Naar men uit Uirechl meldt zijn de personen, die onlangs een diefstal met braak pleegden in eene tijdelijk onbewoonde huizing in de Maliebaan, in handen der justitie geraakt; eenige der gestolen voorwerpen waren nog I in hun bezit. Te Zwolle zijr. door de policie aangebonden vier militairen van het koloniaal werldepót te Harderwijk, drie Franschen en een Spanjaard. Zij hadden gezamenlijk p. m. ƒ700 bij zich, en waren elk voorzien van een nachtpermissie tot des ochtends 5y2 ure. Zij hadden den geheelcn nacht doorgemarcheerd. De jongeling te Langezwaag, die voor eenige dagen door iemand met een sabel op het hoofd werd geslagenis na een smartelijk lijden overleden. De regtbank te Heerenveen heeft een onderzoek ingesteld en twee doctoren hebben een visum repertum uitgebragt, waarvan de conclusie is, dat de dood is een gevolg van een slag toegebragt met een stomp werktuig. De Gron. C. meldt: Dezer dagen is door de justitie de volgende vree-elijke misdaad ontdekt. De ongehuwde dienstmeid van een landbouwer te Midwolde, gemeente Leek, ongeveer 19 jaren oud. was bevallen; geen uitweg met dat kind wetende, moet zij het, naar men zegt. in een fornuis met vuur geworpen hebben, waarboven veevoeder moest gekookt worden. Toen eeuigen lijd later de dochter van den landbouwer bij het fornuis kwam, ontdekte deze het reeds gedeeltelijk verkoolde lijkje. Naar wij verder ver nemen, kon niet meer geconstateerd worden ol het kind levend dan wel dood ter wereld is gekomen. Men meldt uit Vlissingen: Het schip met aniline-afval. waarvan vroe ger is melding gemaakt, heeft zijne lading overgegeven aan het Eng. stoom schip JJolmroot. Dit stoomschip is naar zee vertrokken, begeleid tot buiten de uiterton door den Nederl. transportschoener Frans Naerebont. De ge zagvoerder van de IJolmroot verzekerde, dat de in vaten besloten lading in volle zee zou worden over boord geworpen en dat de vaten zoodanig waren belast, dat zij onmiddellijk moesten zinken. Het is later gebleken dat de persoon, dezer dagen te Ttidderen na hel drinken van een glas bier plotseling overleden, niet aan vergift, zooals men vermoedde, maar aan een beroerte is bezweken. Zijn makker, die zich met het geld had uit de voeten gemaakt, is te Venlo aangehouden. In bcrigten uit de Kaapstad, door het llbl. medegedeeld, leest men: Natuurlijk waren onder de jongste omstandigheden allerlei geruchten in omloop gebragt, zoowel over de ware aanleiding van den tegenspoed in de Transvaal als over de middelen om dien te Hoven te komen; doch om den president Burgers zoo uit de boogie Ie beschouwen, als sommige Engelsche Kaapsche bladen ilocuen den uilslag aan hem Ie wijten, is het gewone verschijnsel als eene zaak tegenvalt of niet dadelijk vlot. Zooveel blijkt, dat de president de hoop niet verloren heeft; dal de lerugtogt wel mis schien overhaast geschiedde, maar niets, had van een nederlaag met groot verlies. Integendeel, de verliezen zijn van de zijde der Transvaal zeer gering geweest, en men dacht terstond aan voortzetting van den krijg op eene andere wijze. 's GRAVEND AGE, 27 September. Door Z M. is benoemd lot minister van oorlog de generaal-ntajoor Bejjen, directeur van het materieel der artillerie. Aan den heer jhr. mr. \V. .1 Quintus is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Noorddijk. Tot paardenarts 3e kl. bij liet leger bier te lande is benoemd de heer VV. G. van der Walrijks-veearts. De minister van marine zal Vrijdag geen gehoor verleencn. Z. M. de koning heelt beden middag ten 5 ure de commissie uit de tweede kamer der staten-generaal ontvangen, ter aanbieding van het adres van antwoord op de openings-rede. Morgen komen de afdeelingeu der kamer bijeen tot het onderzoeken dei- Indische begrootings-ontwerpen voor 1877. Naar men verneemt zal de leiding der werkzaamheden in het Haagsche boscli en de rijksduinen worden opgedragen aan een beambte die geheel op de hoogte is van de houtteelt, en wien men ook met het oppertoezigi over de beplanting der rijkswegen zou willen belasten. BÜITKNLANDSCIIK BEKMÏ'I K! 15 K Si A ,"5i ii. LONDEN 26 September. De Times, die moeijelijk kan volhouden dat de Transvaalsche republiek de tusschenkomst van Engeland beeft ingeroepen, slaat thans eenen anderen weg in en beweert dat die tusschenkomst wel degelijk noodig is, want eene republiek, die ieder oogenblik een Kalleroorlog kan teweeg brengen, bedreigt zoo voortdurend de rust van al de Engelsche koloniën van Zuid- Afrika, dat men baar niet ongestoord en naar willekeur kan laten handelen. Een statenbond in Znid-Afrika blijft het ideaal dat Engeland door alle mid delen tracht te verwezenlijken. De lib. Wolseley en Sliepstone zijn naar Zuid-Afrika vertrokken; de ee sle als militaire specialiteit, de tweede als bijzonder ervaren in het onderhandelen met de Kafferstammen. In Pennsylvania beeft eene overstrooming plants gehad, waarbij 21 men- schen zijn omgekomen. Door de maatschappij tol redding van drenkelingen in Engeland wer den in het vorige jaar 725 menschenleveiis en 29 schepen gered. Verder gaf zij belooniiigen voor het redden van 195 meuschen door visschers. Se dert hare oprigting zijn door Iia3r gered 23786 schipbreukelingen. Uit New-York meldt men dat Let springen van de rots-li in het Hel legat Zondag II. heelt plaats gehad, zonder eenige nadeelige gevolgen voor de omliggende gebouwen 23 batterijen, uit 960 elementen bestaande, deden op een afstand van 650 voel de 4462 boorgatenmet 52206 pond dynamiet geladen, springen. De inwoners hadden voor hel mecrendeel de huizen ver- I laten en deuren en vensters opengezel. Eindelooze massa's van toeschou wers bedekten hel strand van New-York, liet geluid door de ontplofllng leweeggehragl, was onbeteekenend, en de grond dreunde slechts zeer li»i- op vijf mijlen afstands is men volstrekt niets gewaar geworden. Met |w wegruimen van de verbrokkelde overblijfselen zal men terstond een aan vang maken. De Coloradokever rigl thans in Canada groole verwoestingen aan. Eti correspondent van de Times schreef aan dat bladdat hij in Hamilton eti groot aardappelveld in 24 uren door dit insect geheel zag verwoesten. PRASKKUK. De vice-minister aai het dep. van binnenlandsche zaken, de heeijFaye heeft aan de prefecten eene aanschrijving gerigtwaarin zij worden uitge. noodigd zeker nieuw kansspel volstrekt te verbieden, en hen, die zich daar- mede bezig houdente vervolgen. Bedoeld spelonder den naam vat "kamerwedrennen" bekend bestaat uit weddenschappen, aangegaan op paard- jes van karton, door een uurwerk binnen een langwerpig ronden kring op een tafel voortgedreven. De gepens. luit.-kolonel der marine Jullien, heelt een adres gerigt in de kamer van afgevaardigden, waarin hij opkomt tegen hel niet toekennen van militaire eerbewijzen aan ridders van het Legioen van Eer, die alleen burgerlijk begraven worden. Frankrijk heeft weder een zijner bert emdsle schrijvers verlorendooi hel overlijden van den heer Eugène Despois, sedert eenige jaren bibliothecarii van de Parijsche universiteit. DllITSCHLAN I». De Kötn. Zeil. meldt dat 27 meer of minder uitvoerige statuëtten zjji ingezonden, ten einde mede Ie dingen naar den uitgeloofden prjjs voorlid best gekeurde ontwerp voor het standbeeld, hetwelk te Keulen ter eere va den heer von Bismarck zal worden opgerigt. Onder deze komt er een voor. dat door eenvoud, juiste uitdrukking en zorgvuldige uilvoering door alli beschouwers als een meesterstuk wordt geroemd. De heer Haversath, gewezen thesaurier bij hel algemeen vicariaat w bet bisdom van Munster, onlangs aangehouden als verdacht van verduiste- ring van stukken en papieren van waarde, is legen een borgtogt van 3000S mark ontslagen. liet congres der oud katholieken Ie Breslau heeft prof. Schulte, t! Ronn, tot voorzitter. SchmOlders te Breslau en Liitzler te Pusscldorptot ondervoorzitters benoemd, liet heeft besloten, door eene officiële aanvrat der oud-kat ludieke synode, eene verklaring te verkrijgen over de vraag. o( van staatswege hinderpalen bestaan tegen de opheffing van het gedwongen celibaat; verder van eiken oud-katholieken geestelijke een votum te vragm over de opheffing van den gedwongen ongehuwden slaat, en eindelijk onl van de afzonderlijke oud-katholieke gemeenten eene verklaring hierover ail te lokken. Te Bremen wordt de vergadering gehouden van de vereeniging I# codificatie en hervorming van het volkenregt. Bij de opening waren 9) leden tegenwoordig. Tot leden van hel bureau zijn benoemd de hh.: ha- vers Twiss. uil Londen (president): dr. Jacques, uit Weenen; de geheimrai! Borchardt, uit Berlijn; de geheimraad Kriiger, uit Zweden, en de Itw Meyer uit Bremen Nederland wordt op het congres vertegenwoordigd te de hh. Bredius, lid der tweede kamer, en Bachiene, lid van den rui van state. liet Ilaliaansche blad Poce delta Verita stelt voor in de maani Januarij a. s. den 800cn verjaardag te vieren van de onderwerping van Hei- drik IV. keizer van het Duitsch-Roomsche rijk. aan Paus Gregorius Villi Canossa. liet blad wil met dit voorstel volstrekt niet de edele Diiilsclte natie beleedigen; het zou hetgeen vóór 800 jaren te Canossa gebeurd is, plegtig willen zien vieren, omdat het de grootheid van Christus' sledehond# en de regtmatige vernedering van een vijand der kerk doet zien. TURK IJl E. Naar men verzekert kan het getal Russische soldatendie zich bij ltd Servische leger hebben aangesloten, thans reeds op 20000 geschat worden. Een gevolg hiervan is dat hel Servische leger den strijd tegen de Turken wil doorzetten en zich tegen alle vredcs-voorslellen verzet. Dat leger *1, trots allen tegenstand, bel plan doorzetten om van vorst Milan ecu konitg te maken. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 26 September. De Times heeft uit Shangai berigt van dn 141'0 dezer, dat men betrellende de Yunnan-quaeslie eene overeenkomst Itetli getreden. De juiste voorwaarden der schadevergoeding zijn nog niet k kend. Men geloofde dal de overeenkomst den 13,!f" zou onderteekend zij»- Wade zou daarna naar Peking gaan. PARIJS, 26 September. Terwijl Rusland officieel zijne adhaesie aan 4 Engelsche voorstellen heeft geschonken, zendt ook Oostenrijk berigt van tij» adhaesie, met eenige reserven. Oostenrijk eischt autonomie der Christ# provinciën op gelijke wijze als Crela die bezit. Engeland heeft toegesw' in eene uitbreiding van het grondgebied van Montenegro. WEENEN, 26 September. De Pol. Corr. zegt in een officieus artikel, betreffende de eigenmagtige handeling van het Servische leger in bet nilW' pen van Milan lot koning, dat alle authentieke berigten daarin overeenkomt» dat de vorst en zijne regering hierin ongeoorloofde inmenging in de politiek, ja opstand zien, waaruit voor het land niet anders dan ongelegenheden out' staan kunnen. Nadat het blad er op heelt gewezen, hoe nadeelig voorSerm de voortzetting der pressie van de ontwerpers van het pronunciamenlo tl kunnen zijn. eindigt hel artikel aldus: Ooslenrijk-Ilongarije zou daarovet geen twijfel kunnen laten bestaan dat het in geen geval van plan is tl" koningstitel, wanneer die den vorst van Servie werd opgedrongen, te,f' kennen, en dal alle feitelijke gevolgen die me;i uit zulk een daad mogl «i"(l trachten te trekken, beslist verzet zouden ontmoeten.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2