands belangen. De keizer zou eene groote wapenschouwing over de troepe:, houden. Le Nord is van gevoelen dat men de veel besproken toespraak van den Russischen keizer le Moskou niet te zwaar moet opvatten, ofschoon zij uit den mond van een uiterst vredelievend vorst voortkwam. De toestand is, zegt dit blad, daardoor niet veranderd, maar alleen opgehelderd, en de voorwaarden om tot eene schikking te komen zijri duidelijk geformuleerd. Hen weet thans, dat Rusland geen genoegen zal nemen met eene schijnbare, geheel vormelijke voldoening; dat men het gecne vrees zal aanjagen, en evenmin een rad voor de oogen zal draaijen bij het najagen van het herstel der groote ongcregtigheid in het Oosten. Men is gewaarschuwd, dat men staal tegenover een vastberaden, geduldig en doortastend voornemen ter vervulling als van een pligt des gewetens. TURK IJ E. In een schrijven van een correspondent van de Times wordt bevestigd dat de toestand van het Servische leger boven alle beschrijving ellendig was. Er waren niet genoeg uniformen en daarom bestond de uitrusting van een deel der militie uitsluitend uit een, dikwijls verouderd, geweer met palrooniascheen militaire pel en een grooten mantel. In de zomermaanden was dit laatste klcedingsttik veel le zwaar dan dat de soldaat daarmede in liet gevocht kou gaan; het bleef daarom achter, om na het gevecht de buit te worden óf van de overw innende Turken óf van de tallooze stroopers in liet Servi che leger. Toen de koude inviel hadden de meeste Servische sol- daten dus niet alleen geen mantel meer, maar was hunne voor het meeren- deel toch reeds vóór den oorlog niet zeer nieuwe plunje zoo versleten, dat zeer vele soldaten hunne naaktheid slechts met lompen konden bedekken. In het gevecht van 29 October voerde kolonel Ilorvatovic den regtervleugel aan, welke uil 33 bataillous infanterie bestond; die bataillons behoorden tezamen ongeveer 12000 man le tellen, doch feitelijk had Ilorvatovic slechts omstreeks 4000 man onder zijne bevelen! De bataillons, die 700 man sterk moesten zijn, telden niet meer dan 120 man! De rest was ge sneuveld, gedeserteerd, door gebrek, koude of ziekte onbekwaam om le vech ten, en een groot deel had ziclizell verminkt. De Oostenrijksche haven Kiek is thans weder voor de Turken open gesteld, ten einde bel verder provianderen hunner troepen en de verpleging van zieken en gewonden gemakkelijk te maken - Te Koiistantinopel loopt steeds liet gerucht dat de voormalige Sultan van zijn hersenziekte zou hersteld zijn en wel ten gevolge van het door deken cener verzwering in het hoofd. Misschien worden dergelijke ge ruchten in hel leven geroepen door de partij, die het tegenwoordige bewind Iracht te bemoeijclijkcn. LONDEN, 14 November. Reuters correspondent seint van heden uit Bel grado dat de Russische constil-generaal Karzofif aan TschcrnajelTmcdedeelde, de Gzaar hem verbiedt naar Rusland terug te keeren. Tschernajelï vertrekt morgen met verlof voor 28 dagen naar Weenenom zijne vrouw Ie bezoeken. SEML1N, 14 November Volgens berigten uit St. Petersburg is het Rus sische leger gereed om te velde te trekken. RAGUSA, 14 November. De commissie voor de bepaling der demarcatie lijn begint den 20slco dezer hare werkzaamheden. Enkele hoofden der op standelingenonder hen Mussic, weigeren den wapenstilstand le erkennen. Mussic legt het voornemen aan den dag om de streek van Bubrava tusschen Mostar en Stolac in opstand te brengen. Moukhtar pacha betrekt de win terkwartieren in het Suma-district. St. PETERSBURG, 14 November. De Invalide maakt een keiz. besluit van 1 dezer openbaar, houdende de vorming van 6 legercorpsen uit de in de militaire districten van Odessa, Charkow en Kiew gestationeerde divisies. Het active leger wordt zamengesteld uit de 7', 8', lle en 12' legercorpsen. Benoemd zijn: tot opperbevelhebber: de grootvorst Nicolaas Nicolajewitch, broeder des keizers; tot chef van den staf: de generaal-adjudant Nepo- koischitzky; tot chef der artillerie: prins Messalsky; tot chef der genie: de generaal-majoor Depp; lot chef van de hospitaaldienst: de generaal-majoor Stolzenwald; tot bevelhebber der ongeregelde troepen: de luit.-generaal Fo- min; tot bevelhebbers der legercorpsen van het 7e: prins Barkley de Tolly Weirmann; van het 8': generaal Radetzky; van het 9': baron Krudener: van het 10': prins WoronzofT; van het 11'; prins Schachoflskoï; van het 12»; generaal Wannowsky; en eindelijk tot intendant-generaal van het active leger: generaal Ahrens. St. PETERSBURG, 14 November. Het officiêele regeringsblad van heden maakt de door het Journ. de St. Pétersb. reeds medegedeelde circulaire van prins Gortschakofl' aan de vertegenwoordigers van Rusland in het bui tenlandgedateerd 1/13 November, openbaar. Daarin wordt gezegddat de keizer, met het oog op de daden van geweld, welke ondanks alle be- moeijingen der keizerlijke regering in het Turksciie rijk voortduren, vast besloten zijnde hel vastgestelde doel te bereiken, bet noodzakelijk acht een deel van het leger te mobiliseren. De keizer wil den oorlog niet en zal al hel mogelijke doen om dien te voorkomendoch hij zal niet eerder zijne bemoeijingen staken, dan wanneer de toepassing der noodzakelijke beginse len van humaniteit volkomen gewaarborgd zal zijn. LONDEN, 14 November. De raad van vreemde fondsenhouders heeft be kend gemaaktdat volgens berigt uit Columbia de op den l*l<# dezer ver vallen coupon voor de helft betaald zal worden en dat de betaling der andere hellt mogelijk met het einde der maand zal volgen. LONDEN, 14 November. De Evening Standard deelt onder voorbehoud het gerucht mede, dat heden een koerier, van Livadia komende, Dover ge passeerd is met depêches van den Czaar aan de koningin. St. SEBAST1AAN, 14 November. De koningin der Nederlanden is alhier aan het hotel de Londres afgestapt. Zij ontving den Franschen consul, den civilen gouverneur, den militairen kommandant en den gemeenteraad en be zocht de kerken en de citadel, overal aalmoezen uitreikende. Zij vertrekt heden avond naar Tolosa. PARIJS, 15 November In weerwil van de incidenten van Russische zijde, is er niet te twijfelen aan het bijeenkomen der conferentie, daar Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Italië en Rusland hunne adhacsic heb ben geschonken aan het Engelsche programma. fti«rgcv(ijfec Staub. Van 9 (of en met 15 November 1976. BEVALLEN: A. Boer, geb. van Ingen, Z. - A. J. van Klaveren,geb. Leget, D. J. M Lokkers, geb. Faes, Z. C. M. Duyster, geb. van Leeuwen, Z. M. Kettenis. geb. Provoo, Z. - M. J. J. van Vliet, geb. Boom. Z. M. E. de Leu, geb. Fuchs, D. P. C. Jannis. geb. van der Ark, D. - C. Voorham. geb. Ploeg, D. S. C Timp, geb. den Oude, Z. D. M. J. A. Schmier, geb. Truffino, Z. J. Ver ver, geb. Slijger, Z.--C. Noest, geb. Koster, Z H. Karstens, geb. Lever, Z. J. Keltenis, geb. Simons, D. J. II. Verhaar, geb. Welter, D. -- \V. Noest, geb. Derogee, D. M. J. Wijtenbiirg, geb. vau der Drift, Z. A. S. de Vink, geb. Bey, Z. C. J. van Rosse, geb. van Erkcl, Z. - L. Oudshoorn, geb. Pillekers, Z. S. Peter, geb. de Vos, D. M. A. van Mcurs, geb. Rijken, Z. C. 0. de Haas, geb. Leget, D. J. Nieuwenburg. geb. Bekooy, Z. - C. van der Kamp, geb. van den Bosch, Z. J. Oudshoorn, geb. de Vink, Z. C. M. de Haas, geb. Japikse, Z. GEHUWD: A. Cohen, jm. en P. Bodry, jd. J. J. Heemskerk, jm. en P. van den Berg, jd. - P. Meyers, jm. en H. J. M. Dcelen.jd. - L. Langevcld.jm. en M. C. Kok, jd. L. N. van Stralen, jm. en C. van Delft, jd. A. Kok, jm. en J. M. Zandvliet, jd. N. Laman, wed', en A. M. Labree, jd. F. van Proosdy, jm. en J. Janssen, jd. A. de Vries, jm. en J. Janssen, jd. - A. Fahnert, jm. en E. •t Hoofd, jd OVERLEDEN A. C. A. Renning, D., 20 m. M. Brouwer. V. 68 j. M. M. van Leeuwen, wed'. A. van Eyk, 79 j. E. H. Oosldijk, 0., 3 j. C. van Leeuwen, 73 j. A. Chaudron, geb. Marseille, D. levenl. N. Bestevaer, 4 m. M. M. van der Genugten, wed'. J. Rodbard, 78 j. M de Jong, geb. van Oerle, 84 j. L. Kerkhoven, wed'. J. W. Klein, 67 j. 11. Cahen, 1)10 m. H. Doorneveld, Z., 19 j. J. Robbers, Z., 10 d. M. P. Pielers, Z., 10 m. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand October door hel postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: LaselLowies, J. van der Vorst, mev. lteynders Soe- tens, J. A. van Wijk en C".Okkers, allen te Amsterdam; G. J. Jansen, te Arnhem; Snokkers, te Gorinchemmej. D. Arre, YV. Furmanbeiden te 'sGravenhage; wed. A. G. Tapper, te Harderwijk; mev. Bakker, le Heem slede; mej. C. van Dijk, vrouw Meiners, beiden te Leiden; R. van Yperen, te Mijdrecht; A. Zwart, mej. Klingers, vrouw de Vried, allen le Rotterdam. Briefkaarten: P. J. Meerburg, J. van Pcene, beiden te Amsterdam; Lager- wey, te Nieuwe Diep.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3