LEIBSClSi COURANT. 1876. ®s> «A H'°, 245. DINGSDAG 17 OCTOBER STADS BERICHTEN. P ATEITBLABEN. BINNEiNL UNDSCUE BERIGTEN. '^«.aiWWUS» ÈSN7 De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, He prijs der ourant is per vierendeel jaars f 3franco p. p, f 3.50, met het Ferslag der Handelingen van den GemSenternad 3.35, franco p. p. f 3.85. flet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advcrtcnliën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 eenls. Dc BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van heiden, doet te weten, dat de ingevulde palenlbladen over liet dienstjaar 1876/7, voor de wijken 7, 8 en 9, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemecnle verkrijgbaar zijn, even als ook de restanten, voorkomende onder de Artt. 3100 tot en met 3140, van de wijken 1, 3,4, 5, 6 en 7, en zulks dagelijks, behalve den Zondag, van den llden lot den 18,itn dezer, des namiddags tusschcn één en drie urenop vertoon van liet aanslagbiljet; terwijl na het verstrijken van den genoemden termijn, de onafgehaalde pat< inbinden ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischcn tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leid-.che Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 10 October 1876. v. n. BRANDELER. LEIDEN. 16 October. Bij de van wege de commissie van administratie over de gevangenissen alhier heden gehouden aanbesteding van de levering der benoodigdheden tot onderhond en verpleging der gevangenen, gedurende het jaar lo77, waren de laagste inschrijvingen als volgt; aardappelen ƒ2.04 per 50 kilogr.rund- ïleeseh ƒ0.64 per kilogr.kalfsvleesch ƒ1.10 id., rundvet j 0.69 id., boter ƒ1.70 id., gort ƒ0.1438 id., rijst ƒ0.1875 id., groene erwten ƒ0.1438 id., groenten /0 13 id., zout ƒ0.1345 id., peper ƒ0.85 id., azijn ƒ0 998 per liter, petroleum ƒ0.2590 per kilogr., kaarsen ƒ0.69 id., groene zeep ƒ0.3190 id., witte zeep ƒ0.45 id., scheerzeep ƒ0.90 id., soda ƒ0.09 id.kollijbooneii 1.40 id,cichorei ƒ0.2408 id., bruine suiker f 0.72 id., siroop ƒ0.2090 id., zoetemelk /0.0645 per liter, Engclsche stoomkolen ƒ1.78 per 100 kilogr., B. steenkolen ƒ0 98 id., smidskolen ƒ1.02 id., coke ƒ1.62 id., stroo ƒ0.18 per 500 kilogr., baggerturf 0.68 per dubb. heet., lange turf ƒ0 43 id., tarwebloem ƒ0.23 per kilogr., zand ƒ0.75 per slcrc, eijeren ƒ00550 per stuk, stalbezems ƒ0.0950 id., heihezems ƒ0.08 id., heiboenders 0.03 id. Voor de verpachting van de vuilnis en mestspcciën is ingeschreven voor de som van 303.03. - Bij bisschoppelijk besluit van den 12de° is voor de parochiën alhier in werking getreden liet "algemeen reglement voor de besturen der parochiale en andete katholieke instellingen van liefdadigheid in het bisdom van Haarlem", dal reeds in Jantiarij 1855, in verband met de staatswet op de armbesturen van Julij 1854, door den voormaligen bisschop van Haarlem, mgr. van Vree, ontworpen, in al de parochiën van het bisdom ingevoerd was. doch welks invoering om bijzondere redenen voor Leiden was uitgesteld geworden. Er zijn thans uit ieder der drie parochiën gekozen twee pa-ochianen, onder den naam van arnimecstcrs, die te zamen uitmaken het parochiaal armbestuur te Leiden, waarbij de zeer cerw. lieer pastoor F. I'. M. Welters tol commissaris des bisschops benoemd is. Gisteren avond gaf de Vcrceniging Harmonie ailiicr. ter opening der winler-voorstellingeneene uitvoering in de Slads-zaal. die bijgewoond werd door haren beschermheer mr. B. Th. baron van Heemstra van Froma en Eibersburen en afgevaardigden eener zuslervereciiiging uit Haarlem. Ten tooncelc werden opgevoerd: "Een eeuige misstap", tooncclspel in 2 bedrijven, van C. J. Roobol; »Tooneelstudiën", blijspel in een bedrijf, van Just, van HaurikJr., en "Hartstogt en Liefde," drama in 2 bedrijven. Ofschoon de dilettant bij de uilvoering dezer stukken, niet het minst bij liet eerste, met vele moerjelijkheden heeft te worstelenmogt die uitvoering in menig opzigt niet onverdienstelijk genoemd worden. Bij de hoofdpersonen was vooruit- i? op ie merken. Het bestuur heeft getoond dat liet niets onbeproefd wil luien om te trachten den leden aangename avonden te vcrschafTenhetgeen dan ook zeer op prijs wordt gesteld. - Heden morgen werd aan den singel nabij de voormalige Rijnsburgsche fooi't het lijk uit liet water gehaald van een alhier woonachtigen timmer- fianzekeren v. d. L., die waarschijnlijk gisteren avond aldaar in het waler is geraakt. Men schrijft ons: Was de temperatuur voor September te laag, die van October, althans lot dusver, zal waarschijnlijk als te hoog staan aan geschreven. Zulk voortrcflelijk wcêr bij ccne zoo hooge temperatuur komt dan ook zelden in October voor. Het gras en ander kruid groeit nog tot verbazing van den land- en tuinman. Het overtollige water is overal ver dwenen. De akkers zijn omgeploegd en hel wintergraan is in de voren ge worpen. Onder het opschrift »J. L. Cornet" schrijft de heer J. Kneppelhout ia den Ned. Spectator liet volgende: Cornets penseel is een stille, onwillekeurige oppositie, eerst tegen de invasie der romantiek, later tegen de vcrwschool, die van het sentiment zonder de studie, van de kleur zonder den vorm. Tegelijk is het een be roep op dc klassieke kunst onzer gtildeneetiw. Cornet is de laatste der wezenlijke llollandschc kleine meesters, wel te verstaan van diegenen, die op beperkt paneel groote dingen maken. Na hem zal de overlevering afge broken, de tijdkring gesloten wezen. Men zou hem den tlollandschen Mcissonnicr kunnen noemen, zoo hierin niet eene schreeuwende onbillijk heid lag. Eer zou hij de Potgieter onzer schilderkunst zijn. Evenals deze, slaat Cornet, met alle erkenning van hooge verdiensten door de keur der kunstschatters. bezijden populariteit, is ook voor hem reeds bij zjjn leven eenigszins hel nageslacht aangebroken, heeft hij zich met levendige voor liefde op de groote mannen van onzen grooten voorlijd geworpen.. Ook hij dweept en leeft met de 16e en 17e eeuw en schonk ons den Zwijger, Cats, de de Witten, een geniale groep, Lceghwaler, Huyghcns, den stervenden Grolius, Frederik Hendrik, een waar meesterstukje van uitvoerigheid, Bor en zoovele anderen, die hem aan hunne onsterfelijkheid dedeu deelnemen, en vertoonde ons die gestalten niet op het slagveld, niet in de raadzaal, niet te midden der woelige maatschappij, doch, typiseh, veelal met zich zeivenmet hunne gedachten alleenin de huiskamer of in het studeerver trek, met het voorgeslacht en het nageslacht bezig. Waarlijk, de bevoor rechte, die op een stoet kan wijzen van zoovele edele geesten, met wie hij zijn leven doorbracht, en wien gegeven werd zich in rustige werkzaamheid omgeven te zien door eene in hare carlonnen catacomben sluimerende kunst geschiedenis, die hij naar willekeur gebiedt hem te dienen en te antwoor den. hij kan zich in den hoogsten zin tol de gelukkigen achten te behooren en zich verhellen hoven de wederwaardigheden des levens. Tc 's Ilage onderwierpen zich Zaturdag aan hel examen voor dc acte in de lloogduitsche taal 6 candidalcn, werden toegelaten de hh. B. B. Fa- bcr, uit 's Hage; A. de Geus. uit Dordrecht, en D. II. Meijer, uit 's Hagc. Voor het examen der holponderwijzers-acle hadden zich 20 candidaten aan gemeld; 10 werden afgewezen. Toegelaten zijn de hh. J. Roekholt, uit Botterdam; E. J. Bree, uit Overschie; J. van Breukelen, uil Berkel; W. Dijkshoorn, uit Maasland: J. de liaan. A. dc llaan, B van der LecqG. Maathuis, allen uit Rotterdam, A. Th. Simons, uil Sommclsdijk, en II. de Zeeuw, uit Ridderkerk. Dc Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen B, volgens artt. 61—65 der wel van 2 Mei 1863. Blijkens ontvangen bcrigt van den Ncderl. consul te St. Thomas zjjn. ten gevolge van den op den 13d"1 Seplcmbcr jl. aldaar gewoed hebbenden orkaan, de Nederlandschc schoeners Midas en Sarah van hunne ankers geslagen en aan deu grond geraakt, eerslgcmelde echter zonder belangrijke schade te bekomen. De Amerikaansche brik Veteran, komende van l'uy- sauder en bestemd naar Botterdam, is in dien storm verloren geraakt* doch de lading gered. Volgens de jongste bij de regering ontvangen officiële mededeelingen uil Zwitserland betreffende de veeziekten daar te lande, loopende tót 4 Oc tober, waren sedert den 16dcn September geene nieuwe gevallen van be smettelijke longziekte in hel kanton Lttzern voorgekomen, en kon men die ziekte aldaar als geweken beschouwen. In liet geheelc kanton Zurich was weger.s eenige gevallen van hondsdolheid de opsluiting van alle honden bevolen. Het Vad. meldt dat de regering slechts voorloopig besloten heeft de havenwerken van Batavia voor eigen rekening uit te voeren. Geen der ge dane inschrijvingen is aannemelijk geacht. Inmiddels behoudt dc regering zich voor, in geval van nieuwe aanbiedingen, die alsnog in overweging te nemen. Eerlang zal een groot aantal ingenieurs, werktuigkundigen, opzigtersenz. hier te lande worden benoemd, die in het begin van het vol gend jaar naar Batavia zullen vertrekken. -- Jhr. mr. J. de Wille van Gillers heeft bij uiterste wilsbeschikking zijne

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1