BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant RUITENLANDSCHE BERIGTEN. van Maandag ó3 November 3876ff0. 268. De ritmeester jhr. P. E. van de Merwede Quarles van Uffordinstruc teur bij het 4e regiment huzaren, is, op zijn verzoek, eervol uit de functie van instructeur ontheven. Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs, afd. letterkunde, ajjn gisteren toegelaten de hh.: J. C. Knoest, van Brielle, voor Duitsche taal- en letterkunde; M. J. IJzerman, van Amsterdam, voor aardrijkskunde, en A. A. Koolhoven, van Rotterdam, voor boekhouden. Afgewezen: twee candidaten voor boekhouden; een voor Fransche taal- en letterkunde trok zich onder het mondeling examen terug. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 56 tot 69 volwassen personen en 12 tot 18 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aldaar eene gewone vergadering houden. De miliciens der ligting van 1873 behoorende tot het 3e en 4* regiment huzarendie den 23" der vorige maand daarbij in activiteit zijn opgetreden zijn heden weder in het genot van onbepaald verlof gesteld. -- Het stoomschip Hampton, van Batavia naar Rotterdam, is op 8 Nov. te Suez aangekomen. Blijkens berigt van Zr. M8. minister-resident te Yokohama heelt de Japansche regering lijdelijk opgeheven de reglen op den uitvoer van papier, in Japan op westersche wijze gefabriceerd, alsmede die op den uitvoer van inlandsehe indigo. Wanneer er van genoemde artikelen wederom regten mogten worden geheven, zal zulks twee maanden te voren door de Japan- sche regering worden bekend gemaakt. Een briet den 31" Oct jl. op het hulppostkantoor te Varck gestoken, geadresseerd aan de wed. J. M. te Oegstgeest, en inhoudende 2 Russische coupons, leening 1864, ieder groot ƒ25, n°s. 38190 en 42145, is niet aan zijn adres bezorgd. Op Feijenoord had gisteren het volgende ongeluk plaats. Een heibaas, met zijn werkvolk bezig zijnde op het werk der handelsvereeniging een heipaal ter beheijing gereed te maken, kreeg door het onklaar geraken der touwen, die het heiblok geleiden, eenen zwaren ijzeren band, welke boven op den heipaal moest bevestigd worden en los geraakte, op het hoofd, zoo dat hij onmiddellijk dood bleef. De ongelukkige was 26 jaren oud en laat eene weduwe en twee kinderen na. Door burg. en weth. van Amsterdam is aan den gemeenteraad voor gesteld, aan den weg buiten de Weesperpoort, thans genaamd Olyphantspad, den naam te geven van Boerhaavestraat, ter gedachtenis aan den beroemden geneeskundige van dien naam, en aan twee nieuw aangelegde straten, op eerstgenoemde uitkomende, de namen van Swammerdamstraat en Leeuwen hoekstraat. Men meldt uit Nieuwe Diep: Donderdag is de visschersvloot weer naar zee geweest. De vangst was schraal, maar de prijzen, die de visch opbragt, waren ongehoord hoog. De schelvisch werd tot ƒ1.10 het stuk afgeslagen. Men meldt uit Heerlen aan de H. C.: Dezer dagen deed zich alhier in een tuin bij het afsnijden eener ramenas een zeldzaam geval voor. Men ontdekte er een gouden ring in, waarover de schil was heengegroeid; die ring werd door een der kinderen vóór eenige jaren bij het plukken van aardbeziën verloren en kwam op deze zonderlinge wijze thans eerst weder te voorschijn, ofschoon er vier jaren na die aardbeziën altijd ramenassen gezaaid werden op dit stuk grond. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is besloten lot het aangaan van eene geldleening van ƒ108,000 a 4y2 pCt., ter bestrijding der kosten van buitengewone werken en van aankoop van vastigheden. De leening wordt verdeeld in twee of meer seriën, de eerste tot een bedrag van 54000. Naar men uit Groningen meldt is uit het huis van burgerlijke en mili taire verzekering een persoon ontslagendie aldaar vijf jaren lang in de gijzeling heeft doorgebragt. De schuldeischer heeft gebruik gemaakt van art. 591 Wetb. van Burg. Regtsv., luidende: Niemand kan ter zake van dezelfde schuld langer dan vijf jaren in de gijzeling worden gehouden. Tegenwoordig, meldt het N. v. d. D., wordt uit Nederland en uit de Vereenigde Staten in Engeland veel boter ingevoerd, die alleen den naam met dit onontbeerlijk verbruiksartikel gemeen heeft. Dezer dagen stond in Liverpool de firma Fecht C°. teregt, omdat zij uit een vat, waarop met groole letters stond: "Dutch bulter" (Hollandsche boter), een stof verkocht, die niet eens boter hield. Daar het scheikundig onderzoek echter aan den dag bragt, dat deze "boter", in kleur en zachtheid aan gewone boter gelijk geen nadeelige bestanddeelen voor de gezondheid bevat niet alleenmaar integendeel boter zeer goed verving, kwam de beschuldigde er met 1 sh. boete en de vermaning af, voortaan in plaats van Nederlandsche boter kunst boter aan te kondigen. Blijkens het afdeelingsverslag der eerste kamer over de Indische begrooting is het optreden en de houding van den minister van koloniën het onder werp eener breedvoerige gedachtenwisseling geweest. Sommige leden toon den hunne ingenomenheid met het optreden van den minister wegens zijn lange en eervolle loopbaan en zijn kennis van Indische zaken en toestanden. Andere leden bragten de verklaringen des ministers in de andere kamer over de conversie van communaal in individueel bezit ter sprake, waarbij hjj zich als voorstander der conversie heeft gekenmerkt. Men vreesde dat daardoor pressie op de ambtenaren en hoofden zou worden uitgeoefend. We der andere leden waren niet van die meening en achtten het prijzenswaardig dat de minister, in de tweede kamer zeer bepaald geïnterpelleerd, open en rond voor zijn gevoelen uitkwam. Ook andere leden gaven hun genoegen te kennen dat de minister het voornemen heeft de voetslappen zijner voor gangers te drukken, de reeds aangenomen wetten eerlijk uil te voeren en gematigd vooruit te gaan, zoodat van hem geen terugtreden is te verwach ten, hetgeen trouwens niet dan met afwijking van de bepalingen der agrarische wet mogelijk zou zijn. Er waren echter verschillende leden die veel bezwaar hadden in de verklaring van den minister op dit punt, en in ée'ne afdeeling werd zelfs de twijfel uitgesproken of in het gevoelen van den minister wel wordt gedeeld door de andere leden van het kabinet. Weder andere leden namen de goede bedoeling des ministers aan om zich van in menging der regering in deze zaak te onthouden en de regeling dezer oeco- nomische quaestie aan haren natuurlijken loop over te laten doch zouden er desniettemin prijs op stellen het gevoelen der regering te mogen verne men omtrent deze twee vragen: 1". of die conversie niet nadeelig kan wer ken op de gouvernements-koffijcultuur 2°. op welke gronden de minister van oordeel is dat de Javaan daardoor inderdaad zal worden gebaat? 'sGRAVENHAGE, 11 November. Door Z. M. is aan den heer P. R. Los, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van consul der Nederlanden voor Sunderland en Seahamen in zijne plaats buiten bezwaar van 's rijks schatkist benoemd de heer Collin Smart te Sunderland. -• Tot burgemeester der gemeente Zierikzee is benoemd de heer mr. J. Mauritsz Ganderheydenoud-president van den raad van justitie en van de koloniale staten in Suriname. Aan den 1" luit.-kwartiermeester bij het corps mariniers H. J. Lotsy is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de betrekking verleend. De officier van gezondheid le kl. H. van Stockum en de officier van administratie le kl. A. J. Looijenbeiden dienende aan boord van het schroef- stoomschip Leeuwarden, worden op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid 2e kl. J. R. Berghuis en den officier van admi nistratie 2e kl. F. W. L. A. Hirschmannterwijl de officier van gezondheid 2e kl. IJ. Bakker geplaatst wordt aan boord van het ramschip Schorpioen. Z. M. de koning, die aanstaanden Dingsdag des avonds omstreeks 6 ure van het Loo in de residentie wordt verwacht, zal den 20" dezer naar Hd. buitenverblijf terugkeeren. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden een 14-tal wetsont werpen aangenomen, waaronder die betreffende onteigeningen en de begroo ting wegens den arbeid der gevangenen voor 1877. Tegen Maandag is aan de orde gesteld het wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de exploitatie-maatschappij. Door de commissie uit het geregtshof zijn heden, na afgelegd examen, als candidaat-notaris toegelaten de hh. Noordijk, uit Goes; Smalt, uit Rot terdam, en Stevens, uit Leiden. HNG GLAS». LONDEN10 November. Hier le lande wordt zeer geklaagd over gebrek aan werk in de druk kerijen. Alleen te Londen zijn 300 a 400 zetters, allen leden der groote typografen-vereenigingzonder arbeid, waarbij gerust een gelijk aantal andere zetters, niet-leden der vereeniging, mogen worden geteld. Te Li verpool, Manchester en Dublin wordt evenzeer geklaagd. Dezer dagen is een persoon veroordeeld tot 7 jaren gevangenisstraf, wegens het gruwelijk mishandelen van twee paarden. I FRANKRIJ K. De meerderheid der commissie uit den senaat, belast met het onder zoek van het door de kamer aangenomen wetsvoorstel-Gatineauheeft de artt. 1, 2 en 3 afgekeurd, omdat er eene wet bestaat, waarbij Mac Mahon gemagtigd wojdt hetzelfde te doen wat hel voorstel beoogt, door de toe passing waarvan hij er eerder in zal slagen de gemoederen tot kalmte te brengen. Het Journ. des Déh. geeft eenige nadere opheldering omtrent den brief, door den minister Say aan de financiële commissie van den senaat gerigt. De brief, zegt dit blad, doet zien dat de regering het regt meent te hebben tegenover de beide kamers de aanvragen om credieten te ver dedigen, welke zij het eerst bij de kamer van afgevaardigden heeft ingediend. Het is klaar, dat, wanneer een door de kamer geweigerd crediet door den senaat wordt toegestaanbedoeld crediet niet van kracht zal wezen dan na bij de kamer teruggekomen en door deze goedgekeurd te zijn; immers geen enkel crediet is geldig, tenzij het door de eene zoowel als door de andere kamer is toegestaan. Er kan dus geene spraak zijn van het herstellen van een crediet door den senaat, maar slechts van een beroep door den senaat op een nieuw besluit der kamer, op uitnoodiging van de regering gedaan. De heer de Chaudordy is benoemd tot gevolmagtigde bij de conferentie te Konstantinopel. Hij heeft die benoeming aangenomen. De minister van binnenl. zaken heeft den heer Jules Labbé, buitenge woon hooglceraar aan een der staatslaculteitenvergunning geweigerd open bare lezingen te houden over den "Strijd tusschen de geestelijkheid en het keizerrijk en over de verhouding tusschen kerk en staat in de middeleeuwen." BlIITICHLAHrD. Het bevestigt zich dat de keizer het verzoek van graaf von Arnim- Boytzenburg om ontslag als opperpresident van Silezie niet heeft aangenomen. De kabinets-order, waarbij de keizer het verzoek van de hand wijst, ver meldt in de vleijendste bewoordingen zijne vruchtbare werkzaamheid in genoemde provincie en verzekert hem van 's keizers voortdurend vertrouwen. De Nat. Zeit. meldt dat prins Frederik der Nederlanden te Berlijn is

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5