LEIDSGUE COURANT. 233 DINGSDAG 3 OCTOBER De Courant r er schijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs tier Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, juet het Ftrtlag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, ftanco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommeri der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Adverientiën is van 1—4 regels f ).- iedere regel meer 25 cents. STA DS BERICHT EN. Vergadering van den Gemeentiraad van Leiden, op Donderdag den 5'lcn October 1876, des namiddags le twee uren. 1', Benoeming van een onderwijzer der l'le klasse aan de school n°. 1 voor onvermogenden. (215) 2». Verzoek van de Commissie voor de Volksvoorlezingen, om ome toelage uit de gemeentekas ter tegemoetkoming in de kosten van zaalhnur voor de Bloemententoonstelling. (191, 199 en 218) 3". Idem van J. Ciggaar, betrekkelijk de tolheffing bij de l'ostbrng aan de llaarlemmertrekvaart. (208 en 217) 4". Idem van G. Van Cazant, ter bekoming van grond op het Raamland buiten de voormalige Marepoort. (216 en 227) 5-, Idem van Commissarissen der Nieuwe Sociëteit op de Ruïne, betrekke lijk de plaatsing van een steenen muur. (226) fi«. Voordracht betrekkelijk de termijnen van oplevering van de werken aan het plantsoen bij de voormalige lloogewoerdspoort. (225) 7'. Idem betrekkelijk de aanbesteding van het schoolgebouw op de Korte Langegracht. (223 en 228) 8°, Verzoek van de firma wed. J. C Van Venetie en Zn., om een riool te leggen naar de Uiterste gracht. (221) 9'. Idem van A. Das, om een stoep te leggen aan de lloogewoerd. (220) 10». Idem van M. 1. IJzermanom ontslag als leeraar in de geschiedenis cn aardrijkskunde aan de gemeente-instellingen voor hoogcr en middelbaar onderwjjs. (219) 11'. Idem als voren van J. G. J. Malice als onderwijzer 2I,( klasse aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (224) 12'. Begrooting van de Bank van Leening, voor 1877. (213) 13". Voordracht tot aanvaarding van het legaat groot ƒ30000, door wijlen den heer 11. V. J. Buzzi te Frankfort a/M. aan de gemeente Leiden ver maakt ten behoeve van het Stedelijk Werkhuis. (229) BINNENLANDSCHE BERIGTE.N. van 100 50, 10 cn 5 hectoliters, waren de hoogste prijz 26. LEIDEN. 2 October Uit de verschenen memorie van beantwoording betreffende de wets ontwerpen nopens de regtbanken en kantongcregten blijkt dal de minister volhardt brj het voorstel o. a. tot opheffing van de regthauk te Leiden, wier werkzaamheden gering zijn cn wier ressort zich zeer gemakkelijk laat vereenigen met de omliggende arrondissementen. Het belang der hoogeschool, waarop het adres van den gemeenteraad voornamelijk klem legt, is hier tegen geen beletsel; daar immers ook thans de zittingen van de reglbank «iet door studenten plegen te worden bijgewoond, zal door de opheffing van dat collegie de bloei der universiteit geen gevaar loopen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen ƒ5.50 en ƒ2.70 en de laagste prijzen ƒ52, ƒ26, ƒ5 20 en 2 CO. - D'. Baart de Ia Faille, pred. bij de Ncd. hervormde gemeente alhier, lieeft voor het. beroep naar lleeg bedankt. Het bestuur van den Veender- en Lijkerpoldcr, builen de bedijking onder Alkemadc, heelt beroep bij den koning ingesteld legen een besluit van gedep. staten van Zuidholland, waarbij is vernietigd een bevel van het polderbestuur tot opruiming van een molentje. Aan Pict-Gijzenbmg is gisteren morgen een treurig ongeluk voorge vallen. De heer van der Pjjl, chef van het station aldaar, is zwaargewond 1 door treia 8, die ten 9.24 van hier kwam. Deze sneltrein reed door, juist terwijl trein 9 van Amsterdam voor het station op het regterspoor stilhield. Denkelijk heeft de chef nog den weg willen oversteken naar het station, toon de sneltrein hem verraste, tegen den grond wierp en over het been treed. Hij werd ook nog op andere plaatsen gekneusd cn is te half een ure Mn de gevolgen bezweken. De machinist stopte, toen hij het ongeluk zag aankomen, wat hij echter niet meer kon verhoeden. Van de oprigting der maatschappij af was de overledene bij haar in dienst. Te Amsterdam zijn Zaturdag II. de eerste palen geslagen voor het rijks museum van schilderijen, op het aangeplempte stuk grond, tusschen de Weteringbarrière en de P. C. Ilooftslraat. Te Amsterdam werd gisteren eene, bij aanplakbilletten aangekondigde, vergadering gehouden in een lokaal bij de Willen spoort. Op die verga dering zijn behandeld de grieven der burgers tegen de policie en de mili taire magt bij de laatste ongeregeldheden. Ongeveer 1700 menschen waren opgekomen. In het algemeen werd door hen de burgemeester beschouwd als oorzaak van hetgeen waardoor men gegriefd was. Staande de vergade ring werd goedgevonden een telegram aan Z. M. den koning te zenden, waarbij hel onmiddelijk ontslag van den burgemeester en de vervolging zjj- ner medepligligen werd verzocht. Toen het bedoelde telegram zou verzonden worden, drukte een der aan wezigen liet vermoeden uit, dat vanwege de policie reeds een ordonnans naar het telegraaf kantoor zou gezonden zijn, om de aanneming van het telegram te verbieden. De heer Steenbergen, commissaris van policie in de vijfde sectie, stond op en zeide dat hij met de verzending van telegrammen niets te maken had en ook er niet meê te maken wilde hebben; al ging de geheele vergadering in een luchtballon naar den Haag, hij had er zich niet mede te bemoeijen, en zou dan misschien voor zijn pleizier medegaan. Voorzitter der vergadering was zekere K. Ris, die vroeger in de ver gaderingen, uitgaande van de Internationale, in Dalrust als redenaar optrad. Bij de eerste verificatie der schuldvorderingen in het faillissement van de firma le Normant cn van Ouwenaller, te Amsterdam, is gebleken, dat het passief ƒ1.400.000 bedraagt. Hel actief bestaat uit ƒ200,000 aan con tanten en ƒ1,020,000 aan te incasseren schuldvorderingen. Als accoord zal worden aangeboden: uitbetaling van 13% pCt. en cessie van eene schuld vordering van 1 millioen op ééne firma, ten behoeve van gezamenlijke crediteuren. De arrond.-regtbank te Deventer heeft regtsingang verleend tegen een landbouwer en zijnen knecht te Diepenveen, ter zake dat zij op den 18Jel1 dezer een 15-jarigen knaap, bij bedoelden landbouwer in dienst, terwijl hij 's avonds bij den haard zat te slapeneene vette prop papier op het hoofd gelegd cn die aangestoken hebben, ten gevolge waarvan de jongen eene be langrijke brandwond bekwam. Even builen Breda zijn Vrijdag avond 11. door den laatsten trein, van Tilburg komende, een 14-tal ossen overreden, die uit het land geloopen waren en zich op de rails bevonden. De locomotief ontspoorde dientenge volge cn geraakte in het zand. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij niet gebeurd; alleen is de stoker eenigzins gewond. De ossen zjjn allen dood; koppen, poolen en stukken lagen overal verspreid. Betreffende de noodlottige vergiftiging door het eten van champignons, te Prinsenhage voorgevallenverneemt men nog dat ook de heer des huizes is overleden; ook de toestand der gouvernante moet nog bedenkelijk zijn. In de Zaturdag le M d.leiburg gehouden vergadering van het aardrijks kundig genootschap is door den voorzitter medegedeeld dat ten behoeve der Sumatra-expeditie de stoomharkas den 28,l,n October, per Prinses Amalia, naar Batavia zal worden verzonden; in January volgt het hoofd der expe ditie, dc heer Schouw Sanlvoort, per Conrad, met den machinist en den stuurman der barkas. Als ingenieur voor lopographie, geologie en photo- graphie gaat de heer Veth Jr. mede, als zoöloog de heer Snellemans, een botanicus volgt vermoedelijk later. Dc heeren Veth cn Snellemans vertrek ken van Padang naar hel binnenland, de heer Schouw Santvoort per barkas langs de Djambirivier. De regering is hoogst welwillend gezind. De natie bragt ƒ30000 bijeen voor dezen welenschappelijken togt. De memorie van beantwoording van den minister van justitie omtrent dc wets-ontwerpen betreffende de regeling van de inrigting en het regtsge- bied der arrondissements-reglbanken en kanlongereglen is verschenen en gaat vergezeld van negen gewijzigde ontwerpen. Intusschen betreffen die wijzigingen slechts ondergeschikte punten. In hoofdzaak handhaaft de minister de gedane voordragt en sluit hij zich aan bij de bestrijding in het verslag zelf van dc belangrijkste bedenkingen, daartegen door andere leden ingebragt. Het hoofdbeginsel dezer voordraaien is geheel hetzelfde als dat van de wetten van 10 November 1875, betreffende de hoven. Bij de be handeling daarvan bestond reeds volledige zekerheid aangaande 's ministers voornemen om ook ten opzigle van regtbanken cn kat.tongereglen verhoo ging van bezoldiging te doen zameiigaan met gelijktijdige opheffing van rcgtszetels. De minister betwijfelt ernstig of een voorstel uit sluitend tot verhooging der tracteinenlcu van alle beslaande r'eglerlijke ambtenaren in lagere rangen, zonder uitbreiding van hun werkkring, wel op de instem ming van schier de geheele kamer zoude kunnen rekenen. De minister houdt vol dat deze voorstellen niets hoegenaamd praejudiciëren omtrent eene la crc reglerlijke organisatie. Hij geeft de verzekering dat hij zich noch

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1