LEiBSCIii; COdRAAT. 1870. A'°. 307. ZATURDAG II NOVEMBER. Oe Courant rersckynt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. lie prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. ƒ3.05. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents [te prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 177180 dei Handelingen van Jen Gemeenteraad. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. LEIDEN. 10 November. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (77' vervolg) van ge wende en gesneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magt in Atchin, sedert den 30 Augustus 1878. Als gesneuveld komen op die lijst roer L. l'oons, A. J. Martin; als gewond: W. Sloop. J. Visser, 11. Wer- dfkker, H. Kasteel, geb. te Leiden, M. van Wingerden, C. J. Deters, A. L. Frank, W. F. van Mensch, H. van Wingerden, J. Jongedijk, W. Bleyen- bergVV. J. van Vooren. P. Teckamp, A. van Itaarn, J Piket, geb. te Leiden, A. L. van Raaphorst, F. Pb. H. Roersch, J. R. Keukenbrink, A. J. C, Geerts, VV. Wossner. - De Staatscourant bevat het kon besluit van 7 November jl., waarbij wordt bepaald, dat aan allen, die voor 1 Januari) 1880. liet/ij als kadet am de kon. militaire akademie te Breda, of wel als onderofficier bij liet Iwr bier te lande, na liet afleggen van voldoend officiers-exameuworden aangesteld tot 2" luit. der artillerie bij het Nedcrl. Indische leger, eene gratificatie voor uitrusting wordt verleendten laste van liet 1* hoofdstuk der begrooting van Nedcrl. Indiê, ad ƒ1600, zijnde dit besluit niet van terugwerkende kracht voor hen, die vóór de dagteekening van dat besluit werden aangesteld. - Bij de op gisteren gebonden acte-examens voor het middelbaar onder wijs, aid. letterkunde, zijn toegelaleu de hh.A. Boiirqui», van Utrecht, loor Fransche laai- en letterkunde; W. C. Kelder en J 11. Vliegenthart beiden van Rotterdamvoor boekhouden. Een candidaat voor Duitscbe taai en letterkunde trok zich onder het mondeling examen terug. Een voor staathuishoudkunde is niet opgekomen. Te Delft werden op 6, 7 en 8 November geëxamineerd 3 candidaten voor de acte lagere wiskunde (K1). Een der 4 opgeroepen candidaten was niet opgekomen. Een trok zieli gedurende liet examen terug. De twee overige werden toegelaten, ul. mej. J. A. Bazendijk, van Rotterdam, en de heer Ie Grand, van Zeist. - Men schrijft ons: Menige tuinman vindt zieli nog overvallen door de torst,die voor den lüJe0 November streng is te noemen en die niemand zich iw had voorgesteld. De thermometer toch teekende beden morgen ten G ure fi> Fahr. Men haast zieli nu te bergen wat geheel zou kunnen verloren gaan of door dekking te voorzien in de koude, hoewel er hier en daar toch reeds menig gewas bcvroreu is; o. a. heeft de nog te veld staande bloemkool veel geleden. Weldra is liet geboomte, dat nog den opwekke- Ijjkeu herfsttooi droeg, van hel laatste blad beroofd. - De stoomschepen Madura en Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, i(jn op 8 Nov van Suez vertrokken; de Torrington, op weg naar Batavia, h op 8 Nov. van I'ort-Saïd vertrokken, en de Prinses Amalia, mede op wegnaar Batavia, is op 9 Nov. van Napels vertrokken. - Volgens een particulier schrijven, aan boord van liet stoomschip Fries- W, op reis van Rotterdam naar Batavia, gelukte liet aan 7 kolonialen vin het detachement daar aan boordin het Suez-kanaal te ontvlugten. Zij hadden daartoe den volgenden kunstgreep aangewend. Een hunner liet zich «ver hoord glijden, daarop volgde terstond een hulpgeschrei: een man over boord! Zonder aarzelen sprongen 6 anderen den gewaanden drenkeling na alle 7 zwommen als katten naar den wal en wuifden hunne kameraden tea vrolijk vaarwel toe. Daarna renden zij bij een hitte van 95' Fahr. de woestijn in, zonder van iets voorzien te zijn. Dadelijk werd er van boord fttelegrapheerd en die snaken zullen zeker spoedig in de banden vallen van k Egyptische soldaten. (Ilbt.). - De Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij heeft dezer dagen de voor reizigers, met relourkaaricn voorzien, gunstige bepaling weder inge- voerd, dat vergunning verleend wordt, ook op de heenreis op elk station vit te stappen en een of meer treinen over te blijven. - Te Goes is tol predikant bij de herv. gemeente beroepen d'. Eigemanj fred. te Dellshaven. - Door een sleepboot is te Rotterdam van Brouwershaven aangebragt «o trauspori wilde dieren, bestemd voor den dierenhandelaar Hagenbeek, te Hamburg. Deze collectie werd door het stoomschip Sumatra van Singa pore medegebragt en wordt per Itijnspoor naar Hamburg verder vervoerd. Door de arrond -regtbank te Haarlem is uitspraak gedaan in dc zaak van de twee vrouwelijke bedienden uit liet gesticht Mecrenburg, beschuldigd van. het ontvreemden van goederen en eene vrouw uit Haarlem, die het ge- stolene verkocht. Zij zijn alle drie schuldig verklaard. De eerste beklaagde is, met aanneming van verzachtende omstandigheden wegens haren jeugdi gen leeftijd en vroeger goed gedragveroordeeld tot eellulaire gevangenis straf van zes maanden, de bckl., die reeds eene vroegere veroordeeling wegens diefstal ten haren laste had, tot zoodanige gevangenisslral voor den lijd van een jaar, en de 3,le bekl. tot cellulaire gevangenisstraf van achttien maanden. Bjj eene te Overveen gehouden veiling van 2.53 heet. bollengrond benevens drie arbeiderswoningengelegen nabij de Houtvaart aldaaris daarvoor de belangrijke som besteed van ƒ34830. De tegenwoordige bezitter van de te Amsterdam dezer dagen verkochte bonbon- of snuifdoos komt in het op tegen liet berigt dat hfl dat voorwerp met eene vcrliooging van 350 zou overgenomen hebben van den eersten kooper. Die doos komt hem te staan op ƒ411, zoodat de bedoelde verliooging slechts 5 bedraagt. Voor dc arrond.-regtbank te Arnhem stond dezer dagen teregt zekere S. Smit, uit Harderwijk, beklaagd als burger te hebben begunstigd de deser tie van een militair. Een Belgisch soldaat bij het koloniaal werfdepót ver klaarde als getuige, dat hij op zekeren dag in de Kerkstraat te Harderwijk was ingeroepen door eene vrouw, die somtijds als cantinière den troep op een militaire wandeling vergezelde. Binnen gekomen vond hij die vrouw en den beklaagde, die hem tegen behoorlijke betaling bier en wijn gaven en liern voorts vroegen, of hij niet wilde deserteren, in welk geval zij hem wel burgerkleeren zouden bezorgen. Hij liet zich overhalen en betaalde voor de vermomming vooral 12. Den volgenden avond begaf hij zich weder naar liet huis, ontving daar eerst nog eenigen drank en ging toen met den beklaagde en de vrouwdie onder hunne kleederen de voor hem bestemde kleeding verborgen hadden, de deur uil. Zij bragten hem een eind builen Harderwijk; in een boschje verkleedde bij zich en werd nu door zijne beide gidsen op den weg naar Putten gebragt, nadat eerst de beklaagde nog uit zijn militaire broek zijn portemonnaie met ƒ13 en ecu gouden ring genomen en zich locgeeigend had. Intusschcn werd bjj dep volgenden nacht reeds te Putten als deserteur aangehouden door de policie, welke per telegram uit Harderwijk had vernomen, dal er vermoedelijk een deserteur in aantogt nas. Hoe de beklaagde aan dc burgerkleeren was ge komen verklaarden de koopman Bilderbeck en zijne vrouw, Den dag vóór de desertie had hij nl. bij dezen een jas, broek en vest voor 2 50 ge kocht, welke hij zcide noodig te hebben, omdat bij een lading aardappelen Ie Arnhem ol te Amsterdam ter markt wilde brengen en dan geen goede kleederen wilde dragen. De beklaagde ontkende zijne schuld; den deserteur kende hij niet; bij had hem <1 us niet tot desertie aangezet en hem geene kleederen gegeven; bij Bilderbeek had hij wel kleederen gekocht, maar deze had bij weder gegeven aan een hem onbekenden man op het kerkhof te Harderwijk, die ze noodig had. De hem ter tereglzilting vertoonde kleederen waren dan ook niet dezelfde. Intusschen verklaarden de echte lieden Rildcrbeek nog, dat beklaagde had getracht hen over te halen om als getuigen op te geven, dat zij die kleederen niet herkenden. De substi- sluut-officier meende, dat dc verschillende verklaringen der getuigen een aantal wijzigingen opleverden, welke in bun ouderling verband en zamen- hang het wettig en overtuigend bewijs voor de schuld des beklaagden gaven. Hij eisehte het maximum der straf, zijnde een jaar gevangenisstraf. De beklaagde, die zelf zijne verdediging voordroeg, was van oordeel, dat het liew|js voor zijne schuld ontbrak. Onder de gemeente Havelle is Woensdag II. ten huize van den koren molenaar M. een gewrtdiae brand uitgebarsten, die in betrekkelijk korten lijd de woning met schuur, inboedel, boerengereedschappeneen massa (tooi enz., in de asch heeft gelegd. De molen, er kort bij staande, is behon- den gebleven. Het huisgezin, man, vrouw en 4 kinderen, wordt liefderijk verpleegd door goedwillige dorpsgenoolen. De eigenaar wil een houten keet opslaan, ten einde zijn gezin voorloopig te bergen. De loge »De Edelmoedigheid" te 's Bosch vierde 17 April 1876 haar honderdjarig bestaan door bet besluit lol bijeenbrenging van een op liei

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1