wets-ontwerp van den minister van binnenlandsche zakentot wijziging der wet op het lager onderwijs. Dal verslag blijft nog 14 dagen bij den raad ter visie, zoodat bet ontwerp vóór half November weder den minister zal bereiken. Het Spinoza-comité heeft, volgens het Fad., tot nu toe eene som van p. m. ƒ8750 aan inschrijvingen ontvangen. Men verneemt, dat door de Belgische regering met de Nederlandsche onderhandelingen zijn aangeknoopt over het sluiten van eene nieuwe over eenkomst betreffende het verbeteren van het Kanaal van Gent naar Neuzen. Men wil, dat er op nieuw sprake is van het aanknoopen van den Luik- Limburgschen spoorweg door het Belgische gouvernement. Deze spoorweg is in exploitatie bij de-maatschappij van exploitatie der Nederlandsche staats spoorwegen. Door dezen spoorweg, in verband met de spoorwegen Nord- Bclge en Nord-Frangais, kunnen de goederen van Frankrijk naar Amsterdam en Botterdam vervoerd worden, onafhankelijk van de Belgische staatsspoor wegen. Gaal de Luik-Limburgsche spoorweg over aan den Belgischen staat, dan is het vervoer lusschen Frankrijk en Nederland geheel afhankelijk van de Belgische staatsspoorwegen, die wel belang hebben bij den handel van Antwerpen, maar niet voor Amsterdam en Rotterdam. liet stoomschip Stad Amsterdam, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 24 Oct. van Aden vertrokken; de Drenthe is op 20 Oct. te Batavia aangekomen. Men schrijft ons uit Stolwijk, van 25 October: De tweede najaars veemarkt heden alhier gehoudenwas niet zoo druk bezocht als de vorige. Er werden 171 stuks vee aangevoerd, waaronder 59 koeijen. Behandel was zeer traag. Heden morgen hadden Iwé'e zonen van den landbouwer A. den Uil het o'geluk, dat het paard, dat voor het voertuig stond, waarop zij reden, schrikte en in het water sprong. Door cenige voorbijgangers werd spoedig hulp geboden. De jongste heeft aan een been eene ernstige wonde beko men, terwijl de andere met een nat pak is vrijgekomen. Ook de wagen is deerlijk gehavend. Zondag avond zijn huis, schuur en hooiberg van den bouwman J. Versluis. Ie Spijk, bij Gorinchem, door brand in de asch gelegd. Doordien de brand achter in den hooiberg ontslaan is. wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Uit Hellevoelsluis meldt men dat aldaar bevel is ontvangen om bel stoomschip Prinses Marie, pas uit Wesl-Indië teruggekeerd, met den mees- ten spoed in gereedheid te brengen, om in de eerste dagen van November naar de Levant te vertrekken, onder commando van den kapt.-luit. ter zee P. ten Bosch. Drie timmerlieden hebben dezer dagen in eene herberg te Amsterdam met gemeen overleg een koperen gedenkpenningeenigc jaren geleden ter herinnering aan de krooniug van den Duitschcn keizer Wilhelm geslagen, bedriegelijk voor een gouden tienguldenstuk uitgegeven. Twee hunner wer den door de politie gevat en zijn, na hun misdrijf bekend te hebben, naai de gevangenis overgebragt. De derde is voorlvlugiig. liet gcreglshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak vah C. A.beschuldigd van moedwillige brandstichting in de bedstede van een boerderij onder Diemerbrng. liet (1. M. had tegen dezen beschuldigde een tuchthuisstraf van 10 jaren gerequireerd. liet hof oordeelde echter het ten laste gelegde feit niet wettig en overtuigend bewezen en sprak hem mitsdien vrij. Door wijlen mevr. de wed. A. C. J. van Someren Kooy, geb. von Das- seloverleden te Doesborgh den 7J(" Julij II., zijn de navolgende legaten vermaakt: aan de Groote Kerk te Doesborgh 1000aan de herv. diaconie te Doesborgh /1000, aan de herv. diaconie te Dieren 1000, aan bet Ned. zendeling-genootschap te Rotterdam 1000, aan de Broedergemeente te Zeist 1000, aan de R.-K. gemeente te Doesborgh 600, aan de Luth. gemeente te Doesborgh f 300, en aan de Israëlitische gemeente te Doesborgh 300. Te Deventer heeft weder een schipper een drenkeling, een jong meisje, in het water laten liggen tot de policie tegenwoordig was. Toen de burge meester hem M'oeg, waarom hij liet meisje er niet terstond had uitgehaald, zeide hij, dal hem zijn grootvader, toen hij een kind was, alsmede oude kennissen gezegd hadden, dat men geen lijk uit het water mogl halen vóór dat de policie er bij tegenwoordig was, waarop de burgemeester hem ten antwoord gaf, dat hij het dan nu maar eens aan jongeren moest vragen. Naar de Koerier verneemt, is het meisje in hel water geraakt, doordien zij door eenige huzaren achtervolgd werd, waarop zij langs de aan de haven liggende steenen is gevlugt en zoodoende in het water is geloopen. Er is reeds een streng onderzoek in het werk gesteld. - De arrond.-regtbank te Deventer heeft een meisje van 16 en een jon gen van 13 jaren, die een handje hooi uil een hooiland hadden ontvreemd, veroordeeld de eerste tot 3 dagen en den tweede lol één dag celstraf. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop heelt de koloniale secre taris van Natal, de heer Berd, bij de indiening der begrooting, gewezen op den toestand der Transvaalsche republiek. Zij die meenen, zeide bij, dat wegens den tegenspoed, dien de llollandsche Afrikanen ondervonden heb ben, liet blanke ras voor het zwarte terugwijken zal, roeijen op hopelooze wijze tegen den stroom der geschiedenis in. Ik weet uit vertrouwbare bron nen, dat de verbalen van zeer onlangs, nog van heden ochtend zelfs, in de bladen gegeven van de teleurstelling der boeren, voor het grootste ge deelte zeer overdreven en gedeeltelijk geheel ongegrond zijn. De boeren zijn een herdersvolk, en vrede, niet oorlog is de roeping, die hun altijd liet naast aan het hart ligt. Maar hun gehcele geschiedenis staaft bel, dat, ofschoon zij in het begin niet de standvastigheid hebben van wel gedisci plineerde troepentoch nadat er een of meermaal op hen gevuurd is, hun oor minder gevoelig begint te worden. Laat men hen na rampspoed en nederlaag te zeer in de engte willen drijvendadelijk herleeft onder hen de geest der oude Batavieren. Gisteren avond hadden wij hier wederom hel voorregl m'1" Agar te zien optreden. Ditmaal als Agrippine in Racine's «Britiannicus". Haar edel spel was wel de eerbetooning waardigwaarmede de studerende jongelingschap haar huldigde: haar talent als tragédienne is indrukwekkend; natuur en kunst schijnen te hebben gewedijverd haar te begiftigen met alles waarover zij beschikken konden om haar te adelen tot priesleresse der tragédie; eene fiere klassieke gestalte, een stem klankrijk en buigzaam, een blik waarin het vuur der hartstogt, een lichtstraal van het genie schilleren. Onder haar spel hoort de toeschouwer niet meer of een Nero als «monsieur", erne Agrippine met //madame" wordt aangesproken, want Agar bezielt, dwingt onweerstaanbaar lot bewondering. Agrippine's regtvaardiging tegenover den keizerlijken telg, op zichzelf zeker een der schoonste plaatsen in het drama werd, uit haar mond gehoord, overweldigend. En toch hoe stil was haar spel, hoe koninklijk waardig, niettegenstaande de ollerende moederliefde eener vrouw kampt met den beleedigden trots der gebiedster. En later i de 5I! acte, als zij Junie verhaalt dal Nero zich verzoenen zal met Brittan- nicus en hunne vereeniging zal toeslaan, hoeveel innig warm medegevoel sprak er toen uil Agar's gelaat. Hoe gansch anders, hoe liefelijk eene tegenstelling genoot men hier van den hartstogt, welke tot nog toe hou ding en wezen kenmerkten, liet fragment uit //Le songe d'Athalie" zoi nog nteer indruk hebben gemaakt, ware het «Brittannicus" voorafgegaan, liet gaf evenw el weer eene andere zijde van Agar's veelzijdig talent te aan schouwen en in zooverre hebben wij er vrede mede. hoewel o. a. het tersche cosluum, na het klassieke, dal zij zoo schoon draagt, een ongeluk- kigen indruk maakt. Als wij zeggen dat de kunstenares als met blo; bestrooid werd, is daarin niets overdrevens. Meer dan twintig bouquetten werden haar toegeworpen. Een woord van lof mag den heer Rebel niet onthouden worden voor de wijze waarop hij Nero vertolkte. Van de andere personen, die verder met Agar optraden, kan enkel worden gezegd dat zij naast hare groot heid pygmeën bleken te zijn. Na afloop der voorstelling werd Agar, in haar hotel teruggekeerd, het studenten-corps eene serenade gebragl. 's GRAVENIIAGE 26 October. Door Z. M. zijn de bh. mr. A. L. P. baron de Constant Rebecque, se cretaris van legatie te Brussel, naar Weenen, en mr. K. W. P. F. baron Gericke van Herwijnen, secretaris van legatie le Weenen, naar Brussel verplaatst. De luit. ter zee 2UI. R. de Vidal de St. Germain, uit O. I. terugge keerd is op non-activiteit gesteld, en de adelborsten lc kt. C. E. Hummel en F. C E. L. Koster worden geplaatst aan boord van hel schroefstoom- schip Prinses Maria. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor vcrleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is de algemeenebei staging over de Indische begrooting bereids afgeloopen. Tal van punten, reeds in de stukken behandeld, werden door onderscheidene sprekers o nieuw brjgebragl. De minister beeft gezegd dat de regeling der heerts- diensten in onderzoek is; dal de publiekmaking der stukken betreflendc Atcliin niet weiischelijk is in 'stands belang; aangaande de benoeming den heer llenny stelt hij vertrouwen in het beleid van den landvoogd. Hit denkbeeld der oprigling van een kolonialen raad zal hij in overweging nemen in vet band met de comptabiliteit. Morgen zijn de onderdeden t de orde. lieden is, ten behoeve der staatsspoorwegen op Java, aan het minis terie van binnenlandsche zaken aanbesteed; het maken, in elkander zetten, beproeven, weder uit elkander nemen en langs boord van een zeeschip leveren van den metalen bovenbouw van acht bruggen. Hiervoor waren acht billet ten van inschrijving ontvangen Het minst was ingeschreven i de Actiën Gesellschaft fttr Eiseuinduslrie-und Briickcnbau J. C. Uarkortlen, le Duisburg, voor 73900. De pleidooyen. gisteren voor het gereglshof alhier gevoerd, haddenbc- trekking op een proces, dat reeds meer dan drie jaren in regten hangende is. Tot dat proces hadden de volgende feiten aanleiding gegeven. Zekert d. W.eigenaar van de boerenhofstede //Nooit gedacht" lc Bodegraven, ecu hoer die niet lezen en bijna niet schrijven kan. had iu den loop vau liet jaar 1872 het voornemen opgevat zijne plaats met aanhoorige landerijen ondershands te verknopen. Om daartoe te geraken zocht hij raad bij M zijner bekenden, G. genaamd, met wien hij overeenkwam, dal deze Item een koe-per zon aanwijzen, onder voorwaarde, dat, indien de hofstede nteer dan 48000 mogt opbrengen, dit meerdere dan aan G als belooning zon w orden uitgekeerd. Reeds den volgenden dag legde G. zijn principaal een op zegel geschreven conlraelje ter tcekening voor, die dit dan ook, zonderziclt van den inhoud vergewist le hebben, met zijne handleekening bekrachtig De vlugge onderleekenaar had van zijne voortvarendheid blijkbaar al spo berouw, te meer daar zijne vrouw hem de aanmerking maakte, datl«J haar het stuk wel eerst had kunnen laten lezen. Toen nu na een p® dagen zich twee N'oordhollandsche hecrcn aanmeldden om de plaats lc be- zigtigen, gaf de eigenaar terstond te kennen, dat hjj het contract teru; wcuschtc lc hebben, daar bij weigering niets van een verkoop zou komen. Hierop volgde dan ook de teruggave van de volmagl en toen bleek dat br- halve het overeengekomene, in hel contract ook voorkwam, dat. vvannec' de hofstede niet meer dan 48000 zou opbrengende tusschenpersoon belooning 2 pCt. van die som zou ontvangen, hetgeen echter niet was over- eengekimen. d. W. nu, ziende dat hij met geen strikt eerlijk persoon doen had gehad, wilde niets meer van G. welen, trok zijn volinagt OT en behield het contract voor zich. llij gevoelde zich thans bekwaam ge noeg zelf zijn eigendom te verkoopen en deed dal ook w erkelijk voor e# som van 50000 en wel aan een der twee der Noordhollandsche heer* die hem door G. waren gezonden. Deze laatste liet zich dit alles niet gevallen en dagvaardde d. W. voor de Leidsche regtbank, daarbij vorde-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2