BUITENLANDSCUE BERIGTEN PER TELEGRAAF. geopend in de hand had, een snede achler het linkeroor, ten gevolge waarvan de verwonde, aan de linkerzijde geheel verlamd, ineenzakte. Niet tegenstaande terstond geneeskundige hulp werd aangebragt, overleed hij 17 dagm later. De advocaat-generaal, de schuld van den beschuldigde volhou dende, wees er op, dal hier verzachtende omstandigheden aanwezig waren, daar de verslagene geheel wederregtelijk had gehandeld, door op den publie- ken weg de kooi omver te schoppen. Hij trok echter zeer te velde tegen de verderfelijke gewoonte, welke vooral in Twenthe bestaat, om altijd met een mes op iemand aan te vallen en eischte een cellulaire gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger vroeg een milde toepassing der strafwet. Voorts stond teregt een stoelenmaker uit Kuilenburg, beschuldigd van aan zijn zwager een schop te hebben gegeven ten gevolge waarvan deze zon zijn overleden. De verslagene, een overgegeven dronkaard, woonde bij den beschuldigde aan huis, maar deze zeide hem op grond van zijn wangedrag de zamenwoning op. Hierover verstoord, gaf hij zijn zuster, de vrouw- des beschuldigden, een slag in het gezigt, waarop beschuldigde en zijne vrouw hem de deur uitzetten. Hij liep in gebogen houding en kermende weg, zeggende, dat zijn zwager hem een schop tegen het onderlijf had ge geven. Den volgenden dag begaf hij zich naar het Ziekenhuis, waar hij alleen klaagde over pijn in den rug, welke hij daaraan toeschreef, dat hij bij zijne moeder, waar hij turf van den zolder had gehaald, van de trap was gevallenhetgeen echter bij onderzoek bleek onwaar te zijn. De pijn nam intusschen toe en den volgenden dag overleed hijzonder dat hij aan den doctor of aan iemand anders meer had gezegd, dat zijn zwager hem zou hebben geschopt. De advocaat-generaal eischte, met aanneming van verzachtende omstandigheden, eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Dc verdediger concludeerde lol vrijspraak. Te Arnhem is Zalnrdag 11. een van de vier groote gashouders der ver nieuwde gasfabriek met geweldige kraëht naar beneden gevallen, waar door eene schade van vele duizenden guldens is veroorzaakt, en daar een herstel vele maanden zal vcreischen, de fabriek door mindere gasproduclie bovendien veel schade zal lijden. Te Veendam is in de aardappelmeelfabriek van de hh. Hoveling Dotjes een fabriekarbeider in het raderwerk der machinerie geraakt en daarbij zoodanig gewonddat men voor het behoud van zijn leven vreest. De voordragl ter benoeming van een regler in de arrond.-regtbank te Appingedam bestaat uit de volgende hh.mr. E W. Gnljé, kanlonregter te Horst; mr, E. A. van Leeuwen, subsi.-griffier bij de reglbank te Leiden, en ,jhr. mr. J. Schuurbeqne lioeije, kanlonregter te Cotigene. liet standbeeld van prinses Hendrik, te Luxemburg opgcrigt in het park, is Vrijdag ochtend op het voetstuk geplaatst. De plegtige onthulling zal den 30*° October plaats hebben. 's GRAVENHAGE9 October. Tot telegraphist 3° kl. van den rijkstelegraaf is benoemd W. C. Krol, vroeger in die betrekking werkzaam. FHAVHR u Ei. In de vierde zitting van het arbeiders-congres was aan de orde de quaestie van de raden van »prud'hommis". De zaïnenstelling van de raden van /'prud'hommes" en de kring hunner bevoegdheid lieten zeer veel te wenschen over. Dit was het eenparig getuigenis. Van daar dat de raden, die heilzaam konden werken, zoo weinig nut slichtten. Een der werklieden stelde een regelmatig wets ontwerp voor tot reorganisatie van de raden van "prud'hommes". Het bepaalt, dat er voor de beroepen, die naauw aan elkaar verwant zijn, een raad zal beslaan in elke stad en in elk vlek. De raad zal in eerste instantie uitspraak doen in geschillen, onverschillig over hoe groote som zij loopen; in appèl strekt zijne uitspraak zich uit over zaken lot een bedrag van 500 fr. Het bijleggen van geschillen wordt opge dragen aan eene gemengde reglbank, uit patroons en werklieden, zamen- gesteld uit de syndicale kamers. Ook deze zitting werd gekenmerkt niet alleen door bezadigdheid der sprekers, maar degelijke, practische behandeling van hel onderwerp, dat aan de orde was; zoozeer zelfs, dat de Figaro verklaart, dat kamer en senaat een lesje konden nemen bij het wcrkliedencongres. De minister van financien heeft bepaald dat voorlaan niet de prefecten maar de ontvangers der directe belastingen het regt hebben het verlof tot den kleinhandel in tabak in te trekken. Napoleon III had in 1852. ten einde politieken invloed te kunnen uitoefenen, dal regt aan de prefecten verleend. - Zondag hebben in aHe gemeenten van Frankrijkalleen de hoofdplaat sen van kantons, arrondissementen en departementen uitgezonderd, de ver- j kiezingen van ma ires en adjunct-maircs plaats gehad. De Fransche bank heeft gewaarschuwd tegen het in ontvanst nemen van valsche 100 frs billet ten, die in omloop zijn gebragt. L'Echo agricole deelt in een verslag omtrent den graanoogst in Frank rijk o. a. hel volgende mede: De oppervlakte, die in 1875 met graan was bezaaid, bedro g, volgens officiële cijfers, G,947,981 hectaren en is in 1876 verminderd tol ongeveer 6,633,000 hectaren. De opbrengst van het graan in 1876 bereikt het cijfer van 93,355,000 hectoliter De qualilcit van het graan, zoowel wat gewigt als deugdelijkheid betreft, is buitengewoon goed. In sommige zeer vruchtbare departementen woog liet graan In 1875 73 tot 74 KG. het hectoliter, maar dit jaar 78 lol 81 KG. Telt men de opbrengst bijeen, dan verkrijgt men 7,232,786,000 KG., dat is slechts 1 tol ly2 mil- liocn centenaars minder dan de opbrengst van den oogst iu 1875. E> U 2 T S C M L A iV I». De dagbladen van Berlijn deelen nog de volgende bijzonderheid mede ten aanzien van het regtsgeding des heeren von Arnim. Toen hel hof gereed stond om het arrest in de zaak uit te spreken, werden deurwaardersq alle verdere beambten gelast de zittingzaal te verlaten. Intusschen is m, toch te weten gekomen, dat de beschuldigde is veroordeeld. Binnen eeni»e dagen zal, naar men verneemt, het arrest door het staatsgeregtshof genomen aan de deur van het gebouw, in hetwelk hel «Kammcrgericht" haarzittin; heeft, door aanplakking openbaar worden gemaakt. Naar men uit Posen meldt heelt de Paus dezer dagen eenige prelai(1 en andere hooggeplaatste personen in het bisdom van Posen benoemd in commandeurs der St. Gregorius-orde, doch weigert de Pruissische regerin» vergunning te verleenen tol het aannemen en dragen van de insignia dier orde. Te Berlijn hebben zich twee vrouwelijke geneeskundigen gevestH Mej. dr. Lehmus uit Fiirth en rnej. Franziska Tiburlius uit Riigen. Zjj ben te Zurich gestudeerd en zich gedurende een 4% jarigen studietijd door vlijt, bekwaamheid en voorbeeldig gedrag de achting en erkenleiijkheii verworven van have professoren en mede-studenten. Na een prachtig exam werden zij als studenten-arts geplaatst in de kraamzaal en kliniek* vrouwenziekten te Dresden. Deze dames zijn de eerste vrouwelijke aria die zich te Berlijn aan de practijk wijden. TIRKIJE. Men verneemt dat de kansen op het sluiten van een wapenstilsinj tusschen Turkije cu Servië toenemen. Hetzelfde kan niet gezegd vvordea omtrent het houden van eene conferentie der mogendheden. Men meldt uit Konstantinopelliet antwoord van de Porte' is no; niet officiëel aan de mogendheden medegedeeld. De Portc zou eerst irj eenige dagen eene memorie aan de mogendheden indienen. Er kom gunstiger verschijnselen, de Porte schijnt toegevender te worden. OOST-INUIE. BATAVIA. 28 Augustus. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn dc volgende beseft kingen genomen Civiel departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland aaada hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Madioen, J. Ros, en aan ia hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Modjokerte, H. Spönholf. fc. noemdtot adspir. ingenieur bij den waterstaat J. P. Hengeveld: to! archil# 2de kl. bij den waterstaat de opzichter l,te kl. G. Bruins; tot hoofdoiidm, aan de openb. lagere school te Madioen, de eerste hulponderw. te Banijs massin A. M. Overeynder; tol hooldonderw. aan de openb. lagere schooitt Modjokerto, de hooldonderw. te Bima H. G. P. Obdeyn; tot hoofdondn aan de openb. lagere school te Bima, dc hulponderw. te Ngewi It. Osteilo; tot griffier bij den landraad te Indramajoe de le klerk op het assist.-mï kantoor te Buitenzorg W. M. Gallas. Departement van oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Rederlail, aan den majoor der inl. 11. C. V. A. Demmeni; aan den kapt. en den 2' luit. der inf. F. J. Resner en C. J. Leendertz; aan den kapt. der art. C. 1 Cenin. Bevorderd: Bij de milit. administratie tol Is1'" luit.-kwarliermj 2"1' luit.-kwarlierm. 1'. Brouwer en W. K. M. llazeu. Benoemd: tot!» luit.-kwartierm. A. M. van Haeften, 11. W. L Couperus en E. P. Bediert Prairie. Departement van marine. Door den commandant derzeemagl inNeë Indië is benoemd lot 2Jtn stuurman der gouv.-marine M. C. Thueré. lit stelijk in voornoemde betrekking in comm. gesteld. Bij de fabriek vooti marine en liet stoomwezen te Soerabaija is benoemd tot bootsman A. va.ii: Wal, thans portier. 'sGRAVENHAGE9 October. Berigt uit Atchin van 2 October, üpï September is de versterking Silang voltooid en bezet. Den 29'1" ml opgerukt naar I'rarijoe. Men ondervond hevigen tegenstaud en trof» aantal versterkingen aan, 22 stukken zijn veroverd en de vijand heefti dooden achtergelaten; van ons is een man gesneuveld en zijn 8 gewond. Eti versterking is opgerigt 1200 meters ten zuidoosten van Kwallagiglien. I gezondheid is goed en de stemming der troepen uitmuntend. BELGRADO, 8 October. Daar de Oostcnrijkschc sloombooten opdeDoi weigeren Russen te vervoeren heeft de regering een Servische boot g» den om voor dit transport zorg te dragen. De commissie voor aankoopit llongaarsche paarden ten behoeve van Servië heelt reeds 860 stuks gekoclt LONDEN. 8 October. Dc heer Forsler heeft voor de kiezers te Bradfe een redevoering gehouden, waarin hij het betreurde dat Engeland nietrfifj dadelijk bij den aanvang zich bij de mogendheden had aangesloten, ons in hare hemoeijingen hetreffende het Oostersche vraagstuk te onderstem Hij keurde de laatste dépêche van lord Derby goed, en verklaarde datK slechte beheer in Bulgarije zal voortduren en de opstanden zich zillt herhalen, zoo lang aan de Turksche heerschappij niet een einde komt LONDEN, 9 October, in de memorie, welke de BulgaarscliegedelegeeÉ aan lord Derby hebben ter hand gesteld, wordt het lijden geschetst, dal4 Bulgaren gedurende eeuwen te verduren hadden. Zij verklaren dat del gaarsche natie de hervormingen in Turkije niet vertrouwt, en van ft mogendheden een verzekering van hare volkomeuc autonomie verlangt. RAGUSA, 8 October. Mukhtar-pacha heeft eergisteren een aanval8* op de hoogten van Bajnobodo,-die door de Montenegrijnen bezet wa» en drie schansen genomen. De Montenegrijnendie op den wapensliW vertrouwden, werden overrompeld. Mukhtar-pachadie de Moiitenegiji' nazette, werd bij Milolincha Doüve tot staan gebragt en eindelijk inï,11 stellingen teruggeworpen. De Montenegrijnen hadden ruim honderd do* en gekwetsten. De verliezen der Turken zijn aanzienlijk. BUCHAREST, 8 October. Het officiële blad bevat een besluit van vorst, waarbij gelast wordt, dat het staande leger met de reserve en territoriale leger bij divisiën beurtelings moeten bijeenkomen tot hel* van oefeningen, le welken einde aan den minister van oorlog eeuert» is toegestaan. II. K. 11. de Grootvorstin CONSTANTIJN van Rusland heeft een aanW gedaan van verschillende Costumes van echt CACHEMIRE ïan (lisière chinée a jour) waarvan de Heer EETROESSELi, rne Anke' te Darijshet uitsluitend Dépot in Europa bezit en met een go"* medaille bekroond is geworden. Eene schoone kwaliteit komt daaroni? voor van frs 11.50 c. de meter bij 1 m. 20 breedte. Stalen frtuf) Onder de tegenwoordig veelvuldig voorkomende kindervoedsels bekte» het Cfafley's Kindermeel (Farine Lactée) van (lifley, Scliiele- Rohrbach, eene voorname plaats, daar hel door de kinderen zeerg"

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2