BUITEN LAN USCÜE BER1GTEN. belangrijke verzameling van geschilderde portretten van Zeeuwsche waardig heidsbekleders aan de provincie Zeeland (Zeeuwsch genootschap), zijne ge schiedkundige handschriften, vooral afkomstig van den ambassadeur van Citlers, aan het rijks-archiel en zijne boekerij aan de koninklijke biblio theek vermaakt. {Ned. Speet.) Dezer dagen is in het licht verschenen het programma der historische tentoonstelling van Frieslandwelke in den zomer van het volgende jaar te Leeuwarden zal plaats hebben. De tentoonstelling zal de navolgende rubrieken bevatten: 1. Geologie. -- 2. Topographie. 3. Voorwerpen in terpen, veenenenz. gevonden. 4. Regering. 5. Regtswezen. 6. Krijgswezen. 7. Zeewezen. 8. Waterwerken. 9. Kerk en kerkwe- zen. 10. Armwezen en liefdadige instellingen. 11. Onderwijs en weten schappen. 12. Handel en nijverheid. 13. Muntwezen. 14. Schoone kunsten. 15. Zeden en gewoonten. 16. Landbouw en veeteelt. 17. Merkwaardige gebeurtenissen. Hel stoomschip Voorwaartsvan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 14 October van Suez vertrokken, en het stoomschip Friesland, op weg naar Batavia, is op 14 October te Port-Saïd aangekomen. -- De burgemeester van Amsterdam heeft aan de onderteekenaars van het bekende adres uit de Kalverstraal geantwoord: //Dat hij. zoodra hij ook van andere zijde op Vrijdag-ochtend 15 September vernomen had, hoe enkele huzaren hunne ontvangen orders overtreden hebben, zoowel aan de militai ren', door tusschenkomst van den plaatselijken commandant, als aan de po- licie, door tusschenkomst van den hoofdcommissaris van policie, de noodige orders heeft doen geven om in den vervolge zich van soortgelijke excessen te onthouden, •- en betreurt het voorgevallene. Voor zoover door adressan ten eene verdere bestraffing der militairen of policie-agenten mogl gewenscht wordenverwijst hij hen naar den officier van justitie. De heer mr. C. A. Nairac, burgemeester te Barncveld, mogt Vrijdag II. den dag herdenken, waarop hij voor 35 jaren die betrekking had aanvaard. Uil meest alle woningen waren op dien dag vlaggen uilgestoken. Eene merkwaardige veiling lokte in de vorige week tal van kunstlief hebbers naar het buitengoed Evkenstein bij Maartensdijk. Aldaar werd ver kocht eene kostbare collectie hi-torische antiquiteiten, afkomstig uit de Louvre en het Palais Elysée, inderlijd door den Nederlandschen ambassadeur aan het hof van bodewijk XVI, den baron van Eyck van Zuylichem, in de dagen der revolutie bijeenverzameld. Verscheidene dier voorwerpen prijkten rnel de familiewapens der Bourbons en hebben blijkbaar ten gebrtiike van Lodewijk XVI en Marie Antoinette gediend. Er werden aanzienlijke prijzen betaald. Een paar schoorsteenlustrcs o. a. braglen 1400 op, een paar bronzen miniaiuur-ruiterstandbeeldjes ƒ1700, een Gobelin-vuurschermpje werd. na op de veiling voor ruim 400 te zijn verkocht, later voor 700 van de hand gedaan. Vrijdag nacht is te Oudega, nabij Sneckde bliksem geslagen in de boerenhuizinge van den veehouder van de Wal, ten gevolge waarvan huis en inboedel, een aanzienlijke voorraad hooi, benevens een kalf eene prooi der vlammen werden. Donderdag had een bijna 60-jarige schipper uit Lopperstim, liggende met zijn schip in het spoordok bij het station te Groningen, terwijl hij over de rails liep en naar zijn schip wilde, het ongeluk in aanraking te komen met de buffers van een voorbijgaanden trein, met het gevolg, dat hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. De kamer van koophandel te Helmond heeft aan den minister van financiën hare ingenomenheid betuigd met een aan dien minister gerigt adres van de bh. P. F. van Vlissingen C°. aldaar rn van fabrikanten uit Lei den, Haarlem en Kralingen, allen drukkers en verwers van katoenen goe deren, waarbij de alschaffing wordt verzocht van de in- en uitvoerregten die hier te lande van de voor de katoendrukkerijen onmisbare grondstoffen geheven worden welke belasting in den vreemde niet beslaat en w aardoor hunne industrie groote belemmering ondervindt. De kamer wijst er op, dat, nu eenmaal zoo in Indië als hier te lande elke bescherming aan de katoenindustrie onttrokken is, het niet wel aangaat, nog de grondstoffen bij den invoer te belasten. Te Vlissingen werden sedert eenigen tijd belangrijke hoeveelheden rot tend graan verkocht, afkomstig van het stoomschip Fundi. De afschuwe lijke lucht, die dit graan langs de kade verspreidde, heeft de gezondheids commissie doen besluiten, den verderen aanvoer daarvan te verbieden. Of hiermede de nadeelige werking van bedoeld graan, waarvan groote hoeveel heden door brouwers en graanhandelaars zijn aangekocht, geheel zal ver nietigd zijnwordt betwijfeld. In de Donderdag te Maastricht gehouden zitting van den gemeente raad werd mededeeling gedaan van eene missive van gedep. staten in dat gewest, houdende vernietiging van den aanslag in de inkomsten-belasting van vier geestelijke gestichten. Het dagelijksch bestuur had gemeend de oversten dezer gestichtenwaaronder één met een inkomen van ƒ5000 'sjaars, wel te moeten aanslaan. Dit gevoelen werd door gedep. staten niet gedeeld, op grond dat dit inkomen, over bet ledental van het gesticht verdeeld, voor ieder lid een inkomen van minder dan ƒ300 oplevert, welk inkomen bij de verordening van betaling der inkomsten-belasting is vrij gesteld. De raad heeft zich met dit gevoelen vereenigd, doch een wijziging van de verordening in hel verschiet gesteld. 's GRAVENHAGE 16 October. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon den heer P. Caland, inspecteur van den waterstaat in algemeene dienst. Aan den heer P. C, Swemer is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Beesd. Tot commissaris van policie te Brielle is benoemd de heer J. W. C. Strang, thans inspecteur van policie te 'sGravenhage. Uithoofde het verslag der commissie van rapporteurs over art. 2 der wet op de cooperative vereenigingen nog niet gereed is, werd het debat daarover door de tweede kamer verdaagd tot morgen ten 1 uur. In ft zitting van heden is een tal naturalisatie- en onteigenings ontwerpen aan genomen. Aanstaanden Donderdag zal in de strafkamer van het geregtshof te dezer stede dienen de zaak van N. H. de Graaf, van beroep commissionair in effecten en kassier, laatst woonachtig te Leiden, zijnde hij thans voort- vlugtig, beschuldigd van het als gefailleerd koopman, gesteld zijnde tot be waarnemer van handelspapieren (obligatiën), de waarde dier voorwerpen waartoe deze bewaargeving betrekkelijk was, ten eigen bate te hebben aangewend. Als verdediger is hem toegevoegd mr. J. H. C. Horch. K X 6i E A St. LONDEN 15 October. Tc Youghal, nabij Cork, heeft, een treurig voorval plaats gehadWaarbij 14 personen liet leven verloren. Een open bootwaarin 22 passagiers, m. melijk boeren en boerinnen van Youghalmarkthuiswaarts keerden, werd door de zware ebbe en den licvigen wind op ongeveer 100 roeden van de kust omvergeworpen. Ofschoon spoedig van den wal hulp werd gezon- den, werden de drenkelingen te ver door wind en tij weggesleept om kunnen gered worden. Er werden er 11 opgevischt, waarvan er 5 bezwe ken ten gevolge van uitputting. Twee der bootslieden zijn verdronken, eea derde werd gemist en een vierde was zoo dronken dat hij niet kon vei- halen hoe de ramp gebeurd is. Onder de verdronkenen zijn personen ft lal van kinderen achterlaten, onder anderen zekere Conolly, die 13 kin deren heeft. FUAKKRIJH. Door Bonaparlislische en andere bladen werd dikwijls tot schande dj prinsen uit het huis van Orleans medegedeelddat deze een besluit dj nationale vergadering hadden uitgeloktwaarbij het reeds zoo zwaar be laste Frankrijk zestig millioenen hun teruggaf als schadevergoeding voor vroeger verbeurd verklaarde goederen. De heer Boclier deelt thans mede, dat van de goederen, die in 1851 werden verbeurd verklaard, het grootste deel vóór 1870 verkocht was en wel tot een bedrag van meer dan 35 uil- Iioen. Toen de nationale vergadering in 1872 hel bekende besluit nam, ont vingen de prinsen terug wat van de domeinen nog onverkocht was gi- bleven, maar van de 35 millioen, die de staat ontvangen had, werd lui nog geen 1,200.000 fr. teruggegeven. Naar men uit Rome meldt heeft de Paus den aartsbisschop van Parijs in een bijzonder gehoor ontvangen. De Christianisme du XlXe Siècle behelst een brief van de liberale commissie, welke voor eenigen tijd in overleg met de vaste synodale era- missie te Parijs het bekend ontwerp eener schikking tusschen de liberale# de orthodoxe partij in de Fransche hervormde kerk tot stand bragt. li dezen brief wordt betoogd, dat met de toelichting tot bedoeld ontwerp, t) de vergadering te Nimes door de liberale partij aangenomen, aan het ontwerp niets veranderd is. De commissie meent dit laatste derhalve te moeten vast houden en daartoe alle liberale gemeenten te moeten aansporen. In antwoorl hierop heeft de voorzitter der vaste synodale commissie, de predikant Vernes, zich beroepende op de indertijd openbaar gemaakte circulaire dier commissie omtrent hel gebeurde te'Nimes, verklaard, dat hierdoor w el degelijk It orthodoxe partij zich van het schikkingsplan ontslagen kan rekenen en zijl» overtuiging uitgesproken, dat de kerk deze hare houding, door een gebit- denden gewetenspligt voorgeschreven, begrijpen zal. DUlTSCifLAX». Prins Hendrik van Hanau heeft onder den titel van //Federafismusof de bron van alle kwaad en deszelfs genezing", een geschrift uitgegeven, dil door de policie is in beslag genomen. Het absolutismus, waartegen hij te velde trekt, is hel Duilschc keizerschap en voornamelijk de rijkskanselier, wien hij alle groote eigenschappen ontzegt en geen andere verdiensten te kent dan de uitvinding van strafwet-voorstellen op beleediging van zijn per soon. De opheffing van het kwaad zou bewerkt worden door den Duiiscliti adel en de Duitsche vorsten, die zich vereenigen zullen om onder het kei zerlijke huis van llabsburg een nieuwen Duitschcu hond te vormen. Iltl hoofddoel van den schrijver, een der zonen van den overleden keurvorst van Hessen, is het herstel van hel koninkrijk llauover en het keurvorsten dom Hessen. Dezer dagen is in den te Keulen gevcsligden Altertliums-Verein", on der voorzitterschap van den archivaris dr. Eiinen, op voorstel van men Lina Schneider, besloten in Vondels geboortehuis, in den //Groszen Wil- j schengasse", een gedenksteen te plaatsen, en wel op Vondels geboortedag, den 17lll'n November a s. Aan de Angsb. Aüg. Zeil. meldt men uil Caïro het volgende: Dt ziekte onder de paarden, welke sedert bijna drie maanden in eenige provin ciën van Egypte, met name in Caïro en zijne omstreken, hcerscht, Ite" eene schrikbarende hoogte bereikt. Hel is meer dan lijd dat Europa zifl legen haar zoeke te beveiligen en gestrenge maatregelen van quarantaine en desinfectie tegen uit Egypte herkomstige beesten, huiden, wol, beende ren enz. voorschrijve Naar het oordeel der hier gevestigde bijzondere vet- artsen (in den geneeskundigen raad heeft geen veearts zitting) is de ziekte de typhus earbunctiloïdes; zij openbaart zich in apopleclischen vorm of ffi'i anlhrax-gezwellenen is hoogst besmettelijk; de dood volgt binnen weinige uren. en lot dus ver zijn geene voorbeelden van genezing bekend gewordt#- De ziekte heeft zich in Abyssinië onder de paarden en muilezels der aldaar aanwezige Egyptische cavalerie en artillerie ontwikkeldeene groote ver- woesling daaronder aangerigt, en zich vervolgens door het onvoorzigjf terugzenden van paarden en tuigen te Suez, in bet landschap Wadi en*

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2