BUITENLAMDSCHE 8KB 10TEN. wegens mishandeling van hare twee stiefkinderen, tot vier maanden cel straf en twee boeten van f 8. Twee personen uit Bree, België, gingen in de vorige week onder de gemeente Peer op de jagt; terwijl zij te zamen op den kant eener sloot een boterham gebruikten, komt in hun nabijheid een haas te voorschjjn; beiden wilden schieten, doch door een ongelukkig toeval ontving de heer Eug. Jans de geheele lading van zijn makker in het hoofdzoodat hij op de plaats dood bleef; de dader is als radeloos door dit ongelukkig toeval; het waren beiden beste vrienden. Men meldt aan het Ilbl. uit Zuid-Afrika dd. 10 Oct.: De volksraad van de Transvaalsche republiek is uiteen gegaan, zonder de voorstellen be treffende de confederatie te overwegen. Wal beweerd werd aangaande wreedheden door de vrijwilligers enz. gepleegd, is gebleken onwaar te zijn. liet geschil met het Zoeloe-hoofd zal worden vereffend door arbitrage. Sccocoeni heelt om vrede gevraagd. De voorstellen betreffende de belastin gen en de resolutie van den president, betreffende de spoorwegen, zijn aangenomen. Men begint zich in de Transvaal met de verkiezing van een president bezig te houden. Onder de ijveraars tegen de herkiezing van den heer Bur ners bevindt zich d». Lion Cachet. Als andere candidaten worden genoemd de heeren: Beitz, hoofdregter in den Vrijstaat, en procureur Tennanl, voor zitter van ons huis van wetgeving. Doch het is buiten kijf. dat de heer Burgers eene groote partij voor zich heeft, en dat pogingen, om hem ver antwoordelijk te stellen voor hel gedeeltelijk mislukken van den togt legen de Kaflers, verijdeld zijn, daar zelfs tegenstanders hebben moeten erkennen, dat de schuld daarvan niet aan hem ligt. 'sGRAVENHAGË. 6 November. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder 4' kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau den heer G. Gabu, hoogleeraar in den zang en de voordragt te Brussel. Door Z. M. is aan J. W. L. van Es. te Amsterdam, als blijk van goed keuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 29 Junij jl.toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. De 2e luit. 11. G. 1.. Frackers, van het 7' reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van hel leger in Nederl. Indië. De minister van oorlog heeft o. a. benoemd tot kapitein der lsle klasse den kapitein der 2d'' klasse E. J. D. F. Tonnetvan bet 7' reg. inf., als mede de kapiteins der 2e klasse A. Jentink. J. Fabius en P. C. Kool, allen van de genie, laatstgenoemde werkzaam bij het dep. van oorlog; op non- activiteit gesteld, op hunne aanvrage: de luitt. S. S P. de Lang Evertsen, van hel 8' reg. inf., en F. E. A. baron van Iltcrsum, van het 2' reg. vest. art.; in active dienst hersteld; bij het 3'" reg. inf. den 2' luit. 11. Veen; bij hel 8" reg. inl. den le luit. J. F. Smith; overgeplaatst bij hel le reg. inf. den 1luit. J. J. van Raven, van het 4" reg.. en bij het 4' reg. inf. den 1' luit. L. Swartvan het 5" reg. BELCIE. Dezer dagen had in de gemeenie Tainlegnies een treurig voorval plaats. Vier personen, een metselaar, zijne vrouw en kind. benevens de zuster van den werkman, vond men in hun woning verstikt. Verleden Zaturdag had men een groot kolenvuur ontstoken in een nieuw gi bouwden bakoven, ten einde dezen te doen droogen en na verleden Zondagavond ecne nieuwe hoe veelheid steenkolen in den oven te hebben gelegd, schoof de werkman, alvorens naar bed te gaan, door een ongehoorde onvoorzigtigheid deschoor- sleenplaat dicht. Gedurende den nacht vervulde een dikke en overvloedige rook het huis en de slaapkamers. Den volgenden morgen begaf zich een werkman naar de woning der echtelieden doch daar de deur niet geopend werd en hq een ongeluk vermoedde, verbrijzelde hij een vensterruit en trad alzoo binnen. De vier ongelukkigen gaven schier geen lecken van leven meer. Hij riep om hulp en door de goede zorgen van een geneesheer, die onmiddellijk was toegesneldslaagde men er in de vrouwde schoonzuster en het kind tot het leven terug te roepen. Men koestert een flaauwe hoop insgelijks het leven van den man nog te kunnen redden. Vreemd is hel dat een hond, die zich in de kamer bevond, niets Leeft geleden van den verstikkenden rook. E M ei E I. A W 9». LONDEN 5 November. De dagbladen keuren over het algemeen hel toegeven des Sullans goed zq meenen dat hij, als overwinnaar op het slagveld, gevoegelijk aan Rus land een twijfelachtige diplomatieke zegepraal kan gunnen. De twee van de Noordpool expeditie teruggekeerde schepen, de Alert en Discovery, liepen Donderdag de haven van Portsmouth binnen, en wer den door duizenden toeschouwers aan den oever en op de schepen ter rcede hartelijk verwelkomd. Het geschut bulderde, vlaggen wapperden alom, op i de oorlogsschepen paradeerden de manschappen op de ra'sen aan den wal werd de muziek van een half dozijn orchcsten onhoorbaar gemaakt door de daverende juichkreten der zamengeslroomde menigte, 's Avonds gingen de bemanningen der beide schepen aan wal. en den volgenden dag ontvin gen zij extra-gage over twee maanden en drie weken verlof. Aan de Times wordt uit Philadelphia gemeld dal 1200 vijandige Sioux een uit 500 woningen beslaand dorp der Shoshones le Pointed Rock (Wyo ming) aangetast en bijna de geheele bevolking vermoord hebben. De aan leiding tot deze gruweldaad is, dat deze lieden op vriendschappclijken voet met de blanken stonden. Volgens het openbaar gemaakte verslag van het bureau voor landbouw te Washington bedraagt de oogst van het koren 245 millioen bushel, d.ij. een zesde minder dan in 1875. De qualileit is beter. De oogst van haver is 23 pCt. minder. De maïs levert eene gemiddeld goede opbrengst. E ft A K U II I«0 U. Bij de voortzelling der beraadslagingen over het voorstel Gatineau ia de kamer van afgevaardigden op Zaturdag II. verklaarde de heer Lisboune dat de commissie, geleid door een geest van verzoening, eene nieuwe re dactie van art. 1 heeft vastgesteld. Hel luidt aldus: Bij het uitvaardigen dezer wet komt de verjaringbepaald bij art. 637 van het wetboek van strafvordering, alle personen ten goede, die ter zake van de Commune tot dusver aan geen vervolging blootstonden, met uitzondering van hen, die beschuldigd zijn van moord, brandstichting en diefstal. De verjaring komt, met dezelfde uitzonderingentevens ten goede aan de personenwier ver volging reeds is begonnenmaar niet geëindigd. Van regeringswege werd tegen deze redactie geen bezwaar gemaakt. Het nieuwe voorstel der com missie w erd daarop met 353 tegen 149 stemmen aangenomen. Artt. 2 en3, bepalende dal de in art. 1 bedoelde personen voor de hoven van assises zullen teregt staan, werden mede goedgekeurd. Art. 4, volgens hetwelk de vervolging der bij verstek veroordeeldendie binnen het bereik der justitie komen, overgebragl wordt van de krijgsraden bij de hoven van assises, werd verworpen met 266 stemmen tegen 224. Hierna werd de wet in haar geheel goedgekeurd. Parijs telt in het geheel 20 kerkhoven, waarvan veertien binnen de muren en zes buiten de vestingwerken. Sedert 1860 zijn er op die 20 kerk hoven 747,022 lijken ter aarde besteldwaarvan 218,312 op Père-la-Chaise; op Mont-Pamasse werden in de laatste vijftien jat en 136,810 lijken begra ven en op Montmartre 95522. ZWITSERLAND Te Bern is dezer dagen hel algemeen congres der Internationale ge houden. Er waren slechts 25 afgevaardigden uit verschillende landen opge komen. Ook nu weder werden de vrecmdsoorligste denkbeelden verkondigd, Een Rus stelde de tegenwoordige crisis in het Oosten voor als eene uitmun tende allezins welkomene gelegenheid om geheel Rusland omver te werpen, zooveel te spoediger had Turkije kans er boven op te komen. Of men al beweert dat Turkije in beschaving ten achter is, dit zegt niets; want wat is eigenlijk beschaving? Een zamenraapsel van dwalingen en van dingen, die dringend gebrek hebben aan hervorming. Een Italiaan meende daler niet gesproken moest worden over bijzaken, maar over de grondoorzaak van alle kwaad; met andere woorden over de regeringen en staten. Deze moeten uil den weg. Een Spanjaard bestempelde al die redeneringen met den naam van draaijerij. «Alles moet weg. alles onderste boven! geen genade!" riep hij uit. Een ander lid vond dat het congres een ver keerden weg opging. Het was hem niet atheïstisch genoeg. Daarom meende hij maar flinkweg een stouten stap te moeten doen, met namens het con gres eene atheïstische geloofsbe ijdenis af te leggen. Na die taak te hebben volbragl, verklaarde hij in de toekomstige organisatie der maatschappij geen scholen te dulden. Scholen toch waren alleen ingesteld om de kinderen It Ieeren liegen en ze te lecren den meusch door den mensch te doen exploi teren enz. enz. DlllTSGil LAN U. De Post bevat een berigt, hetwelk in Duitschland stel ig een zezr onaangenamen indruk zal maken De Engelsche regering heeft namelijk era versterking aan de oostkust van Helgoland doen opwerpen en deze bewapen! met twee 12- en twee 48-ponders. liet zware kaliber dezer stukken ge schut strekt ten bewijze, dat hel hier niet geldt het nemen van maatregelen om signaalschoten le kunnen doen, maar wel degelijk hel aanleggenvao een versterkt puntdat ter bescherming zal moeten strekken van de refill en lot een steunpunt, ingeval aldaar een oorlogsvloot mogt stationeren. Zoolang de Engelsche regering als het ware slechts in naam gezag voerde over dit eiland, kan het in het oog van Duitschland doorgaan voor ern neuliaal gebied, hetgeen volstrekt niet meer het geval kan zijn. nu die vreemde staal van dit rotseiland een versterkt punt heeft gemaakt. De quaeslie omtrent dc keuze van een terrein voor het nieuwe parle mentsgebouw te Berlijn is op nieuw verdaagd. Er waren bij de commissie weder een aantal terreinen aangeboden uit welke zij er twee gekozen bad. ten einde de keizer daaruit eene keus zou doen. Doch Z. M. heeft beide voorstellen verworpenhet eene omdat daardoor een gedeelte eener openbare wandel plaats verloren zou gaan, het andere omdat daarvoor een perceel zou moeten worden weggebrokenhetwelk Z. M. verlangt ongeschonden te laten bljj'ei). Daar ook tegen al de overige nieuwe plannen bezwaar bestaat, heeft de commissie de zaak voorloopig opgegeven. Te Hamburg is op 29 October een huis van drie verdiepingen inge stort Het stond in de Reichenstrasse en zou met andere huizen weg® verbreeding van de straat worden afgebroken. Er bevonden zich op M oogeublik van de ramp ongeveer 20 personen in dat huis. die onder de neervallende balktn en sleenen werden begraven. Drie lijken werden bj de opruiming onder het puin weggehaald, terwijl 11 personen meer of min der zwaar gekwetst zijn. De «slapende lansier", die gedurende maanden le Potsdam, wegens slaapziekte in het hospitaal verblijf heeft gehouden en in dien lijd gett enkele maal ontwaakte, is eenige dagen geleden naar zijn ouderlijkewonnK teruggekeerd. Sedert dien tijd is de slaper ontwaakt. De aanwezig!®' zijner naaste betrekkingendie hoezeer nog beperkte omgang met hf» heeft zoo verlevendigd op zijn geestvermogens gewerkt, dat hij reeds in staat is geweest een korten brief le schrijven aan een der autoriteiten11 Potsdam, waaruil blijkt, dat hij reeds aanmerkelijk in beterschap isloe' genomen. TtRKIJ E. De wapenstilstand is ingegaan den lsltD November, 's namiddags M

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2