vorige week lot op bijna 40 centimeter boven zomerpeil gerezen, is in de laatste dagen ten gevolge van de oostewinden weder belangrijk gedaald. De peilschaal alhier wijst thans 20 centimeter boven geroemd peil aan. De sluizen zijn nu tot nader order gesloten. In de vorige maand werden aan de veemarkL alhier aangevoerd: 249 paarden, waai van 127 op de paardenmarkt; 4383 runderen; 7085 schapen en 1730 varkens. Aan de waag werden aangevoerd 219480 kiligr. boter en 9749 kilogr. kaas. Op de kust van Ameland is Zondag ochtend gestrand het Noord- Duitsche galjootsehip Trientje, met sintels en ruw ijzer van Middlesbro naar Brake besiemd De schepelingen, die zich tot levensbehoud in het want hadden moeten begeven, zijn door de reddingboot van Nes, met groot gevaar voor hare eigene bemanning, gered. Te Maastricht zjjn dezer dagen 3.36.70 heet. vestingwerken door den staat in het openbaar verkocht, die de aanzienlijke som van ƒ43810 hebben opgebragt, zijnde ƒ1135 hoogcr dan de taxatie. De regering heeft uitvoerig geantwoord op het voorloopig verslag no pens het ontwerp ter regeling van hel Nederlandsch muntwezen en tot vaststelling der nadere bepalingen omtrent het muntwezen in Nederl. Indië. De reden, waarom vele leden ten aanzien van hel Nederlandsch muntwezen in eene afwachtende houding willen volharden en dus geen verandering in den bestaanden toestand brengen, komen den minister van financiën niet aldoende voor, meer bepaald met het oog op de aanhoudende waardever mindering van het zilver. Wat de regeling voor Indië betreft, beslaat er, volgens de meening der regeringthans geenc aanleiding tot volkomen scheiding van munt. Ook wordt de noodzakelijkheid niet ingezien van de oprigting eener munt in Indië, daar de voordcelen niet tegen de zware kosten opwegen. InlussChen heeft de regering er geen bezwaar tegen om, onder zekere voorwaarde, de definitive regeling van het muntwezen voor Nederland, in afwachting van den uitslag der pogingen om tot eene inter nationale regeling te geraken, voorloopig nog uit te stellen, zooals de meeste leden wenschten. Zoodanig internationaal overleg zal echter geruimen tijd kosten. Deze lijd zou uitstekend kunnen worden benul, wanneer inmid dels de bij het ontwerp voorgestelde plannen lot hervorming onzer koperen munt in bronzen, werden ten uitvoer gehragl, waarvoor hel tijdstip boven dien thans zeer gunstig is. liet ontwerp behoeft dan alleen te worden ontdaan van het beginsel der aanneming van een enkelen gouden standaard enz., met bepaling tevens dat de aanmunting van zilveren standpenningen geschorst blijft. In dien zin is het ontwerp gewijzigd. Omtrent Indie wor den de adviezen van Indische deskundigen overgelegd. 'sGRAVENHAGE, 25 October. Aan den heer ,1. Drabbe is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Locnen. Aan de jufvrouwen A. Lewin, geb. te Wendohl in Pruissen, en M. W. K. Watz, geb. te Wijier in Pruissen, is vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs Ie geven. Het besluit, waarbij de 2C luit. J. C. Telders, van het wapen der infan terie hier te lande, voor den lijd van vijl jaren werd gedetacheerd bij het leger in Ned. Indië, is, voor zooveel hem betreft, buiten werking gesteld; voorts is hij in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van hel leger in Ned. Indië. In de zitting van de tweede kamer van lieden is, nadart, op de vraag van den heer lleydenrijck de minister van binnenlandsche zaken verklaarde dal de regering, ook na het votum van gisteren, geen uitstel van de behan deling der overeenkomst met de Exploitatie-maatschappij wenscht, de discus^ sie daarover aangevangen. Nadat onderscheidene sprekers daarover het woord gevoerd en inlichtingen gevraagd hadden en de minister eene geruststellende veizekcring gegeven heeft omtrent de rigtige exploitatie, gelijktijdig en in ouderling verband van de Noordhollandsche en Friesche lijnen, is de over eenkomst met algemeenc stemmen aangenomen, zoomede eenigc kleine wets ontwerpen. De gemeenteraad heeft gisteren het door vier leden der commissie van loezigt op het middelbaar onderwijs gevraagd ontslag ingewilligd. De open gevallen plaatsen werden dadelijk aangevuld door de benoeming van de hh. d'. C. Th. Wijnmalen, L. C. van Kerkwijk. dr. Carslcn en mr J. G. Pafijn. Eene correspondentie met voornoemde commissie bevestigde het dezer dagen vermelde berigt, volgens hetwelk de andere leden van dat collegie met het oog op de actuele verwikkelingen lusschen burg. en weth. en hen ook voor nemens zijn af te treden. De ontworpen verordening op de kostcloozc plaatsing van leerlingen op eenige inrigtingen van middelbaar onderwijs lokte in deze vergadering een langdurig debat uit. Het beginsel, reeds in eene vroegere zitting aangeno men, om jongelieden van uitstekenden aanleg, voor wie geen schoolgeld kan betaald worden, gratis op de middelbare scholen, de ambacht- en industrie school toe te latenwerd nog eens door enkele leden besproken en aange vallen. Met eene meerderheid van 24 tegen 9 stemmen heeft de raad be slist, dat jaarlijks twee leerlingen kosteloos op de hoogere burgerschool kunnen geplaatst worden. Na breedvoerige discussie over de verdere arti kelen is de verordening, bijna geheel geschoeid op den leest der Amsler- damsche, mèl groote meerderheid aangenomen. BlilTKNLAvNIiSCIIh; BKItllM Ki*. BiS G S5 S„ Si. LONDEN 24 October. Uit Brilsch Indië is per telegraaf het volgende berigt ontvangen: De uitzigten op den oogst in Bombay worden met den dag duisterder; voor de districten Khandeisch, Nassick, AhmedmiggerPoonaSholaporc, Kaladgi en Dharwar, weike eene bevolking hebben van Ina zes irilücn: zielen staat eene aan hongersnood grenzende schaarschte voor de deur. Blijkens eene ruwe berekening zal in drie dezer districten reeds aan meer dan 200,000 personen onderstand uitgereikt moeten worden. De eerste oogst moet geheel mislukt zijn en de bestendige droogte heeft zelfs het uitzaaijen voor den tweeden oogst belet. Uit Poona wordt door den ontvanger der belastingen berigt dat er over eene mijlen lange uitgestrektheid geeu gras- blaadje te bespeuren is; vijvers en rivieren verdroogen en het vee komt van gebrek om. In het district Sholapore schijnt de toestand nog bedroevender te wezen. De regering heeft de bevolking terstond aan openbare werken, als het graven van kanalen en nivelleren van wegen, ten arbeid gezet, om haar aldus in eigen levensonderhoud te doen voorzien. De luitenant-gouver neur van Bombay heeft des onderkonings magtiging gevraagd om terstond met den aanleg van den spoorweg tusschen Dhoond en Munwar, den ver- bindingsweg tusschen de noordelijke en zuidelijke zijlijnen van den Great- India-Peninsula-Kailroadeen aanvang te maken. Deze op zich zelf reeds zeer gunstig gelegen weg heeft bovendien dit voor, dat hij door de meest bedreigde streken henen looptzoodat de werkzaamheden dienen kunnen om in den nood der bevolking Ie voorzien. r B. X K K iJ K, liet Journ. off. meldt dat de president op nieuw aan 90 personen, veroordeeld ter zake van de Commune, vermindering of verzachting van straf heeft toegekend. Het dagblad van Rochcfortles Droits de l'Domme, wordt op niemt gcregtelijk vervolgd, wegens het honen van de generaals Üucrot, Bourbaki, Douai en de Salignac Fénelonin een artikel, getiteld: «Gloire aux vain- cus." De vervolging heeft van ambtswege plaats, daar de generaals be schouwd worden als openbare ambtenaren. - Uil Bourg-Madame wordt gemeld dat de overstroomingen in de Pyre- neën nog steeds groote verwoestingen aanrigten: wegen zijn afgesneden, bruggen weggeslagen, huizen ingestort enz. Ook spreekt men van ver scheidene omgekomen menschen. Te Perpignan stonden de voorsteden water. Te St. Laurent de la Salanquc hadden de wateren der Agly eet groot eind spoorweg vernield en meer dan 150 huizen. 8VIT9CH l,AÏ De heer von Schweinitz, Duitsch gezant te St. Petersburg, liceft een langdurig gehoor bij den keizer gehad en is vervolgens naar St. Petersburg vertrokken. Van daar zal hij zich naar Livadia begeven. TURKIJE. Uit Konslantinopel meldt men van 23 Oct.: De levendige wisselinj van mondelinge en schriftelijke mededeclingen tusschen lgnatiefl en dt andere ambassadeurs duurt steeds voort, ondanks de reserve welke de vf mogendheden wenschen in acht te nemen, om althans voorloopig Ruslaul met de Porte te laten onderhandelen. De I'orte schijnt genegen te zijn zich te verbinden, den wapenstilstand van 6 weken te verlengen, voor liet geval de vrede gedurende de eerste periode niet tol stand komt. Tc Konsiantinopel en op verschillende andere plaatsen des rijks gedurende de vastenmaand een strooibillet in omloop gebragl, door hti volk van den Proleet gerigt tot de mannendie hel lot der Muzelmannen in handen hebben. De inhoud komt op het volgende neer: /Uwe voorgan gers hebben, door onbekwaamheid of schurkerij, den opstand in de lier» gowina niet bij tijds kunnen of willen dempen. Die opstand heeft thans ik afmeting van een kruistogl aangenomen, waarin geheel Europa zicli wil mengen. Die opstandelingen en verraders, welke ons dierbaar vaderlaul aan onze wreedste vijanden willen overleveren, zullen wij bestrijden en hebben de overhand, dank de hulp van God en Mohammeldie met ois zijn. De slag op slag door ons behaalde overwinningen zijn en worde» behaald ten koste van liet heilige bloed der geloovigen. De Giaours, ft voor onze overwinnende legers in hel slof dreigen te bukkende godde- looze volkeren van Europa, die voor ons sidderen, komen de genade en hel medelijden der Muzelmannen inroepen. Gij allendie op het punt suil van tractaten te sluiten, onthoudt dit wel: Indien gij vrede maakt zonder de goedkeuring van den.laatslen Muzelmanschen bedelaar, in welken vori die tractaten ook vervat mogen zijn. zult gij op het,plein van hel Seras- kieraat levend gespietst worden, met uwe vrouwen en kinderen; dat zweren wij u bij Mohammet's heiligen naam. "Hoort nu de voorwaarden, die het Turkschc volk en zijn overwinnen! lener aan hel goddelooze Europa opleggen: 1°. Servie, MontenegroMol vie en Walachije, kortom, al die vuiligheden der Giaours: wij willen niets meer van hooren; zij moeten als Turksche vilayets beschouwd worden. 2". Rusland moet ons eene liooge oorlogsbelasling betalen en de Krim i de geheelc Zwarte zee en hare oevers afstaan. 3". Europa moet zich plegtigen eed verbinden zich niet meer met Turkije te bemoejjen; o(l«l is met ii en met hen gedaan." Hoe treurig de toestand in Bulgarije is kan men afleiden uit een be rigt van lady Strar.gford, die derwaarts is gegaan om hulp te verleenen Zij meldt: Uit vrij naauwkcurige lijsten blijkt, dat 25000 voordek® Meedingvoedsel naauwelijks toereikend zijn ooi het volk levend den wil ier door te brengen; men heeft daarenboven 50000 om de huizen op» bouwen. Tol hiertoe heeft Engeland slechts 14000 gezonden. De bi"' sclien sterven bij honderden. De winter is reeds begonnen. Hel aaiili' vermoorde personen is zeer overdreven, maar het eigendom, dat verwofil is, en de verschrikkelijke ellende is ver beneden de werkelijkheid op;ts(' ven. De Turksche regering doet wat zij kan, maar heeft geen geld. W koopen hier kleederen en dekens. Zend onmiddellijk meer geld. iloe de Turken helpen blijkt uit hetgeen de correspondent van P"! i\rws dezer dagen meldde: Ondanks de groote ellende en ondankshff- haalde beloften, gaat zij voort tienden te hellen van den oogst, alsof' niets ware gebeurd. Opdat zooveel mogelijk de verbrande huizen ivow' opgebouwd, heeft de regering gelast, dat de bevolking timmerhout zuti

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2