naar Sitlard spoedde. Toen de herbergier terugkwam, was de man over leden de Pruis echterdie het valies met geld had medegenomenkwam niet meer opdagen. Men vermoedt dat hij zich van vergif heeft bediend, om het geld van zijn makker meester te worden. Alle nasporingen zyn vruchteloos gebleven. Het Kaapsche Polksblad, beriglen van hel oorlogtoonecl tot op 11 Augustus mededeelcnde, zegt: Het Transvaalsche nieuws is van dien aard, dat ieder er door gegricld zal worden, die president Burgers een voortdu- renden voospoed in hel bedwing der rebellen heelt toegewenscht. Wie zich echter herinnert hoe het in den Basuto-oorlog gegaan was, zal zich niet verwonderen over het wangedrag van het gros van hel leger tijdens den aanval op Secocoenislad. Het Potchefstroomsche contingent en eenige wei nige lieden van de hooldmagt hielden zich goed, maar toen de rest niet oprukte, waren zij natuurlijk tot den aflogt gedwongen. Onder de Kaap sche boeren zijn ferme kerels, maar velen hunner willen niet vechten, of zij moeten het eerst geleerd hebben, zooals die van den Vrijstaat in den langen oorlog, dien zij met Moshesh te voeren hadden. De heer Burgers had terstond een nieuw oorlogsplan gereed, maar hij moest liet laten varen, omdat het meerendeel van zijn volk er voor bedankte om te velde te blij ven. en hij trok dus met eenige uilgclezenc manschappen naar Lijdenburg, waar men meende dat de vijand spoedig een aanval op zou wagen. Te Lijdenburg zal de president veel goeds kunnen stichten, want er heerscht veel vei bittering tusschen de partijen; en als hij gelegenheid vindt om zyn plan ter voortzetting van den oorlog (namelyk door kommando's uit te zendendie elkander out de twee maanden aflossen) ten uitvoer te bren gen, dan kan hij het best winnen; want hoewel het door velen voorspeld is dat de oorlog geruimen lijd zou duren, is er toch niemand in het Trans vaalsche die niet zijne overtuiging te kennen heeft gegeven, dat Secocoeni het op den duur zou verliezen, liet eenige gevaar is dat de Britschc rege ring zich met de zaak zal bemocijen, daar lord Carnarvon's laatste instruc tie aan sir llenry llarkly volstrekt geen gunstige stemming jegens president Burgers verraadt. Van de zoo hoogst ongunstige beriglen, voorkomende in de door de Engelsche bladen medegedeelde telegrammen, maakt liet blad nog geen melding. 's G HA VEN II AG li22 September. Z. M. heeft den maarschalk de Mac Mahon. hertog van Magenta, pre sident der Frausche republiek, benoemd tot grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw, en den generaal-majoor M. C. V. markies d'Abzac, adjudant van den maarschalk president, tot commandeur diet orde. Door Z. M. is aan den majoor A. J. M. C. baron de Possonvan den groolen staf, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder 1' kl. der orde van de IJzerefl Kroon, hem door den keizer van Oosten rijk geschonken. Tot notaris te lleinkenszand is benoemd de heer J. Karseboom, cand.- nolaris te Twello. Z. M. de koning heeft heden namiddag ten half zes ure ontvangen de commissie uit de eerste kamer der staten-generaal, belast met de aanbieding van hel adres in antwoord op de troonrede. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een kon. besluit, waarbij de minister van financiën gemagtigd wordt tot aanbieding der staatsbegrooting voor 1877. De voorzitter stelde voor den minister daartoe de gelegenheid te geven op Maandag aanst.waartoe werd besloten. Voorts deelde de voorzitter mede dat de commissie belast met het ontwer pen van een adres op de troonrede met haar ontwerp gereed was; hij stelde voor daarover heden in de afdeelingen te beraadslagen en de openbare zitting te schorsen tot des namiddags ten 4 ure. In die namiddag-zitting is besloten de beraadslaging over liet adres te houden op Maandag aanst., na de indiening der begrootingswetten door den minister. Voor het gereglshol alhier stond gisteren let egt zekere W. 7... oud 35 jaar, woonachtig te Zuidland, beschuldigd van het opzettelijk in brand steken van brandbare stoften, derwijze geplaatst om den brand tot een gebouw te doen overgaan, waarbij niet te voorzien was dat cenig menschen- levcn daardoor in gevaar kon worden gebragt. Deze man, die sedert een reeks van jaren bjj zijn tante inwoont, in het bezit is van ongeveer 25 gemet land. dat hem jaarlijks 25 per gemet opbrengt, en voor niets be hoeft Ie zorgen, had den lldeD Julij dezes jaars zooveel schulden, veroorzaakt door bet aanhoudend misbruik van sterken drankdat by het heillooze voornemen ten uitvoer trachtte te brengen, als vergoeding voor zijn tante, wie hjj alles verschuldigd was, omdat zjj hem het geld. tot betaling zyner schulden benoodigd, niet wilde ter hand stellen, haar woning in brand te steken. Daartoe sprcide de beschuldigde, in eene naast de woning staande schuur, eenige takkebossen uit en stak die met lucifers in den brand. Gelukkig was spoedig hulp aanwezig en was liet reeds vlam ge vatte hout dadelijk gebluscht. Van eene aanvankelijke ontkentenis kwam hij al spoedig tot eene volledige erkentenis, maar nu deed zich de vraag voor of den besch. deze daad wel toerekenbaar is. llit de verklaringen der getuigen bleek dat hij das aan dag in beschonken torstand verkeerde en slechts een kwartier uur daags nuchter was, zoodat men zich weinig met hem inliet. Zijn doen en laten was derhalve dat van een volslagen dronkaard. De verklaringen van twee geneesbeerenals deskundigen gehoord, waren eenstemmig dat besch. aan chronische alcohol vergiftiging ljjdende was en dat het fijn overleg, ten opzigtc van de brandstichting bij hem waargeno men, meermalen bij volslagen krankzinnigen evenzeer valt op te merken. De vraag of beschuldigde gehandeld heelt in een toestand van toerekenbaar heid maakte dus het hoofdpunt in deze strafzaak uit. Het openb. min., waargenomen door adv.-gen. mr. Gregory, twijfelde in geenen dcele aan die toerekenbaarheid, daar de beschuldigde, die in staat was zelf zijn vermogen te ndministraterenzich al hetgeen is voorgevallen duidelijk en klaar her innert. Hij geloofde dat men te doen heeft met een persoon die volkomen compos mentis is, niet met een krankzinnige, maar met een schromelijk ondank bare echte booswicht, die met hel tuchthuis verdient gestraft te worden. Daar h het ten laste gelegde bovendien voldoende bewezen oordeelde, eischte bij eene veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. de Kanterprocureur te Briellc, geloofde dat de daad niet toerekenbaar is. De quaestie van het bewijs achtte hij niet noodig te bespreken. Hij schetste zijn client als dronkaard, zedelijk, ligchamelijk en geestelijk verwoest, die in een t verloop van drie jaren voor een som van 5500 aan jenever had doen gaan. Volgens pleiter had men hier te doen met een machine, lijdende aan chronische alcoholvergiftiging. Hy concludeerde op grond van art. C. P. tot ontslag van regtsvervolging. Mogt het hof evenwel nog twi achlig zijn en zijn gevoelen niet deelen verzocht hij subsidiair, voor eene veroordeeling zou worden uitgesprokendat een nader verhoor deskundigen zou worden bevolen. De uitspraak is bepaald op Donder- dag aanst. -- Gisteren hield alhier, onder voorzitting van den heer mr. J. J. Locke, van Breda, het algemeen collegie van toezigl op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der hervormden in Nederland zijne jaarlijksche verga dering. liet getal kerkelijke gemeentendat zich aan het algemeen collo gic tot dusverre heeft aangesloten, beloopt 849. Ter vervulling der steeds beslaande vacature bij de Ned. lierv. gemeenit is door het kiescollegie de volgende nominatie van predikanten opg dd. Creulzberg, te Arnhem; Gewin, te Abcoude; Imminkte A mersloort: Pierson. te 's BoschSmeeding, te Haarlem; en llogerzeil, te Arnhem. De miliciens van de ligling van 1874. behoorende lot het bataih jagers, dat sedert Zalurdag jl. deel uitmaakt van het garnizoen Ie Amslti dam, zijn heden per spoortrein ten half twee ure herwaarts teruggekomei om aanstaanden Maandag weder met eroot verlof te gaan. De overige de hoofdstad gedetacheerde troepen kceren na afloop van de leesten bij j tegenheid van den zangwedslrijd in hun garnizoen alhier terug. BUITEMLAINDSCHE BEItlGTKiN. eügkla 16. LONDEN. 21 September. Het rapport van den heer Baring, secretaris bij de Brilsche ambassiii te Konslaulinopelen door de regering belast met hel instellen van plaatselijk onderzoek naar het gebeurde in Bulgarije, beslaat in hel oflieiik blad 25 bladzijden, en wordt ingeleid door een schrijven van sir II. Eli zelf. In dit stuk worden de vroeger vermelde feilen boven allen twjjli verheven, en wordt het zeker, dat de treurige beriglen, vroeger openbar gemaakt, in hoofdzaak met de waarheid strooken. De Times zegt dat kens dit rapport het doemwaardige feit vaststaat, dal, lot wraakntmg over een zwakken en mislukten opstand, een barbaarsch Muzelmansch sd datengespuis werd losgelaten legen de bevolking van eene groote provincie dat gansehc dorpen en steden moedwillig verbrand werden; dat de be» ners wreedaardig werden vermoord, mannen, vrouwen en kinderen; en bij dit helsche werk gruwelen bedreven werden, die de pen weigert lek schiijven. De heer Baring rekent dat enkel in het district Philippopi 12000 personen omgebragt werden Dit vaststaande, is schuhtigverklaw van de regeringonder welke deze dingen gebeurden onherroepelijk Een telegram uit Kaapstad, den l»l,° September via Madeira vem den door den gouverneur Sir llenry Barkly, luidt: «Hel nieuws Transvaal is bevestigd. Alles is hier rustig." De regering heeft, met het oog op de gebeurtenissen in de Transwl besloten versterkingen te zenden naar de Kaap de Goede Hoop. Het slow schip St. Lawrence is daartoe gehuurd en zal ól aanstaanden Zatitrdagii aanstaanden Maandag met het eerste detachement troepen vertrekken. Volgens berigt uit New-York overleden te Savannah op 20 Sept.S personen aan de gele koorts. Er moeten thans 8000 lijders aan tie ziekü zyn. De helft der bevolking heeft de stad verlaten. In Georgië heelt lis- schen blanken en negers eene botsing plaats gehad, waarbij verscheidt» personen gesneuveld zijn. De groote steenkolen-veiling in New-York heeft crue aanzienlijke» laging in de pi ijzen teweeggebragt. In het Lehigh-district hebben de mijt werkers vrijwillig eene vermindering van 15 pC.t. iu hel loon aaitgeiioow zooilat de eigenaars der mijnen besloten hebben met het delven voorin gaan. In hel Schtiylkill-distriet slaan de mijnwerken stilen daar ri» de werklieden zich ook lager loonen moeten laten welgevallen, zalM werk voortgezet kunnen worden. FRANHRU K. Volgens den Temps heeft graaf Orloft, Russisch gezant, aan zij" rfgeriug gevraagd ol' hij de Frausche regering verlof zal vragen eene» volging in te stellen tegen de France, wegens het openbaar maken» een vaiscli traclaal. Daar de Gzaar in de Krim is. voegt hel blail er bij, kan zijn antwoord niet eer dan Donderdag te Parijs bekend zijn. -- Dc clericale aspiralien van vele hoofdofficieren van hel leger iw" hand over hand toe. Er zijn er die zich in hel openbaar uitlaten op f® wijze die moeijelijk geduld kan worden. -- liet bevestigt zich, dat de Frausche marine-kapitein Mairet in Md'1 CaledoniC, bij een aanval op een der hoofden der wilden, gevangen gei»®11 gedood en opgegeten is geworden. Men bereidt een expeditie voor om 11» te wreken en Poindi-Paschunihet intandsch hoofd, te vatten. Te Nimes is dezer dagen, terwijl de bewoners afwezig waren, bi heer Ausset, een koopman, ingebroken en aan geld en verschillende v# werpen van waarde eene soui van 200,000 fr. ontvreemd. liet Journ. des Déb. meldt dal dc oudste zoon van Brighatn looi den proleet der Mormonen, met zes //oudsten" Parijs is doorgereisd,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2