BUITENLANDSCHE BEHIGTEN PER TELEGRAAF. Nederland brengt grootc kosten mede wegens pakhuishuur en assurantie. Volgens later ontvangen berigt bedraagt de oogst 1,200.000 pikols, In geen geval zou de minister, door het niet veilen van eene aanzienlijke hoeveelheid voorhanden zijnde koffijeene poging willen doen om den marktprijs op te houden. Het is trouwens bekend, dat de handel bij het beoordeelen van de waarde der producten, niet te rade gaat met de ramingen der Indische begrooting, maar met de berigten omtrent de uitkomsten van den oogst en met de voorraden. 's GRAVENHAGE21 October. Door Z. M. zijn benoemd: tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-rcgtbank te Appingedam de heer mr. H. D, van Ketwich Verschunr, thans griffier bij het kantongeregt te Gorinchem; en tot griffier bij het kantongeregt te Gorinchem de heer mr. D. J. van Heusde, advocaat te 's Gravenhage. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Werkendam is benoemd de heer A. F. W. Jordaan, thans te Raalte, en tot rijksontvanger te Knijpe de heer Lanzing, thans te Gramsbergen. De heer mr: W. J. van Weideren baron Rengers is, op zijn verzoek, eervol ontslagen van de waarneming der betrekking van rijksadvocaat in Friesland. Tot schoolopziener in het 4e schooldistrict van Overijssel is benoemd de heer W. Middelveld Viersen, te Almelo. De kapiteins ter zee W. C. Klis, R. D. van Trojen en W. Enslie wor den eervol ontheven van het bevel over de schroefstoomschepen le kl. Zil veren Kruis en Leeuwarden en het wachtschip te Willemsoord, en vervan gen door de kapiteins ter zee W. K. van GennepA. Donkers en A. Rietveld. Naar men verneemt zal H. M. de koningin eerlang eene buitenlandsche reis, van een zestal weken ongeveer, ondernemen. Voor het geregtshof alhier stond gisteren teregt een Fransche klee dermaker, F. A. A. G. genaamd, die sedert eenige jaren te 's Hage woon achtig is. Aan hem wordt ten laste gelegd een feit, dat gelukkig tot de zeldzaamheden behoort, namelijk bigamie. Uit de bekentenis door den besch. afgelegd en naar aanleiding van de in het proces aanwezige stukken resulteerde dat G., die in 1855 in Frankrijk is gehuwd, andermaal in 1870 te 's Hage een huwelijk heeft aangegaantijdens zijn vrouw nog leefde en zonder dat het vroeger huwelijk was ontbonden. Dit feit trachtte de besch. te vergoelijken door te verklaren dat zijn vrouw van den Franschen regter een vonnis tot echtscheiding had verkregen en hiermede gewapend op eenige hem toebehoorende goederen beslag had doen leggen. Daardoor in armoede verkeerende en wetende dat in Holland voor een coupeur genoeg te verdie nen was, had hij zich te 's Hage gevestigd en na verloop van eenigen tijd, meenende volgens de Hollandsche wet vrij te zijn, het tweede huwelijk aan gegaan. De criteria voor het misdrijf, vooral de intention criminelle, wer den door advocaat-generaal mr. Gregory aanwezig geoordeeld. Z. i. was art. 840 van den Code Penal van toepassing. Met het oog echter op de omstandigheden, waaronder het misdrijf was gepleegd, zag hij zich geroe pen eene zachtere straf te vorderen dan in het algemeen wordt bedreigd en requireerde eene veroordceling tot 6 maanden celstraf. Nadat de heer mr. Pekelharing de verdediging van den beklaagde had voorgedragen, ver oordeelde het hof hem tot 3 maanden celstraf. De discussie in de gemeenteraadszitting van jl. Dingsdag over de quaestie betreflende het gymnastiek-onderwijs aan de hoogere burgerschool heeft aan het licht gebragt dat de tegenwoordige commissie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs in slaat van ontbinding verkeert. Rekend is het dat vier leden den 1'" October jl. zijn afgetreden en zich niet weder ver kiesbaar hebben gesteld. De overige leden meenen eveneensdat hunne positie onhoudbaar is geworden, nadat hun de medewerking en steun van burg. en weth. ontvallen is. Zoodra in de bestaande vacaturen voorzien zal zijn, wenschen zij mede af te treden. EIGELAND. LONDEN20 October. Geruchten omtrent wijzigingen in het kabinet blijven aan de orde van den dag. Men wil weten dat sir Stafford Northcote als premier zal optreden. De Times, ofschoon een tal van verontrustende geruchten mededee- lende, is thans van meening dat van een oorlog ten behoeve van Turkije geen sprake kan zijn. Lord Reaconsfleld en lord Derby hebben zich zoo uitgelaten, dat men daarvan zeker kan zijn. Zij hebben verklaard, dat alleen voor Engelands belangen gewaakt zal worden, liet belang van Enge land kan nooit hetzelfde zijn als dat van Turkije, zooals het nu bestuurd wordt. Dat het Turksche rijk bedreigd wordt, mag Engeland het zwaard niet doen trekken. FKAKKRUK, Door den minister van justitie is aan de procureurs-generaal eene cir culaire gezonden, waarbij zij de instructie ontvangen om een waakzaam oog te houden op het vervalschen van den wijn en eene vervolging in te stellenals zij dergelijke vervalsching ontdekt hebben. De minister zegt tevens dat het versnijden van den wijn, met het doel om te voldoen óf aan den smaak van het publiek, óf aan de behoefte om zich goedkooper wijn te kunnen aanschaffenin den zin der wet geen vervalsching isdoch indien het blijkt dat de kooper onkundig gehouden is van het feit, dat de wijn versneden is, dan kan de verkooper vervolgd worden wegens bedrie gerij. Vervalsching van den wijn heeft er daarentegen plaats, als hij ge kleurd of vermengd wordt met andere bestanddeelen dan die van druiven afkomstig zijn. Zulk eene vervalsching kan onschadelijk en soms ook zeer gevaarlijk zijn. In elk geval valt zij binnen het bereik der strafwet. Paris-Journal wil weten dat koningin Victoria een brief heeft ge schreven aan den keizer van Duitschland, houdende verzoek in de Ooster- sche quaestie te intervenieren en op die wijze Europa voor een oorlog te behoeden. De keizer heeft den brief aan prins Rismarck gezonden. Voor maarschalk Niel is te Muret, zijne geboorteplaats, een standbeeld opgerigt. Generaal de Chabaud-Latour, gewezen minister van binnenland- sche zaken, hield bij die gelegenheid de feestrede. Dezer dagen nog stond teregt zekere Louis Jance, beschuldigd van als lid der commissie van onderzoek van de Commune rapporten te hebben opge maakt tot aanduiding van personen, die in verzekerde bewaring moesten worden genomen. De krijgsraad heeft hem veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. B U I T S C II li A W D. koophandel antwoord heeft ontvangen van bijna alle kamers van koophanj») op de door hem verzonden circulaire, betreffende de vraag of het raadzaa® mag geacht worden deel te nemen aan de internationale tentoonstelling j 1878 te Parijs te houden. Geen enkel der ontvangen antwoorden verklaart zich tegen de deelneming. De vliegmachine van den Engelschen ingenieur Scott is door den mini;, ter van oorlog te Berlijn bezigligd. De minister stelde den uitvinder vos- de machine in werking te toonen aan een kleinen kring van officierei in een afgeslotene ruimte. De heer Scott heeft op die uitnoodigingnogja, stellig antwoord gegeven, maar verklaard, dat hij in elk geval graat vu Moltke gaarne onder de aanwezigen zou zien. De Nat. Zeit., van Rerlijn, beweert dat Rusland in zijne laatstepog^ om in het buitenland geld te krijgen te Amsterdam evenmin als aan is overige Europesche geldmarkten geslaagd is; dat eene bïnnenlandscheleenia; voor Rusland eene zeer hagchelijke onderneming zoo zijnen dat de sische minister van zijne financiële agenten, op de vraag, of Rusland gel; zou kunnen krijgen, eenstemmig ten antwoord ontvangen heeft: «Gij j roebel". TURKIJE De Nord voedt de hoopdat de raadsmannen van den- Sultan ter fjj ure tot een goed inzigt zullen komen, om te erkennen, dat het toepast van dwangmaatregelen meer en meer waarschijnlijk wordt. Misschien is Ij oogenblik niet ver meer, waarop de Europesche mogendheden zullen injj dat men op geen andere wijze dan door dwang Turkije kan doen besluite het door haar ontworpen programma aan te nemen. Turkije heeft, naar gemeld is, aan Bosnië voor een jaar de belasting kwijtgescholden. Men verneemt thans dat toen het in het begin van bs jaar bleek dal niemand de inning dier belastingen wilde pachten, deTi[. ken eenige rijke Bosniërs gevangen genomen en gedwongen hebben diet pachten. Deze braglen dan ook de pachtsom bijeen en deze aan hen» kochte belastingen heeft men daarna aan de bevolking kwijtgescholden, BERLIJN, 20 October. De Fortschritts-partij verwierp het voorsteli® den heer Kopp, dat de regering voor de onschendbaarheid van Turkije opkomen, en besloot, evenals de linkerzijde, de regering aan te beril een politiek afkeerig van annexatie en interventie. WEENEN, 20 October. In diplomatieke kringen wil men weten.,, datdt Porie, nu zij alleen staat, het ultimatum van Rusland niet durft verwerp® Maar Rusland wijkt niet van zijn eisch eener materiële garantie voort toepassing der hervormingen. Daarom zou het gevaar voor een oorlog nie niet definitief voorbij zijn. WEENEN, 20 October. In het huis van afgevaardigden zullen de tela der Fortschrittspartij en der linkerzijde de regering interpelleeren overfc invloed, dien zij op den loop der Oostersche quaestie heeft geoefend; vow! om te zorgen, dat, indien een oorlog mogt uitbreken, de viede voordii rijk bewaard blijve en elk streven naar verwerving van vreemd grondgeW worde tegengegaan. BELGRADO, 20 October. Aan den minister van binnenlandsche zate werd heden getelegrafeerd, dat de Turken Schliecovaz hebben genomen# de hoogten bij Gredetin bezet. Door hel stormachtig weder is de telegrafische verbinding gestoord, jt dat geen bijzonderheden omtrent het gevecht bij Schliecovaz zjjn ontvang® De Turken hebben bij Zajecar 16 balaillons; de Serviërs onder bevel w Medvedovsky hielden twee sterke stellingen te Metrovitza en Orajogrentzi bei# LONDEN, 20 October. De gisteren gehouden ministerraad heeft beslot# vooreerst het parlement niet bijeen te roepenaf te wachten wat Rusliii verder zal doen, inmiddels de verdedigingskrachten in gereedheid tebrenga met het oog op hetgeen zou kunnen gebeurenen elke verstandige poging tot handhaving van den vrede te ondersteunen. LONDEN, 21 October. De Morning Post meldt dat het fregat SAuAbui heeft gekregen onverwijld de vloot in de Besikabaai te gaan versterken. BERLIJN, 21 October. Volgens de Nat. Zeit. heeft Duitschland zijn staaf punt in de quaestie van den wapenstilstand aan de daarbij betrokken gendheden uiteengezet, in dien zin dat het tegen het sluiten vaneenwap® stilstand voor zes maanden evenmin bezwaar heeft als tegen het sluiten™ een van zes wekenen dus niet bij magte is het eene voorstel meer dag het andere te ondersteunen. Duitschlands aanbeveling van het eene ol kd andere zou een overeenstemming tusschen de mogendheden betreffende fa aangelegenheid niet bevorderen; daarentegen erkent Duitschland bij voort during het doelwaarnaar gestreefd wordt in het bewerken van een vit' standhouding tusschen de mogendhedenwelke het behoud des vredes lei oogmerk heeft. WEENEN, 20 October. De Fortschrittspartij heeft verworpen eenvoorsld van een harer leden, den heer Kopp, dat strekte om de regering uitlt noodigen voor de integriteit van Turkije in de bres te springen, en beslot», gelijk de linkerzijde, bij de regering annexatie evenmin als interventie» te bevelen. HfGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Tot mijne groote verbazing las ik heden in uw blad hetgeen ik in huishoudelijke bijeenkomst op den 19dcn had gesproken. Ik wenschttK verklaren dat het opnemen van dit woord in zijn geheel in strijd is K mijne bedoelinghet is voor het publiek zonder eenig belang. Ik bil gemeend dat van het gesprokene een spaarzaam gebruik zou gemaakt zijn, evenals van hetgeen door Dr. van der Loeff is gezegd. De verslaggevet heeft het zeker goed bedoeld, maar het is zonder mijne voorkennis gescbid Met het opnemen van deze regels in uwe Courant zult gij mij verplichten Uw Dienslw. Dr. Leiden, 20 Oct. 1876. W. PLEYTE. AKADEMIE-mEUW». PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE IIOOGESCHOOL. Den 2l,ten October de heer L. J. Dubourcq, geb. te Amsterdam, in regten, met stellingen. Aan de Köln. Zeit. wordt uit Berlijn gemeld, dat de minister van Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6