BUITENLANDSCHE BE R1 GTE El PER TELEGRAAF. POSTER IJ EN. bedacht was om in dien toestand verandering te brengen. De toelage aan de eigenaars van den schouwburg vond bij een lid tegenkanting, op grond dal de overlegde rekening en begrooting slechts totaal-cijfers behelsden en dus geen overzigt van den stand van zaken gaven. N°. 167 (Hoofdstuk X) gaf aanleiding tot veel gedachtenwisseling. Burg. en weth. stelden vooralsnog geene uitvoering te geven aan vroeger genomen raadsbesluiten, ten gevolge waarvan eene som van ƒ9000 in inschrijving op het grootboek zoude moeten worden belegd. Zij achtten het raadzaam die belegging te schorsen, met hel oog op de uitgaven die van de gemeente ten behoeve van den aanleg eener duinwaterleiding zullen worden gevorderd en waarvoor bereids op de begrooting eene som van 11250 wegens rente garantie is uitgetrokken. In eene sectie konde een lid zich met dat voor stel volstrekt niet vereenigen. Hij achtte het integendeel zeer irrationeel, gewone uitgaven als de onderwerpeïijke te dekken door verkoop van kapitaal of, wat volkomen op hetzelfde neerkwam, door gelden, die ingevolge vroeger genomen besluiten tol aanleg van kapitaal waren bestemd, aan die bestem ming te onttrekken. Nu het eenvoudig aankwam op de rente van het aan- legkapitaal, was dit eene gewone uitgave, die uit de gewone inkomsten moest worden bestreden. Ook in andere sectiën was men van gevoelen dat uitvoering moest worden gegeven aan het raadsbesluitwaarbij was bepaald dat jaarlijks 1/25 gedeelte van het kapitaal der gemeente, aangewend tot aan- en verbouw van schoolgebouwen en andere werken, door aankoop van inschrijvingen weder in de gemeentekas zoude worden teruggebragt Men achtte het wenschelijker de belasting met de genoemde som van ƒ9000 te vermeerderen, dan alstand te doen van het eens genomen besluit om langzamerhand weder in het bezit te komen van het verkocht kapitaal. Daartegen werd aangevoerd dat er hier niet bepaald sprake konde zijn van //verkoop van kapitaal ter bestrijding van gewone uitgaven"; daartoe zoude er reeds kapitaal op het grootboek moeten zijn. De juiste toedragt der zaak was, dal er eene belasting zoude worden geheven (welke in de plaatselijke directe belasting is begrepen) met het doel om daarvan een op het groot boek te plaatsen kapitaal te vormen. Er werd dus, ten gerieve van de nakomelingschap, thans eene belasting geheven, tot wedervorming van een kapitaal in inschrijvingen, dat haar bovendien in den vorm van scholen of andere publieke gebouwen werd gegeven. De vraag was nuzouden wij nog bovendien eene tweede belasting van het tegenwoordige geslacht heffen, ter zake van eene inrigting, van welke de nakomelingschap evenzeer het genot zoude hebben, terwijl het vooruitzigt bestond dat zij het gebruik daarvan kosteloos zou genietenja zelfs dat de inrigting eenige winst zoude afwerpen, welke eene vermindering van de belastingen ten gevolge zou hebben Het scheen dat voor eene bevestigende beantwoording dier vraag bezwaarlijk een billijk argument kon worden aangevoerd. 's GRAVENHAGE, 14 October. De kapitein-luit. ter zee P. Swaanuit O. I. teruggekeerdis op non- activiteit gesteld. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Eerstdaags wordt eene mutatie bij sommige wapens van het leger verwacht. LONDEN 13 October. De Times betoogt thans dat in den toestand van de Christelijke pro vinciën in Turkije gaandeweg verbeteringen kunnen aangebragt worden, terwijl het Tnrksche rijk in stand blijft. Ten bewijze daarvan wijst hel op het voorbeeld van Britsch-Indië, waar men sommige Mohammedaansche staten evenzeer in hun geheel gelaten heeft, en slechts zorg draagt, dal, onder den invloed der Britsche residentende staat steeds beter en regt- vaardiger bestuurd wordt. Het plan tot het sluiten van een wapenstilstand van 6 maanden wordt vrij algemeen door de dagbladen toegejuicht. Men vreest echter dat Rus land, het koste wal het wil, voor den oorlog gestemd is. Te Dublin is de hoofdpijp van de waterleiding gebarsten en de her stellingswerken zijn door den plotseling opgekomen vloed vernield. Er is slechts een voorraad voor drie dagen aanwezig. FBASKttlJ De president der republiek heeft besloten met het ministerie een groot deel van den winter te Parijs door te brengen en eerst na nieuwjaar naar Versailles terug te keeren. De generaal Letellier-Valazé, senator voor het leven, is overleden. Onder het presidentschap van Thiers, wiens vriend hij was, werd hij tot onder-secretaris van staat bij het ministerie van oorlog benoemd. In 1873 werd hij tot lid der nationale vergadering gekozen. Hij behoorde tot het linker-centrum. Naar men zegt wil men aan de gebouwendie op het Trocadero opge- rigt zullen worden voor de wereldtentoonstelling van 1878, een duurzaam karakter geven. Met dit doel zal van den Parijschen gemeenteraad nog 12 millioen en van den staat 24 millioen fr. als bijdrage gevraagd worden. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft zich naar Bome begeven. BUITIC II LAK». Te Berlijn heeft de policie dezer dagen een huiszoeking gedaan bij een aantal boekhandelaren. Men heelt gezocht naar exemplaren van het nieuwe vlugschrift van den heer von Arnim; het onderzoek heeft echter geen gunstigen uilslag opgeleverd, want men heeft er zelfs geen spoor van ontdekt. De ijsbeer in den zoölogischen tuin te Keulen heeft plotseling hevigen twist met zijn wederhelft gekregen, nadat zij vier jaren vrij rustig in het zelfde hok te zamen hebben doorgebragt. De strijd eindigde hiermede, dat de beer de beerin beetpakte en naar het bassin sleepte, waar hij haar zoo lang onder water hield, totdat zij dood was. Slechts met groote moeite kon men de doode beerin uit de klaauwen van den beer krijgen. Uit Odessa meldt men aan de Post: De vloot der Russische stoom vaartmaatschappij moet tot bet transporteren van 117,000 man voor alle eventualiteiten in de haven alhier blijven. Vrijwilligers, die naar Servië trekken, zijn hier in massa aangekomen. De stemming is oorlogzuchtig. Een ander bcrigtgever van daar meldt: Het wemelt hier van troepen en vrijwilligers. Tal van transportschepen worden in de Russische havens dei- Zwarte zee gereed gemaakt voor het vervoeren van troepen. Schepen der Russische stoombootmaatschappijdie ladingen voor Londen aan boord heb ben, zijn op het oogenblik dat zij zouden vertrekken te Odessa terug gehouden. TURKIJE. De Porte heeft aan de buitenlandsche vertegenwoordigers mededeeling gedaan van de nieuw voorgenomen Turksche instellingen. Eene wetgevende vergadering, gekozen door de ingezetenen der hoofdstad en van de vilayets, zal jaarlijks gedurende drie maanden te Konstantinopel bijeenkomen om hei rijksbudget en de belastingen vast te stellen en over nieuwe wetsontwerpen te beraadslagen. Buitendien zal eene andere vorgadering worden zamenge- gesteld met den werkkring van een senaat. Tegenwoordig vergadert eene commissie van hooge Muzelmansche en Christelijke waardigheidbekleeders onder voorzitting van Midhat-pacha, welke commissie de wet uitwerkt, waardoor de functiën van beide groote staatsligchamen nader bepaald wor! den. Deze commissie beraadslaagt verder over een wetsontwerp betreflende de organisatie van het provinciaal bestuur. Engelsche geneesheeren in het Servische leger bevestigen de mededee- ling van generaal Tschernajeff', dat de gevangengenomen soldaten door dt Turken in den letterlijken zin van het woord doodgemarteld worden. Onder scheiden lijkschouwingen hadden dit bewezen. WEENEN13 October. Eene overeenstemming tusschen Rusland en Oos tenrijk wordt, ten gevolge van Duitsche tusschenkomst, ondanks alle ge ruchten van het tegendeel als zeker beschouwd. Evenals Servië verwerpt ook Montenegro het Turksche voorstel betreffende een wapenstilstand voor 6 maanden. KONSTANTINOPEL, 13 October. De Porte gaf in hare nadere mede- deelingen aan de ambassadeurs blijken van verzoeningsgezindheid. Zij ver zocht de mogendheden commissarissen te benoemen, welke belast zullen worden met de bepaling der grenzen van de stellingen der wederzpscke legers. De Porte zal den wapenstilstand aannemen, zoodra die commissarissen benoemd zullen zijn. In den vorm van wenschen en zonder er eene //con ditio sine qua non" van te maken, stelt zij de vier reeds gemelde punten voor, om de doeltreffendheid van den wapenstilstand te verzekeren en fa terugkeer te voorkomen van de betreurenswaardige incidenten, welke tijdens de vroeger verleende wapenschorsing voorkwamen. De vier bovenbedoelde punten zijn: verbod aan de Serviërs de stellingen, thans in het bezit van het Turksche leger, te bezetten; verbod van allen invoer van wapenenen munitie in beide vorstendommen; verbod van passage voor buitenlandsche vrijwilligers; verbod aan beide vorstendommen eenige hulp te verleenen aan de aangrenzende opgestane provincies. LONDEN, 13 October. Reuter's correspondent seint uit Belgrado: Servië heeft geen officiële mededeeling ontvangen van de voorwaarden van den doot de Porte voorgestelden wapenstilstand. De ministerraad besloot den wapen stilstand voor 5 maanden niet aan te nemen, daar die nadeelig zou zijn voor de Servische belangen. Servië zou zulk een groot leger niet gedurende den winter kunnen onderhoudente meer daar het ook nog in het onder houd der op zijn gebied gevlugte huisgezinnen moet voorzien. De Serviërs rigten nieuwe schansen op te Brzapalanka in het departement Negotin. Gisteren was een artillerie-gevecht bij Loznica. De Turken opendei het vuur op de Servische verschansingen te Loznica, sedert Woensdag echter nog steeds zonder succes. Te Kladovo zijn uit Rusland 4000 paarden aan gekomen. LONDEN, 14 October. De Times zegt dat geen staat het zou durven wagende gelegenheid niet aan te vattenwelke door de Porte thans ge geven wordt tot regeling van de Oostersche quaestie. Het belang der Turk sche provinciën en de welvaart van Europa eischen gebiedend een wapen stilstand. Rusland zou Europa's vijand worden, indien het den wapenstilstand verwierp. PARIJS, 14 October. De Corr. Havas meent te weten, dat ten gevolge van de ophelderingen, welke de kabinetten elkander gegeven hebbenhet verlangen der Porie, commissarissen te benoemen, naar het schijnt ingewil ligd zal moeten worden. Reeds zijn mededeelingen betreffende dit onderwerp door de mogendheden gewisseld. De militaire attachés bij de gezantschappep te Konstantinopel zouden als commissarissen worden aangewezen. PETERSBURG, 13 October. Het door Weener bladen vermelde gerucht, dat keizer Alexander voornemens zou zijn eventueel kroon en schepter neder te leggenwordt in goed onderrigte kringen hier als een opzettelijk uitge strooid verzinsel aangemerkt. RAGUSA13 October. Het officiële blad van Celtinje verklaart dat Mon tenegro vrede of wapenstilstand niet zal aannemen dan in overleg met Ser vië, omdat de twee vorstendommen het volkomen eens zijn over het beginsel; bevrijding van de Christenen. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van belang hebbenden dat, ten gevolge van de invoering der Winterdienst met 15 Oc tober e. k,, de ligting der hulpbussen zal plaats hebben als volgt: Op Werkdagen: ten 7 ure 20 minuten 's morgens. 10 50 3 45 's avonds. 9 45 Des Zondags en op de algemeen erkende Christelijke feestdagen: ten 10 ure 50 minuten 's morgens. 3 45 's avonds. De bus aan het kantoor 30 minuten vóór het vertrek der treinen in it rigting van Amsterdam: ten 8.24; 11.59; 1.34; 4.49 en 7.24, van Rotterdam: ten 9.58, 12.43, 3,26, 5.43 en 9.51, en die aan het Station 5 minuten vóór het vertrek dier treinen, met uit zondering van die van 11.59 en 12.43. De brievenbus aan het Postkantoor bovendien nog ten 12 ure 's nachts. De Directeur, Leiden, 14 October 1876. J. FICHET. NB. De Lijsten der nieuwe dienstregeling zullen zoodra mogelijk verkrijg baar worden gesteld tegen 10 Cents per exemplaar. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6