LEIDSCHE COURANT. 1876. r. 22$. ZATURDAG 23 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERFGTEN. Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel aars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p.p. /3.K5. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 'ijaari, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 22 September. Bij de opening der gisteren avond gehouden Nutsvergadering bragt de voorzitter een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer J, I). Blanken, die, gedurende bijna 25 jaren lid van het departement, steeds in verschillende commissiën, o. a. der leesbibliotheek en der volksvoor lezingen, de beginselen der maatschappijen de belangen van het departement had bevorderd. Wanneer, zeide spreker, zich die hulde op een toon van weemoed uitte, daar waar zulk een krachtvol en nuttig leven langzaam was ondermijnd en ei.idelijk afgesneden, mogt hij zeker op instemming van alle leden der vergadering rekenen. Door den heer mr. G. J. Grashuis werd vervolgens, medfc uit naam van zijn mede-afgevaardigde, den heer J. A. van Dijk, rapport uitgebragt omtrent de in Augustus II. gehouden algemeene vergadering der maatschappij welk verslag tot geene discussie aanleiding gaf. Evenzoo werd door den heer dr. Palmer van den Broek, namens de daar toe in der tijd benoemde commissie, verslag gedaan van het opnemen der boeken en effecten der spaarbank, dat een gunstig tafereel van den toestand dier inrigting ophing en mede tot geene nadere beschouwingen leidde. De voorzitter voegde hier nog bij dat aan de plannen tot uitbreiding van den werkkring der spaarbank, in de vorige deparlements-vergadcring vastge steld, eerlang een begin van uilvoering zou worden gegeven. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening van den penning meester van het departement en der daaraan verbonden inrigtingcn, werden benoemd: de heereu C. J. Vermeulen, dr. D. J. Sleyn Parvé, F. de Stoppe laar en m'. C. H. P. Klaverwijdenen re. pcctivelijk tot leden der commissie voor de volksvoorlezingen en der commissie voor de leesbibliotheek, de heeren m'. M. d'Aumerie en P. van der Velden Ettdbrink, welke laatste echter staande de vergadering voor de op hem uiigcbragte benoeming bedankte. Omtrent de wintervergaderingen deelde de voorzitter mede dal voor de spreek beurten op de damesvergaderingen toezegging was ontvangen van de heeren d'. Roopmans van Boekcreu, llaverschmidtLaurillard en Werumens Buning; terwijl met sprekers voor de heerenvergaderingen nog onderhandelingen aanhangig waren. Eindelijk rigtle hij tot de leden de uitnoodiLring lot inzending van onder werpen voor de punten ter beschrijving der volgende algemeene vergadering'. Er bestaal gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Ne- derl. Indië, door middel van het stoomschip Friesland, van de «Rotter- damsche Lloyd", waarvan hel vertrek uit Rotterdam op den 27sl,n September aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia zal mede eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren, bestemd om met deze gelegenheid te worden verzonden, behooren uiterlijk in den avond van den 20 lc° September en de brieven den daarop volgend™ dag, 's morgens vóór 10 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. De Staatscourant bevat het kon. besluit, waarbij aan A. II. Wackers <n li. A. Schiimmer, eerstgenoemde te 's Uertogenrade (Penissen), laatstge noemde te kohlscheid (Pruissen)domicilie kiezende ter gemeente-secretarie van Kerkrade, concessie onder de benaming Laura wordt verleend voor de ontginning van steenkolenover eene oppervlakte van ongeveer 457 hecta- ren. gelegen in de gemeenten Kerkrade, Nieuweuhagen en Eygelshoveit (Limburg). De geneeskundige slaats-commissie te Amsterdam heeft tot arts bevor derd den heer G. J. Jaarsveld, med. doctorandus, en het getuigschrift voor diet eerste gedeelte uitgereikt aan den heer A. P. van Rooijcnmed. doctorandus. De rijks landbouwschool te Wageningen is Diugsdag II. geopend met 62 leerlingen, van welke 32 leerlingen voor de afd. hoogere burgerschool <o 30 voor de aldeelingen A. en B. der eigenlijke landbouwschool. Te Amsterdam is de proclamatie van den burgemeester aangaande za- fflenscholingen van meer dan 5 personen ingetrokken, onder dankbetui- E'ng aan allen, die door hunne kalme en waardige houding de maatregelen, jol herstel en handhaving der openbare orde genomen, zoo krachtig heb- en ondersteund. De burgemeester betreurt bet, indien enkele ingezetenen "uw welligt te groolen dienstijver van sommigen nadeel hebben geleden. Omtrent liet instorten der drie in aanbouw zijnde percelen in de Ferdinand Bolstraat, meldt het Hbl, nog: Per telegraaf werd het berigt van dit ongeluk aan alien geseind die hulp konden bieden, door den brand meester Verbruggc, die zich toevallig in de straat bevond, en van de naast- bijzijnde brandschel gebruik maakte om dadelijk berigt te geven. De brand weer rukte onmiddellijk met aanzienlijke magt aan, en de omstanders waren nu getuigen, hoe hel door dit spoedig berigt mogeljjk werd, dat binnen korten lijd na hel gebeurde acht werklieden, gekwetst, maar nog levend te voorschijn werden gebragt. Omtrent de oorzaak van het onheil verneemt men, dat bij het opbrengen van de kapgebindten op een der percelen een dier omvangrijke getimmerten tegen een ëénsleens scheidsmuur is gestoolen. Daardoor is een gedeelte van den muur ingestort, en viel het bovendeel op de balklagendie brakenten gevolge waarvan de tweede scheidsmuur naar binnen viel. Twee percelen zjjn daardoor geheel ingestort en van een ander een groot gedeelte. De slagtoflërs van den ramp zijn nog met een vermeerderd. Gisteren avond kwam de zoon van J. li. Paltzgraaf, wonende in de Laurierstraat, aan het bureau van policie, om te vernemen of men daar ook iets wist van zijnen vader, die nog niet te huis was gekomen en ook werkzaam was geweest hij de. ingestorte percelen. liet antwoord luidde ontkennend, doch bij onderzoek onder de puinhoopen is het lijk van den 64-jarigen werkman heden morgen ten 6 ure uit den kelder gehaald. Gisteren avond, naar men ons (Bil.) schrijd, is in een logement en koiïijhuis te Amsterdam liet volgende gebeurd, dat naast de onaangename voorvallen der laatste dagen een des te aangenamer indruk maakt. Twee heeren zaten in vertrouwelijk gesprek aan een tafeltje, toen hun aandacht getrokken werd door een schipper, een oppassend huisvader van een talrijk gezin, die zijn nood klaagde, daar hij bij gebrek aan een zeil niet kon varen en zelf niet in staat zijnde dit te bekostigen, niet meer bij magie was het dagelijksch brood voor vrouw en kinderen te verdienen. Genoemde heeren, die den schipper als een braaf man kenden, werden door medelij den zoodanig bewogen, dat een der beiden voorstelde den armen man te helpen, mils de andere daartoe evenveel wilde bijdragen. Dit werd goed gevonden. Daarop haalde de eerste een bankbillet van 100 te voorschijn, welk voorbeeld door den tweeden werd gevolgd. Een derde persoon, getuige van deze daad, ntaakLe de opmerking, dat er nog 30 ontbrak aan het bedrag, noodig om een nieuw zeil aan te schaffen. Goed voorbeeld doet goed volgen en zoo ging het ook hier. Dc derde persoon schonk het te kort van f 30. Te Zaandam is gisteren nacht een hevige brand uitgebarsten aan de westzijde in dc nabijheid van de Koogersluis. Achtereenvolgens werden de percelen van D. Vet, Lakenmond, de Rooi en de Jong door de vlammeu aangetast. De brandweer kon niet verhinderendat de huizen van de drie eerstgenoemde!) geheel afbrandden. Dezer dagen zijn door Fransche kooplieden bij landbouwers te Kerk wijk een viertal paarden aangekocht, voor de som van ƒ3415. Een vier jarig bruin ruinpaard werd gekocht voor ƒ1040 Te Almelo zijn Dingsdag twee woningen van den graaf van Rechteren en één van landbouwer Kikkert door brand vernield. Een oude vrouw heeft daarbij erge brandwonden bekomen. De brand moet ontstaan zijn door het onvoorzigtig droogen van vlas. Betreffende den dezer dagen te Bergum, in Friesland, gepleegdcn moord wordt nog gemeld, dat de verslagene, een hoogst fatsoenlijk jongmensch van deftigen standmet een zijner vrienden van de kermis le Bergum te rugkeerde en op den weg naar Suameer plotseling werd overvallen door den arbeider Paulusma. van Suameer, en toen eerst met een mes twee, niet dadelijk doodelijke wonden, een aan hel voorhoofd en een aan de kaak, en daarop een steek in de borstholte ontving, die bijna onmiddellijk den dood ten gevolge had. De aanleiding tol den moord schijnt nog niet bekend te zijn. Men zegt dat de moordenaar hel eigenlijk op een ander had gemunt. Naar men uit Maastricht meldt is de persoon, die onlangs te Mcerssen bij gelegenheid van een feest werd verwondaan de gevolgen overleden. Nabij Sitiard kwamen Zalnrdag avond il. bij een herbergier twee Pruissen, die een glas bier bestelden. De een, die een valies met geld by zich had, werd na hel drinken van het hier onpasselijk. De herbergier liep naar een geestelijketerwijl de andere Pruis zich lol een geneesheer

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1