LUIiSCiE «I RANT. 1870. I0» 247. DONDERDAG 19 OCTOBER STA DS-BERICUTEN. BINNENLANDSCUE BERIGTËN. 5 Sloom. jfljte (Jl? «ÉL De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p. p. f 3.50, ut! het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Bel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p, 6 Cents l)e prijs der Advcrtcntiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie ,jii den 30'1''" September jl. Provblad n°. 71), herinneren bij deze den ingezeleuen dezer gemeente aan de bepalingen van de aril. 27 en 42 dei- wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n°. 4), zooals die zjjn gewijzigd en aan duid bij de artt. 7 en 14 der wet van 9 April 1869 Staatsblad n°. 59), behelzende bepalingen omtrent de op hen rustende verplichting tot het in leveren van suppletoire aangiften, wegens het in gehruik nemen van per- melen of perceelsgedeelten of aanschaffing van belastingvoorwerpennaar de 5* en 6Je grondslagen: terwijl zij tevens worden gewezen op de straf bepalingen van art. 35 der wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n°. 4), voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 der wet van 9 April 1869 Staatsblad n°. 59) en van art. 39 der wet van 29 Maart 1833 Staatsblad b». 4), waaraan zjj zich bjj nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden14 October 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 October, kon. besluit van 15 October jl. is benoemd tot hoogheemraad van Rijnland de heer W. P. Wisboom van Giessendam. - Men schrijft ons: Nu het spuijen heeft opgehouden, de boezem laag is de doorlating van versch water uit den Ussel niet meer plaats heelt, ontstaat er stilstand en bederf in het water der stadsgrachten. Dat bederf Ml zich mede aan de huizen en dringt er in door; de stank is nu sedert onderscheidene dagen ondrageljjk. Duizendtallen var. visch. die het niet be neden kunnen vinden, snakken op de oppervlakte desbronskteurigen waters naar verversching. Men kon II. Zondag eene schuit volladen met dooden vischdie langs den Ouden Rijn de stad uitdreef. Wat belemmert den aan voer van versch water en tegelijkertijd den afvoer naar zee om doorstroo- fflins te verkrijgen De wind toch is dezer dagen hoogst gunstig om te spojjen. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's llagc werden giste- ten van de 9 candidaten voor het Fransch 2 toegelaten, namelijk de hecren P. Dicdcrik en H. 11. van der Voort, uit Rotterdam. Voor de liulponder- *||zersacte werden van de 18 candidaten 10 toegelatenzijnde de heeren Adams, uit Botterdam; E. K. M. Capcl, uit 'silage; L. van der Geest, Sassenheim; S. Haverhorst, uit Delfshaven, I. llobbee, uit 'silage; D. M. leeuwen, uit Leiden; J. A. M. Luyten, uit Rotterdam; H. Siliakus, uit hoge, Ch. W. Valken, uit Scheveningenen B. J. T. Varenhorst, uit %w|jk (Geestbrug). Gisteren zijn aangevangen de examens voor het verkrijgen van acte voor het middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelaten is mej. A. Lanting, voor Engelsche taal- en letterkunde. Afgewezen is eene "or Duitsche taal- en letterkunde, terwijl eene voor het Nederlandsch niet gekomen. Bij eene door den Nederlandschen consul-generaal te Londen medege- itelde order in Council van 29 September jl. is de haven van Rochester, waartoe ook Quecnsborough behoort, te rekenen van 1 October openge steld voor het landen van buitenlandsch vee, uiet inachtneming der voor- s'hriflen vervat in de order van 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8. le alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n». 95), tot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingendie ge- uar, schade of hinder veroorzaken Brengen hij deze ter algemecne kennis, dat door hen vergunning is ver leend aan Johannes Aloysius Bots en zijne rechtverkrijgendentot het op richten eener leerlooierij in liet woonhuis en den tuin van het perceel aan de langegracht n". 88 alhier. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 18 October 1876. E. KIST, Secretaris. - Het stoomschip Friesland, van Rotterdam naar Batavia, is op 16 Oc tober van Suez vertrokken. De Stad Amsterdammede op weg naar Ba tavia, is op 17 October te Port-Saïd aangekomen. j Te Rotterdam is eergisteren avond in een loods op het terrein van het centraal spoorwegstation aan de Schic door den waker gevonden het lijk van een aldaar werkzaam zijnden zandkruijer. De man had zich des namid dags van dien dag ongesteld gevoeld, en verzocht in de loods te mogen slapen, hetgeen hem was toegestaan. Gisteren nacht is aldaar in een huis van slechte reputatie aan de Coolvest tusschen twee publieke vrouwen twist ontstaan, die weldra zóó hoog liep, dat de eene de andere met een mes in de borst heeft verwond. De ver wonde verkeert niet builen levensgevaar. Te Amsterdam is gisteren eene bijeenkomst gehouden van ongeveer 200 predikanten, om te beraadslagen over de houding, die aangenomen dient te worden tegenover de jongste besluiten van de synode der Ned. herv. kerk. Het Bbl. meldt daaromtrent o. a. het volgende: Bij acclamatie werd aan den heer Ph. R. llugcnholtz, van Amsterdam, de leiding der vergadering opgedragen. Op voorstel des voorzitters bragl de vergadering dank aan de predikanten, die in de synode de moderne rigting hadden voorgestaan en aan het praedviserend lid prof. Rauwenhofï'. Onderscheidene stukken wer den medegedeeld, waarin advies gegeven werd hoe te handelen, liet mo- dcramen, deze stukken zamcnyaltendc en in verband brengende met eenige resolutiën, door een zestal Amsterdamsche predikanten ingediend, stelde de volgende orde van behandeling voor: 1°. er moet een adres van de ge- mecnlc-kerkeraden enz. aan de synode worden gezonden; 2". een adres worde door de vergadering aan de gemeente gerigt; 3». de predikanten, die een //non possumus" willen uitsprekenmoeten zich bjj adres tot de synode wenden. Deze motie van orde werd aangenomen. Wat het eerste pnnt betrof, diende het modcramen een concept-adres in, dat tot een uitvoe rige discussie aanleiding gaf, waarbij vooral de opinie van professor van Bone- val Faure, die het doen der bevestigingsvragen niet verbindend acht, ter sprake gebragt werd. De overgroote meerderheid der vergadering helde over tot de mecning, dat de kerk, door de veroordeeling van den Njjmeegschen predikant llooykaas Herderschee, getoond heeft dat bovengenoemde vragen verbindend zijn, en verwierp op verschillende gronden het voorstel, om alsnog hij de synode aan te vragen, welke interpretatie zij van haar besluit omtrent art. 39 van het reglement op het godsdienstonderwijs geeft. De vergadering besliste, dal zij zich tot de gemeente zou wenden met de aan sporing om een adres tot de synode te rigten in den geest van het concept door het moderamen ter tafel gebragt. De vergadering nam, wat het tweede 1 punt der orde van behandeling betrof, het ingediende concept-adresaan.dat door haar aan de gemeente zal worden gezonden. In de derde plaats kwam aan de orde een adres, aan de synode le zenden door de predikanten, die overtuigd zijn de vragen van art. 39 niet te kunnen doen. Na eenige dis cussie over dit punt besloot de vergadering de verdere beraadslagingen tot eene avondzitting uit te stellen. - Morgen zal voor het hof te Arnhem zekere Teunis van Eek (geboortig uit Echtehl, bij Tiel) teregtstaan, beschuldigd van diefstal, poging tot dief stal met binuenltraak en landlooperjj. Die persoon begon op 19-jarigen leeftijd zijn gevaarlijk bedrijf en is te zamen reeds tot 31 jaren gevangenis- cn tuchthuisstraf veroordeeld. Voor eene geldleening ten behoeve der gemeente Kampen, groot 75000 ad 4% pCt.is voor ƒ685,000 ingeschreven. - Te Onstwedde is dezer dagen een jongeling, als kweekeling werkzaam, op noodlottige wijze om het leven gekomen. Met een scherp pennemes in de hand, wilde hij aan zijne makkers toonen, hoe vroeger de vederen pennen vermaakt werden. Bij ongeluk struikelde hij, en daarbij drong hem het mesje door de kleeren in hel ligchaam, ten gevolge waaraan hij onmidr dellijk overleed. Men meldt uit Leeuwarden: De visscherij in deze provincie is sedert den rt,D September jl.het tijdstip waarop weder van de zegen mogt worden gebruik gemaakt, in vollen gang. De hoeveelheid gevangen visch is, hoewel niet zoo ruim als wel in vorige jaren, niet onbelangrijk en, wat meer zegt, voor alle soorten worden steeds hooge prijzen bedongen. Veel visch, vooral snoek, wordt naar Duilschland, inzonderheid naar Lotharin gen, verzonden. De gevangen paling wordt, zooals hekend is, mede tegen zeer hooge prijzenvoornamelijk naar Engeland geëxpedieerd. 0e paling-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1