PER TELEGRAAF. teruggekeerd uit Hannover, alwaar hij de doopplegtigheid had bijgewoond van het jongste kind van prins Albert van Pruissen, den zoon van wjjlen prins Albert yan Pruissen en prinses Marianne der Nederlanden. Prins Frederik zal eerstdaags naar zijn landgoed Muskau, in Silezië, ver trekken. - Door de regering is dezer dagen een kennisgeving gezonden aan ver- eenigingen van verschillende aard in Elzas-Lotharingenb. v. leesinrigtingen liedertafels, enz., die Fransche namen dragen; aan het bestuur van elk dier vereepjgingpn is bevolen binnen zekeren tijd die Fransche in een Duitsche benaming je veranderen, en dat voortaan Duitschers, die zich na 1870 in de rjjksprpvincic hebben nedergezet, behooren toegelaten te worden. VoJ- doep zij nipt aan het verlangen der regering, dan zal in het vervolg aan dergelijke vereenigingen de bevoegdheid worden ontzegd, om, ten behoeve vap deze of gene zaak, openbare uitvoeringen te geven. In Npvember des yorigen jaays heeft de rijksdag het besluit genomen den rijkskanselier te verzoekenterstond na de uitvaardiging der wet op het beteugelen der veeziekte, pogingen aan te wenden bij de Engelsche regeyipg tey verkrijging van de opheffing der beperkingep op den invoer van Ppjtsch vee. Die pogingen zijn door den rijkskanselier aangewend, ipgar vruchtloos. De Engelsche regering weigert de beperkende verorde ningen op den invoer van vee uit Duitsche (ïaveps in te takken. Te Maintz yyprdt, op verlangen der Pruissische regering, een regferlijk opderzoelc ipgesfeld naar den schrijver en den inzender van een stuk, pp- genomen in het Maintzer Journ.zijnde eene aanschrijving vqn den afge- zetten aartsbisschop vpn Keplen aan de geestelijkheid van zijn vroeger aartsbisdom, ter zake vap hgt godsdiepst-opderwijs op de openbare scholen. JJif Daptzjg ipeidt ipen dat bij hef woedep yan een heftigen sneeuw storm het Epgelscjie stoomschip Braficepeth, uit Hull, met een lading rogge bevracht, varende van Kroppstad naar Stettinvoor den vuurtoren Rj$hoft is gestrand. Dertien matrozen, die zich in booten trachtten te red- depypndep hup graf in de golven. De kapiteinde stuurmande beide machinisten en een scheepsjongen zjjn met de reddingsboot pan walgebragt. TURKIJE. Betreffende de conferentie over de Oostersche quaestie, die te Ivonstan- tinopel zal worden gehouden, verneemt men dat Turkije daaraan geen deel zal nemen; men vreest toch niet zonder grond dat de gevolmagtigden van dat rijk al het mogelijke zouden aanwenden om het gemeen overleg te doen mislukken. In de conferentie zullen zitting hebben zes gezanten der mogendheden te Konstantinopel en zes gevolmagtigde ministers. Wanneer zij het noodig achten kunnen zij gemakkelijk in overleg treden met de Porte. Naar men wil zal achtereenvolgens gehandeld worden over den te sluiten vrede, over eene administrative autonomie voor de opstandelingen en over de door Turkije te geven waarborgen voor in te voeren hervormingen. De onderhandelingen zullen geheim blijven. De Köhi. Zeit. ziet in het vertrek van den generaal Tschernajefï uit Servië een gunstig teeken voor het behoud van den vrede, Al zegt de ge neraal, dat hij vóór hel einde van den wapenstilstand zal terugkomen, dan neemt dat toch niets weg van de kracht der overweging, dat de generaal wel in Servie gebleven zou zijn om het leger gedurende den wapenstilstand te reorganiseren, indien hij een hervatten van den strijd waarschijnlijk achtte Men verneemt dat de Turken Deligrad niet bezet hebbenmaar zich bepalen tot het bezetten van Alexinatz. Hunne cavalerie heeft reeds de winterkwartieren bij Nisch betrokken. Volgens den correspondent van Daily News in Bulgarije blijft de toe stand aldaar nog treurig. Nog steeds worden er ongestraft vele daden van geweld gepleegd, en van het geld, door de Porte gezonden om de van woningen verstokene bevolking onder dak te brengen, verneemt men niets; misschien is het gesmolten in de handen der ambtenaren. Uit Athene meldt men dat aldaar eene groole manifestatie heeft plaats gehad. Een ontzaglijke volksmenigte en studenten hebben zich, bij fakkel licht, naar het plein van het koninklijk paleis begeven, luide om den oor log roepende. De koning vertoonde zich op een der balkons en hield eene redevoering, waarin hij de vreugde te kennen gaf, welke de hartelijke ontvangst van zijn volk hem veroorzaakte, en de hoop uitte, dat God de wenschcn der Grieksche natie mogt vervullen. LONDEN, 11 November. Reuters correspondent seint van den 10d«dezer uit Cairo, dat de minister van financiën afgezet en in hechtenis genomen is, onder beschuldiging van agitatie te hebben willen verwekken en tegen den Iihedive te hebben zamengezworen. De internationale regtbanken heb ben aan de internationale commissie van financiën de inkomsten der spoor- wegen als waarborg toegestaan. Uit Belgrado meldt de correspondent van Reuter, dat generaal Tscherna jefï als Serviër genaturaliseerd zal worden en prins Milan hem als adjudant aan zijn persoon verbinden zal. Generaal Novoseloff is aangekomen. Gene raal Tschernajefï heeft nog geen antwoord van den Czaar ontvangen opzijn verzoek om naar Rusland te mogen komen. Hij is daarover zeer bezorgd. Waarschijnlijk zal hij daarheen gaan, maar den Czaar niet zien. LONDEN, 10 November. De London Gaz. beval in een bijvoegsel een lange depêche vpn lord Derby aan lord Lpftusdd. 30 October jl„ houdende; bevestiging van het voorstel tot het bezetten van Bosnië en Herzegowina door Oostenrijk en van Bulgarije door Rusland, en tot het zenden van de vloten naar Konstantinopel. Dit van Rusland uitgegane voorstel is gelijktijdig aan de kabinetten van Weenen en Londen medegedeeld geworden. De Morning Post meldt uit goede bron, dat gisteren bjj het dep. van buitenjandsche zaken alhier berigt is ontvangen van Ruslands aanpeming van de Engelsche voorstellenbetreffende het programma der conferentie. St. PETERSBURG, 11 November. De keizer, de keizerin, dp grootvorst troonopvolger en zijne gemalin zijn gisteren avond in welstand te Mpslrpp aangekomen. KONSTANTINOPEL, 10 November. De Porte heeft aan de hier geaccre diteerde vertegenwoordigers der mogendheden een besluit medegedeeld, waarbjj het verbod van invaart van schepen gedurende den nacht in de Dardanelles en den Bosporus voorloopig tol de postpaketbooten uitgestrekt wordt. NEW-YORK, 10 November. Te oordeelen naar hetgeen heden vernomen is zou men zeggen dat llayes de zege heeft behaald. Het land verkeert in buitengewone spanning. Grant heeft aan generaal Sherman bevel gezonden een wakend oog te houden in Louisiana en Florida, tot handhaving van de orde en van den eerbied voor de wetten. INClEZOlïDElir. In het ingezonden stuk: //De toestand van Leiden vergeleken met die (dien?) van andere steden" (Leidsche Courant van heden) komt o. a. de opmerking voor, dat men op de kiezerslijsten wel vindt lappers, slijters en andere patentplichligenmaar dat men daarop mist meergegoeden en velt notabiliteitenzooals te Leiden alle ongehuwde doctoren, advocaten, hoofd officieren ambtenaren, die op kamers wonen en niet in de rijks-directe belastingen zijn of kunnen worden aangeslagen. En daarop wordt NB. de stelling gebouwd: //Herziening der kieswet, verlaging van den census is voor Leiden noodzakelijk"! Onwillekeurig rijst de vraaghoever zou die verlaging, ter bereiking van dat langs dien weg onbereikbare doel, wel dienen te gaan, m. a. w. hoe zoude het mogelijk zijn, door verlaging vm den census, zelfs tot een minimum, personen lot kiezer te verheffen die niet in de rijks-directe belastingen zijn of kunnen to or den aange slagen?? Naar mijne bescheidene meening geldt het ook hier weer: Die te veel bewijst, bewijst niets. AKADEMIE-1VIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE ÏIOOGESCHOOL. Den li116" November de heer C. M. Dozy, geb. te Leiden, in de regteg, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van 1. C. DRABRE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6