LEIDSCIIE COURANT. 1876. 51°. 332. MAANDAG 2 OCTOBER. STA DS-BERICHT EN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 .egels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 145146 der Handelingen van den Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 5den October 1876. BINNENLANDSCHE 8ERIGTEIS. LEIDEN30 September. Bij de Maandag 11. gehouden aanbesteding van het bouwen van een nieuw schoollokaal op de te dempen Korte Langegrachtin drie per- ceelen, waren de minste inschrijvers: voor perceel 1 de heer W. A. van Lith, voor ƒ5317; voor perceel 2 de heer P. van der Kamp, voor ƒ38853, en voor perceel 3 de heer P. C. de Vrind, voor 2844, te zamen ƒ47014. Aangezien voor het bouwen dier school op de begrooting voorloopig slechts 40000 is uitgetrokken, vragen burg. en weth. raagtiging aan den gemeen teraad de werken voor bovenvermelde sommen te gunnen. Gisteren werd er in de fabriek van een onzer verdienstelijkste indus triëlen feest gevierdhet (eest van het 25-jarig bestaan der fabriek en dei- firma Sanders C°.die haar oprigtle en tot een bloei stijgen deed, waar van het zeep-fabrikaat, dat wijd en zijd in den vreemde gezocht wordt, de beste getuigenis geelt. Als men in aanmerking neemt, dat de heer Sanders, die op het oogenblik bestuurslid is van de Nederlandsche vereeniging voor industriëlen, geheel op eigen kracht steunende en op zijne kennis van de chemie, welke hij in zijne betrekking van apotheker bezat, zonder ooit voor dien tijd eene inrigting van zeep-fabrikatie te hebben gebezigdzijne fabriek inrigtte en dreef volgens eigene opvatting en men thans de belang rijke uitgebreidheid kent der fabriek en de vlugt, welke zijn fabrikaat nam, dat op negen verschillende tentoonstellingen de hoogste medailles verwierf van particuliere zijde vernamen wij dat de inzending der firma op de ten toonstelling te Philadelphia groote aandacht heeft getrokken en ook aldaar bekroond is dan laat het zich verklaren dat deze dag belangrijk was. Allerhartelijkst waren dan ook de blijken van belangstelling, waarmede bet hoofd der firma door zijne talrijke werklieden werd begroet, zoomede de toespraak van den meesterknecht G. de Haas, gedurende al dien tijd daar werkzaam en die zijn heer indertijd uit de apotheek gevolgd was in de nieuwe onderneming. Aan dezen dag werd de Haas dan ook een stoffelijk aandenken geschonken. In den npmiddag vereenigden zich de werklieden aan een feestmaaltijd, in de schoon versierde labriek aangerigt, waar zij, zeer eigenaardig, door de dochters en huisgenooten van hun waardigen meester bediend werden. Als een aardige en vooral hoogst geurige verras sing werd in de fabriek belangstellenden aangeboden een stuk Oriza-zeep; de geur daarvan is alkomstig van den rijstbloesemeene bijzonder fijne soort zeep, wier kostbare bereiding vroeger een viertal weken lijds koslte, doch thans met de verbeterde machines niet veel meer dan zooveel uren tergt. Juist aan deze zeldzame fabrikatie heeft de firma o. a hare jongste bekrooningen te danken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 56 tot 73 volwassen personen en 10 tot 16 kinderen. Aan 11000 inzenders op de tentoonstelling te Philadelphia zijn medail les toegewézen. Daaronder zijn 6000 van het vasteland en van Engeland. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft tot arts bevor derd den heer P. Adriani, candidaat-arls. Uit het dezer dagen verschenen programma van het //Haagsehe genoot schap tot verdediging van de christelijke godsdienst" blijkt, dat de bestuur ders in hunne najaarszitting den uitgeloofden prijs hebben toegewezen aan den heer Gottlieb Joss, pred. te Saanen (kanton Bern, Zwitserland), wegens zijn antwoord op de prijsvraag over de //vereeniging van christelijke kerk genootschappen". Bij de opening van den cursus 1876/77 aan het Athenaeum Illusire te Amsterdam zijn door de verschillende departementen, van oorlog, marine en koloniën41 aspiranten benoemd tot militair student bij de geneeskundige dienst. Volgens het Alg. Politieblad zijn twee pakjes inhoudende onderschei dene gouden ringen, sommige waarvan met diamanten en verschillende gouden horologiekettingen, den 17 Sept. jl. bezorgd aan het kantoor van v. Gend en Loos te 's Hagealdaar in ontvangst genomen en volgens opgave in een zak per trein van de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij van 4.25 naar Amsterdam verzonden, doch aldaar niet gevonden. Naar men verneemt moet eergisteren onder Voorhout een schipper door den bliksem doodelijk zijn getroffen. Donderdag is te Rotterdam een trein van den Hollandschen spoorweg aan het station doorgeloopen tot aan het afsluitingshek op het Slagveld. Dit hek werd gedeeltelijk verbrijzeld. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Het ongeluk werd veroorzaakt doordien er niet tijdig genoeg geremd was. Nadat de huzaren uit Amsterdam te Haarlem waren teruggekeerd, ontdekte een volontair-korporaal, dat uit zijn kist in de kazerne een gouden horlogie met ketting was ontvreemd. Het ingesteld onderzoek heeft doen zien. dat de ketting bij een goudsmid te Haarlem was verkocht, terwijl het horlogie is gevonden in het bezit van een fourier van het 3e reg. huzaren, in den Haag. De Arnh. C. meldt: Ten huize van den heer Halfo alhier is onlangs brand ontstaan, waardoor een vloerkleed gedeeltelijk is verbrand. Een vroeger bij hem inwonende huishoudster moet thans aan de regterlijke magt berigt hebben gegeven, dat de brand niet door een toeval zou zijn ont staan. De justitie moet reeds een onderzoek in loco ingesteld en verschei dene personen gehoord hebben. Te Vries, in Drenthe, is eergisteren de bliksem geslagen in een huis, waarin zichgeheel alleeneen kraamvrouw bevond. Alles werd stuk ge slagen maar gelukkig bleef de vrouw ongedeerd en ontstond ,'er geen brand. De voorzieningen, die van jaar tot jaar worden genomen tegen de verstuiving van de deinen op Ameland, schijnen steeds onvoldoende te zijn. Althans, ten vorigen jare namen de zandverstuivingen aldaar op een schrik barende wijze toe; zoo zelfs, dat het te voorzien is, dal, bijaldien geene afdoende middelen worden aangewendde weide tusschen de dorpen Ballum en Kollum langs de noordzijde en die ten westen van laatstgenoemde plaats geheel met duinzand zullen worden overdekt. Ook vreest men, dat de duinen zelve, wegens de vele verstuivingen, te zwak worden, omhetgeweld der Noordzee op den duur te weerstaan. -- Te Groningen is eergisteren gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer P. C. Plugge, die eerstdaags naar Jeddo zal vertrek ken, alwaar hij benoemd is tot directeur eener scheikundige inrigting. Te Prinsenhagc heeft een treurig voorval plaats gehad. Na het ge bruik van eigen gezochte champignons bleek een geheel gezin vergiftigd te zijn. Een dochtertje van 8 en een van 14 jaren zijn overleden, terwijl de heer des huizes zeer bedenkelijk ligt. De overige leden des gezins zijn herstellende. - Naar men uit Grave meldt heeft de milicien, die, bij herhaling op zijn post slapende gevonden, uit vrees voor straf met achterlating van wapenen was gedeserteerd, zich vrijwillig aan de policiewacht gemeld. De man had al dien tijd in de open lucht doorgebragt. - Uit Vlissingen meldt men dat aldaar beslag is gelegd op het Engelsche stoomschip City of Brussels, wegens schade in den nacht van 21 op 22 September toegebragt aan het Engelsche schoonerschip Mary Banfield, dat toen ter reede ten anker lag. 's GRAVENHAGE30 September. Door Z. M. is aan D. Warnink, te Amsterdam, als blijk van goedkeu ring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar, toege kend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer C. W. Margadant, als procureur bij de arrond.-regtbank te Deventer; aan den heer D. Dinger, als plaatsvervangend kantonregter te Amsterdam, en aan den heer W. F. Mefising, als plaatsvervangend kantonregter te Heusden. De 2e luit. C. G. T. van Erpers Rooijaards, van het 2e reg. infanterie, is voor den lijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. (Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1