Art. 2. De belasting voor vaartuigen, omschreven bij art. 2 van het raads besluit tot heffing, moet eene maand vooruit worden betaald. Art. 3. De belasting voor vaartuigen, omschreven bij art. 3 en 4moet op de eerste aanvrage aan den gemeente-ontvanger worden voldaan. Art. 4. De belasting voor vaartuigenomschreven bij art. 5 en 6 van hel raadsbesluit tot heffing moet in eens vóór ol op den l,l'° Mei van elk jaar ten kantore van den gemeente-ontvanger worden betaald. Art. 5. Des verlangd wordt aan den belastingschuldige, lot bewijs der betdling, eene quitantie afgegeven. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare verga dering van den 20s,en April 1876. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze verordening aangehaald bij Koninklijk besluit van den 19J<11 September 1876, n\ 6. En is hiervan afkondiging geschied waar hel behoort, den 19len October 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEIDEN19 October Bij de opening van de heden gehouden zitting van den gemeenteraad wees de voorzitter er op dat het dezer dagen 25 jaren was geleden dal de raad zitting nam, zooals die was zamcngesteld ten gevolge der reglslreek- sche verkiezingen. Al de zetels waren thans ingenomen door andere leden, uitgezonderd één. De heer Kranlz was van de toenmalige leden nog aan wezig. Uil naam der vergadering wenschle hij dien heer geluk met het voorregl hem geschonken, en uit naam der burgerij zeide hij hem dank voor hetgeen hij gedaan had ter bevordering van den bloei der gemeente. Als voorzitter dankte hij hem tevens voor de humane wijze, waarop hij steeds deel had genomen aan de beraadslagingen, waardoor hij de laak van hel dagelijksch bestuur gemakkelijk had gemaakt, llij hoopte dal hij daarop steeds met voldoening zou mogen terugzien. (Aan deze woorden viel alge- meene toejuiching ten deel.) De heer Kranlz betuigde zijnen dank aan den voorzitter voor zijne har telijke toespraak. Met genoegen zag hij op het verloopen tijdvak terug en met voldoening op hetgeen hij had mogen bijdragen lot bevordering van de belangen der gemeente. Hij bragt ook zijnen dank aan de leden van den raad voor de belangstelling, die hij dezer dagui mogt ondervinden, en beval zich bij voortduring in hunne vriendschap aan. Onder de ingekomen stukken, waarvan de voorzitter mededecling deed, waren: een verzoek van ,1 11 de Haan, particulier te Woerden, lot hel leggen van twee paardenspnren door de stad. een'van de Zijlpoort, langs de Haarlemmerstraat, lol aan hel station, en een (voor zooverre hel betreft het grondgebied der gemeente) van de lloogewoerdspoortlangs Hoogewoerd, BreêsLraal en Noordeinde. naar Katwijk aan Zee, en eene kennisgeving vi n J. Radersma, inhoudende dal hij bedankt voor zijne be noeming lot onderwijzer alhier, wegens zijne benoeming tot hoofdonderwij zer te Amersfoort. Voorts deelde de voorzitter mede dal door de hh. van der Vliet en Bosch lleitz waren ingediend de uitgewerkte plannen betref fende de waterleiding, die ter leeskamer zouden gedeponeerd worden. De voorzitter deelde nog mede dat hij voornemens was Donderdag aansl. de gemeenlebegrooting aan de orde te stellen. De heer Le Poole vroeg df er bezwaar zou bestaan om van de gewoonte af le wijken en de begrooting alleen in avond-zittingen le behandelen; velen leden viel het bezwaarlijk den geheelen dag uit hunne zaken te gaan. De heer Dercksen ondersteunde dit denkbeeld. Het zou niet zoo almallend zijn en ook gunstig werken op de behandeling der zaak. De heer du Rieu verklaarde er zich tegen. Hij zag juist gaarne dat de behandeling op een dag afliepal begon men ook des mor gens ten 9 ure. De voorzitter zeide dat er geen reden bestond om van de gewone wijze van behandeling af te wijken. Als men ten 1 uur bijeenkwam kon men tot 5 uur doorwerken en dan bleek het meestal dat met het houden eener avondzitting de zaak kon afluopen. Daar geen der leden een bepaald voorstel deedhad deze zaak geen verder gevolg. Aan de orde waren de begroolingen van de gesubsidieerde en niet-gesnh- sidieerde instellingen van weldadigheid, alsmede die van het stedelijk werk huis. Al deze begrootingen werden zonder beraadslaging goedgekeurd. Voorts was op nieuw aan de orde de voordragt betrekkelijk de oprigting van een schoollocaal op de Korte Langegracht. Burg. en weth. handhaaf den hun vroeger gedaan voorstel en de commissie van financiën adviseerde op nieuw tot verwerping der voordragt. Nadat de heer de Laat de Kantor van den heer van der Lith eenige opheldering had gevraagd en verkregen omtrent hetgeen die heer in de vorige zitting had gezegd betreflende het niet bekend zijn van het plan tot het bouwen eener school van twee ver diepingen, trad hij in een uitvoerig betoog om aan te toonen wat burg. en weth. aanleiding had gegeven de voordragt op nieuw in te die nen, namelijk de beteekenis van het votum voor 14 dagen nitgebragt. Wanneer zij de waarborgen hadden gehad dat de financiële quaestie op den voorgrond had gestaan, dan hadden zij de voordragt niet op nieuw gedaan, maar dat was zeer twijfelachtig. Van de tegenstemmers had den eenigen hunne stem niet gemotiveerd. Burg. en weth. meenden dat het iii het belang der zaak was liet voorstel te handhaven. Na de geschie denis der zaak te hebben doorgeloopen, bragt hij de meening uil dat de tegenstand der commissie van financiën nog altijd zal in de plaats. En toch, het ging niet aan, wanneer burg. en weth. verklaren: er is geen andere plaats, te zeggen: zoek nog maar, er zal er nog wel een zijn. De plaatsen door den heer van llerson opgenoemd, waren nagegaan, maar die waren ongeschikt of zouden der gemeente op neg grooter geldelijk verlies komen te staan. De zaak kwam thans hierop neder dal de raad moest beslissen over liet plan der school. Eene school met twee verdiepingen of met eene verdieping. Onmogelijk was hel laatste niet, maar alle waar was naar zijn gelu Mni zou dan krijgen een groote schuur; het kon niet an ders zijn dan een wanstaltig gebouw. De eischen voor het bouwen waren anders op de Korte Langegracht dan op de Marendoips-Achtergracht. De heer Hartevelt verdedigde nader de zienswijze der commissie en kwam op tegen de meening van den heer de Kanier dal men slechts een schuur zou verkrijgen Hij zou er dan voor zijn eene som van 300 of 400 uit le loven voor het plan eener school, te bouwen voor 40000, en hij geloofde dat er wel een tien- of twaalftal plannen zouden inkomen. De till Dercksen en du Rieu gaven nog korlelijk de gronden op waarop hunne slem had gesteund. De eerste had tegengestemd om het emplacement de tweede wegens financieel bezwaar. De heer de Laat de Kanter zeide dat hij, sprekende van eene schuur, alleen den uitwendigen vorm bedoeld had, en betoogde verder dal wanneer burg. en weth. zijn geroepen een besluit van den raad uit te voeren, j, raad ook moreel verpligt is hen daarin te helpen, door het geld niets weigeren. De heer van Iterson betoogde dal het besluit van den raad was geweest om eene school te bouwen op de Korte Langegracht, tot een maximum van ƒ40000, te vinden door verkoop van kapitaal. Dat besluit was één en» afscheidelijk. Men kon niet het ééne vasthouden en het andere loslaten De heer Goudsmil bestreed dit argument, dat hij scherpzinnig, een regts» leerde waardig noemde. Men was zedelijk aan het genomen besluit verbon- den en alleen viel er thans te beslissen over de financiële quaestie. De voorzitter verklaarde dat hij zich schaarde aan de zijde van den heet de Kanter. Uit geen enkel stuk bleek het duidelijk, waarom de rati vroeger tegen het voorstel had gestemd. De voordragt, in stemming gebragt zijnde, werd verworpen met 12teij 11 stemmen. De voorzitter verklaarde dat, wal betreft de in de vorige zitting gestel quaestie omtrent het in stemming brengen van de conclnsiën der rapport® van commissièn, zijns inziens, art. 15 van het reglement van orde die zaal; beslist. Daar staat dat van ieder ontwerp, door burg. en weth. ter laid gebragt. de conclusie wordt in omvraag gebragt. In dien zin was dan ook vroeger besloten. De heer van Iterson kwam nog terug op de school en vroeg of nu tic plan bestond eene school voor ƒ40000 le bouwen. De heer de Laat it Kanier zeide dat het plan bestond in dien zin een bestek en begrootingopit maken. Dat ontwerp zou aan de goedkeuring van den inspecteur voor Ij geneeskundig staatsloezigt en van de schoolcommissie worden onderworpen, om daarna tol de aanbesteding over le gaan. De brieven, met het stoomschip Torrington naar Ned. Indië te ver® den, moeten uiterlijk den 21,Un October, 's nachts ten 12 ureten po#, kantore alhier bezorgd zijn; drukwerken en monsters ten 3y2 ure'smiddag:, Bij de gisteren te 's llage gehouden acte-examens voor het middelbar onderwijs, afdeeling letterkunde, is toegelaten mevr. G. de Lange-Wills mier. van Amsterdam, voor Engelsche taal- en letterkunde. Afgewezn werd eene voor Duilsche taal- en letterkunde, terwijl eene voor Fransck taal- en letterkunde zich na hel schriftelijk examen terugtrok. Door de commissie voor het lager onderwijs werden van de 5 candidate! voor de acte in de Engelsche taal 3 afgewezen en 2 toegelaten, als del I). Koumans, uil Delft, en 11. D. Ubbens, uit Moordrecht. Met ingang van den lsl(n November aansl. wordt aan het Noord» kanaal, bij Velsen, een rijkstelegraafkantoor met beperkte dagdienstp. opend. De diensttijd van dit kantoor wordt aldus geregeld: op werkdagei, van 9 tot 12 ure voor- en van 2 tot 7 ure namiddags; op Zon- en feesli gen, van 8 tol 9 ure voor- en van 2 tot 5 ure namiddags. Ilingsdag avond werden in de reeds vermeide bijeenkomst le Antti dam de beraadslagingen der moderne predikanten over de jongste synoiili besluiten voortgezet, liet tibl. meldt daaromtrent: Aan den voorzitter# de beide secretarissen der vergadering werd opgedragen zich een ncgenli leden te assumcrcn, ten einde met dezen eene commissie le vormen, bels met de eind-redactie der adressen. Deze commissie zal zich bovendien rapport stellen met de verschillende gemeenten; zij heeft het regt vergaf# ringen bijeen te roepen. Ook is haar opgedragen aan het bestuur der En gelische vereeniging officieel kennis le geven van de stappen, welkt# modernen in deze wenschen le doen. Daarop hervatte men de in de» gen-vergadering afgebroken discussie over het zenden van een adres aanb synode, waarbij men tegenover hare uitspraak omtrent het verbinden karakter van art. 39 ernstig zou verklaren: wij kiinnen niet. Herhaald» zeer duidelijk deed men uitkomen, dat eene beslissing hieromtrent nictfc de vergadering genomen worden kon, maar aan ieders geweten moest wit den overgelaten. Men sprak zeer uitvoerig over de mogelijkheid ettdeti mogelijkheid van de bevestigingsvragen te doen; maar ook zij, die eerslg noemde opvatting verdedigden, betreurden de handelwijs der synode# lieten een protest l.ooren tegen den dwang, welken het hoogste kerft stuur wilde uitoefenen. Over verschillende voorgestelde maatregelen ktvsi men niet lot een beslissing; men meende deze maatregelen aan het part» lier initiatief te moeten overlaten. Een deel der aanwezigen besloot,i tot de synode te wenden met de ernstige verklaring: wij kunnen niet;ffl ander deel zal aan de synode een protest zenden tegen hel imperatief karak ter van art. 39, en tevens, in overeenstemming met het adres der gemeeuli leden, aandringen op eene ruime toepassing der bepalingen omtrent lid godsdienstonderwijs: terwijl nog anderen misschien een anderen weg lil len inslaan. De vergadering besloot, dat hare commissie aan de gemeenteleden in ffl stigc overweging geven zal. om in hun adres aan le dringen op het hotiJc eener buitengewone vergadering der synode lot beoordeeling der bij lm ingekomen bezw aren. Genoemde commissie zal een officieel verslag d® vergadering uitbrengen in de weekbladen de Hereorming en de l'rijhi De adressen van de vergadering aan de gemeente en van de gemeentem de synode zullen gedrukt en verkrijgbaar worden gesteld. Voor liet geregtshof le Amsterdam stond gisteren le regt de per» van C. A., beschuldigd van opzettelijke brandstichting in de boerderij'» J. Bakker, gelegen onder de gemeente Diemen. Op Zondag 16 April Ui' was besch. dronken op de boerderij gekomen en had om zijn geld gevraa?) Zijn baas toch gaf hem 's wekelijks 1.50 van het verdiende loonom relt' besch. in het bezit van geld zich steeds aan dronkenschap overgaf, f» paar dagen vroeger was hem medegedeeld, dat hij hij gebrek aan werk# 8 dagen vertrekken moest. De baas wilde hem eerst het geld niet ge® maar raadde hem aan zijn roes in het hooi te gaan uitslapen. Besch. wt» dit niet doen en dreigde het geld met behulp van het geregt te zullen® krijgen. Hij maakte het Bakker onophoudelijk lastig, zoodat deze eintl# besloot hem het geld te geven. Rakker's vrouw ging intusschen naar# bedstede, waarin, naar zij meende, besch 's schoone goed was. De bed» openende, kwamen haar de vlammen legen, ontsteld liep zij naar de tv# kamer terug, waar zij het ongeval haar man mededeelde. De oosten"1' woei dien avond fel; al de deuren stoiuhn in de boerderij open, zooitó» brand plotseling lievig toenam en door Bakker slechts eenige beesten ge# werden. Aan blussckrn viel niet le denken. Besch. was bij hel ui ft re' van den brand weggegaan om hulp le roepen, doch was naar Muiden loopen om van daar naar zijn broeder le Eemnes te gaan. 's Avondstj werd hij gearresteerd. Hij ontkende den brand le hebben gestichten bw hij die onlkentenis. De gemeenteraad van Kampen heelt het maken van een plan voo' pneumatische riolering dier gemeente opgedragen aan de ingenieurs-W Liernur de Bruyn Kops. Uit Zevenbergen meldt men dat Dingsdag avond nabij die P'aals,J allertreurigst ongeluk heeft plaats gehad. Een rijtuig, waarin zich de mr. U. betond, keerde van het stal ion Langevveg naar Zevenbergen" Nabij die gemeente gekomen aan den overweg op den Langetvegi1

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2