COURANT. |87ö. K°f 266. VRIJDAG 10 NOVEMBER BI NN EN L AN I) SCIIË BE BIGT EN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, fr anco p. p. f 3.H5. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaan, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De pr(js der Advertciittën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN. 9 November. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (76' vervolg) van de Europesche officieren, onderofficieren en soldalen, overleden ua evacuatie ait Atchinvoor zooverre daaromtrent tot op den 4deD October 1876 bij het dep. van oorlog in Nederl. Indië berigt was bekomen. Die lijst bevat de volgende namen: E. A. Boulanger, C. Warembourg, M. Lutlik, J. C. Vogt, A. J. Sohy, A. W. Winner, G. Gotfried, J. Hensterman. - Bij de gisteren gehouden acte-examens voor het middelbaar onderwijs, afj. letterkunde, zijn toegelaten de hh.W. F. van Vliet Jr.van 'sGra- venhage, voor Nederlandsche taal- en letterkunde; J. H van Mill Gzn.van llondsholredijkvoor Fransche taal- en letterkunde; C. J. Theunisse, van Rotterdam, voor staathuishoudkunde, en W. H. van den Toorn Wzn., van Rotterdam, voor boekhouden. Twee candidalen voor boekhouden werden aljcwezen. lieden namiddag had aan de Oranjegracht eene jonirc dochter het ongeluk in het water te vallen en daarbij spoedig te zinken. Een persoon, opperman van beroep, sprong haar spoedig na. maar was niet bij magte liaar te redden. Daarop begaf C. van der Nat, timmerman, aldaar woon achtig, zich te water, die er in mogt slagen beiden behouden aan wal te brengen. - la de memorie van toelichting tot het wets-ontwerp. houdende rege ling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over 1877, zegt de minister van financiën, dat, ofschoon de toekomst van het fonds zich inderdaad gunstiger laat aanzien, dan men zich die bij de behandeling van het ontwerp der wet van 21 Mei 1873 bail voorgesteld, het voordeelig verschil tusschen baten en lasten echter tiet belangrijk genoeg is, om. terwijl hel fonds nog slechts een zeer klein gedeelte te dragen heelt van de lastenwaarin het later zal moeten voor zien, thans reeds eene nadere wijziging der grondslagen, waarop hel rust, in overweging te kunnen nemen. - Naardien de haven van het Noordzeekanaal bij Velscn bij hare opening den naam IJmuidcn ontving, zullen zoowel het onlangs geopende rijks- telegraafkantoor als hel hulpkantoor der posterijen aan de sluizen, in plaats van de benaming: Velscn. die van: IJmuiden dragen. - Naar men verneemt zullen de oorlogsschepen Zilveren Kruis en Leeuwarden, zoodra. zij voor de dienst gereed zijn. naar Lissabon steve nen, alwaar bet schroefstoomschip van Galen, uit CuraQao komende, hen ttd ontmoeten. Deze divisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. >an Gennep, bezoekt de republiek Liberia, stevent van daar naar St. Vin cent, vervolgens worden eenige plaatsen op de oostkust van Zuid-Amerika aangedaan, een bezoek gebragt aan de Kaap de Goede Hoop en vervolgens over St. Ilehna de lerngtogt naar het vaderland ondernomen. Waarschijn- Ijjk zal deze divisie dus in liet' najaar van 1877' terug zijn: - Op dè laatste najaarsveemarkt; den 3dM' dezer te Slolwijk gehouden wen 37"koeijen en 36 kalveren aangevoerd. De handel was niet zeer vlug; «enig vee bleef onverkocht. - Aan den Sloterweg onder Haarlem; is door middeD van inklimming door een ongesloten raam diefstal gepleegd van eenige gouden en zilveren voorwerpen, ten nadeele van de gezusters Smitwerksters. Het gestèlene bestaat in twee halskettingen met gouden slot, vier gouden ringen, een zilveren knipje, pepermuntdoosje, reukdoosje, naaldenkoker en een flacon met zilveren dop. - Voor de arrond.'-regtbank te Amsterdam stond gisteren teregt zekere D., vroeger een oppassend werkman, die alleen ten gevolge van dronken- «hap zich bij den jongsten ernstigen brand in de Pietcr Corneliszoon IWtstraat schuldig maakte aan diefstal van eenige in een perceel gevon den voorwerpen. Het bleek dat de werkman, die reeds een morgcnborrel genuttigd had, zich met anderen duchtig had te goed gedaan aan den wijn «il den wijnkelder van een door brand beschadigd perceel. Ofschoon be last met liet toezigl om het stelen Ie beleltcnnam hij toen uit de Woning zijns opzigters enkele stukjes kindergoed mede. Hij loonde uit diep berouw, tsaar, werd op de zitting door den voorzitter ernstig onderhouden over de rampzalige gevolgen van de steeds toenemende dronkenschap. Op grond 'au de goede verklaringen omtrent zijn vorig gedrag, o. a. door gemelden opzigler afgelegd, requireerde de substituut-officier zijne schuldigverklaring aan enkelen diefstal en veroordeeling deswege tot een cellulaire gevangenis- j straf van 4 maanden. De uitspraak zal iu de volgende week plaats hebben. In het IIeeren-logement te Amsterdam werd gisteren morgen een klein antiek paarlemoeren gebeeldhouwd, bonbondoosje met goud gemonteerd voor 406 toegewezen aan den heer L. S. Jacobs, directeur van het Musée Louis XV. Weinige ooeenblikken daarna vond hetzelfde voorwerp weder verschillende andere liefhebbers en is het voor ƒ750 weder van de hand gedaan. Dingsdag morgen is de sneltrein van Zutphen naar Deventer op de hoogte van de buiten-societeit te Zutphen ontspoord en wel zoo, dat beide lijnen, naar Zwolle en Hengelo, niet berijdbaar waren. Ongelukken of aan merkelijke beschadiging aan materiaal is daardoor niet ontstaan. Alleen heeft het eenige vertragingen in den loop der verschillende treinen ten ge volge gehad. De sneltrein der Cenlraalspoor van Dingsdag avond was onge lukkiger. De machine daarvan kreeg te Amersfoort een defect, waarom Imlp van Utrecht moest gevraagd worden. Dc vertraging, daardoor ont staan, had ten gevolge, dat de aansluiting op het noorden niet bereikt werd en de reizigers, ongeveer 40 in getal, genoodzaakt waren te Zwolle te overnachten. Door de arrond.-regtbank te Deventer is de bedelaarskolonist, ver pleegd wonlende te Ommerschans, ter zake van diefstal van 7 liters aard appelen, ten nadeele van den staat gepleegd, veroordeeld lot een maand celstraf. De P. Zw. C. meldt dat de vrouw van een ingezeten der gemeente Dallsen bevallen is van vier zonen, waarvan een levenloos geboren. Onder de gemeente Rosmalen had Maandag 11. een treurig ongeval plaats Een spoorweg-arbeider, van een in gang zijnden trein willende springen, had het ongeluk te vallen en onder den trein te geraken, met liet gevolg dat hem het hoofd van het ligchaam werd gesneden. De man laat eene vrouw niet vijf kinderen na. Nabij Oosterhout, onder Drimmelcnwas dezer dagen een heer alleen in een bootje op de eetidenjagt. Toen hij zijn geweer wildeopnemen, ging het- scliot af en verbrijzeldé zijn reglerarm. Na volbragte amputatie verkeerde hij buiten gevaar. 'sGRAVENHAGE9 November. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de hh. A. C. Cl.lessens, bisschop van Tranopoli i. p i.apostolisch vicaris en pastoor van Batavia, thans met verlof in Nederland; en M. J. Schram, hoofdingenieur 1' kl. bij den waterstaat en 'sland's burgerlijke openbare werken in Nederl. Indie. Door Z. M. is aan C. Jansen, matroos 2e kl., dienende aan boord van het stoomschip Dommelerwaardals bljjk van goedkeuring eri tevredenheid wegens de redding van drie met eene boot omgeslagen personen, behoo- rende tot de bemanning van genoemd schip, ter Oostkust van Atchin, toe gekend de bronzen medaille, ingesteld hij besluit van 22 Sepicmber 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger te Hengelo de heer G. van Baaien, thans te Raalte c. a.. en te Twello de heer J. H. A Modderman, thans te Geldrop. De ridmeester jh'. M. B W. des Tombe, van het 4' reg. huzaren, is op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden" beschikt, en lot l'n luit. der infanterie bij hel leger in NederL leger is be noemd de heer S. de la Darra, eervol ontslagen 2' luit. der infanterie bij de landmagl in Wesl-lndië. Ingevolge het kon. besluit van 6 Nov. jl. wordt de brik Zeehond, liggende te Ilellevoeisluis, met den 161"1 dezer ir dienst gesteld, en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee jli'. E. P. E. de Stuers. Voor liet geregishol alhier stond lieden tcrcgl M. W. G.koetsier en opperman te 's Gravénhage, beschuldigd van deii 29'" Aug. jl. uit eene goed gesloten weide aan de Laan van Nieuw Oosteinde ten nadeele van den stal houder K. ontvreemd Ie hebben een bruin ruinpaardter waarde van ƒ300. Besch. deed liet voorkomen, dal hij hel paard grazende gevonden had op een zijlaantje nabij de weide en dat het zijn voornemen was het beest naar de politie ie brengenwelke opgave echter weersproken werd door het léit

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1