BUITEN LAN'DSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. ADV E R T E N T 1 E N. Ian»s de spoorweg loopt, verbrak het paard den sluitboom, die bekoorlijk gesloten was, juist op liet oogenblik dat de trein naar Moerdijk passeerde. Het rijtuig werd door de locomotief aangeredenmet liet gevolg dat de beer U, op de plaats dood bleet en de voerman mede zoo ernstig gekwetst werd, dat meo voor ZÜ" leven vreest. Uit Breda meldt men dat dezer dagen in de Sprundelsche bosscben door de maréchaussee een vreemdeling is aangehouden, die in bet bezit was van een reiszak, gevuld met Amerikaansch goudgeld en onafgewerkte stuk ken ter grootte daarvan alles valsch. l)e justitie beeft de zaak in handen. Volgens berigten uit Zuid-Afrika, loopende tot 16 Sept., hebben de za ken in de Transvaalsche republiek een geregelden loop. President Burgers Heeft van den te Pretoria vergaderden volksraad bij adres een doorslaand keTvijs van vertrouwen ontvangen, en kapitein Sclilickman, het lioold van kei vrijwilligerscorps te velde, treedt met kracht op en legt alle vertrouwen aan den dag. dat hij Secocoenie binnen drie maanden tot reden zal bren gen, Dat Kaffer, oofd moet reeds den oorlog moede zijn en om den vrede hebben aangezocht; doch Sclilickmann moet zijne zendelingen met de witte ,1a" hebben algewezen, omdat bij voor verrassing en verraad op zijne hoede wilde zijn. De volksraad heelt in zijn adres den president gelukge- wensclit, dat hij door Codes hulp in groole gevaren gespaard is; dat zoo hij al niet in alles geslaagd is, hij toch met die Hoogere hulp zeer veel ge daan heeft, waarvoor de volksraad en het volk hem hartelijk dank zeggen. Hij had bewezen, dat hij, in lijd van nood, zelfs zijn leven voor het land zoude opofferen. Gij moogt u verzekerd houden, zegt de raad, dat iedere maatregel, strekkende tot bevestiging der vrijheid en onalhankelijkhcid van ons land, onze eenstemmige ondersteuning zal erlangen. Wij hopen dat de Almaglige God uwe pogingen tot het behoud van den vrede met Zoeloe-land zal doen slagen en de volksraad zal niet in gebreke blijven, zijne hartelijke ondersteuning te geven om deze quaestie zonder bloedvergieten en op voor het land vereerende wijze ten einde te brengen. 's GRAVENHAGE 19 October. Tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren is benoemd de tele grafist 2' kl. A. Pagé. By het personeel der militaire administratie zijn benoemd lot 2e° lui tenant-kwartiermeester bij liet 3' reg. infanterie, de sergeant C. J. C. van Door, van het 7' reg. infanterie; bij liet 5C reg. infanterie, de sergeant J. II. W. Imuiinkvan het corps; bij het 6' reg. infanterie, de sergeant J. A. Neuwieller, van het 4e reg. infanterie; bij het 7' reg. infanterie, de ser geanten J. M. van Baak. van het 2C reg. vesting-artillerie, en S. H. Hol land. van het 3' reg. infanterie; bij het 8' reg. infanterie, de sergeant J. Jlrunt, van liet le reg. vesting-artillerie. De uilslag van het debat over de wet betreffende de cooperative ver- eenigingenin de zitting van de tweede kamer van heden, is geweest dat verworpen zijn twee amendementen, om de straf van nietigheid, wegens onvoldoenden inhoud der acte van oprigting, le doen vervallen, en verwor pen is de bepaling van het ontwerp dal de acte ook moet inhouden de wijze waarop het kapitaal wordt bijeengehragt. Daarentegen slaakten de stemmen over het voorschrilt betrekkelijk de persoonlijke aansprakelijkheid, die de heer Wintgens geheel solidair wilde hebbenterwjjl hel ontwerp zoowel beperkte als onbeperkte aansprakelijkheid toelaat. Morgen zal de herstem ming plaats hebben en de verdere behandeling van het ontwerp. Het ontwerp tot regeling van het onderwijs bij de militaire akademie te Breda is ingetrokken. Behalve de behandeling van een drietal correctionele zaken van min der belang, was voor de teregtzilling van het geregtshof van heden be stemd de behandeling van twee criminele processen, die echter wegens tfc afwezigheid van de betrokken beschuldigden geen voortgang had. liet hof bepaalde den dag voor de definitive behandeling der beide zaken op den .9"» November aanst. en beval dat D. v. O., dienstbode le Ouwerkerk, be schuldigd van twee diefstallen in een bewoond huis met behulp van een valschen sleutel, en N. H. de Graaf, commissionair en kassier, laatst wo nende te Leiden, thans voortvluglig, beschuldigd van frauduleus bankroet, opnieuw voor de teregtzilling van genoemden dag zullen worden gedagvaard. EKCELAlf». LONDEN. 18 October. Volgens berigt uit de Verecnigdc Staten heeft de president Grant een besluit uitgevaardigd, waarin aan de schietverenigingen in Zuid-Carolina gelast wordt, zich binnen drie dagen te ontbinden. De minister van oorlog heeft voorts aan de kommandanten der militaire divisie van den Atlantischen Oceaan bevel gezonden, zich met generaal Rnger in Zuid-Carolina in ver binding te stellen, onder verklaring, dat aan de proclamatie van den presi dent door behulp van den sterken arm gevolg moet worden gegeven, en dat de bondsregering daartoe des noods de hulp der militie van de verschil lende stalen zal verstrekken. I KASH» IJ K. Ter beurze van Parijs heeft, op hel gerucht dat een wapenstilstand van dne maanden was gesloteneenè rijzing der fondsen plaats gehad. - De Temps meldt: Sedert prins Gorlschakoff in zijne depêche den wapenstilsiand van zes maanden heeft verworpen, heeft geen der groote mogendheden officieel haar gevoelen geopenbaard; alles bepaalt zich tot mondelinge gedachienwisselingcn tusschen ambassadeurs en ministers. Rus- lands diplomatieke handeling gaat alleen van Livadia uit en de Russische ambassadeurs bij de groole mogendheden zijn met de mededeeling belast. De keizer heeft'den wensch der vreemde ambassadeurs, om zich naar Livadia te begevenniet goedgekeurd. De mogendhedendie voor het behoud des vredes werkzaam zijn, hebben echter nog niet ten volle de hoop opgegeven, Jat men zal slagen in de onderhandelingen, welke ten doel hebben, aan de Christenen in het Oosten krachtige waarborgen te verschaffen en aldus aan Buslaud voldoening te geven. Voor hel tegenwoordige hebben echter de onderhandelingen slechts den duur van den wapenstilstand tot onderwerp. - De Jezuïlen-pater du Lac, die, als directeur van de Sainte-Géneviève- school te Parijs, door twee radicale bladen beschuldigd was, bij de jongste admissie-examens voor verschillende vakken van hooger onderwijs zich ten gunste van sommige zijner leerlingen aan knoeijcrijen te hebben schuldig gemaaktheeft het proces wegens laster, door hem tegen die bladen inge steld in alle instantiên gewonnen. Zij zijn elk tot eene boete van 2000 fr. veroordeeld en moeten de kosten betalen van dertig plaatsingen van beide vonnissen, waarvan tien in verschillende Parijsche en twintig in verschil de departementale bladen. De kosten van een en ander, met inbegrip Der boelen, kan men op 10000 fr. berekenen. Te Parijs is een geheim speelhuis ontdekt, gehouden door twee //crou piers'', na de sluiting der banken in Dnitschland van hun bestaan verstoken. Een dertigtal jongelieden en eenige meer bejaarde personen uit de beste familiën waren op het oogenblik dat de policie den directeur en zijne hand langers in hechtenis kwam nemen, om de roulette-tafel vereenigd. BII1TICHLA1VD. De Kiiln. Zeit. betoogt dat Rusland wel zoolang zal diplomatiseren, tot het met zijn toerustingen gereed is, om dan aan Turkije den oorlog te verklaren, om den //zieken man", die niet sterven wil. te vermoorden, llusjand zal beweren dat het oorlog voert ter verbetering van het lot der Christenen in Bosnië en Bulgarije. Maar zoo dit een geldige reden ware, met te meer regt nog zou het overige Europa aan Rusland den oorlog moe ten verklaren. Want het is een eenvoudige waarheid, welke door tal van bewijzen gestaafd kan worden, dat het lot van de groote massa der Rus sische onderdanen niet minder hard, misschien zelfs nog harder is dan dat der onderdanen van de Porie. De grootste en billijkste grief der Christenen in Turkije is de drukkende belastingen; in Rusland is die druk nog zwaar der, al is ook het belastingstelsel rationeler. Evenals in Turkije worden ook in Rusland bij het innen der belastingen de vreeselijkste gruwelen ge pleegd. Het gaat in Rusland juist zooals in Turkije: de hervormingen blij ven grootvndeels op het papier staan. Wat hun geloof en hun kerkelijken ritus betreftgenieten de Christenen in Turkije veel grooter vrijheid dan die Christenen in Rusland, die niet tot de staatskerk behooren. Vele bladen blijven de industriëlen krachtig aansporen om deel te nemen aan de wereld-expositie. De minder gunstige toestand, waarin de Duitschc industrie voor het oogenblik verkeert, doet echter vele fabrikanten nog weifelen. Komt hel echter lot deelnemen aan de tentoonstelling van Duilsche zijde, dan zal het onmogelijke worden beptoefd om, kan hel zqn de Fransche nijverheiddie verklaard heelt op vreedzaam gebied revanche te zullen nemen voor den oorlog van 1870, te overtreffen. TVRKIJE. Naar men uit Belgrado meldt worden vele toebereidselen gemaakt voor een winlerveldiogt. Openlijk wordt erkend, dat 4000 kozakken in het kamp te Deligrad zijn aangekomen en dat duizend man op weg zijn. Een bijzonder soort vlotten is gemaakt om de kozakken met hun paarden over den Donau te vervoeren. Aan het sluiten van een wapenstilstand gelooft niemand. BERLIJN, 18 October. De Reichsanz. maakt een besluit der regering bekend, waarbij de rijksdag tegen 30 dezer bijeengeroepen wordt. WEENEN18 October, tiet Togblatt meldt, dal de overeenkomst tus schen de Russische regering en de Rumeensche spoorwegbesturen aan deze de verpligting oplegt, om in het geheel 250,000 man te vervoeren, en wel dagelijks een minimum van 23000 man. WEENEN, 18 October. Als zeker wordt gemeld, dal de Engelsche rege ring aan de groote mogendheden heeft verklaard, dat zy tegen elke bezet ting van het Turksche grondgebied zich nadrukkelijk zal verzetten. BELGRADO. 18 October. Reuter's agent te Belgrado seint van heden: Gisteren had er een gevecht plaats bij Yavor. De Turken, werden terugge slagen naar Rovnigora. De Serviërs vielen vervolgens met goed gevolg de Turken bij Slenix en Yankovorel aan. Een escadron Serviërs en twee balaillons van het leger van Tschernajeff hebben twee Turksche dorpen bezet. LONDEN18 October. Volgens de Echo is de schrik heden ter beurze veroorzaakt door een gerucht, dat Engeland maatregelen neemt om zich tegen Rusland teweer le stellen. Maar volgens een ander gerucht zal Enge land niet gewikkeld worden in een oorlog en zal er eene schikking worden gevonden, om bij een inval van Russische troepen in Turkije, Konstanli- nopcl le neutraliseren. PARIJS, 18 October. Volgens berigten uit Weenen van heden is de tij ding, als zou eene Itussisch-Oostenrijksche alliantie voor het geval van eene Russische ttisschenkomst in de Turksche provinciën reeds gesloten zijn. nog voorbarig Men gelooft echter, dat zulk eene overeenkomst ophanden is, indien Turkije blijlt weigeren bij internationale acte de invoering van hervormingen te waarborgen. PARIJS, 19 October. De dagbladen bevallen de volgende mededeeling: //De onwaarschijnlijkste geruchten, die volstrekt geen geloof zouden hebben moeten vinden, zijn heden ter beurze verspreid geworden. Men beriglle dat Andrassy en Decazes ontslag genomen hadden, en dal de Russen in Bul garije waren getrokken. Wij zijn in slaat al deze tijdingen op de stel ligste wijze tegen le spreken." WEENEN, 18 October. Oostenrijks antwoord op het Turksche voorstel betreffende een wapenstilstand is aan de mogendheden medegedeeld. Het Fremdenblalt verneemt uit Berlijn dat liet Wcener kabinet aldaar heeft doen verklaren geen bezwaren te hebben tegen bet Turksche voorstel. NEW YORK, 18 October. De oorlogzuchtige geruchten uit Europa heb ben hier een groote gisting veroorzaakt. Vele faillissementen zijn ontstaan. PARIJS. 19 October. Men verzekert dat de onderhandelingen over den wapenstilstand hoop geven op een goeden uitslag. KONSTANTINOPEL18 October. De heer Iguatieff is beden nacht met zijn gezin alhier aangekomen. WEENEN, 19 October. Volgens het Ween. Togblatt is het gerucht dat de mogendheden tot eenstemmigheid zijn gekomen omtrent een driemaan- delijkschcn wapenstilstand ongegrond. Servië en Montenegro nemen geen wapenstilstand aan. Ondertrouwd: RUDOLF KLEERSNIJDER DRIESENS en Leiden, 19 October 1876. MARIA MAANDAG. Receptie: 29 October, Iloogewoerd N". 133. Heden overleed na eene kortstondige ziekte, in den ouderdom van 33 jaren, tot diepe droefheid zoo van mij, mijne kinderen en behuwd-kinderen als van verdere betrekkingen, mijne innig geliefde Dochter ALIÜA VAN 11EYST, Weduwe van den Heer OTTO VERMIJ, nalatende 2 kinderen, te jong nog om hun groot verlies te kunnen beseffen. Wed. A. J. VAN IIEYST, Leiden, 15 Oktober 1876. van de Rovaabt.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3