tilUTRNLANIhSCIIK BEKIGTKN. PER TELEGRAAF. wege; de gemeente was toch geregtigd om aan de ambtenaren in hare dienst voor magtsoverschrijding eene disciplinaire straf op te leggen. Het voorstel van den burgemeester, om den heer ten Cale te kennen te geven dat hij zich met zijne klagl moest wenden tot de bevoegde magl werd aangenomen met 31 tegen 2 stemmen. De heer van Nterop verwij derde zich tijdens de stemming. --De vice-admiraaldirecteur en kommandant der marine te Amsterdam, heeft aan de werklieden van 's rjjks werf aldaar een dagorder van den minister van marine voorgelezen, waarbij Z. Exc. groote tevredenheid over hun gedrag tijdens de ongeregeldheden aldaar betuigt, en de verzekering geeft dat hunne houding ook door de regering op prijs wordt gesteld. Als een bewijs daarvan was de vice-admiraal gemagtigd een halven dag vrij af te geven met behoud van daggeld. Te Amsterdam is Maandag avond op de Brouwersgracht aangehouden en naar het commissariaat van policie overgebragt zekere jufvrouw T.die een heer vitriool in het gelaat had geworpenwaardoor hij belangrijke brandwonden heeft bekomen. De regtbank te Deventer heeft een persoon uit Raalle, die in militaire uniform had geloopen, zonder dal hij daartoe geregtigd was, tot één dag gevangenisstraf veroordeeld. Te Tilburg had gisteren ochtend de stoker in den stoom-graanmolen van den heer B terwijl de machine stil gezet werd, het ongeluk met hel hootd naar beneden tusschen het zwierrad en de muurtjes te vallen. De man was dadelijk een lijk. Hij laat eene vrouw met vier kinderen achter. Ter kennis van de leden der tweede kamer van de staten-generaal is gebragt een nota van de ministers van binnenl. zaken en van financiën, in zake het aanhangige wets-ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de llollandsche spoorwegmaatschappij. Daarin deelt de regering den uitslag van het nader overleg met den raad van administratie van den lloll. IJzeren spoorweg mede, waaruit blijkt, dat door het bestuur der maatschappij aan den eersten eisch van de commissie van rapporteurs, tot toepasselijk- verklariug op den lloll. spoorweg der arlt. 25, 45, 48 en 49 der wet van 9 April 1875, is voldaan; ten tweede dat het minimum verpligte treinen op den Noordhollandschen spoorweg van vier op drie wordt teruggebraglten derde dat de exploitatie der Friesehe lijn evenzeer ten laste der Exploilatie- naa schappij blijft, wannier het nu behandelde wets-ontwerp aangeno men wordt, maar van de lijn Zaanstreek—Hoorn—Enkhuizen de exploitatie in het geheel niet verzekerd is, aangezien de lloll. spoorweg niet gezind is die exploitatie Ie aanvaarden, ja, die aanvaarding uitdrukkelijk geweigerd heeften dat in het belang van den handel, vooral dien van Amsterdam, de lijn Amersfoort—Nijmegen door den lloll. spoorweg, die in het bezit van den Oosterspoorweg is, behoort te worden geëxploiteerd. De regering verklaart het hare te hebben gedaan om aan de bezwaren en verlangens der commissie van rapporteurs te gemoet te komen; zij blijft volharden bij hare vaste overtuiging, dal het financiële belang van den staat e t het belang van den handel en het verkeer zeer zullen worden gebaat «toor de goedkeuring van de overeenkomst uiet de lloll. IJzeren spoorweg maatschappij, en dat eene afstemming van hel voorstel eene aanzienlijke schade kan te weeg brengen. fsGRAVENI1AGE28 September. Tot burgemeester der gemeente Schaesbergh is benoemd de heer G. M. H. baron de Rosen. Tot ontvangers der registratie en domeinen zijn benoemd: te Eist, de heer jhr. J. A. Wichers, thans te Helder; te llardcgarijp, de heer C. W. Andreae, thans te IJsselstein. De heer J. A. ter Wolde, eerste leekenaar aan 's rijks werf te Am sterdam is belast met hel onderwijs in het scheepsbouwkundig teekenen aan de polytechnische school te Delft, gedurende den cursus 1876/77. De officier van gezondheid 1' kl. 11. L. Reeder en de officier van ad- minislratie 3" kl. II. C. D. van de Venvan Curasao in Nederland terugge keerd, zijn op non-activiteit gesteld. In eene heden door de tweede kamer gehouden zitting deelde de voor zitter mede dat de commissie, belast geweest met de aanbieding van het adres van antwoord op Z'. M*. troonrede, zich gisteren namiddag van die taak had gekweten. Z. M. had het volgende geantwoord: "Mijne heeren! Met genoegen verneem ik hetgeen mij door de tweede kamer in haar adres van antwoord wordt te kennen gegeven, en Ik verzoek u haar Mijnen dank daarvoor te betuigen en haar tevens de verzekering te geven, dat Ik met groote belangstelling de vruchten van haren arbeid gedurende dit zitting jaar te gemoet zie." lie vergadering is daarna gesloten en de leden hebben zich naar de sectie vergaderingen begeven. Het geregtshof alhier heeft bij arrest van hedenW. Z.uit Zuidland aan de hem ten laste gelegde brandstichting in brandbare stollen, derwijze geplaatst om den brand tot een gebouw te doen overgaan, waarbij het niet te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebragt, schuldig verklaard en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Omtrent de al of niet toerekenbaarheid oordeelde de regter, dal niet was gebleken dat de veroordeelde in een vlaag van krankzinnigheid zou gehandeld hebben. Vervolgens werd uitspraak gedaan in de zaak van de Leidsche schippers knechten, die te regt hebben geslaan wegens diefstal van saaijet en wel van eene partij hun ter vervoer toevertrouwd. Met aanneming van ver zachtende omstandigheden werd ieder hunner 6 maanden eenzame opslui ting opgelegd. E K ii K S. A Si- LONDEN 27 September. De Daily Te'egrapU ontvangt uil Bombay het volgende telegram: «In eene groole meeting van Muzelmannen alhier is besloten aan H. M. de koningin een verzoekschrift Ie rigtenten doel hebbende om haar te ver. zoekenin haar Oostersche politiek geene verandering te brengendie zou kunnen leiden tot de verdeeling van het Turkschc rijk." Nabij Leeds heeft eene botsing plaats gehad tusschen den trein, die van Londen naar Glasgow ging. en een goederentrein. De locomotiven leden groote schade. De machinist van den goederentrein werd ernstig ge. wond; twee dames zijn mede ernstig gewond Het Daily News bevat het volgende berigt uit Melbourne: De Uande- nong, van hier naar Sydney, is op 11 Sept. bij de Jervisbaai gezonken, Zestig personen, zoowel van de bemanning als van de passagiers, zijn bij deze ramp omgekomen. De overigen zijn te New-Caslle aan land gezet. Aan de New-York Herald wordt gemeld, dal een gezin van zeven personen, de methodistische predikant England met zijne vrouwschoon, dochter en vier schoonzoons, bij Montague, in Texas, in den nacht van den 31en Augustus door eene bende gemaskerden vermoord is. Men onder, stelt dal diefstal het doel der bende was. FKANHRIJK. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft op nieuw een schrijven tol den minister van justitie en eeredienst gerigtter zake van het votum der kamer van afgevaardigden, waarbij de post voor de aalmoezeniers bij het leger geschrapt is. Zijns inziens geldt hel hier eene quaestie van legaliteit en geregligheid. De wet is miskend en de regten van hel geweten wordt geweld aangedaan. Hij acht het zijn pligtuit naam dier heilige regten. waarvan de bisschoppen de beschermers zijn, tegen dit votum verzet aai te leekenen. De heer Thiers is te Parijs teruggekeerd, llij heeft zijn hölel betrok ken dat, door de Commune verwoest, op kosten des lands is herbouwd. De voorzitter van den algemeenen raad van het dep. Pyrenées orien- tales heeft een brief lot den minister Dufaurc gerigt, waarin hij mede op de toenemende wijnvervalscbing in Frankrijk wijst. In het dorp Odeilhai alleen had een koopman uil Narbonne voor 10000 fr. cochenille-preparaten verkochten de kleinhandelaars te Narbonne drijven een bloeijenden handel in kleurstoffen van den wijn. De meeste bijmengselen van den wijn warei schadelijk voor de gezondheid. Het gerucht van den vreesselijken moord op de Christenen te Ning- Knoh-Fu gepleegd wordt bevestigd. De roomsch-katholieke kerk werd door (ene bende van 1000 man overweldigd, op het oogenblik dat daar de dienst gevierd werd. De woestelingen dwongen den priester, die de dienst leidde, zich op de knieën te werpen en eischte van hem, onder vreesselijke bed» gingen, dat bij onmiddellijk zou ophouden met het prediken van de leerstel lingen der secte van Tien-ehu. zooals zij de Christelijke eeredienst noemden, De priester weigerde. Een vreesselijk tooneel van wanorde, vernieling en moord volgde toen. Een 100-tal personen werd algemaakl. i« II I T S C II t- A O. Te Parchim. in Mecklcnburg-Schwcrinwordt den 2,len October een 1 standbeeld van den veldmaarschalk graal Moltke onthuld. Het is met lot- stemming van den groothertog gegoten uit veroverde Fransche kanonnen ei staat op een voetstuk van Zweedsch graniet. De kosten van het gedenk- i leeken bedragen ruim 60000 mark. - --De rentenier August Ehrmann, onlangs te Donaucschingen overleden, heeft zijn vermogen vermaakt aan onderscheidene instellingeninzonderheid in zijne geboortestad Straatsburg. Het burgerhospitaal aldaar verkrijgtI millioen fr.het protestantse!) gymnasium 150,000, de inrigtingen voor noodlijdenden uit de burgerklasse insgelijks 150,000, alle overige instellingen van liefdadigheid aldaar ter stede en ecnige op andere plaatsen ieder 200#) Irs. Bij testamentaire beschikking heeft hij bepaald, dat hij zonder eettip praal moest worden begraven en dat er op zijn graf geen gedenkteckenmg worden opgerigt. TURKIJE. De eenstemmigheid waartoe de mogendhedenbij zoo uiteenloopende belangenzijn gekomen in zake de aan de Porte voor te stellen vredes voorwaarden is, naar men zegt, voornamelijk te danken aan de bemoeijin- gen van vorst Bismarck, die zich daartoe veel moeite heeft getroost. V» het toegeven der Porte aan het eenparig verlangen der mogendheden, ltoudl men zich overtuigd. De tegenw oordige staat van zaken in Servië levert een groot bezwaar op, t. w. of het vorst Milan zal gelukken wederstand te blijven bieden aan den drang van het leger om zich den koningstitel te laten welgevallen. Overi gens bestaat er reden genoeg om aan te nemen datal komt de vrede Hl stand deze moeijelijk van langen duur kan zijn. Naar men uit Konstantinopel meldt heeft de Porie eene som 1,800,000 piasters in goud ter beschikking gesteld van de tweede commissie i die naar Bulgarije is gezonden om te voorzien in de dringendste behoeta der noodlijdenden. WEENEN, 27 September. De Dot. Corr. neemt de nota, door Ristic aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden overhandigd, over. Hirua wordt vermeld, dat, in antwoord op de mededeeling der Porte betreflenfc de verlenging van de wapenschorsing, Servië weigert die aan te gaan, daar j zij in den vorm. waarin de Porie de wapenschorsing stelt, onuitvoerbaar is, - omdat noch een demarcatie-linie, noch een neutrale kring is bepaald, M' geen weinig geschikt is om botsingen tusschen de troepen te voorkom® De Servische regering betreurt het dat de Porte deze onvolledigheid overwogen heeft en er zich toe bepaalde de wapenschorsing 8 dagen te'"' lengen. Terwijl de Servische regering geene bevelen tot verlenging van d" bestaanden toestand geven kan. wenscht zij toch vurig de sluiting vaat® voiledigen wapenstilstand. e W'EISSENBURG27 September. Keizer Wilhelm vertrok heden namiddaf

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2