Bad Kösen in Tliiiriiigen. Leidsche Maatschappij van Weldadigheid. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. POLIKLINIK für Nerven- uinl Gemiithskranke. lino getroffen worden. Het stellen van een ultimatum is hiervan een gevolg geweest. WE EN EN 1 November. In een buitengewoon nommer van het Tngblatt wordt uit Belgrado gemeld: De Russische gezant te Konstantinopel heeft lie(jen namiddag het antwoord der Porte op Ruslands ultimatum ontvangen. porie is bereid een wapenstilstand te sluiten voor zoodanigen termijn als m |iaar wordt verlangd, doch zij eischl vooral mededeeling der voorwaar den, die waarborg voor een deflniliven vrede kunnen opleveren. BELGRADO, 1 November. Naar men verneemt, heeft de Porte een wa penstilstand van twee maanden toegestaan dien Servië heeft aangenomen. BELGRADO, 1 November. Men verzekert dat de Porte den wapenstilstand bjeft aangenomen en aan hare legerbevelhebbers bevel heeft gezonden de vijandelijkheden Ie schorsen voor den lijd van twee maanden ingaande heden. new-YORK, 1 November. Volgens den heden openbaar gemaakten maand staat der openbare schuld is deze verminderd met $3.388,000. In de schat kist is beden voorhanden $75,967,000 aan goud, en $12,901,000 aan muntspeciën. liONSTANTINOPEI., 2 November. De Porte heeft toegestemd in eenen wapenstilstandals zij den waarborg ontving dat Servië dien zou aannemen. Haar Servië den wapenstilstand heeft aangenomenzoo is die gisteren avond geteekend. I N G E O DEN. Mijnheer de Redacteur! Een groot deel van Leidens ingezetenen heeft met ingenomenheid verno men liet besluit van den raad, waarbij aan den oudsten beambte van het secre tarie eene verhooging van 150 per jaar is toegestaan. Dit besluit verheugt lien daarom, omdat daardoor eenigzins wordt vergoed datgeen wat hij niet alleen voor de gemeente maar ook voor hare ingezetenen doet: want bij zijne veelomvattende kennis in gemeentezaken, gepaard met een weergaloos geheugen en scherpzinnig oordeel, is hij steeds bereid iedereen zonder aan zien des persoons welwillend en kosteloos met zijn raad bij te staan. Binder ingenomen is men met het besluitwaarbij hel voorstel van bnr- Micester en wethouders, om het tractement van den hode-concierge met /50 te verhoogenis verworpen. Dit besluit is vreemd en kan alleen daar aan worden toegeschreven, dal de raadsleden niet genoegzaam waren inge licht omtrent den aard zijner werkzaamheden, bemocijingen en verantwoor ding; waarhij nog komt dat verhooging aan anderen is toegestaan wier werkzaamhedenverantwoording en bemocijingen in de verste verte niet in verhouding staan met die van den bode-concierge. Als men alleen maar in aanmerking neemt dat het dienend personeeldat hij noodig heeft om de vertrekken van hel raadhuis te doen schoonhouden, met meer als het dub bele moet worden betaald als vroeger, dan bedraagt dal verschil alleen reeds meer als de verhooging die van wege burgemeester en wethouders is voorgesteld. Het is daarom te betreuren, doch daar gedane zaken geen keer hebben, is het te wenschcn dat bij eene volgende gelegenheid zijn salaris niet met /50, maar met 100 zal worden verhoogd. Leides. 2 November 1876. Een Ingezetene. De toestand van Leiden vergeleken met die van andere steden. I. Na eene vergelijkende beschouwing van Leiden nu en 25 jaren vroeger, kan het van nut zijn ook Leiden te ve: gelijken in haar tegenwoordigen toestand met andere aanzienlijke gemeenten, wat betreft bijv. sterfte, geld middelenbelastingen, armwezen, onderwijs, handel, nijverheid enz. Daar toe vindt men de vereischte bouwstoffen in de jaarlijksche gemeenteverslagen van ieders toestand, die, gedrukt en algemeen verkrijgbaar gesteld, voor iedereen open liggen en waarvan exemplaren door de gemeentebesturen elkander of wederkeerig toegezonden worden. Dat nu is enkel een gevolg van de gemeentewet en welk verbazend verschil met den toestand van 1851 en vroeger. Jaarlijks waren de gemeentebesturen verplicht «een omstandig en berede- «iiecid verslag in te zenden van den slaat der stad, van al hetgeen hun in 'de waarneming hunner ambtelijke werkzaamheden belangrijk was voorge- 'kouien en van de verbeteringen, waarvoor eene of andere tak. zoo van «administratie als nijverheid en welvaart zal toeschijnen, gelijk ook de be- •aiitwoordiiig van zoodanige vragen als bepaaldelijk worde gedaan bij een «besluit van liet provinciaal bestuur van Februari 1821". Gelijktijdig werd bij afzonderlijk verslag mededeeling gedaan van de inspectie der gods- en weeshuizenbij art. 93 van hel stedelijk regeringsreglement voorgeschreven. Maar die verslagen werden niet openhaar gemaakt, zelfs niet aan den raad medegedeeld, zoodal dit «omstandig en beredeneerd verslag" na verloop van lijd in niets anders bestond dan een zoogenaamde «legger", die jaarlijks in vorm veranderd werd of door andere zinsneden, die hetzelfde uitdrukten, vervangen, zoodal het beoogde doel van het provinciaal besluit niet werd bereikt, tot dat art. 182 der gemeentewet dat voorschrift wettigde en meer doellreflend regelde. Üc openbaarheid is een krachtig middel, om te voorkomen, dat men tot den ouden sleur vervalt en heeft een edelen wedstrijd doen ontstaan tusschen de gemeentebesturen om aan die jaarlijksche verslagen de meeste volledig heid en degelijkheid Ie geven. Laat de eisch van «beredeneerd" nog veel te wensclien overig, omstandig en uitvoerig toch werden de meeste verslagen meer en meer. Dat vergelijking van toestanden nuttig en heilzaam kan wezen, valt niet Ie ontkennen en daartoe is evenwel noodig een strikt on- parlijdig oordeel op juistheid van cijfers en feilen gegrond, hoe het ook uitvalt. Slechts in hoofdtrekken of zaken van erkend plaatselijk belang kan en mag die vergelijking plaats hebben. Zij zou vollediger kunnen zijn, bijal dien al de verslagen, hoewel naar ée'n model ingericht en afgedeeld, even omstandig en beredeneerd waren. Wij bepalen ons lot die over 1875, in April 1876 den gemeenteraad aangeboden, en beginnen met de Bevolking. Maandelijks geeft de Geneeskundige Courant een staat der sterfte, die door vele dagbladen wordt overgenomen, 't Is niet juist de sterfte van elke maand te herleiden tot die van een jaar; want het aantal overledenen ver schilt maandelijks soms veel. De jaarlijksche staat is dus de meest juiste opgaven van de verhouding der sterfte tot de bevolking en op de vraag: hoe is die verhouding? vindt men hel antwoord in de volgende statistiek van die steden: Gouda1 op de 25 zielen. 's Bosch1 r 31 Rotterdam1 32.40 Middelburg1 34 Dordrecht1 35 Groningen1 35.15 Amsterdam1 35.30 's Gravenhage1 35.40 Zwolle1 35 50 Schiedam 1 35.65 Arnhem1 36.40 Leiden1 36.88 Utrecht1 37 Goes1 37 Breda1 40 Haarlem1 40 Gorinchetn1 40.50 Assen1 54.65 Uit die statistiek blijkt, dal de sterfte binnen Leiden in 1875 met andere groote steden weinig verschiltdat Gouda het ongunstigste en Assen het meest gunstige cijfer heeft. Getrouwd: Leiden, 2 November 1876. R. A. MEES Rzn. en A. M. G. PIJNAPPEL. Gehuwd: RUDOLF KLEERSNIJDER DRIESENS, van Groningen met MARIA MAANDAG, die tevens, mede namens hunne wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van deelneming voor en bij de vol trekking van hun huwelijk ondervonden. Leiden, 2 November 1876. Bevallen van een welgeschapen Zoon J. H. G. RUIG ROK Leiden 1 November 1876. WOBBE. Bevallen van een Zoon J. II. DE HAAS VOGELEZANG. Leiden, 2 November 1876. Eenige kennisgeving. Ons geliefd jongste kind, CATHARINA ANTON1A SOPHIA GENOVEVA MARIAoverleed heden in den jeugdigen leeftjjd van ruim 8 jaar. Leiden, 1 November 1876. HERMAN F. A. DAMEN. Eenige kennisgeving. E. DAMEN, Jansen. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze Dochter ANNA GEERTRUIDA, betuigen w(j onzen hartelijken dank. J. G. MEIJER. Leiden, November 1876. G. MEIJER, v. d. Vis. De Penningmeester der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid zal voorlaan zijne zitting houden 's Maandags 's morgens van ÏO tot 11 ure, in het Caecilia-fiasthuis. Leiden, 31 October 1876. Th. M. ROEST, Secretaris. Epileptische finden nach meiner neuen und cigcnthiimlichen und sich als vorzugsweise erlolgreich bewahrlen Methode sorgsame Behandlung. Dasselbe gilt liir schwerere Formen der Syphilis. Diese Kuren finden in den örtlichen wie in den hygienischen Vorziigen des hiesigen Badeortes eine überaus förderliche Unlerstiitzung. Naheres brieflich. Dr. K1VOKR, Stabsarlz a. d.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3