PER TELEGRAAF. serleerd. Een hunner is half naakt te Hoenderloo aangehouden en naar Apeldoorn gebragtvan waar hij naar Harderwijk is teruggevoerd. Toen onlangs op zijne reis naar Indië de Conrad de haven van Napels verliet, sprong een van de kolonialen, een Italiaan, over boord en werd, na een poos gezwommen te hebben, door twee zijner landgenooten, waar schijnlijk handlangers, die zich in een bootje bevonden, opgenomen, en aan den wal in veiligheid gebragt. Men heeft van den man sedert niets meer gehoord. De kamer van koophandel en fabrieken te 's Bosch heeft aan den mi nister van financiën een adres gezondenstrekkende dat het aanmunten van bronzen twee-centstukken, met uitsluiting der 2 -centstukken in het wetsvoorstel tol regeling van het muntwezen alsnog worde opgenomen. Voorts heeft zij der kamers in Noordbrabant. Limburg en Zeeland om medewerking gevraagdtot wering der Belgische pasmunt, en eindelijk ook de tusschcnkomsl van den commissaris den konings, opdat in de ge meenten van overheidswege gewezen worde op het raadzame om zich van de Belgische centen te ontdoen De arrond. regtbank te Maastricht heeft een bevel tot voorloopige aan houding uitgevaardigd tegen den eervol ontslagen notaris W. aldaar, tegen wien vermoeden van misbruik van vertrouwen bestaan. 's GRAVENHAGE25 September. Aan den heer W. S. G. T. Post is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Eek en Wiel. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Men verwacht in den loop van deze week de benoeming van generaal- majoor Beijen tot minister van oorlog, terwijl tevens verzekerd wordt, dat in de daardoor openvallende betrekking van directeur voor het materieel der artillerie, spoedig zal worden voorzien. In de zitting van de tweede kamer van lieden heeft de minister van financiën de slaatsbegrooling voor 1877 aangeboden. De rede daarbij door den minister uitgesproken, wordt in hoofdzaak hierachter medegedeeld. Daarna was aan de orde de beraadslagingen over hel adres in antwoord op de openings-rede. De heer de Casembroot heeft inlichtingen gevraagd omtrent den loop der ministeriële crisis. De minister van hinnenlandsche zaken heelt de mededeeling, door hem aan de eerste kamer gedaan, nader uiteengezet. De heer Kappeyne van de Coppello heelt zijnerzijds medege deeld zijn advies aan den koning. Van ecue opdragt lot samenstelling van een liberaal kabinet door den koning was geen sprake geweest. De minister heeft dit ontkend en beweerd dal de vraag of de heer Kappeyue casu quo bereid zou zijn die opdragt te aanvaarden, hem op den 9d,D Augustus door den directeur van hel kabinet des konings zou zijn gedaan. De beraadslagingen over de algemeene strekking zijn gesloten. Morgen is de paragraaf onderwijs aan de orde. De lieer des Amorie van der Hoeven heeft als amendement voorgesteld de vijfde paragraapli van hel adres van antwoord der tweede kamer op de openingsrede aldus te lezen: «Met voldoening vernamen wij dat Uwer Ma jesteit* aandacht op menig groot volksbelang gevestigd blijften dat gewig- tige wetsontwerpen ons eerlang zullen bereiken", zoodat de voorsteller wenscht weg te laten de zinsnede der commissie van redactie: «Vooral stel len wjj er prijs op. dat het wets-ontwerp op het lager onderwijs ons weldra bereike; een onderwerp welke goede regeling zulk een overwegenden in vloed kan uitoefenen op het zedelijk welzijn en de toekomst der natie" BUITENLAJNDSCIIE BEBIGTEN. EIGELAN Si. LONDEN 24 September. De verkiezing iu Buckinghamshire, voor een afgevaardigde iu de plaats va:i den tot pair verheven Disraëli. is ten voordeelc van den conservativen candidaat uitgevallen. De heer Fretnantlc behaalde 2725, de liberale can- didaat, de heer Carington, 2539 stemmen. Voortdurend blijven de dagbladen in hoogst oiiguiisiigen zin spreken over de jongste rede van lord Beaconfield. te Aylesbury gehouden. Zij heeft vrij wat verontwaardiging opgewekt. De Daily News zegt: «liet is een nationale ramp en een nationale vernedering, dat een staatsman zóó onbe voegd, om een redelijk en wel overwogen oordeel uit te spreken over den staatkundigen toestand, op het oogenblik minister in Engeland is." Op een der Engelsche schepen, die de kust van Dahomey blokkeren, zijn vier Fransche kooplieden aangekomen, die met groolc moeite aan de bewaking van den koning van Dahomey ontsnapt waren, liet schijnt waar te zijn, dal de kooplieden Ie Hhydali, die evenzeer in de magt van den koning zijn en niet ontsnappen kunnen, iu denzelfden gevaarlijken toestand verkeereu als hunne vier gelukkig ontkomen lotgenoolen. rHAVH U IJ U. De verjaardag van de eerste republiek, de 21' September, is in de buitenwijken van Darijs en ook in andere steden door hel houden van feest malen gevierd. De orde is daarbij niet gestoord. De heer Victor Hugo, uilgenoodigd het te Marseille te geven feestmaal bjj te wonen, heelt daarvoor bedankt. In het daartoe dienende schrijven betoogt hij, dat de veelsoortige monarchiën onzer dagen alle oui liet ijve rigst bezig zijn het onmisbare eener algemeene republiek te doen uitko men en hij juicht de viering van den 21,ltn September toe als de viering van een nieuwen dageraad voor de menschheid. Iu de zitting der Fransche academie van 21 Sept. heeft de secretaris mededeeling gedaan van eene testamentaire beschikking van de weduwe van Jules Janin. waarbij zij cene soni van 20000 fr. aan de academie heeft ver maakt voor een driejaarlijkschen prijs, door de academie uil te loven voor de beste vertaling van een Lalijnsch werk in het Fransch. Thans verneemt men dat hel berigt van de XIX' Siècledat kapitein Mairet op een tngt in Nictiw-Caledonië door de wilden gevangen genomen en opgegeten zon zijnonwaar is. Mairet heeft aan een zijner vrienden te Darijs geschreven dat zijne expeditie gelukt is en dat hij zich volmaakt wel bevindt. Dezer dagen werd de eerste steen gelegd van de funderingen der j groote kerk op Montmarlrc. Daar de bodem vrij onvast is, moesten 8 i grootc schachten 30 a 35 meter diep worden gegraven, die, met groote steenen opgevuld, dé hoofdpijlers van het gebouw zullen dragen. De huizen in den omtrek hebben door het uitgraven van den Moiitmarlre veel gele den. en velen hebben scheuren gekiegen. De bouw der kerk zal 3 mil- lioen fr. kosten. niHTSCIILANU. Uil Odessa meldt men aan de Augsb. Allg. Zeil.: De inzamelingen van geld en de aanwerving van vrijwilligers ten dienste der Slavische broe deren zijn in vollen gang. Deze beweging wordt hier door de militaire en burgerlijke autoriteiten aangewakkerd, alsof men reeds met Turkije in vollen oorlog is. Ten voordeele der Serviërs worden hier feesten gegeven, waar voor de toegangbilletten door officieren in uniform worden rondgevent. Alle autoriteiten lubben hare ambtenaren ecue korting van 1 pCl. op hun trac- lement afgedwongen ten behoeve der strijdende broederen, leder officier die zich naar Servië wil begeven, moet zijn ontslag nemen; doch terwijl hel gewoonlijk wegens de vele formaliteiten twee a drie maanden duurt eer het hem kan worden verleendwordt het thans dadelijk bij de aan vraag gegeven. Stilzwijgend blijven zij echter op de ranglijst figureren en behouden zij hun regt op bevordering. liet Oriëntalisten-congres Ie St. Petersburg heeft o. a. besloten, zich tol de Russische en de Engelsche regering te wenden, met verzoek: aan elkanders onderdanen toe te slaan, vrij en zonder eenige beperking, in hare Aziatische bezittingen rond te reizen. Voorts zal aan de Russische regering namens het congres worden verzocht, de uitgave der geschriften van den Arubischen geschiedschrijver Tabari. waarmede een Nedcrlandsch geleerde een aanvang heeft gemaaktte ondersteunen. Het volgend congres zal ie Florence worden gehouden. TURK» E. De Nord heeft uit goede bron eene dépêche uit Konstanlinopel ont vangen houdende opgave van de punten, die Engeland heeft voorgesteld als grondslag voor de vredes onderhandelingen. Een wapenstilstand wordt ge sloten; de «status quo ante helium" wordt voor Servië en Montenegro aan genomen met eene territoriale vergrooting ten behoeve van Montenegro; Bosnië, de llerzegowina en Bulgarije wordt eene uitgebreide plaatselijke autonomie toegestaan liet berigt voegt er bijdat de adhaesie van Rusland, Frankrijk en Italië aan die voorwaarden verzekerd is. - Uit Konstanlinopel meldt men aan de Köln. Zeit.: Blacque-bey, die door de Porie was uitgezonden om naar het gebeurde in Bulearije eeu onderzoek in Ie stellen, heelt aan de regering voorgesteld, de personen ts straflen, onder welker leiding Balak en andere dorpen verwoest werden; Achmed Aga en Toussom-bey noemde hij candidalen voor de galg. Schefkel- hassa. den kamerheer van Mourad. schijnt men niet aan te durven; men beginne echter slechts niet de anderen, dan zal het overige wel volgen. Toussom-bey echter, de magtigc Sultan van Karkowamoet reeds ongeveer 2000 baschi bozoeks om zich verzameld hebbenten einde zijne inhechtenis neming des noods met geweld tegen te gaan. Naar men uit Konstanlinopel meldt is de toestand van den ex-sultan Murad V hopeloos; weldra zal de onttroonde vorst niet meer tot het rijk der levenden belmoren. -- Aan de Weener l'ol. Corr. wordt uit Belgrado berigt, dat de Servi sche regering aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden heelt medegedeeld, dal de Turksche troepen den 17"n bij Alexinatz en Janhowa- Klisvraden 191"1 en 21-|cn hij Javor en Andrina, de wapenschorsing hebben overtreden. OOST-INDIK. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Ontslagen: eervol, de president van den raad vu justitie te Banda in'. D. H. van Gelder; de ontvanger bij in- en uitvoerreg- teil en aecijnsen Ie Soerabaija R. van Slooten. Benoemd: lot president vat den raad van justitie te Bandade officier van justitie bij den raad van jus- tilie te Amboina mr. 11. K. Haviuga Oortwijntot 3*° commies bij het dep. van binnenl. bestuur, de klerk J. E. Edwards van Muijen Depaitement tan oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, de le luit. det artillerie H. P. A. de Wilde. Departement tan marine. Verleendeen tweejarig verlof naar Neder land aan den gezagh. 1' kl. bij de gouv.-marine J. H. Meijer. Benoemd bij de gouv.-marine. tot gezagh. 1' kl.. de gezagli. 2' kl. J. W. Schollen tol gezagh 2' kl.. de ambtenaar op non-activiteit M. Berends, onlangs vai verlof uil Nederland teruggekeerd. WEENEN, 24 September. De conferenticn der ministers over den Oosten- rijksch-llongaarrchen «Ausglcich" zijn afgeloopen. In de overtuiging, dn alle op den «Ausgleich" betrekkelijke wetten gelijktijdig ingediend moei» worden, wat nu nog niet mogelijk zou zijn, zijn de beide regeringen over eengekomen de ontwerpen van wet gezamenlijk in Januarij 1877 aan de vertegenwoordigingen voor te leggen en haar op die wijze de gelegenheid te geven een duidelijk en volkomen denkbeeld over den «Ausgleich" It kunnen vormen. Ten einde de onderhandelingen met de «Naiionalbauk" over de toekomstige Bankstatuteu te kunnen beginnen, hebben de regerin gen besloten, daar beiden haar standpunt ten aanzien van de bekende schol! van 80 millioen handhaven, aan de vertegenwoordigingen een wels-onlwttf voor te leggen, volgens hetwelk deze quaestie aan cene commissie uit beidt vertegenwoordigingen onderworpen zal worden, en voor het geval op' w ijze gcenc overeenstemming wordt verkregenaan de beslissing van ffl schéidsgeregt zal worden overgelaten. STRESA, 23 September. Gambetta heeft heden ochtend den zuidelijken ingang van den Simplonweg bezocht. Door hel gemeentebestuur werd hen een feestmaal aangeboden. Aan tafel hield Gambetta eene toespraak over it voordeelen eener naauwe verbindtenis tusschen Italië en Frankrijk. STUTTGART, 23 September. De wapenschouwing voor den Ditiisclw keizer te Ludwigsburg is gisteren zeer schitterend geweest, tip het diner heden heeft de koning een toast gebragt aan den keizer. De keizer ant woordde o. a. daarop: «Ik heb gezien dat uwer majesteits bevelom de troepen naar de nieuwe beginselen te instrueren, volkomen is opgevolgd." vond hunne houding voor!reffeljjk." RAGUSA, 23 September. De vorst van Montenegro heelt bevolen W zijne onderdanen, die. gebruik makende van den wapenstilstand, naar 1® waren gegaanzich lieden nacht weder bij hunne corpsen moeten voegen KON'STANTINOPEL 24 September. De ambassadeurs zullen morgeit e idcnticken stap doen om dc beslissing der mogendheden betreffende den vrt» mede te deelen en de vaststelling van een wapenstilstand te vragen. BELGRADO, 23 September. Rislics heeft aan de agenten der mogeiidhf- den een nota gezonden, waarin hij drie schendingen van den wapenstilsm» constateert. .Morgen loopt dc wapenstilstand ten einde. Daar men niets'" eene verlenging hoort, zullen de vijandelijkheden waarschijnlijk Maandag I® vat worden. Dc minister verzekert dat het gouvernement geen gevolg S'j geven heeft aan de uitroeping van vorst Milan tot koning. Deze daad fl# volgens den minister beschouwd worden als een plcglig protest van het»"' vische leger legen de Turksche vredesvoorwaarden.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2