LE1DSCI1E COURANT. 1870. H°, 257. D1NGSDAG 31 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 ijaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 30 October. In eene heden namiddag ten 1 ure geopende zitting heeft de gemeente- md de behandeling der gemcente-begrooting voortgezet. Eerst had eene herstemming plaats over het amendement van den lieer van der Litliom den post n°. 60, uitgetrokken voor jaarwedden van de ambtenaren ter ge meente-secretarie, met ƒ150, voorgesteld ter verhoogiug van bel tractcment un den oudsten beambte, te verminderen, waarover de stemmen hadden jestaakt. Dat amendement werd thans met 12 tegen 9 stemmen verwor pen. |)e post in zijn geheel en ook het geheele hoofdstuk werden daarop met algemeene stemmen aangenomen. De heer Cock gaf vooraf de redenen .waarom hij thans voor het hoofdstuk zon stemmen; hij was teruggeko men van het denkbeeld om het getal van 9 ambtenaren te brengen op 8, niet omdat hij het beginsel losliet om door inkrimping van personeel ver- tiooging van bezoldiging te erlangen, maar omdat hij de overtuiging had gekregen dat verdere inkrimping alligt belemmering zou veroorzaken op de tHeeling voor algemecne zaken, de meest belangrijke afdceling der secretarie. Vervolgens werden de Donderdag avond afgebroken beraadslagingen voort- grzel. Bij n°. 140, gemeente-apotheek, gaf de heer Verster te kennen dat hij niet zou stemmen legen dien post wegens hel leveren van medicamenten ara de r. k. armen door de wed. Coebcrghaangezien het hem gebleken «as dat dit wettelijk berustte op een raadsbesluit van 23 April 1846. jn°. 145, subsidie aan het werkhuis, vroeg de heer Le l'oole, zoo mogc- k, inlichtingen omtrent de bestemming, die bestuurders zonden geven aan liet dezer dagen aan het werkhuis geschonken legaat, of men daarvan ook iels zon aanwenden tot verhooging van het loon of tot verbetering van de in d n winter. De voorzitter zeidedat daaromtrent thans mocijelijk iels le zeggen was en de heer Krantz verklaarde dat, aangezien het legaal nog niet was ingekomenbestuurders nog niet in de gelegenheid waren ge neest daaraan hunne aandacht te wijden. De voorzitter zeide nog dat burg. en weth. ongaarne zouden zien dat bedoeld legaat invloed zou uitoefenen »p liet subsidie. De heer Cock zou ongaarne zien dat zijn stilzwijgen zoodanig werd uitgelegd dat hjj met dit denkbeeld instemde. 5'. ICC: toelage aan de eigenaars van den schouwburg 1500, werd gmd fïhturd mei 16 tegen 7 stemmen. - Bij n». 167, aankoop van inschrijvin- geu op het grootboek, stelden burg. en weth. voor eene som van ƒ9000, 1/25 deel van vroeger voor schoolbouw enz. besteed kapitaaldie ingevolge verschillende raadsbesluiten in 1877 moet belegd worden, daartoe niet te bestemmenmaar die belegging voor dit jaar te schorsen, ten einde die gelden aan ter wijzen voor de rentegarantie voor den aanleg eener duinwa terleiding, waarvan de ingezetenen in dat jaar nog geen genot zullen heb- Itn. Blijkens het verhandelde in de sectiën hadden verschillende leden zich daartegen verklaard en ook de commissie van financiën meende dat die rentegarantie uit de gewone middelen moest bestreden worden. Thans ver- Haarde de heer llartevelt dat de commissie van financiëningevolge het «ader nog ingediende rapport van burg. en weth., met het denkbeeld m liet dagelijksch bestuur zou medegaan en genoegen nemen met de «horsing van de bedoelde geldbelegging voor 1877. De heer Cock verklaarde titli daartegen; om een jaar van kapitaal te leven, daar was hij niet voor. tok de heer Eigeman verklaarde er zich tegen; wel was er alleen sprake 'in schorsingmaar dit was toch ook een gevaarlijk punt. De heer Bijle- 'dd verklaarde er zich ook legen; er bestend een raadsbesluit en op die "l|K zou men dat maar eenvoudig buiten werking stellen. De heer van 'toon wilde, wat de zaak zelve betrof, wel medegaanmaar hij had bezwaar den vorm. Iljj wilde daarom het doel langs eenen anderen weg bereï- en stelde voor n°. 167 met ƒ9000 te verhoogen, maar daartegenover Mk n*. 50 (inkomsten), verkoop van inschrijvingen, met gelijke som te 'erhoogen; op die wijze zou men aan het beginsel vastouden. De bh. Tromp 11 Hartevelt stelden het bezwaar in het licht dat zich tegen dat voorstel opdeed men zou uitvoering geven aan het raadsbesluit en toch zou 1/25 van 1(1 kapitaal, dat belegd moet worden, niet terugkeeren. De heer de Fre- *7 vereenigde zich ten volle met het voorstel van den lieer van lterson, 'örin hjj zag eene brug, waardoor zij, die wegens den vorm tegen het Horstel waren, zich daarmede zouden kunnen verecnigen. De voorzitter "j meer voor het oorspronkelijke voorstel van burg. en weth. dat alleen gedaan was met het oogmerk om de burgerij niet te veel te bezwaren: het brengen van de som op den hoofdei ijken omslag zou, zijns inziens, ook nadeelig werken op hen, die zich ter wille van het goede onderwijs alhier zouden willen vestigen. Wegens de tegen zijn voorstel ingebragtc bezwaren meende de heer van lterson zijn voorstel te moeten intrekken. De heer Eigeman stelde nog voor den post van de begrooting af te nemen, om later in de zaak te voorzien, maar dit voorstel vond geen ondersteuning. De heer Jtlta kon met het voorstel van burg. en weth. niet medegaan, omdat het, naar zijne meening, streed met den geest van art 136 der gemeentewet. Ten slotte werd 11°. 167. zooals hel door burg. en weth. was voorgesteld, goedgekeurd met 16 tegen 7 stemmen. De inkomsten gaven slechts lot weinige opmerkingen van ondergeschikt belang aanleiding. Bij n°. 25. renten van kapitalen, gaf de heer Scheltema te kennen dat hij zich, wat betreft de gasfabriek, daarbij zou nederleggen, in afwachting van den uitslag van zijn aanhaqgig voorstel. De voorzitter zeide dat bedoeld voorstel in de eerstvolgende zitting aan de orde zou ko men. Bij n°. 28 verklaarde de lieer Le l'oole dal hij afzag van het doen van een door hem aangekondigd voorstel betreflende liet rabat door de gas fabriek verleend, maar hij vroeg tevens of de prijsverlaging bij commissarissen aan de orde bleef. Hieromtrent kon thans, volgens commissarissen, moeijeljjk eenige verzekering gegeven worden. De plaatselijke directe belasting werd vervolgens vastgesteld op ƒ112,000 en 2500 bij suppletoir kohier; de onvoorziene uitgaven op ƒ6384.49. Dc heer van der Lilli vroeg, naar aanleiding van eene zinsnede in dc memorie van beantwoording betredende eene klassen-belasting, of het ontwerpen eener nieuwe wijze van heffing bij burgemeester en wethouders in over weging was en of men daaromtrent eene voordragt mogt te gemoet zien. De voorzitter zeide dat de zaak bij burg. en weth. aandachtig zou nagegaan wordenmaar dat zulks nog geen invloed hebben kon op de hel ping in 1877. De heer Scheltema drukte de hoop uit dat burg. en weth. er lang mede zouden talmen en de lieer Cock wees er op dat het verlangen naar eene zoogenaamde klassen- of inkomsten-belasting slechts door de meer derheid in eene sectie was uitgedrukt. Ten slotte werden de inkomsten en dc uitgaven vastgesteld op een bedrag van ƒ489.488 54 en werd daarna de geheele begrooting aaimeuomeii met 18 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de hh. Scheltema, Cock, Eigeman, Le l'oole en Versier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /56,ƒ28.00, 5.70 en ƒ2.90 en de laagste prijzen ƒ56. 28. /5.30 en /2.8Ü. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur iii Zuidhollatid le 'sllage werd heden aanbesteed: het maken van een plantenkas in den akademietuin met eenige daarmede in verband slaande werken, bchoorende tot dc akadc- mische gehonwen te Leiden. Voor dit werk was minste inschrijver de heer W. A. van Litlite Leidenvoor 14600. Dc benoodigde levensmiddelen ten behoeve van het werkhuis van 1 Nov. 1876 tot 30 April 1877 zijn aangenomen voor de volgende prijzen: Aardappelen voor ƒ4.36 per 100 Kgr.rundvleesch voor 6950 ets., rundvet voor 69 cis., rijst voor 14 cis., groene erwten voor 14" cis., koffij voor ƒ1.30 ets., siroop voor 16 els., peper voor 60 ets., chicorei voor 16 ets., gort voor 1519 ets., groenten voor 7 ets., alles per kilogram, zoetemelk voor 698 ets. per liter, karnemelk voor ƒ1.4899 per 100 liter. Bij de acte-examens voor middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde, zijn Zaturdag toegelaten de hh. F. Alhers, van Nijmegen, voor geschiede nis; G. C. R. Hoetink, van Zutphen, voor aardrijkskunde; B II. C. S. Snelh- lage, A. 11. M. C. Lindner en M. C. W. van Sleeden, allen van Amster dam, voor boekhouden. Een candidaal voor Fransche taal en letterkunde werd afgewezen. Acte-examens lager onderwijs. Voor de acte als hulponderwijzeres deden 14 candidaten het examen. 9 werden afgewezen en 5 toegelaten, te welen mrj'D J. D. Ensemeier, uit Rotterdam; N. llannik, uit Rotterdam; C. G. 't Hooft, uit Dordrecht; G. Jaskiuit Dordrecht; C A. I'rins, uil Dordrecht. Voor de gymnasiek werd de eenige candidate toegelaten. Hel was mej. M. Slronck, uit Kralingen. Voor de handwerken waren 11 candidaten op gekomen 10 werden toegelaten en 1 afgewezen. Toegelaten zijn meje" J. DriiihnyzcnC. II. Grecve, T Koning, L. C. P. Lamaison, allen uil Leiden;

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1