LEID8CHE €0ERAHL 1870. N°e 200. VRIJDAG 3 NOV KM BKR BINNENLANDSCIIE BKRKiTKN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afsonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prjjs der Advertent iën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 November. De Staatscourant bevat het eerste verslag van de commissie van 1 Augustus 1876 tot 31 Juljj 1877 belast met het afnemen van het eerste na tuurkundig examen voor aanstaande artsen en van het natuurkundig exa men voor aanstaande hulp-apothekers. - Door den minister van financiën zjjn enkele wijzigingen gebragt in bet wetsontwerp tot regeling van het Nederlandsch muntwezen, die strekken tot wegneming der bedenking, door de commissie van lapporleurs in haar eindverslag tegen den vorm van het ontwerp aangevoerd, in zoover als de bepalingen van art. 27 en van het derde lid van 28 overgangsbepalingen waren genoemd. Hoezeer de minister de gegrondheid der bedenking zelve gaarne erkent, moet hjj toch bezwaar maken de stelling der commissie toe legeven, dat door art. 1 van hel ontwerp de zuiver dubbele standaard zou worden gevestigd. Dat artikel voert in hel wezen der zaak eenvoudig gouden standpenningen in, en moet, voor zoover het zegt, dat die gouden standpenningen zuilen staan nevens de zilveren van de wet van 1847, wor den beschouwd in verband met art. 13, waarbjj aanmunting alleen van gouden standpenningen wordt toegelaten. - Bjj de gisteren Ie 's llage gehouden actc-cxarocns voor het middelbaar onlerwjjs, afd. letterkunde, zqii toegelaten de bh mr. P. A. Tukker, van (iorinclietnvoor aardrijkskunde; J. Mcrkelbach Jzn., 11. L. Brusse en C. van Senden, van Amsterdam, voor boekhouden. Afgewezen één candidaat voor de Fransche taal- en letterkunde. Men schrijft ons; Verzendingen van kool hebben bjjna dagelijks plaats; vcrsche bloemkool, die klein van stuk, doch blank als hageltevens hoog in prijs is; in fusten ingemaakte bloemkool, die, grootendeels voor het huiten- land bestemd, graag aldaar genoten wordt; roode kool in van bamboes ge vlochten korven, ook al voor hetzelfde doel zoo ingepakt, die vlug van de hand gaat; savooi- en witte kool uit Noordholland, waarmede de markt wordt levendig gehouden, terwijl er bij gemis van boomvruchteu veel koop lust bestaat. Volgens het U. D. beslaat bij verschillende dijkbesturen het voornemen tot liet in dienst stellen van een ijsbreker op de groote rivieren, die tevens ook dienst zou kunnen doen als sleepstoomschip; men zoekt door aandeelen het daarvoor bcnoodigde kapitaal bijeen te brengen. - Het prov. kerkbestuur in Zeeland heeft tot de evangeliebediening in de M lierv. kerk toegelaten de hh. C. van Dis en J. van den Kieboom, van de Uirechtsche hoogeschool. Te Arnhem is gisteren de C4® algemeene vergadering gehouden van hel protestantenbond onder voorzitting van den heer d'. C. 1'. Tiele. Uit het verslag bleek dat liet hond telt 44 correspondentschappen met 300 leden, en.47' afdeclingen met 5250 leden, te zamen 5550 leden. Tol leden van het hoofdbestuur werden voor de aftredende leden, d'. Tiele en W. Zaal berg, gekozen de heer dr. L. II. Slolcmaker te Arnhem en dr. A. Kneuen te Leiden; en als plaats, waar de proteslanlcudag in 1877 zal worden ge houden. werd 's llage aangewezen. Tot eerc-voorzitter voor de volgende vergadering werd gekozen de heer mr. van Boneval Faure. Aan de orde was o. a. de vraag, welke de gedragslijn van het bond be hoort te zjjn naar aanleiding van de laatste besluiten der synode Daarom trent werd aangenomen de volgende door prof. RanwenhofT voorgestelde motie: //De vergadering, kennis genomen hebbende van de besluiten der synode, betreffende de voorwaarden van hel lidmaatschap der herv. kerk. verklaart de heillooze strekking van die besluiten te betreuren en betuigt haar ingenomenheid met de pogingen die worden gedaanom de beginselen van het protestantisme in het hervormd kerkgenootschap te handhaven." - liet Noordzeekanaal is gisteren op plegtige wijze geopend. Z. M. de koning, van het Loo te Amsterdam aangekomen, begaf zich met een extra- Irein naar Velsen, alwaar bij ten 12 nre aankwam. Aldaar waren reeds voeger de ministers, leden der staten-generaal, en een lal van autoriteiten aangekomen. Z. 51. werd daar ter plaatse ontvangen door de directie der kanaalmaatschappij. De stoomboot de Stad Breda bragt Z. 51. over naar de feestelijke versierde Noordzeesluizen, alwaar eene tribune was geplaatst, waaro.p z. 51. de koning en de genoodigde autoriteiten konden plaats ne- ""n. Toen Z 51. op de tribune was verschenen zong Antslrls mannenkoor een lied, //Amsterdam aan Zee", woorden van Hofdijk, muziek van Richard Hol, gevolgd door de uitvoering van het volkslied door het muziekcorps der Amsterdamsche schutterij; De heer Jilta, president der Kanaalmaat schappij, hield daarop eene feestrede, waarin hjj een overzigtgaf van de ge schiedenis van hel kanaal, waartoe vóór elf jaren de eerste spade in den grond was geslokenen van de tegenspoedenwaarmede men te worstelen had gehad. Met dankbaarheid erkende hij, hoe krachtig de zaak door den koning werd gesteund. Ook de eere-voorzitter, de prins van Oranje, wiens tegenwoordigheid men moest missenwerd in dank herdacht en voorts allen, die hunne medewerking hadden geschonken om het werk tot stand te brengen. De redenaar eindigde met de volgende woorden: Sire, moge het 11 behagen de Noordzee-haven te openen, welke wij gaarne, met Ur. M'. toestemming, den naam van //haven van IJmniden" zouden geven, omdat j door deze openstelling het IJ ten westen een mond is gegeven voor den mond dien wjj ten oosten sloten. Z. 51. verliet daarop de tribune en begaf zich naar de hoofden, om met de Stad Breda door het kanaal naar Amsterdam terug te stoomen. Aan boord verzocht de heer Jitta den koning de oorkonde te willen teekenen, waarin de opening van //de haven van IJmniden" wordt geboekstaafd; Z. 51. voldeed daaraan en teekende het stuk met dezelfde met goud gemon teerde arendschacht, die door hem in 1870 werd gebruikt bij het teekcuen van de oorkonde der eerste steenlegging van de Oranje-sluizen. Ook de ministers, de burgemeester van Amsterdam en directeuren der kanaal-maat schappij teekenden het stuk. Het luidt als volgt: »Op heden den Ist™ November van den jare 51DCCCLXXVI is door Zijne Majesteit Willem III, koning der Nederlanden, groothertog van Luxemburg enz., enz., de haven van IJmniden opengesteld en daardoor de gedachte verwezenlijkt, in MDCCCXVI uitgesproken door Zijnen Doorluchtigen Voorzaat koning Willem I, die Amsterdams handel en scheepvaart den koristen weg naar zee wees door Holland op zijn Smalst." Ten half 5 ure stapte Z. 51. de koning te Amsterdam aan wal en begaf zich onmiddellijk weder naar het Loo. Aan de vreemdelingendie gevolg hebben gegeven aan de uitnoodiging om tegenwoordig te zijn bij de openstelling van het zeekanaal, is een Fran sche vertaling ter hand gesteld van de redevoering, door den voorzitter der Amsterdamsche kanaalmaatschappij uilgesproken. Des avonds had in hel Paleis voor Volksvljjt een feestmaal plaats, waar aan ongeveer 300 gasten deelnamen. De zaal was prachtig gedecoreerd. Tegenover den ingang was de voornaamste decoratie aangebragt. Naar een teekening van Cuypers had Grootveld het beeld geschilderd van Dou. die reeds den 24c" April 1G34 een plan overlegde van de doorgraving van Hol land op zjjn Smalstsedert vjjl jaren door hem voorbereid. 5Ien bleef tot laat in den avond bijeenvele toasten werden uitgebragt en door de hh. Alberdingk Thjjm en mr. Amersfoort werden toepasselijke dichtregelen voorgedragen. Het vuurwerk, dat ten 10ure op het IJ werd ontstokenwas schitterend. Het laatste stuk stelde voor een kotter, genaamd Willem lil, die met volle zeilen de haven van IJ muiden binnenvalt. Te Enkhuizen is Maandag II. eene visscherschuit bij het zeekiezen door ecu hevigen rukwind omvergeworpen. Slechts met moeite konden de drie opvarenden zich op een nabij liggende tjalk redden. Naar men uit Groningen meldt verwacht men daar het bezoek van een Beijersch gezelschap, dat in den schouwburg aldaar eenige passie-spelen zal opvoeren, gelijk te Ober-Ammergauin Beijcren, vertoond worden. - Te 's Hertogenbosch had Zalurdag II. een treurig ongeluk plaats. Een jongentje van 6 jaar wilde op een voorbijrijdenden, met twee paarden be spannen grooten wagen, waarop een locomotief-rad-vervoerd werd. sprin gen, niettegenstaande de waarschuwing van den voerman. De sprong mis lukte, het kind viel cn het achterste rad ging hem eerst over de beenen en verbrijzelde hem toen hel hoofd. - Te Helmond is het aan de policie gelukt zeven kinderen (allen op de fabriek van de firma P. F. van Vlissingen C".) te betrappen wegens over treding der wet op den kinderarbeid; deze kinderen waren werkzaam als strijkers bij de katoendrukkerij; hel was voor de policie zeer mocijelijk die kinderen daar te betrappen, want zoodra zij de policie ontwaren ver schuilen zij zich in kasten enz.dit is reeds de tweede maal binnen een jaar, dat de policie op dezelfde fabriek die overtreding ontdekt

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1