De zaak betreffende hei gymnastiek onderwijs aan de hoogere burger school is wederom een nieuwe phase ingetreden. Aan de uitnoodiging van burg. en weth. om aan den raad een gemotiveerd rapport in te zenden over de wijze waarop z. i. het onderw jjs in de gymnastiek aan de hoogere bur gerschool ingerigt zou moeten w ordenten einde goede resultaten in dat vak te verkrijgenzonder nadeel voor het wetenschappelijk onderwijs, heeft de directeur dr. A. T. van Aken voldaan. Bij de door hem voorgestelde regeling 1°. is voor de gymnastiek evenveel tijd beschikbaar als bij het andere stelsel, terwijl daarvan minder tijd zal verloren gaan; 2". is het mogelijk de leerlingen naar de eischen der gymnastiek te classificeren, wal volgens het andere stelsel niet mogelijk is; 3". blijft de gymnastiekles buiten den invloed van de daarop volgende les, welke invloed bij hel andere stel sel, men moge zulks willen of niet, onmogelijk zou te vermijden zijn. Naar aanleiding van dat rapport hebben de raadsleden de Jonge, Huygens en Soury den raad voorgesteld burg. en weth. uit te noodlgen, om aan den minister van binnen), zaken te kennen te gevendal nog in den school- cursus van 1876 op 1877 voor den tijd van vier maanden eene proef zal worden genomen met de door den minister gevorderde regeling van het gymnasliek-onderwijstenzij Z. Exc. rnogt kunnen genoegen nemen met eene inrigting van dat onderwijs, zooals die door den heer directeur in zjjn rapport is uiteengezet. Eenige dagen geleden, meldt het Dbl., mogten wij melden, dal er grond bestond om te vermoeden, dat de onrustbarende geruchten aangaande de pink van den heer Tceuwisse minstens voorbarig waren en vermoedelijk zelfs geheel onjuist. Gister is dit nu gelukkig, tot blijdschap der betrek kingen van de opvarenden, bevestigd; de reeds als verongelukt opgegeven pink is te Scheveningcn teruggekeerd; alles was wel aan boord. BUlTENLAiNÜiSCllk BEhlGlElN. ElfiEHSB. LONDEN, 3 October. Lord Derby heeft twee gedelegeerden uit Bulgarije ten gehoorc ontvan gen. Zy overhandigden hem eene memorie benevens een adres aan de ko ningin. Lord Derby zeide in antwoord, dal Engeland levendig belangstelde in Bulgarije en dat de regering alles in het werk zal stellen ont waarbor gen te verkrijgen tegen eene herhaling der Turksche gruweldaden. De gedelegeerden zullen een afschrift dezer stukken aan een lid der Duilsche en andere ambassades overhandigen. De Times geeft zijne afkeuring te kennen over hel onbepaalde van hel gesprokene door de ministers betredende hetgeen in Turkije geschieden moet. Zy hebben in hunne toespraken tegen windmolens strijd gevoerd; allerlei plannen, die geen redelijk mcnsch in ernst heeft geopperd, zijn door hen bestreden, maar overigens hebben zij slechts phrases voor den dag ge- bragt en geschermd met allerlei verouderde en traditionele schrikbeelden en vooroordcclen. Vooral de eerste minister heeft dal gedaan. Maar ook lord Derby's verklaringen geven weinig licht en maken den indrukalsof hij liefst de zaken zou laten gelijk zij zijn, maar, nu er toch eenmaal iets veranderd worden moet, zoo weinig mogelijk veranderd wil hebben. Het blad is van oordeel dat eene conferentie der mogendheden volstrekt nood- zakelgk is. - Bij het ministerie van marine is een brief ontvangen van kapitein Allen Young, den kommandant van de Pandora. Hij is geschreven te Up- pernavikaan de noordkust van Groenland. Aan boord van de Pandora is alles wel, maar van de overige schepen der expeditie kan de kapitein geen 'bérigt geven. FRAÜHBMK. Men verzekert dat de minister van justitie de brieven, welke de bis schoppen lot hem hebben gcrigt om legen besluiten der kamer te proteste ren, in strijd met de wet acht. Hij wil de bisschoppen, indien zij dit gedrag herhalen, openlijk berispen en streng voorschreven de wetten te eerbiedigen welke hun elke inmenging in de aangelegenheden van den slaat verbieden. liet aangekondigde arbeiders-congres is thans te Darijs geopend. De regering heeft zich daartegen niet verzet. Een der hoofdthema's, die be handeld zullen worden, geldt de betaling van den arbeid der vrouwen. Men wil die even hoog zien opgevoerd als die der mannen. De prefect van hel dep. l'llerault, de heer Deluias, heeft de opvoering van Donsai'd's "Lion amoureux" in den schouwburg Ie Geile verboden. Dit drama werd in 1866 voor de eerste maal in hel Ihetitrc framjais gespeeld, en de heer Donsard werd deswege tot kommandeur van het Legioen van Eer benoemd. Het blad Les Droits de I' Domme maakt bekend, dat zijn verant woordelijk hoofd het bedrag van de jongste boete, waartoe het veroordeeld is, namelijk met de kosten 3750 fr. 50 centimes, in de schatkist gestort heeft. Die storting is de achtste, die van wege dal orgaan geschiedt, zoo dat het totaal der door Les Droits betaalde boeten 37825 fr. 40 cent. beloopt. Door het geregtshof te Marseille zijn de aanzienlijke legaten, door den heer Autels aan verschillende Jezuïtische en andere godsdienstige congrega tiën vermaakt, aan de regtmatige erven toegekendomdat die ligchamen in Frankrijk niet wettig beslaan. Te Villeneuve-les Cugnauxniet verre van Toulouse, heeft zekere Julien Ducros een driedubbelen moord gepleegd. Hij leefde sinds lang in oneenig- heden met zijne vrouw en had hare zuster Marie Maurat bij zich inwonen. Deze zou trouwen, maar Ducros had zich tegen haar huwelijk verzet, om dat hij bij haar huwelijk haar aandeel in de kleine ouderlijke nalatenschap moest uitkeeren. Om niet langer aan de ruwe bejegening van Ducros bloot te slaan, had Marie Maurat in de laatste dagen een gedeelte van den dag de wijk genomen bij de eehigcnoolen Lacroix, die op de bovenverdieping van liet huis van Ducros woonden. Dit maakte dezen nog woedender, zooi# hij de slaapkamer zijner schoonzuster sloot, om 's avonds haar hel tera;. kceren te beletten. Middelerwijl raasde en tierde Ducros al meer en me(, tegen zijne vrouw, ten gevolge waarvan deze zeide, dat zij zich tot ba geregt zou wenden. Ducros bragt hierop zijne vrouw met een houweel ver. schcidenc slagen op hel hoofd toe. Nadat hij zich vergewist had dat jj dood was, ging hij naar de bovenverdieping en vermoordde er zijne schooi, zuster en de vrouw van Lacroix. Hierna wilde hij zich met een scheer^ een slagader openen; maar de wond, die hij zich toebragt, was niet gevaar- lijk. Hij ging vervolgens de deur uit, legde een tamelijk grooten weg af maar toen begaven hem door het vele bloedverlies zijne klachten en imt hij neer. Hij werd door eenige personen gevonden, badende in zijn bloej Aan dezen bekende hij den driedubbelen moord, en zij gaven van een a ander kennis aan den maire. D|1IT§G!I L1YD. Naar men verneemt zijn op de tentoonstelling te Philadelphia Duilsche inzendingen bekroond. Men meent dat dit aanzienlijk getal be. krooningen niet strookt met het gevoelen van prof. Ileuleauxdie de Düi!- sche industrie, zooals zij op de tentoonstelling was vertegenwoordigd,l!( scherp veroordeeld heeft. Dezer dagen heelt te Bremen plaats gehad de bijeenkomst der gedeli- geerden van het centrale bond van Duilsche industriëlen, liet doel derta gadering was een besluit te nemen ten aanzien der quaestie van de Belt van beschermende regten op de producten der ijzerindustrie. De verg* ring heeft zich met algemeene stemmen verklaard voor de opheffing der ij van 3 JnIij 1873; zij verlangt dat de beschermende regten ook nal'Jii e. k. tot op een later te bepalen tijdstip zullen worden geheven. Daarbiji de wcnsch geuit, dat de rijksregering in de aanslaande zitting vanfc rijksdag een daartoe strekkend wets-onlwerp zal indienen. In de provincie Hannover zijn onlangs pelroleambronneil ontdekt, 1 de nabijheid van Zellc bijv. heelt men er eene gevonden, alwaar men b» kent gemiddeld uil 40 kubieke meter teerzand 180 a 100 centner rati petroleum te verkrijgen. Gelijk reeds gemeld is, werd in den nacht van 18 op 19 uit den postwagen, die van hel station te Deutz naar het cenraaistalioiit Keulen reed, voor een aanzienlijke waarde geroofd. Behalve een zekerp tal niet nader bekende bankbilletteu van 1000, 500 en 100 mark, nijg papiercugcld, gouden en zilveren specie, zijn nog verdwenen 10 bankbilletto van 1000 mark, 5 van 500 mark en 2 van 100 mark elk, waarvan nummers bekend zijn, verder 2 billclten der Ilannovcrsche bank ad mark, 5 coupons Köln-Minden a 6.75 mark, 50 couponbladen 3!e serie Bcrgische Gruben mul Hiitlcn Vercin2 coupons Florence ad 5 fr.350Ei gelsche goudstukken, een zwart onyxkruis met gouden krans, een zilvern ankcrhorloge met gouden rand (n°. 58853 van binnen), zeven ringen brillanten (18 karaat goud) en 2 (14 karaat), een dames-horloge (gemert SAS, A. M) en vele zilveren sleuteltjes en haken voor horloges. Eenek looning van 1200 mark is voor de ontdekking der dieven en van liet f stolen gord uitgeloofd. ÏIIRH 1.9 F. De stand van zaken heeft in den laatsten lijd een geheel ander aamii gekregen De kansen op het herstel van den vrede hangen thans minderi van Turkije en Servië dan wel van de onderhandelingen der mogendlieis om tot eenstemmigheid te geraken, liet Russische bezettings-voorstel, in Oostenrijk gedaanheeft de hoop dat die eenstemmigheid zou verkrejti worden vrij wat geschokt en met gespannen verwachting verbeidt menir openbaarmaking van hel antwoord van Oostenrijk. Men ziet eene stellig weigering tegemoet. Aan de Times schrijft men omtrent de Russische voorstellen: De eenli indruk van deze voorstellen op de mogendheden was zeer ernstig, maa durende de volgende dagen is men kalmer gaan oordeelen. Iedereen daarin eene soort van zedelijke pressie zien, die Rusland in het uiletili oogenblik op de meening en wenschen der mogendheden wil uitoefen» Rusland meent leregt, dal de mogendheden, bij den algemeeiien tveitid naar en de erkende behoefte aan vrede, thans aan Turkije voorwaarde! zullen opleggen, die veertien dagen geleden niet gesteld zouden zijn; niet omdat er eene neiging is om aan de overgelegde pressie van Rusland toet 'geven, maar omdat de mogendheden zien, dat Rusland zelf onderin invloed ecner beweging is, die het eerst onvoorzigtiglijk aanmoedigde en» niet langer meester is. Oostenrijk zal de eerste zijn om in te zien, dattó den vrede, zelfs tot den prijs van eenige onaangename concession, koopen. De correspondent van Reuter Ie Belgrado meldt: Daar te Pelersb»! getwijfeld wordt aan de verwerping van de vredesvoorstellen der heden door Milan en zijne ministers en aan het besluit van Servië om oorlog lot het uiterste voort te zetten, wordt thans officieel bevestigd.ib' Servië zich slechts aan eene buitenlandsche tusschenkomst zal onderweip» en geen vredesvoorstellen zal aannemen, als zij niet vooraf aan Sen" oordcel zijn onderworpen. -- Een correspondent van de Wecncr Neue freie Prrsse meldt uit M Turksche leger omtrent de jongste gevechten hel volgende: Toen ik' Turksche positie langs reed en gedeelten van het slagveld zag, kon ik' schrikkelijke verwoesting waarnemen, die het Turksch geschut in deSï visehe gelederen had aangcrigtvooral aan den linkervleugel, waar noordoostelijk van Djoenis en Adil oostelijk van Kavnik streden. 1 dezen vleugel was de voornaamste aanval der Serviërs gerigt. Drii werd hij met versehc troepen ondernomen en driemaal afgeslagen. schat dat hier alleen 30000 Serviërs in het vuur zijn geweest, tegen slechts 20 balaillons stand hielden, ofschoon 7 batterijen op den TurkscH linkervleugel een kruisvuur onderhielden. In het front concentreerde de aanval op de Turksche brug, die, door 4 batterijen beschoten, gedeellt1

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2