S. Th. Schmidt, alleen voor nut, uil Delfshaven; M. C. Slothouwer, alleen voor smaak, uit Leiden; W. J. Sturm, alleen voor nut, uit Leiderdorp; M. J. Theyssen, uit Leiden; J. Wijnbeek, alleen voor smaak, uit Leiden, en W. Weyers, alleen voor nut, uit Leiden. De vroeger aangekondigde storing op de telegraaflijn door Siberië is opgeheven. liet stoomschip Javavan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 28 Oct. te Suez aangekomen. Men meldt ons uit Stolwijk: Zaturdag mogt de heer M. Verdoold, te Stolwijk, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren het eerst zitting nam in den gemeenteraad als wethouder. De leden van den gemeenteraad vereerden hem een prachtig geschenk. Aller wensch is, dat de heer Ver doold nog lang deze betrekking moge waarnemen. Door den kerkcraad der gemeente Stolwijk is besloten tot het plaatsen van een orgel in de hervormde kerk. Te Monster werd Woensdag 11. verkocht de boedel van een weduwe, die in zorgelijke omstandigheden was achtergebleven en tot dien verkoop was genoodzaakt. Een nagenoeg nieuwe chiflonnièrc werd voor 10, een kabinet voor 25, een bed met toebehooren voor 10 cents verkocht. Een 30-tal luinicrsgereedschappen moest voor een stuiver gelaten worden enz., zoodat de geheele verkoop met hoofdsom en opcenten wordt geschat op pl. m. ƒ12. Iemand, die gekomen was om «zaken te doen", werd op de nabijheid van het water gewezenwaarom hij dan ook spoedig altroken niettegenstaande dat ging alles heel rustig en was in korten lijd afgeloopen. De weduwe bleef in het bezit van haar boedel. DC.) Naar men uit Amsterdam meldt zullen Woensdag de ministers, de gezanten van Frankrijk. Rusland, Duitschland, Italië, Spanje, Amerika, Zweden oil Noorwegen en Oostenrijk, de leden van de eerste en tweede kamer, van den gemeenteraad en de kamer van koophandel, de plegtige opening van het Noordzee-kanaal en liet diner in het Paleis voor Volksvlijt met hunne tegenwoordigheid vereeren. Te Amsterdam kon gisteren de tweede meeting, in zake de jongste ongeregeldhedendie tegen 1 ure in hel gebouw Plancius in de Plantaadje was aangekondigdgeen voortgang hebbenaangezien aan het talrijk pu bliek dat zich op bel bepaalde uur aldaar bevondde toegang werd ont zegd op grond dat er bruiloft werd gehouden. Te Wehe, in Groningen, heeft, naar men zegt, ecne poging tot ver giftiging plaats gehad door arsenicum op witte kool te strooijen, terwijl de kiol nog in den tuin stond. De man, op wicn het blijkbaar gemunt was, en zijne vrouw hebben van de kool gegeten en zijn tengevolge daarvan zwaar ziek geworden. Er is van de zaak aangifte gedaan bij de justitie. Door het geregtshof te 's flertogcnbosch is hel vonnis der arrondisse- mcnts-reglbank aldaar in zake J. Ansems, herbergier te Tilburg, bevestigd; hij stond teregt omdat hij op den rijksveldwachter W. van Paijcnbroek een geweerschot had gelost, tengevolge waarvan deze ernstig verwond werd, en werd deswege tot eene gevangenislraf van 4 jaren en boete van 25 of 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Tc Hilvarenbeek is dezer dagen de woning van de wed. Hisselmhn afgebrand. Bij onderzoek is gebleken, dal de brand veroorzaakt is door een bijna 11-jarigen knaap, dje, zich misdeeld achtende bij een uitdeeling van vruchten, uit wraak het strooijen dak met een lucifer in vlam zette. Hfl is gevankelijk naar Eindhoven overgebragt. De commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp tot regeling Van het Nederlandsche muntwezen en voor het ontwerp, houdende nadere bcpa lingen omtrent het muntwezen in Nederlandse!) Indië, heeft kennis geno men van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over die ont werpen en van de daarbij gevoegde wijzigingen. Daaruit blijkt dat het ontwerp tol regeling van het Nederlandsche muntwezen in de hoofdzaak ecne wijziging heeft ondergaan. Terwijl toch in het oorspronkelijk ontwerp alleen gouden standpenningen werden voorgesteldworden volgens het ge wijzigd ontwerp onze tegenwoordige zilveren standpenningen als zoodanig daarnevens gehandhaafd. Volgens de overgangsbepalingen evenwel zullen de zilveren standpenningen, tot dat daaromtrent nader bij de wet zal zijn voor zien, niet meer worden aangemunl (art. 27) en is de minister van financiën bevoegd een deel der zilveren standpenningen te doen versmelten tot baren en die baren te verkooien; alsmede om voor rijksrekening goud aan te koopen en lot standpenningen te doen vermunten (art. 28. alin. 3). Over de regeling, die thans door den minister van financiën wordt voorgedragen, schijnt, na hetgeen reeds bij het onderzoek van het oorspronkelijk wets ontwerp in de afdeelingen uitvoerig is besprokenaan de commissie van rapporteurs geen nader onderzoek in de afdeelingen noodig en dus de open bare beraadslaging zoowel over het ontwerp lol regeling van het Neder landsche muntwezen als over dat, houdende nadere bepalingen omtrent het muntwezen in Nederl. Indië, genoegzaam voorbereid. 'sGRAVENHAGE, 30 October. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te IJsselstein, B. Haga, thans te Texel; te Druten, D. E. C. Frankamp, thans te Gennep; Ie Helder, F. Fontein, thans te Ilolwerd; te llolwerd, J. Hocf- lake, thans surnumerair der registratie en domeinen; te Raalte, B. M. Moorrees, idem; te Texel, F. H. van Wijngaarden, idem, en te Gennep, N. W. Swijghuisen Reigersberg, idem. Door Z. M zijn benoemd tot rijks-ontvanger: te Katwijk c. a.G. W. F. G. Callenfelfs, thans te Waardenburg c. a.te Oegslgeest c. a.F. W. J. H. Tengbergen, thans te Noordscharwoude c. a., en te Viauen c. a., jhr. A. L. van Spengler, thans te Lisse c. a. Jhr. E. P. E. de Steurs, kommanderende het schroelstoomschip Prinses Maria, wordt eervol van het bevel over dien bodem ontheven en vervangen door den kapitein-luit. ter zee C. .1. Smith. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer der slaten-generaal is tot hervatting harer werkzaam lieden bijeengeroepen tegen Diugsdag 7 November des avonds ten 8 ure. Ingevolge de prov. wet zal Dingsdag 7 November de najaarsvergad(. ringen van de staten der provinciën worden geopend. - - Voor het geregtsliof te 's Gravenhage is heden aangebragt het appel van het vonnis der Middelburgsche reglbank van 21 Junij jl.belreflende de bekende aanvarings-quaestie van het Deensche stoomschip Phönix. Namens du geïntimeerde, den schipper van het vaartuig, waarmede de aanvaring plaag hadwerd eene incidentele conclusie tol cautiestelling genomenwaarep eerst over vier weken door den procureur van den appellant zal word# geantwoord. Naar men verneemt zal de nationale zangvereeniging alhier, onderfc leiding van den heer Marinus. den 19''«® November een vocaal cn instrumen. taal concert geven, waarop o. a. ten gehoore zullen worden gebragn nommers, waarmede die verceniging onlangs te Amsterdam den eersten pr s behaald heeft. De heer de Goey, tenor-zanger uit Leiden, zal zijne mede- werking aan het vocaal gedeelte van dit concert verleenen. BUITKlNLAlNDSCIIE bebigten. BELGIË. De kqningin der Nederlanden en haar zoon prins Alexander z|jn Zj. turdag middag ten ruim 12 ure te Brussel aangekomen. De koning,d« koningin, de graaf en de gravin van Vlaanderen hebben de doorluchiigt personen aan het spoorwegstation ontvangen. Er werd een déjeuner op Is paleis gebruikt. De Nederlandsche koningin is per trein van 2 u. 45n naar Parijs vertrokken, tot het station begeleid door den koning,dt koningin en den graaf en de gravin van Vlaanderen. BIS «EL A NI». LONDEN29 October. Men wil hier wetendat het vooruitzigt op de Russisch-Tnrksdi schikking steeds gunstiger wordt. Rusland is, naar het schijnttoti«. geeflijkheid gezind, en vindt daartoe aanleiding in de laatstelijk dooris Servische leger geleden nederlagen, in het toenemen van de anti-Russisdi stemming in Europa en in de vrees der regering, dat de Slaven-parijjm haar eigen land haar over het hoofd zal groeijen. De Morn. Post, die nel liet Turksche gezantschap in betrekking staathoopt op een vergeljl betreffende den wapenstilstand en op een conferentiercgelingkracht# welke de Porte aan de conferentie deelnemenzoo al niet stemgeregtigl zijn zal. Eene deputatie, bestaande uit cea 30-tal Londensche kooplieden,li handel drijven op de Kaap, vervoegde zich Donderdag tot lord Carnarvoi, ten einde hem te wijzen op den staat van zaken in de Transvaal, e» Ij hem aan te dringen op het doen van stappen in de rigting eener poliliil van confederatie. Een der leden van deze deputatie beweerde o. a.datli oorlog in de Transvaal op onmenschelijke wijze gevoerd werd; dat de nedit laag der boeren gevaarlijk dreigde te worden voor de overige kolonisten,a dat zelfs in de Transvaal de openbare meening niet van confederatie alke ring was. Lord Carnarvon antwoordde dat, met het oog op het gevan lijke der huidige crisis, alle partijen de handen moesten ineenslaan om Is oorlog in de Transvaal tot een spoedig einde te brengen. Hij halls gouvernement van dien staat herhaaldelijk gewaarschuwd. Voorloopig hl hij tot hel afwenden van" gevaar voor de Britsche kolonisten het mogelijk gedaan door het uitzenden van een regiment troepen en van sir Th. Sbtp stone, in wiens zaakkennis en tact als bemiddelaar bij groot vertroHwa stelde. Inmiddels was hij thans bezig aan het ontwerpen van een plas l* confederatie, dal, naar hij hoopte, alle partjjen bevredigen zou. Hjj stel* zich van dit plan een zeer bevredigden uitslag voor, ook ten opziglew de inboorlingen. - In den onderaardschen tunnel van den nieuwen Oost-Londen spoorwe is onder den oever van den Theems een lek ontstaan, waardoor liet wal» zoo sterk binnendrong, dat men genoodzaakt was lijdelijk de dicsst te staken. De Engelsche Noordpool-expeditie is teruggekeerd: na op 83®20'Noai derbreedte geweest te zijnbleek de onmogelijkheid den Pool te hereto De Alert met kapitein Nares aan boord kwam Vrijdag te Valencia opis westkust van Ierland aan. De Alert heeft op 82° 27' Noorderbreedte otf winterd. Met sleden bereikte men 83.20 Noorderbreedte. Kapitein Nare ontdekte, dat Lady Franklinsstraat een baai is, en dat «President'sLli' niet bestaat. Gedurende 142 dagen rees de zon niet boven den gezigteinder ft manschappendie met een slede over het ijs den Pool trachtten te nadera. waren 70 dagen van het schip weg. Op deze lange hagchelijkc reis in' slede stierven 4 der manschappengeen Eskimo's en geen stuk wild, behalvem ijsbeer, werden gedurende die 70 dagen gezien, liet ijs was zoo ontfc dat slechts een Engelsche mijl (20 minuten gaans) per dag werd algeM Eindelijk moest de poging worden opgegeven op ruim 100 uur gaans vanfo Pool. 14 dagen lang was de thermometer van Fahrenheit 59 graden onto nul. Eens wees hij 104 graden onder vriespunt. De twee schepen, de expeditie uitmaakten, hebben de Pandora, hel stoomschip dal# nieuwe onldekkingstogt begonnen is, den 16d,n Oct. ten zuiden vanW Carcwell gepraaid. Behalve de vier mannen die gestorven zijnis de bemanning gezond teruggekeerd. De Pool schijnt omgeven te zjjn door)' velden, waarvan het ijs 200 voet dik is. FRAVKRUK. Ill Door de reglbank te Parijs is uitspraak gedaan in de zaak va» Droits de l'Dommehet blad van Rochefortaangeklaagd van liet I*1 van de generaals Dncrot, Douai. Bourbaki en de Salignac-Fénelon. Ik,fil bank heeft den verantwoordelijken uitgever veroordeeld tot twee jaren?'" vangenisslraf en tot eene boete van 4000 fr.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2