buitenlandsche berigten. plinaire straf. De straf van vier dagen kwartier-arrest werd echter door den wachtmeester geweigerd; hij begaf rich vrijwillig voor den krijgsraad, en deze heeft bij vonnis den wachtmeester schuldig verklaard aan het wan bedrijf van moedwillig slaan en verwondenen hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 15 dagen in eenzame opsluiting te ondergaan, benevens tot 2 dagen detentie, ter vervanging eener geldboete van ƒ8. De sergean ten v. B. en d. K.die als getuigen in deze zaak werden gehoordzijn op den 28"" Julij jl. op last van den krijgsraad gevankelijk naar het huis van verzekering te 's Bosch overgebragt. Om hun kameraad te redden en zon der de mogcljjkc gevolgen te overzienschijnen zij zich schuldig te heb ben 'gemaakt aan het onder eede afleggen eener valsche getuigenis der waarheid. De minister van flnanciën heeft aan de tweede kamer eene memorie van beantwoording ingezonden op bet laatste verslag over de belastingwet ten. De minister weerlegt de grieven tegen hem in dat verslag ingebragt omtrent de wjjze waarop hjj de herziening der belastingwetten heeft aange vat en over de houdingdie hij bij het ondernemen dier taak heeft aange nomen en gevolgd. De minister nu verklaart dat het programma, door hem in de memorie van toelichting op het wets-ontwerp lot herziening der be lasting op het gedistilleerd ontwikkeld, geen oogenblik door hem is losge laten en dat bjj nog gelooft, dat, wie ook belast worde met de taak, om onze belastingwetten grondig te herziengeen anderen weg zal kunnen volgen met hoop op goeden uitslag. De reden voor de intrekking der voor gestelde tabaks-belasting was niet vrees voor den storm die daartegen op rees, maar omdat de tweede kamer, bljjkens haar verslag, zonder in de bijzonderheden van het wets-ontwerp cenigzins in te dringen, niet slechts die nieuwe belasting in beginsel algemeen afkeurde, zoodat nader overleg werd afgesnedenmaar ook weinig prys scheen te stellen op de afschaffing van den vleesch-accyns. De minister meent thans dat hclzelldc doel, afschaffing of vermindering der op de eerste levensbehoeften drukkende accynsen, langs een anderen weg zal behooren te worden beproefd en hoopt in staat te worden gesteld daaromtrent een eerste voorstel later aan de vertegenwoordiging te kunnen aanbieden. Maar. naar zijne overtuiging, is door de veroordceling van de tabaksbelasting de gelegenheid afgesloten om in de eerste jaren het eind doel tè bereiken, afschaffing van alle op de eerste levensbehoeften drukkende accynsen. Wat het verwyt betreft dat de minister bij de uitbreiding van zijn oor spronkelijk voorstel tol wijziging van het tarief zoo weinig systematisch is te werk gegaan, betoogt de minister dat deze voordragt zich stelselmatig aansluit aan de zeer juiste beginselen, welke bij hel tarief van 1862 hebben gegolden; dat, indien men zich niet moest beperken met het oog op de schatkist' er inderdaad geen reden zou kunnen zijn om niet alleen de be lasting op accijnsarlikclcn te behouden; maar dat. nu de schatkist derge lijke belastingvermindering niet gedoogt, de keus niet twijfelachtig was. en het de voorkeur schijnt te verdienen die vermindering zóó toe te passen dat met zeer enkele uitzondering alleen hel normaal regt op volledige fabricaten behouden blyft. Het ter overweging aanbevolen denkbeeld van een uniform laag invoer- regt op alle handelsartikelen, meer als een regt van controle of van statis tiek te beschouwen, acht de minister geheel onaannemelijk, ja een belang rijken stap achteruit. De minister deelt bet bezwaar niet om over deze voordrag! te beslissen met het oog op de aanstaande herziening onzer handelstractalen met vreemde mogendheden. Van de tot nu toe sedert jaren reeds gevolgde handelspoli tiek, om het Nederlandse!) tarief alleen te regelen naar Nederlandsche be hoefte en daarop geen bijzondere begunstigingen by handelstraptaten toe Ie staan, wenscht de regering niet al te wjjken. Wal de vraag betreft naar den stand der onderhandelingen met andere mogendheden over de herziening onzer handelstractalengeeft de minister te kennen, dat, wel is waar in sommige landen, waarmede Nederland ver dragen van handel en scheepvaart heeft, wettelijke maatregelen schijnen overwogen te worden, welke eene herziening dier verdragen zouden kunnen medebrengen, maar dat tot op dit oogenblik geenc onderhandelingen over dergeljjke herziening gevoerd wordenterwijl alleen Italië en Turkjje hunne handelstractalen met Nederland hebben opgezegd. Italië heeft echter hare opzegging weder teruggenomen. 'sGBAVENIlAGE, 3 October. Bij kon. besluit is bepaald, dat het kantoor der registratie en domei- j nen te lleusden met den 16d" November aanstaande gevestigd wordt in de gemeente Werkendam. Tot notaris te Vaals, arrond. Maastricht, is benoemd de heer J. J. Winlgens. cand.-notaristhans griffier bjj het kantongeregt Ie Heerlen, nil welke betrekking hem eervol ontslag is verleend, en tot notaris te Waar denburg. arrond. Tiel. de heer P. C. Swcmer, cand.-notaris, thans burge meester der gemeente Beest. Tot plaatsvervangend kantonregtcr Ie Ohlenzaal is benoemd de heer 6. L. Weitzel, aldaar. De 1* luitenant der infanterie op non-activiteit J. F. Smith is weder bij het 8' reg. inf. in activiteit gesteld. De minister van justitie zal morgen geen gehoor verlecnen. Gisteren is onder praesidium van den hoofd intendant generaal-majoor 11. Ilardenbcrg het examen aangevangen van 7 onderofficieren, dingende naar den rang van tweeden luitenant-kwartiermeester voor het leger hier te lande. Leden van die commissie zjjn kapitein W. Goudriaan, van hel reg. grenadiers en jagers; kapitein-kwartiermeester N. J. 11. van den Bos, van hel 3e reg. huzaren, en secretaris de le luitenant kwartiermeester P. G. Asmus, van het reg. grenadiers en jagers. KHOBLAWlk LONDEN2 October. De verkiezing vanj den nieuwen lord-mayor heeft Zaturdag plaats gg. had. Als zoodanig is gekozen de alderman sir Thomas White. Daarhjj weduwnaar is, zal een zijner dochters de plaats van lady-mayoress beklee- den bij officiële feesten. Aan de westkust van Afrika is in den toestand weinig verandering gekomen. De Britsche zcemagt blyft, in weerwil van de intrigues van d« koning van Dahomey, de kusten van diens staat blokkeren. Het metst lyden daarvan de Fransche kolonisten, toevallig juist degenen, die de groet, ste schuld dragen aan den gespannen toestand tusschen Europeanen eu ig. landers. Eenigen van die Fransche kolonisten is hetzooals men weet gelukt te ontkomen, terwijl nu de Britsche regering den kommandant tn haar eskader gelast heeft, zoo mogelijk ook de Fransche kolonisten te beschermen. Dc wereld-tentoonstelling te Philadelphia is Donderdag II. door 257® personen bezochtmet de vrijbilletten liep het getal bezoekers tot 270,000. De tentoonstelling is nu 119 dagen open geweesten is in het geheel door 5,996,786 personen bezochtvan welke 4,583,465 ongeveer 2.500,000 dollars aan entrée hebben betaald. Den 10d" November zal de tentoonstelling g. sloten worden. EK ANK KIJK. Volgens het Journ. des Déb. is in den jongsten ministerraad geb deld over de aanstaande byeenroeping der kamers. Er is besloten, iln zulks tegen den 30"" dezer geschieden zou. De bureaux zullen onmiddel lijk worden benoemd en dc beraadslaging over de begrooting den 3'» No vember kunnen worden hervat. Het besluit der regering om de divisie-generaals, thans hoofden der militaire kommandementen, in die betrekking te handhaven, vindt bij It republikeinsche partij weinig goedkeuring. Men had verwacht dat i« minste die generaals, die in den laatsten tijd door clericale manifestatie van zich hadden doen spreken, zouden vervangen zjjn. Wel wordt, hji men, door dc letter der wel de thans geschiede herbenoeming niet verboda, maar dan toch zeer zeker door den geest daarvan, aangezien het aclilet- wege blijven van dc periodieke aftreding der generaals bljjkbaar slechts u het oog op buitengewone omstandigheden is voorbehouden. Bovcndiei, zegt men, is hel gelijkelijk bcklecden van militaire kommandementen» van het lidmaatschap des scnaats door een aantal generaals op den di minder wenschcljjken hebben sommige dezer laatsten zich aan allerlei Bi grepen schuldig gemaakt. Dp 29 September werd de geboortedag van den graal van ChamtMil door de legitimisten te Parjjs in de kerk Saint-Germain-des-Près doorlz lezen van eene mis pleglig gevierd. De dienst werd verrigt door denk llerrero, die, als aalmoezenier van don Carlos, den Carlistischen veldtogin Spanje heeft medegemaakt. Naar men verneemt vertrekt de lieer Bouher naar Arenenberg, It einde te trachten eene scheuring van de Bonapartistische parljj tegen tega De voormalige keiz. prins zou de plannen van de zoogenaamde «Jonga", waarvan Itaoul Duval het hoofd is, goedgekeurd hebben. Door de gravin de Montijo is een beschuldiging wegens laster if diend legen de dagbladen les Droits de l'Homme en le Courtier del' Am die een stuk hadden openbaar gemaakt, waaruit blijken zou, dat de «té zerin van Frankrijk drie jaren na den dood van den graaf de Monii; geboren werd. B(JIT8CHLAIB. De keizer heeft den opperpresident van den Elzas en Lotharingen lil volgende schrjjven doen toekomen, dat in de Strasb. Zeit. is opgenom «De feestelijke ontvangst, die mij bij mijn eerste bezoek aan den Elzask reid is geworden, gaf blijken van zulk eene levendige en omvangrijkeW neming der bevolking, dat ik daardoor bijzonder aangenenaam verrastt zeer verblijd ben. Ik verzoek u allen, die mijn hart door zulk eene tb vangst goed hebben gedaan, mijnen dank te betuigen en de bevolking«I mijne levendige voldoening over de goede en vriendeljjke ontvangst derIW pen in hunne kwartiereu te kennen te geven." -- Uit het postkantoor te Munchen is een pakl-et gestolen met 53.M mark aan bankbriefjes, benevens een zak inhoudende 2000 mark. TURKIJE. Een officieel berigt uit Belgrado meldt: De Turken hebben Zaturb met 2000 man en 40 kanonnen het Servische leger bij Gredclin aangek' Na een gevecht van twaalf uren zijn de Turken met groot verlies terg' geslagen. Dc Serviërs hebben hunne stelling op de hoogten gehandhaafil In een schrijven uil Konslantinopcl van 26 Sept. (door dc II. C.^' gedeeld) leest menHeden ochtend was te Pera het gerucht in oml# dat de afgetreden Sultan Murad overleden was. liet gerucht sprak om»! lieid, maar het schijnt zeker le zijn, dat het berigt van Murads «lood da?' Ijjks le wachten is. Men kan niet zeggen, dat hel berigt iemand verrasii maar het maakte toch een zonderlingen indruk. Men herinnert zich, dr. Leidesdorlf vrij stellig uitzigt op herstel van den Sultan binnen'" maanden gaf, indien dc patient dien lijd dc noodige rust genieten kon 1 voorwaarde is door zijne verwijdering van den troon vervuld en toch hij sterven, zelfs binnen den tijd, die voor zijne genezing gesteld was.' hetzelfde paleis waar ook zijn oom door de noodlottige schaar zijn* vond. Men heeft er welligl geene reden voor, maar schudt toch hel li®1' Men verzekert dal het voorstel, hetwelk keizer Alexander doors"1 raai Snmarofi den keizer van Oostenrijk liet doen, daarin bestaatdat0(11

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2