BI ITKINLAlSbSCHE BER1GTEIN. persoon is thans door de regtbank veroordeeld tot twee maanden cellulaire gevangenisstraf. Berigten uit Paramaribo van 21 October melden o. a. het volgende: Den 8*"» dezer voormiddag heeft de heer Zaalberg, leeraar bij de lierv. Chr. gemeente, in tegenwoordigheid van den gouverneur, de burgerlijke en mi litaire overheden, de bestuurders der verschillende kerkgenootschappen en eene aanzienlijke schare van allerlei stand, zijne inlrede-preek gehouden naar aanleiding van I Samuel XVI vs. 4 en 5. Zijn bekend redenaarstalent maakte op de aanwezigen een bijzonder gunstigen indruk. De Surin. Cour. behelst het volgende: Wij vernemen van eene geloof waardige zijde, dat de koelie-emigratie is geschorst, ten gevolge der groote sterftein het laatst van 1873 en 74 onder de Britsche koelie-immigranten alhier voorgevallen, en dat aan geene bestelling kan worden gevolg gege ven. zoolang die emigratie niet op nieuw door hel Brilsch-Indische bestuur is opengesteld. Van Curacao meldt men: Hartverscheurend zijn de berigten, die hier ont vangen zijn omtrent den toestand, die op velschillende onzer eilanden, met name op St. Martin en Aruba, heerschl ten gevolge van den orkaan en de stormen, die aldaar in Sept. II. hebben gewoed. Groot is de schade aan eigendommen, landbouw, veeteelt en zouloogst veroorzaakt. Op de met name vermelde eilanden is de nood der bevolking ten top gestegen. De gouverneur van Curasao en onderhoorigheden heeft eene commissie benoemd, tot het houden van eene collecte alhier, waar men gelukkig voor groote schade is bewaard gebleven. Men vertrouw t dal de oproeping der commissie dan ook ruimschoots gehoor zal vinden. Men heeft in Engeland eene uitvinding gedaan, die groote gevolgen kan hebben. Het betreft eene soort van buskruidpapier, dal bestemd is om het gewone buskruid te vervangen. Dit papier (eene scheikundige zelfstan digheid. waarin chloor-, salpeter-, blaauw- en chroomzure kali, alsmede houtskool en een weinig drooge stijfsel voorkomen) wordt in den vorm van eene patroon opgerold, op de verlaagde lengte en dikte, liet vervaardigen biedt geen gevaar aan en hel papier kan alleen ontploffen, wanneer het met vuur in aanraking komt; het laat daarenboven geen velachlig overschot na in de loopen, veroorzaakt minder rook, stoot minder en is eindelijk minder aan het vocht onderhevig dan het buskruid. De proeven, die men er tot nu toe mede heeft kunnen nemen, hebben allczins aan de verwach ting beantwoord. De uitvinder stelt zich voor, dit papier nog goedkooper te kunnen leveren dan het gewone buskruid. (IJ. C.). Bij de wetten van 25 December 1871 werd aan 17 gemeenten gegund tot 31 December 1876. met afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen, verbruiksbelastingen te heffen. In 2 dier gemeenten, Nieuw-Beijerland en Oostzaan, zijn die belastingen sedert afgeschaft; te Maassluis zal de belasting op hel gemaal na 31 December 1876 niet meer worden geheven. De gemeente-besturen van de 14 overige gemeenten (Har derwijk, Ilellevoetsluis, Middelbands, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haring vliet, Terschelling. Urk, Vlieland, Helder, Vcerc, Viissingen. Zwartsluis, Schoonhoven en Vlaardingen) hebben hel verlangen te kennen gegeven, dat de vergunning tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaat selijke belastingen, na 31 December e. k. nog voor eenigen tijd worde ver lengd, zoodat de beslaande verbruiksbelastingen onveranderd zouden blijven voortduren. In verschillende bij de tweede kamer ingediende wets-ontwerpen wordt voorgesteld voor 10 gemeenten aan dat verlangen geheel en voor 2 (Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet) gedeeltelijk Ie voldoen. Voor de gemeenten Schoonhoven en Vlaardingen kan naar hel oordeel der rege ring, het tekort, dat ten gevolge der afschaffing van de thans nog bestaande verbruiksbelastingen zal ontstaanzonder bezwaar door verhooging van directe belastingen worden gedekt. Tevens wordt in die wets-ontwerpen voorgesteld, voor de gemeenten Alkmaar, Hoorn. Purmcrcnd en Edam de heffing van wik- en wecgloonen wederom voor" 5 jaar te bestendigen. 's GRAVEN11AGE 15 November. De luit. ter zee 1' kl. G. Doorman, de luitt. ter zee 2' kl. D. Stolp, G. C. Olten, A. W. F. G. van Wo rden en A. 11. Hoekwater en de officier van administratie 3' kl. M. C. Hazenberg, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door Z. M. zijn benoemd: tot commies der posterijen 1" kl. C. M. llennequin en A. Bijsen, thans 2' kl. en lot commies 2' kl. II. A. Monhe- mius. W. F. G. L. Koppen, 1*. D. Cöstcr, jhr. A. tl. J. Bowier, P. F. Freu- denberg, P. Key Czn.. E. A. \V. Camp en G. Koppen, thans 3« kl. en tot surnumerairs: W. J. P. Kroef, te Gorinchcm; J. G. van Nauta Lemke, Ie Amsterdam; R. G. Graadt van Roggen, te idem; E. T. J. P. Neomagus, te Breda; B. J. II Rasch, te idem; M. Zandec, te Goes; J. Woltersonte Assen, en II Tjebbes, te (Hdenzaal. Z. M. de koning is gisteren avond ten half zes ure met gevolg van het Loo alhier aangekomen en werd aan het Rijnspoorslalion verwelkomd door Z. K. 11. prins Alexander. De eerste kamer heeft heden met algemeene stemmen aangenomen de Indische begrootirig en hel wels-ontwcrp tot regeling der cooperative ver- eenigingen. De kamer is hierop tot nadere Mjeenroeping gescheiden. Ten overstaan van twee leden der algemeene rekenkamer is lieden in een der lo alen van het ministerie van financiën overgegaan lot de uitloting van de volgende dertig reeksen der 3'A pCt. schuldbekentenissen ten laste van het voormalig amortisatie-syndocaatals de reeksen: 720. 1719, 2095, 1872, 1168 588. 191, 1741. 202 788, 1331, 1889 827, 1820 8 510, 523, 1871, 1636, 258, 1251, 715, 102. 1996, 799, 2163. 691, 1013, 1738. 426. In de jongste gemeenteraadszittingen is de quaestic van de riolering weder uitvoerig besproken. De beraadslagingen hebben ten slotte geleid tot het benoemen eener commissie van zes leden om te onderzoeken hel plan van riolering door den gemeente-bouwkundige aan burg. en wetli, ingele verd. Dat besluit werd genomen met 19 tegen 16 stemmen. De minderheid zag in hel benoemen eener commissie van onderzoek slechts een middel om de zaak op de lange baan te schuiven. Van het door de hh. Fijnje c. s. ingediend voorstel werd alleen dat gedeelte aangenomen, waarbij burg. en welh. worden gemagtigd eenige voorbereidende maatregelen voor de riole ring te nemen. Ter benoeming van een directeur bij de openbare reiniging alhier zijn door burg. en welh. aan den gemeenteraad voorgedragen: J. Hoogerwerf, hoofdopzigter voor de gevangenissen en regtsgebouwen te Amsterdam, ea J. O. van Tricht, opzigter bij de staatsspoorwegen alhier. EMSllliAKD. LONDEN. 14 November. De Times laat zich, in eene beschouwing over de opening van het Nederlandsche Noordzee-kanaal, aldus uit: Dat de Nederlanders van onze dagen van dezelfde stof zijn gemaakt als hunne voorvaderenkan uit dit laatste van hunne groote waterstaatswerken blijken. Hel is althans bij uit nemendheid in het belang van Europa om eene natie als deze voorde gevolgen van hare politieke onbeteekenendheid te behoeden. De groote staten hebben eene neiging om de kleine aan zich te trekken, en Nederland is, naar men somtijds beweren hoort, voorbestemd om met zijne zeehavens in het bezit genomen te worden door de voornaamste militaire mogendheid van Europa's vasteland. Men betoogt, dat door zijne taal en afkomst de Nederlander zeer na aan den Duitscher verwant is, en dat de met de zee vertrouwde bevolking de Duilschers eene groote zeemogendheid zou helpen worden. Maar de Nederlanders zijn te schrander om te luisteren naar de schoonklinkende taal, die de veroveringszucht aan de leer der nationaliteiten ontleent. Zij kennen de waarde van de vrijheid, die zij hebben, die hun vergunt naar hunne eigene flinke opwellingen te handelen, geene groole legers te onderhouden, hunne hinnenlandsche en koloniale zaken op hunnen eigen prozaïschen trant te besturen en builen groole oorlogen te blijven, Europa zou zooveel verliezen door het ondergaan van Nederlands onafhan kelijkheid, dat de Nederlanders geen aanval behoeven te schromen zoolang zij aan zich zelvcn getrouw blijven. FKAfiKR IJ H.. Onder de opgave der meteorologische waarnemingen te Parijs, van Vrijdag jl.treft men de inededecling aan, dat dien avond ten 5 u. 57 m. 30 s. een prachtige meteoorsteen de lucht doorkliefde, in de rigling van het N. O. naar het Z. W. Hij sprongtijdens de waarnemingen ver deelde zich in talrijke fragmenten, die den hemel gedurende eenige secon den schitterend verlichtten. De glans was buitengewoon sterk en was tj Jdien van magnesium-licht te vergelijken. ITALIË. De afgevaardigden Deprelis, Mancini, Nicotera en Mazzalupo hebben tot den koning een adres gerigt, waarin zij de funcliën herinneren, die, onder het bestuur van den Pauselijken staat, in geval van het overlijden des Pausen door den kardinaal-kamerling te verrigten waren. Zij wijzen er op, dat bedoelde iunctiën, met het oog op de wet der aan den Paus ver leende waarborgen, voortaan ten taak moeten vallen aan de burgerljjke overheid, en stellen derhalve de maatregelen voor, die bij het overlijden van een Paus door deze overheid dienen genomen te worden Zij stellen het volgende voor: 1. De minister van oorlog zal den bevelhebber van de bataiilons jagers te Rome bevelen, dat, zoodra de dood van den Paus officieel bekend ge worden is, deze de verantwoordelijkheid op zich neemt dat het Vaticaan en zijn omgeving bewaakt wordt en hij zich in deze verstaat met de open bare magt. 2. De dood van den Paus met zekerheid vernomen zijnde, zal de prefect van Rome den kardinaal kamerling, den majordomus en den maestro di camera van den Pausalsook twee lijfartsen van den Paus en zijn twee gehcimsccretarissen uitnoodigen hem bij de lijkschouwing en bij het vol brengen van de gewone formaliteiten behulpzaam te zijn. 3. In geval van weigering zal de prefect, begeleid van den quaestor,it provinciale en gemeente-artsen, twee notarissen en vier getuigen het Vati caan en alle kamers van het pauselijk verblijf binnentreden zelfs in geval van tegenstand. 4. Na de lijkschouwing zal de prelect den ring (del Piscatore) in teil nemen en dezen tegelijkertijd met het proces-verbaal van de lijkschouwing aan den kardinaal-decaan zenden. 5. Intusschen zullen de beide notarissen alle meubelen, welke zich in de kamers van hel verblijf van den Paus bevinden, verzegelen. 6. De quaestor van Rome zal voor de regeling der zaken binnen het Vaticaan verantwoordelijk zijn en derhalve alle maatregelen kunnen nemen, welke hij goedvindt. Hij zal een naauwkeurige lijst opmaken van de 'P het Vaticaan verblijf houdende personen. 7. Den kardinaal-aartspriester van St. Pieler zal berigl worden dat 24 uren na den dood het lijk van den Paus Ier beschikking is van den clerus der Basilikavoor de verdere lijkplegtighcden. 8. Zoodra hel pauselijk lijk zijn verblijfplaats verlaten heeft zullen'' notarissen de zegels weder verbreken. 9. Een complete inventaris zal aanwezig moeten zijn van alles, watt' hel Vaticaan en hetgeen daarbij behoort aanwezig is. BV1T8CI1LAN». Een paar jaar geleden hebben de lib. Frciligrath, Geibefcn Hofc'i namens ongeveer 400 Duitsche schrjjvers en uitgevers, bij den rijksdag"11

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2