Groep IV. P. Hoppe, Amslenlam; firma J. A. J. NolelSchiedam (2 me dailles, alcohol, jenever); van Zuylekoni, Levert C°.Amsterdam; J. J. Meder Zn., Schiedam; Schade Buysing, Schiedam; P. Rademakers O-, Del shaven; E. Kiderlen. DelfshavenA. Houtman O.Schiedam; Wijnand Fockink, Amsterdam; J C. van Marken Jr.Delft (2 medailles, alcohol, maïsolie); van Duiken, Weiland C".Rotterdam; Itlankenheym Nolet Rotterdam. Groep VI. J. C. Bernelot Moens, Batavia; ministerie van koloniën, hout, harsten enz. Groep VIII. llollandsche maatschappij van landbouw, vlas en hennep. Groep XIII. J. P. Dobbe, 's Gravenhage; F. N. Rijperman Zoon, Vel- sen; M. v. d. Burgh, Schiedam; R. Kerkhoven. Lage Vuursche (provincie Utrecht). Groep XX. Gebr. Prakke, Eibergen; Gebr. Naeff, Lochem; A. Bikkers ZoonRotterdam. Groep XXV. Gebr. van Witleren, Haarlem; A. de Casseras, Amsterdam; A. llohvvu. Amsterdam. Groep XXVI. Kanaalmaatschappij, Amsterdam; ministerie van hinnen- landscbe zaken schoolgebouwen. Groep XXVII. 11. D. Kruscman van Ellen, New-York; mevrouw Ronner- Knip, Brussel Groep XXIX. P. van Nes Azn., Boskoop; E. 11. Krelage &Zn., Haarlem; A. C. van Eeden C".Haarlem, Men schrijft ons uit den lvrimpcnerwaardDingsdag namiddag kwam de landbouwer van den Dool te Berg-Ambacht uil het veld met een schouw. Bij zijn aankomst stond zijn 14-jarig zoontje, dat niet wel bij het hoofd is, hem af te wachten. Van den Dooi sprak tot zijn zoontje: zoo jongen, mprgen neem ik u meê naar hel land. dan kunt gij mij wel eens wat hel pen. Hierop grijpt de aangesprokene een kloet, met welks punten hij zijn vader een belangrijke wonde aan het hoofd toebrengt. Des nachts ten 2 ure is de ongelukkige man aan bloedverlies overleden. Te Amsterdam viel gisteren een 7-jarig knaapje in hel water. Zonder aarzelen sprong zijn 9-jarige broeder hel kind na. Gelukkig kwam er spoe dige hulp, want anders zouden beiden verdronken zijn. Uit Philadelphia meldt men aan de H. C. dat er een hevige brand is uitgebarsten in Laubers restaurant op de «centennial-grounds." Was on langs de Mainbuilding in gevaar, nu werd de llnrticultural-llall bedreigd. De nette restauratie brandde gedeeltelijk af. Ook de Nederlandschc inzen dingen van Krelage, van Nes, de Boer, Galesloot, die hier hunne bloemper ken hadden, werden gedeeltelijk door vertrapping vernield. Men vreest, dat nog vele branden zullen ontstaan voordat de KF6 November daar is. Reeds nu heeft men bevolen, dal alle houten kraampjes langs de Mainbuil ding en de Machihery-llallbuiten de afsluiting gelegen, moeten afgebroken worden De eigenaars krijgen gecne schadevergoeding, daar zij eigenlijk die houten huizen niet hadden uiogen houwen. Thans is ook verschenen hel rapport van de commissie van financiën omtrent de gemcenle-begrooting voor 1877. Wij onlleeuen daaraan het volgende: De commissie is mede van oordeel dal het onderzoek van de begrooting in de sectiën moet voorafgaan aan liet advies van de commmissie van finan ciën. Werd dat advies ook in de se tiën behandeld, dan zouden welligt de daarin gemaakte opmerkingen of gedane voorstellen weder een nader praead- vies vereischen. Wat betreft de inkomsten stelt de commissie voor de plaatselijke directe belasting uit te trekken op 120 000 (in de onlwcrp-begrooting 112.300) in verband met de wijzigingen op enkele artikelen der begrooting voorge steld. De commissie deelt hel gevoelen van hen, welke eene wijziging van hel vigerend belastingsysteem noodig achten op grond van de wanverhou ding lusschen menigen aanslag en het inkomen van den belastingschuldige, waardoor de heffing meer en meer tol regtmatige k lag ten moet aanleiding geven. De steeds klimmende noodzakelijke uitgaven, waardoor het te heffen bedrag in het vervolg aanzienlijk zal moeten worden verhoogd, doet de behoefte aan verbetering van het belastingstelsel te levendiger gevoelen. Wat men daaromtrent ook zou willen besluiten, het zou geen invloed kunnen uitoefenen op de aanhangige begrooting. De commissie verklaart echter dat een voorstel om over te gaan tot eene belastingheffingdirect naar hel inkomen der ingezetenen, met ingenomenheid door baar zal worden begroet. De commissie ziel er verder geen bezwaar in het uitgetrokken cijfer als overschot der gaslabriek te handhaven, in afwachting wat er in zake de boekhouding bij die fabriek zal worden besloten. Bij hare beschouwingen over de uitgaven verklaart de commissie te moeten berusten in de verhooging der jaarwedde van den 2'° opziener der gemeente werken le kl.maar zij acht onnoodig de verhooging der jaarwedden van den oudsten beambte ter secretarie, van den bode-sladhuisbewaarder en van den jongsled bode. De commissie is van meening dat de post voor schrijfloo- nen uitgetrokken, niet sirekt om daaruit personen als vaste ambtenaren le bezoldigen en als zoodanig schijnen toch twee personen, met schrijfwerk belast, beschouwd te worden, daar een hunner bijdraagt in het pensioen fonds. Daar het der commissie gebleken is dat in 1875 nog buiten aan besteding werken zijn verrigt die daarvoor vatbaar waren, blijft zij aan dringen op uitbreiding van het stelsel van aanbesteding. Met genoegen heeft zij gezien dal het voornemen bestaat bij eene bestraling van eenig aanbe lang eene openbare aanbesteding te beproeven. De verhooging van den post voor de vernieuwing van de brug bij de Kraaijerstraat, voor het weg ruimen van oude bruggehoofdenkeurt de commissie goed. Het aangekon digde voorstel om over te gaan tot demping ol overwnlving van het Kort Rapenburg zal. wordt het ingediend, door haar niet worden gesteund. De geregelde communicatie zou dan eerst worden gebaat wanneer ook dc Paardenslceg kon worden verbreed, hetgeen op onoverkomelijke brzwaren afsluit. Geiden toe le staan om het plaatsen van klokken bij horlogie- makers te bevorderen wordt onnoodig geacht, evenmin als het plaatsen van eene ijzeren hekdeur in den ringmuur van de Lakenhal. De commissie geelt toe dat de bezoldiging van de agenten 3" en 4C kl. onvoldoende is en dat hel op den duur niet mogelijk is daarvoor geschikt personeel te bekomen zij heeft dus uit een financiëcl oogpunt gecne beden king legen verhooging der bezoldiging, maar zij vraagt of er bezwaar tegen bestaat de onderscheiding van agenten 3' en 4C klasse te behouden, die der 4 kl. te benoemen op een tractement van ƒ400, met bepaling dat dit, bij gebleken geschiktheid, na twee jarige dienst met, f 50 zal verhoogd worden, en de agenten 3® kl., op een tractement van 500, te kiezen uit de meest geschikte agenten 4' kl. Hierdoor zou pligtmatige dienstijver aangevuurd en herhaalde mutatiën vermeden worden. - lie commissie verklaart zich tegen de verhooging van het tractement van den onderwijzer in de gym nastiek'.erst voor eenige jaren vasgesteld, zonder dal er in den bestaan- den toestand zoodanige verandering is gekomen, die eene verhooging regt- vaai'digt. Zij meent tok dalnu dc commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs tol afschaffing der prijsuitdecling op de hoogere burgerschool adviseert, de daarvoor uitgetrokken som kan vervallen. - De commissie maakt ook bezwaar gunstig te adviseren op de verzoeken om subsidie zoowel voor de volkszangscholen als voor in 1877 le houden ten toonstellingen; niet omdat zij hel nut daarvan in twijfel trekt, maar met het oog op de aanzienlijke uitgaven voor dringend noodigc werken van de gemeente gevorderd. Ook vreest zij dat ook andere, even nuttige instellin gen, zich ter verkrijging van subsidie zullen aanmelden. Iets anders is het wanneer het geldt restitutie van zaalhuur, waarvoor de commissie gunstig gestemd is. -■ Met genoegen heeft de commissie vernomen dat eerlang een voorstel is te wachten, de strekking hebbende om ook de omliggende ge meenten te doen bijdragen in de kosten van het onderwijs, in evenredi». beid tot hel aantal alhier ter school gaande leerlingen in die gemeenten woonachtig. Zelden, zegt de commissie ten slotte, is een voorstel aangeboden, waar tegen wij mcenen ons met zooveel nadruk le moeten verzetten als het hij n°. 167 voorgedragen plan om de renlegaranlie voor den aanleg en de exploitatie van dc duinwaterleiding niet te voldoen uil de zoogenaamde gewone uilgaven, maar daarvoor het kapitaal der gemeente aan te spreken, hetzij door verkoop van inschrijving, hetzij door niet-bclegging vandedaar- voor aangewezen gelden, hetzij door het makeu van schulden. Thans wordt alleen voorgesteld om de wederaanvulling van het voor schoolbouw besteel kapitaal en de belegging van het daarvoor aangewezen deel van het overschot der gasfabriek tijdelijk te schorsen lot tijd en wijle de renlegaranlie voor de duinwaterleiding niet meer zal behoeven le worden uitbetaald. Burg. en Weth. verklaren uitdrukkelijk, dal zij met de indiening van hun voorstel niet wenschen terug te komen op het besluit tol terugbrenging van de voor schoolbouw enz. verkochte inschrijving op bet grootboek. Wij zullen dan ook hel in der tijd op initiatief van de commissie van financien genomen besluit thans niet in bescherming behoeven te nemen. Intusschen meenenwjj, op grond van onze vaste overtuiging dat die beslissing steunt op hel zeer juiste beginsel, dat eene gemeente verpligt is zorg te dragen dat, wanneer een renlegevend kapitaal wordt verwisseld in een voorwerp dat binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop zijne waarde verliest, dat vervreemd kapitaal wederom successievelijk worde aangevuld ol teruggebragt, te moeten waar schuwen tegen eene zoogenaamde "tijdelijke schorsing" van de aan het eenmaal ua rijpe overweging en ampele discussien aangenomen beginsel le geven uit voering. Wordt op dien weg van uitstel de eerste stap gezet, dan zal een terugkeer met elk jaar bezwarende!' worden en wij zijn dan ook ten volle overtuigd dal die schorsing telken jare zal worden verlengd, ook al mo;i er eens een tijd aanbreken dat er geenc betaling van rente voor hel kapi taal aan de duinwaterleiding besteed meer behoeft te geschieden. Het een maal genomen besluit zal zonder eenigen twijfel langzamerhand door on bruik als ingetrokken worden beschouwd. Al mogen nu burgemeester en wethouders met indiening van hun voorstel volstrekt niet de bedoeling heb ben gehad, om een begin le maken met de afschaffing van het meer bedoel! besluit, zoo zoude zulks toch een gevolg wezen van eene aanneming van hun voorstel. Reeds deze omstandigheid levert voor ons voldoenden grond op u te moeten ontraden om den voorgeslagen weg te bewandelen. Maar bovendien, het beginsel waarop het voorstel steunt, achten wij geheel on juist. Wij laten nog daar dat er hier geen sprake is van eene gemeente- waterleiding. Immers, eerst wanneer de concessiedie voor 50 jaren zal worden verleend, is afgeloopen zal de gemeente bevoegd zijn de waterlei ding over te nemen onder zekere voorwaarden. De gemeente ontvangt der halve geenerlei kapitaal in de plaats van de vervreemde inschrijving of de gemaakte schulden. Wij achten het evenwel ter bestrijding van het voor stel voldoende er op le wijzen, dat het hier geldt eene renlegaranlie. Ea hoe zal men kunnen volhouden dat de jaarlijksche uitgaven dier rente- garantie steeds door verkoop van kapitaal of hij gebreke van kapitaal door hel opnemen van gelden zullen mogen worden gedekt Wij zijn even min als burgemeester en wethouders voorstanders van eene opdrijving der plaatselijke directe belasting zonder strikte noodzakelijkheid en steeds heb ben wij dan ook tegen hel doen van, onzes inziens, onnoodige uitgaven trachten le waken. Doch erkennende in alle opziglen de bezwaren aan een hoog cijfer der le heffen belasting verbonden, zien wij daarin althans dit voordeel dat daardoor een heilzame prikkel ontslaat om bij het beheeren der gemeentelijke inkomsten en uitgaven dc meest mogelijke zuinigheid i» acht te nemen. De commissie concludeert diensvolgens tot verwerping van het voorstelen lot verhooging van den post n". 167, aankoop van inschrijvingen, niet ƒ9000. 's GRAVENHAGE, 20 October. Door Z. M. is aan don Juan Cullell y Roka. gezagvoerder van het Spaansehe schip Marti Codolarais blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding der bemanning van het verongelukt Nederl. schip Cor nelia in Mei 1876. toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit'as 22 Sept. 1855. alsmede een loflelijk getuigschrift. De adelborst le UI. R. Reindersbehoorende tot de rol van het sehroefsloomschip Zilveren Kruis, wordt, onder intrekking zijner op non- activiteilstelling, overgeplaatst in die van het wachtschip le Willemsoord. Z. K. H. prins Hendrik wordt heden avond uit Soestdijk alhier terug verwacht, ten einde in het begin der volgende week naar Luxemburg It vertrekken, waar Z. K. H. den winter zal doorbrengen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het wels-ontwerp betreffende i'e cooperative vereenigingen aangenomen met 58 tegen 7 stent; men, nadat daarin nog verschillende wijzigingen waren gebragt. Ilaarbj is nu bepaald dat bij de acte van oprigting de mate va.i aansprakelijkheid der leden moet zijn vastgesteld. BUITENLAJNDSCiIE BEKIGTEN. E1GELA W B. LONDEN 19 October. Met het oog op de waarschijnlijkheid, dat de oorlog, zoo die uilharst, een grooten omvang verkrijgen zal, vragen de Lloyds en andere assurantie- maatschappijen eene additionele premie van 5 shillings per 100 voor Engel- sche schepen, die lusschen Engeland, bet Oosten en Australië varen. De Times maakt melding van liet gerucht dat lord Napier te Magdah bevolen is zich gereed le houden voor het geval hij order kreeg met li* pen naar Egypte te gaan, en dat de plannen om Konstantinopel te verdedi gen, opgemaakt door Engclsche ingenieurs, naar den admiraal van de En- gelsche vloot in Besika-baai zouden gezonden zijn. Het blad acht die ge ruchten echter voorbarig, omdat niets zal worden gedaan dan nadat et ministerraad is gehouden. De transportschepen op weg naar Indië, met vervangingstroepen bebW

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2