makersvak zijn door particulieren Ier opluistering anlieke, Indische en ook Atchinesche schoeisels ingezonden. De volksraad der Transvaalsche republiek heefi besloten mej. Catharina F. van Rees schriftelijk dank te betuigen voor hare belangstelling aan het land beloond door de vervaardiging van het lied en de melodie, getiteld: 'Transvaalsch Volkslied." 's GRAVENHAGE 10 October. Aan boord van het schrbefstoomschip Samarang worden geplaatstde luitt. ter 'zee 2e kl. L. C. Rovers, A. Voormolen en W. Allirol, eerstge noemde als oudste officier; de officier van gezondheid 2' kl. P. A. Risch; en de officier van administratie 3e kl. O. R. Paehlig. Door den minister van marine is de jongeling J. A. Voortlmis benoemd tot student voor de militaire geneeskundige dienst bij de zeemagt. De hooge raad (kamer van strafzaken) heeft in zijne heden gehouden zitting uitspraak gedaan op liet cassatieberoep van P. E. A. H. en dr. H. M. M. te Amsterdam, tegen hel arrest van het geregtshof aldaar, waarbij zij zijn veroordeeld: de eerste tol 6 maanden eenzame opsluiting wegens bedelarij onder het valschelijk voorwenden van ziekten en de tweede tot 3 maanden eenzame opsluiting ter zake van medepligtigheid daaraan, door het des be wust verschaften van tot het plegen van gemeld misdrijf dienende middelen. De hooge raad heeft het arrest van het hof vernietigd zoowel voor zooveel de qualificatie als wal de opgelegde straflen betreft, 11. schuldig verklaard aan bedelarij in eene plaats waar eene inrigting ter voorkoming van bede larij bestaat en hem veroordeeld tot eene eenzame opsluiting van 3 maan den. met last tol overbrenging naar een bedelaarsgesticht; terwijl dr. M. is schuldig verklaard aan medepligtigheid aan dat feit, door het verschaffen van middelen om de bedelarij te doen gelukken en veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting. Bij deze beslissing was het hoogste regtscollegie, over eenkomstig het oordeel van het 0. M. en gedeeltelijk ook van den verdediger, van meening dat eene belofte om de gelden terug te geven en dus aan eene leening te doen denken, als niet ernstig gemeend moet worden aangemerkt en het hof te regt het karakter van bedelarij heeft toegekend aan de wijze waarop het geld is verkregen. Wat betreft het veinzen (van te lijden aan bloedspuwingen) was de raad van meening, dat de wetgever bij art. 276 Strafregt liet oog heeft gehad op uiterlijk vertoon van een niet bestaanden toestand, op kwalen en ügchaamsgebrckcnwelke uiterlijk waarneembaar zijn, doch dat onder dat artikel niet valt bet feit door den eersten requirant gepleegd en in zoo ver liet tweede cassatiemiddel gegrond is. Zooals dezer dagen werd gemeld, is Friedrich Duritsch. de vreemdeling, die zes weken geleden in een koffijhuis hier Ier stede werd gearresteerd, onder behoorlijk geleide naar de Zwitsersche grenzen gebragt om te Vcr- rières aan de Zwitsersche politie te worden uitgeleverd. Een goede bekende van hem, Clangetmet wien hijj hier ter stede «zaken deed", maar die eensklaps was verdwenen, bevindt zich bereids in handen der Zwitsersche politie. Eeii ander vreemdeling, Francis P.. op wien de politie in de resi dentie het oog had gevestigd vertrok met de noorderzon naar Londen, ge volgd door zekeren Paul le R een Franschman, die, naar men verhaalt, hier ter stede verscheidene kwartieren in huur had en evenveel namen voerde. Door de Engelsche politie aangehoudengeeft de laatste voor niet te zijn de persoondien men zoekt. De inspecteur van politie Kloppert is derhalve naar Londen vertrokken om hem te herkennen. De vader van le R., die zich ook in den Haag ophield, maar, zonder opgave van adres, de stad heeft verlatenwordt opgespoordeven als zekere V.die te Amsterdam verblijf hield. Eindelijk heeft nog een ander vreemdeling, een Italiaan, die voorgaf een graaf te zijn en te Rotterdam in zijne moedertaal les te geven, maar in de residentie met bovengenoemde personen vc> I verkeerde, gemeend een veiliger wijkplaats le moeten opzoeken, althans hij verliet 'snachts zijn woning door het venster, zonder zijn hospes betaald te hebben, Al deze vreemdelingen schijnen «hamlels-operaliën" le hebben beoogd, die een geregtelijk onderzoek niet zouden kunnen doorstaan. Met reden mag men verwachten dat na afloop van liet legen Duritsch c. s. te voeren pro ces, zal blijken dat door toedoen van de justitie en de policie de hand is gelegd op een aantal, vooral voor den handel in het buitenland, zeer ge vaarlijke sujetten. BUITENLAJNDSCIIE BEUiGTË*T~ Bi. In de vijfde zitting van het arbeiders-congres is gesproken over het vakonderwijs en de ambacblslecrlingen. Over het vakonderwijs, dat volgens burger Delhomme niet alleen strekken moest om tot ambachten op te lei den maar tevens om burgers te vormen, «het algemeen stemregt waardig", voerden, evenals over de opleiding van leerjongens, verscheidene sprekers liet woord. De betrokken commissie legde bet congres verschillende denk beelden ter goedkeuring voor, namelijk: invoering van gemengde arbiter- commissiën om loezigt te oefenen over dc uitvoering van leerlingcontrac ten; jaarlijksche mededinging tusschen de leerjongens van elke corporatie; stichting van vakscholen; toekenning van hel regt tot scheidspraak aan gaande vraagstukken betreffende leerjongens aan de syndicale kamers. Iu de zesde ziiiug begaf men zich op een gevaarlijk terrein, 1. w. de vertegenwoordiging van den werkenden stand in de kamers. Allerzonder lingste denkbeelden werden toen te berde gebragt. Dc werkman Bolatre betoogde dat de arbeidende stand door de leidende klassen stelselmatig uit het parlement was geweerd. De volkssouvereinileit, zooals zij uitgeoefend wordt, was een onding. De naam diende om de kiezers te misleiden. Het geheele departement moesL één kiesdistrict zijn. Dan kon men regtstreek- sche vertegenwoordigers krijgen van arbeiders in departementen, waar deze het overwigt hadden; geen candidaat dan gekozen, ol hij moest een werk man zijn. De horologiemaker Prost, uit Dijon, betoogde dat de toestand van vernedering en verdrukking, waarin de werkman tegenwoordig ver keert, veel grooler is dan die, waarlegen de vaderen van 1789 in opstand waren gekomen. Er moest een «mandat impératif" zijn. Elke werkman- candidaat moest een bewijs teeltenendat hij in hel waarachtig belang der arbeiders zou stemmen, en onmiddellijk nadat hij gekozen was, of vóórdat hij was gekozen, moest hij zijn ontslag in blanco ter hand stellen aan liet comité, dat hem alzoo eiken dag, elk uur, zijn mandaat kan ontnemen. it de kamer moesten dc werklieden een afzonderlijke groep vormen. Het Journ. des Héb. is van meening dat het congres door de zitting van Zalurdag meer verdedigers verloren heeft dan gewonnen. De heer Thiers heeft voor eenige dagen Parijs verlatenom zich voor zijne gezondheid naar Cannes te begeven. Ilij heeft zich twee dagen te Marseille, zijne geboorteplaats, opgehouden. Een allerhartelijkste ontvangst is hem daar van de bevolking ten deel gevallen. Het congres der Orients, listen, dat te Marseille vergaderd is, verzocht den heer Thiers het meteen bezoek te vereeren. Aan die uitnoodiging heeft hij voldaan. Hij werdj met daverenden bijval ontvangen. Uit Dahomey, westkust van Afrika, wordt berigt dat de koning», moeder overleden is en bij gelegenheid van haar lijklecst zeer veel mei. schenofïers zijn gebragt. De toestand der Franschen te Whydah is steeds dezelfde. Overigens heerscht in de Europesche nederzettingen aan de Goud- kust misnoegen over de werkeloosheid der Engelsche vloot; hare tusschen. komst zou zeker nut hebben. SPAJfJ E. De Impartial uit Madrid meldt dat de bedevaartgangers, die zich m Andalusië naar Bayonnc begaven, bij het kruisen der treinen te Valladolid, de kreten hebben aangeheven van: leve de Paus! leve de godsdienst!Ie« don Carlos! De reizigers in den van Madrid komenden trein zijn luide tega laatstgenoemden kreet opgekomen. Levendige bedreigingen zijn gewisseld tusschen de reizigers der twee treinen tot op bet oogenblik van het vertrek. BUlTSCIlLAMItl. De kroonprins van Pruissen heeft een werkje uitgegeven onder h titel van«Mijne reis naar liet Morgenland in 1869". Het is eene beschrj- ving van zijne reis bij gelegenheid van de opening van het kanaal van Sm, Er zijn slechts 40 exemplaren van gedrukt, die onder zijn reisgenooten nji verdeeld. Het boek beslaat 153 4" pagina's en in ieder exemplaar heeltd( prins den naam geschreven van hem, voor wien het is bestemd. Daaraan is zijn handteckening toegevoegd. TURK IJ E. Uil Weenen meldt men dat het denkbeeld van een internationaal to* gres als afgedaan kan beschouwd worden. Rusland nam wel is waar En- gclands voorstel officieel aan. doch verklaarde zich geen resultaat daarin voor te stellen. Rusland zou op het congres op nieuw met zijne voorstellen, die Europa reeds verwierp,-ja misschien met voorstellen van nog verte strekking voor den dag moeten komen; werden deze, gelijk te verwachte! zou zijn, door een Europeesch congres verworpen, dan zou Rusland als verstoorder des vredes worden aangezien. Hier wordt het denkbeeldii overweging genomen, dat de gezanten der mogendheden te Konstanlinopl met de regering der Porte een hervormings-ontwerp, in den geest van lis memo andum van Berlijn, uitwerken, dit aan de goedkeuring hnnnerrespa lieve regeringen onderwerpen en als permanente commissie voor de toep» sing dier hervormingen waken. De memorie, namens de Bulgaarsche natie bij de groole mogendhefe ingediend, wordt door de Augsb. Allg. Zeit. openbaar gemaakt liet si; luidt aldus: «Is het mogelijk te onderstellen, dal dit ongelukkig volkss langer moet blijven zuchten onder het voortdurend juk, dat hel nu reeli sedert vijf eeuwen draagt? welke misdaad tegen de menschheid heeft lid begaan, dal het in Europa dit wrecde lot zou verdienen? Geduldig heel hel zijn lang martelaarschap gedragen; maar het kan niet meer; de mill is meer dan vol; het leeft nog slechts half. En daar het niet inziet, waar om deze zijne slavernij eene der noodzakelijke voorwaarden wezen zou»: het Europeesch evenwigt, of voor den vooruitgang der beschaving, rigtliil zich tot de christelijke mogendheden van Europaals vertegenwoordigers I» beschaafde volken, om van haar een slaat van zaken te vragen, waai* hel zal kunnen leven, niet als een kudde schapen, geschoren en geslagt, naar het welgevallen zijner meesters, maar als menschen, in hel genotn de onvervreemdbare regten, noodig voor hunne verstandige, zedelijke ei maatschappelijke ontwikkeling. Met andere woorden: de Bulgaarsche nalit vraagt volstrekte autonomie met eene nationale regering, gewaarborgd do» de groole beschermende mogendheden Daarin ziet zij het eenig middel,» in vrede te leven en zich trapsgewijze te ontwikkelen. Ten opzigle van de reeds zoo dikwijls door de Porie aangekondigd! hervormingen meldt de Levant Herald: Naar hel schijnt wenschen ll groole mogendheden, dat Bosnië, de Hcrzegowina en Bulgarije niet be grepen worden in het algemeen stelsel van hervorming. Zij zouden oordeel zijn, dat de instellingen, aan de drie genoemde gewesten verleend, moeten staan onder waarborg van de mogendheden, en wel krachlens(9 internationale overeenkomst, door welke zij, desgevorderd, het regt erl» gen officieel tusschen beide le treden, gelijk zij daartoe ten opzigle van dei Libanon het regt hebben. O O T - I IE BATAVIA, 28 Augustus. Het Alg. Dbl. meldt: Batavia heeft dezer dagen feest gevierd. #1 den 4I|,D is het standbeeld van Jan Pieterszoon Koen onthuld geworden. oorkonde, die onder den eersten steen van hel voetstuk begraven li'1- vangt aan met de woorden: «In den jare een duizend acht honderd neg» en zestig onder het hoog bestuur over deze gewesten van Z. Exc. den li® mr. l'ieter Mijer, gouverneur-generaal, is op den negen en twintigsten dn maand Mei de eerste sleen gelegd... enz." Meer dan zeven jaar g* den! - De nakomeling zal zich over dat verschil in datum op cn on'#

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2