LEIDSC1IE COURANT, im r. 259. DONDERDAG 2 NOVEMDER. STADS-DERICOTEN. BINNENLANDSCUE BERIGTE.Y Da Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ua prijs der Courant is per vierendeel jaars /3.franco p. p. ƒ3.50, mei het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1,—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van I. A. S. Sciaroni, om vergunning voor het bewaren ran roet in liet pakhuis in de Koppenhinksteeg n». 10, alhier: Gelet op de arit. G en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat on Woensdag den 15d'n November aanst., 's voormiddags te elf uren, opliet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. T Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 November 1876. E. KIST. Secretaris. LEIDEN. 1 November Wij vestigen de aandacht op het door de Maatschappij voor Toonkunst alhier aangekondigde concert, dat Vrijdag avond in de stads-zaal zal plaats hebben, eene soiree voor kamermuziek te geven door de Uatterdamschc Oclel-vereeniging. Voor de beminnaars van klassieke muziek zal het onge twijfeld een genotvolle avond zijn. De bedoelde Octcl-vereeniging slaat gunstig bekend en mogt ook hij een vroeger optreden hier ter stede door goede opvatting en reine uitvoering hoogen lof verwerven. lieden morgen is alhier eene vrouw aangehoudendie zich had schuldig gemaakt aan verschillende diefstallen in eenen winkel. Gedurende demaand October 1876 zijn in de Leidsche volksgaar keuken afgeleverd: 2872 portiën warme spijs, 308 portiën vleesch, 64 por- tilln spek, totaal 3244 portiën. Bjj de acte-eXamens voor het middelbaar onderwijs, afdceling letter kunde, zijn gisteren toegelaten de hh.K. van der Zijde, van Sneck, voor lloogdttitsche taal- en letterkunde; J. C. Gunst en IJ. 11. Ilaay, van Am sterdam, voor boekhouden; II. M. Klaver, van llazerswoude, voor schoon schrijven. Afgewezen: 1 candidaat voor boekhouden en 1 voor aardrijks kunde. Acle-examens, lager onderwas. Voor de acte in de wiskunde deed een candidate hel examen met gunstigen uitslag. Het was mej. A II. C. Mi chael, uit Gouda. Voor het teekenen deden 2 candidaten examen, 1 werd afgewezen en 1 toegelaten, te welen: mej. J. P. M. 11. Gordon, uit Leiden Voor de lloogdttitsche taal waren 9 candidaten opgekomen, 5 werden afge wezen en 4 toegelaten, als: mej. II. J. C. Hamming', uit 's Hage; M. H. Reijers, uit Voorschoten, M. II. B. llintze, uit 's Ilage, en Ch. W. van der Velden Erdbrink, uit Leiden. Voor de handwerken werden van de 15 can didaten 4 afgewezen. Toegelaten zijn mej. E. van der Brttyn uit 'sflage; l. Brouwer, uil 's Ilage: M. van Eendeubitrg, uit Rijswijk; A. J. W. Ho- manHit Leiden; G. J. A. F. Kley, uil Gouda, alleen voor nut; J. M. V. Latnspaeh, uil 's Ilage: E. W. J. van Loghem, uit Leiden: A. A. Lunenburg, ttif Gouda; J. E. M. Masthofl', uit Delft; A. M. J. Perrin, uit Leiden en U. J. Schlest, uil Schoonhoven. De uitslag van de thans afgeloopen najaars-examens voor het lager onderwijs in de provincie Zuidholland is als volgt: hoofdonderwijzers 21 toegel.31 afgewezen; hoofdonderwijzeressen 5 toegel., 3 algew.; hulp onderwijzers 32 loegel.27 algew.; hulponderwijzeressen 20 toegel., 11 algew.; Fransch, onderwijzers 6 toegel., 37 afgew.; id. onderwijzeressen 12 toegel.13 afgew.; Engelsch, onderwijzers 3 toegel., 8 algew.; id. onder wijzeressen 11 loegel., 3 afgew.; Hoogduitse!), onderwijzers 4 loegel., 9 algew.; id. onderwijzeressen 4 loegel., 5 afgew.; wiskunde, onderwijzers 16 toegel.16 algew.; id. onderwijzeressen 1 loegel., 0 afgew.(rekenen, onder wijzers 1 toegcl., 5 afgew.; id. onderwijzeressen 1 loegel., 1 afgew.; hand werken onderwijzeressen 48 toegcl., 18 algew.; landbouw kimde, onderwij- zers 1 toegel., 2 afgew gymnastiek, onderwijzers 3 toegel.. 5 afgew.; id. onderwijzeressen 1 toegel., 0 afgew.; rekenen, onderwijzeressen 1 locgel., 1 afgewezen. Te Amsterdam is eergisteren, onder leiding van mr. J. W. Tydeman, «ne bijeenkomst gehouden van onderscheidene belanghebbenden bij en be langstellenden in de kolonie Suriname. De voorzitter schetste den trcurigen toestand van verval, waarin de kolonie zich bevind!, en de wenschelijkheid, dat er een permanent comité te Amsterdam worde gevormd, hetwelk voor de belangen der kolonie voortdurend waakt en krachtig werkt. Hij stelde voor, dat zich eene vereeniging zou constitueren, die, na bij de regering regtspersoon lijk beid te hebben aangevraagd en bekomen, in den aangeduiden geest zott werkzaam zijn. Na belangrijke discussion is besloten eene "Ver eeniging lol bevordering der belangen van de kolonie Suriname" op te rig- ten, maar tevens niet dadelijk over te gaan tot de verkiezing van een bestuur, maar zich voor het oogenblik Ie bepalen tot de benoeming cener commissie uit de aanwezigenaan wie is opgedragen de vereischte statuten op Ie maken en daarop de regtspersoonlijkheid voor de vereeniging aan te vragen. Men meldt uit Amsterdam: Z. M. de koning is heden voormiddag ten 11 ure van het Loo hier aangekomen, onmiddellijk van het Oosterspoorweg station naar het Hollandsche spoorwegstation gereden en van daar per extra-trein naar Velscn vertrokken. Ter gelegenheid van de opening van het Noordzee-kanaal zijn al de openbare gebouwen, benevens een groot aantal particuliere woningen, met de vlag getooid. Volgens de D. C bestaat er voor het leven van den Maandag II. te helft in de borst gewonden werkman, ofschoon de wonden ernstig zijn, geen gevaar. Tttsschen Abcoude en Baamhrugge is eergisteren een pakschuit gezon ken. De schade, ook aan de vrachtgoederen, is aanzienlijk; elf varkens zijn verdronken. De schipper is met veel moeite gered. Nabij hel station Loencn— Vreeland is een boerenarbeider door een trein overreden. Hij werd geheel verpletterd. Volgens dc Zw. C. heeft zich te Harderwijk voor de Indische dienst geëngageerd de persoon van Abdel Kader, geboren in Oran in Algiers, zijnde een afstammeling van het bekende opperhoofd der Kabylen van dien zelfden naam. -- Te Deventer werd Maandag door stads-arbeiders bij het graven van brandgaten aan den kant van den IJssel in den modder gevonden een mand met kleedingslukken. Naar het policie-bureau overgebragt en onderzocht, bleek het dat de inhoud bestond uit uitrustingstukken voor Indië. Alles scheen nieuw ingepakt te zjjn; het linnen, de overhemden enz. waren ge merkt Z. Voorts waren er eenige pakketten wetenschappelijke of nieuws bladen in, onder kruisbandmet het adres, voor zoover leesbaar: "Krone- man, civ iel geneesheer Billiton." De goederen waren reeds zóó vergaan, dat zij bij aanraking braken. Het is thans alleen de vraag, hoe zij op die plaats gekomen zijn en wie er eigenaar van is. Berigten uit Luxemburg melden dat Maandag aldaar de onthulling van het standbeeld van prinses Hendrik op de bepaalde wijze heeft plaats gehad. Te 1 uur kwamen de corporatiën en deputaliën uit het groothertogdom op het Willemsplein hijeen; zij begaven zich van daar in oplogt, met de banie ren aan het hoofd, naar het gedcnkleeken. Ten 2 uur kondigde het geschut de komst aan van 1111 KK. 1111. prins Hendrik en prins Alexander, die door de hoofdcommissie werden ontvangen en met het "Wien Neêrlandsch bloed" verwelkomd. De prinsen namen met hun gevolg en de overige genoodigdcu ter linker-, het zangkoor ter reglerzijde van de tribune, de leden der feest commissie en van den gemeenteraad aan den voet van het monument, de deputatiën enz. aan de achterzijde daarvan plaats. Door de maatschappij "Concordia" cn de corpsen uit Gruud en Pfallenthal werd de Amaliamarsch van Menager ten gehoore gebragl. Daarop volgde de overdragt van het mo nument aan de stad en de feestrede van den president der commissie, afge wisseld door een cantate, uitgevoerd door corporatiën uil de hoofdstad en omliggende gemeenten. Intusschen was hel beeld onder luide toejuichingen onthuld en werden door een aantal meisjes op den voet van hel gedenktee- ken kransen nedergelegd. Blijkbaar maakte deze hulde een diepen indruk op prins Hendrik. De burgemeester aanvaardde hierop namens de hoofdstad het gedenkteekenen daarna werd de plegtigheid besloten met de uitvoering van eenige zang- en muziekstukken. Het beeld der prinses is van brons. De regterhand houdt een waaijer et» is tot de hoogte der borst opgeheven. De linkerarm hangt, flaauw gebo gen, bij het ligchaam neder. Als wilde de kunstenaar uitdrukken, dat de prinses slechts noode haren rang deed blijken, tooit wel een bescheiden diadeem haar hoofd, doch ctrsl bij het bezien van de achterzijde ontwaart men den vorsteljjkcn mantel, die in fiksche ploojjcn lol over hel voetstuk nederhangt.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1