LEIDSCflE COURANT. 1870. N", 364. WOENSDAG 8 NOVEMBER. ST A DS- BER IC'H TEN. Jc Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 1876. BINNËNLANIHCHK BKR!GTEN De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p. p, f 3.50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.5Ö 'ijaort, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertent iün is van 1—4 regels I.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 173176 der Handelingen van in Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Genen art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 Staatsblad N°. 85); Doen te wetendat het 2' Suppletoir kohier der plaatselijke directe belas ting over 1876 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 8,te" lot en met Jen 21st,n November 1876, ter Secretarie dezer gemeente (financiëele afdceling), van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedcrgelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien bel adres van J. C. Van der Zeeuw en W. Van IIeusden, tot op richting van eene Tegelbakkerij in hel perceel, Vleerenslcrg ir. 2 alhier; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagenop de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 21,ln November aaust., 's voormiddags te cl) uren, op het Raadhuisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 7 November 1876. E. KISTSecretaris. LEIDEN. 7 November. Gisteren avond hield de commissie voor volksvoordraglen hare tweede bijeenkomst in dit saizoen. Als sprekers traden op de herren dr. J. 11. lettnes en H. Burgersdijk. De eerste hield eene populaire en onderhoudende voordragt over //verbranding", die, toegelicht door cenigc welgelukte proe ven, zeer in den smaak viel van het talrijk opgekomen publiek. Na eene korte pauze, waarin de bezoekers gelegenheid vonden zich tegen een matig tarief van eeltige vcrvcrschiug te voorzien, droeg de heer Burgersdijk voor: /Bet muist wat van katten komt", van de Buil, en daarna een potpourri tan brokstukken uil verschillende gedichten, die bier en daar zóó verras send waren aaneengeregen, dat dit, gevoegd bij de verdienstelijke wijze waarop hel geheel werd voorgedragensoms niet weinig de lachspieren in beweging bragt. tan liet slot der bijeenkomst werden aan de bezoekers loegangkaarten uitgereikt voor de op a. s. Zondag voor het eerst te houden z. g. wandel- lenloonslellingen. - Op het adres van het genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix alhier, om provinciaal subsidie len behoeve van de school van dat genootschap, bestemd len nutte van aankomende ambachtslieden, hebben gcd. stalen dezer provincie aan de vergadering der staten in dit gewest in overweging ge geven aan bedoelde vereeniging ten behoeve van hare school, voor 1877 en verder lot wederopzeggens toe, een jaarlrjksch subsidie te verleeuen van ƒ1000, ten einde daardoor de instandhouding en den bloei dier school te bevorderen. Het betrekking tol het adres van den raad der gemeente Koudekerk zijn V naar het oordeel van gedep. stalen lernten dat rijk en provincie ieder 'wt de helft 9099.70 bijdragen in de kosten van den bouw ecner school, Joelt dat bel dit collegie raadzaam voorkomt dal de staten zich vooralsnog bmi ooideel voorbehouden omtrent de aanvrage oni tegemoetkoming in de ictwne jaarlijksche kosten van het meer uitgebreid lager onderwijs. - De Staatscourant beval het verslag van de commissie van 1 Augustus ®6 lot 1 Augustus 1877, belast met het afiieuien der geneeskundige en Mmeesters-exauicns, volgens artikel 5 der wet van 1 Junij 1865ge- "iWïd bij de wel van 8 Julij 1874 en volgens art. 1 der wet van 24 Itttij 1876. De commissie lol afneming van hel examen van hendie voor de be trekking van leerling-consul wenschen in aanmerking te komen, heeft, na afloop van het op den 23'1"1 October jl. en volgende dagen gehouden onder zoek, het getuigschrift van bekwaamheid tot die betrekking uitgereikt aan de hh. II. A. Goossens, te Amsterdam, J. Mets, te Vlissingen. en 11. H. de Vos. te Zutpben. Bij de gisteren gebonden acle-examens voor het middelbaar onderwijs, afd. letterkunde, zijn toegelaten, de hh.L. B. van der Kolk, van Rotter dam, voor staathuishoudkunde; J. Ochtman, van Noorlhey, voor Nederland- sche taal- en letterkundeW. C. Philips, van 'sGravenhage, voor Engelsclie taal- en letterkunde, en G. J. ten Brummeler Andriesse, van 'sGravenhage, voor huisonderwijs in boekhouden. Twee candidalen voor boekhouden wer den afgewezen. In het tijdperk van vier weken, 1 tot 28 October 1876. zijn, bljjkeus bij het ministerie van binnen), zaken ingekomen amblsberiglen, door long ziekte aangetast: in Gelderland 1 rund, in Zuidholland 19 runderen, in Friesland 24 runderen, in het geheel 44 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 58 runderen door die ziekte aangetast. De minister van oorlog heeft hel plan lot oprigting van eene pupillen school. Men heeft herigt. dat door den minister bij het bestuur van het protestantse!) weeshuis te Zeist aanvraag is gedaan om dal gebouw voor dit doel Ie huren of le koopen. Men verneemt, dat de kerkeraad te Zeist, met het oog op den verbeterden fliianciëlcn toestand van het weeshuis, met algemeenc stemmen besloten heeft, dit aanbod van de hand le wijzen. Tot predikant bjj de herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetefing is beroepen de heer H. J. Hartgcrink, cand. bjj het prov. kerkbestuur vati Zeeland. D». J. J. L. Luti, pred. bij de Waalsche gemeente te Middelburg, heeft voor het beroep naar Leeuwarden bedankt. Te Delfshaven is aan den Beukeldijk in de wetering gevondefl het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Men had hét gebonden in een stuk van een vrouwenrok en hoofdpeluw, wdaradft ttoce zware straatklinkers met een touwtje waren vastgebonden. Te Amsterdam heeft de policie de hand gelegd op twee voor de maat* schappij gevaarlijke lieden, die bezig waren zich door middel Van inbraak toegang te verschaffen in een boekwinkel in de Kalverstraal. Een van hen heeft reeds vijftien jaar tuchthuisstraf achter den rug. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat het den 3l',c" October een eeuw geleden was dat wijlen de heer II. Zomer tot hoofdonderwijzer te Ooster blokker werd benoemd; 54 jaren vervulde hij die betrekking en werd hij in 1830, den 31-"" October, opgevolgd door den heer P. van Kassei, die dus 46 jaren aan het hoofd mogt staan. Slechts één week in al dien tijd werd de tegenwoordige titularis door ziekte verhinderd zijn werk te verrigten. Te Groningen waren in de vorige weck eenige leerlingen van de school voor christ. nat. onderwijs in de Poeleslraat aan het spelen in den gang bij de school, waarin zich een menigte grootc en kleine pakkisten van een in de nabijheid wonemlen spicgelfabriekant bevonden. Een dezer kis tenbuitengewoon zwaar en groot, viel plotseling omver, met het noodlot tig gevolg, dat een 8-jarige knaap er onder kwam en oogcnblikkelijk den geest gaf. De kamer van koophandel en labricken te 's Iïerlogenbosch heeft aan de staten dier provincie mededeeling gegeven van een door haar aan den minister van binnenl. zaken gerigl adres, strekkende tot het doen openen van eene nieuwen Maasmond, aanvang nemende beneden de Dieze en uit- loopende in den Amcr. Volgens dal adres zou het Maart jl. bij vernieuwing zijn gebleken, dat hij westelijke winden en licog bovenwater de Maas en de Waal het Imn toegevoerde water niet kunnen verzwelgen en dat er geen grens;te bepalen is voor den stand, dien liet water in dergelijke oogcnblik- ken bereiken kan. Naar men aan de IV. II. C. meldt heeft Woensdag II. nabij het station le Viersen een botsing plaats gehad liisschen een van Gladbaeli komenden personentrein en een goederentrein uil Venlo, waarbij een machinist en ceil remmer omkwamen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Thans is verschenen hel voorloopig verslag der tweede kamer over hoofd stuk binnenlandsche zaken. In de meeste afdeelingcn heeft men zich. om trent hetgeen men van het hoofd van dit departement op wetgevend gebied

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1