LEIDSCHE COURANT. isro. VRIJDAG 22 SEPTEMBER. A0. 224. BINNENLAMOSCIIE BEiUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advert en liën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 21 September. In dc lieden gehouden zitting van den gemeenteraad gaven de hl). Surin- gar, van Hellinga Tromp en van Wensen kennis dat zij verhinderd waren de vergadering bij te wonen de laatste tevens met verzoek aan zijne mede-leden om bij hel opmaken der voordragt ter benoeming van zetters voor's rijks directe belastingen niet in aanmerking te komen. Ingekomen was een verzoek van II Nijkamp, schipper op Utrecht, om vrijstelling ol' vermindering van padgelden een verzoek van commissarissen der volksvoorlezingen van de maatschappij tol Nut van 't Algemeen, om een subsidie van 500 voor te houden tentoonstellingen. Tot onderwijzer 2e kl. aan de school n°. 1 voor onvermogenden werd benoemd J. Radcrsma, te Ter-Aar. Voor de benoeming van zetters voor 'srijks directe belastingen werden de volgende dubbeltallen zamengesteld 1». de hh. L. C. Quant en J. P. J. van Ewijk; 2". dc hh. A. 11. Eigeman en J. C. Rijk; 3°. de hh. J. P. Rietbergen en J. van Lilh. Tot regent van het Gereformeerde minne- ol arme oude mannen- en vrouwenhuis werd benoemd de heer D. F. van lleyst. De voordragt tot plaatsing van een bliksemafleider op het gebouw de Lakenhal werd goedgekeurd en de verzoeken van (1. F. Gombault, tot het leggen van een spoelvlol in hel Levendaal, en van J. ,1. Krantz en Zn., om een waterkanaal te leggen naar hunne fabriek op de Langegracht, werden toegestaan. Op de verzoeken van B. van Driel en W. C. Mulder en van J. van der Kamp, ter bekoming van gemeentegrond op den vestwal, tus- schen den Vliet en de Kaiserslraatwerd afwijzend beschikt. De aldaar nog beschikbare grond, ter grootte van p. m. 700 centiaren, zal in het openbaar worden verkocht, uithoofde daarvoor meer dan één gegadigde is. De heer Cock drukte den wcnsch uit. dat de gunning aan de beslissing van den raad zal worden overgelaten, waaraan gevolg zal worden gegeven. Insgelijks werd afwijzend beschikt op het verzoek van J. van der Kamp, om gemeentegrond builen de voormalige Iloogewoerdspoortde bedoelde grond is het gemeenschappelijk eigendom van de steden Leiden, Utrecht en Woerden, liet verzoek van J. Ciggaar, betrekkelijk de verpachting van tien lol bij de Postbrug, werd aangehouden, uithoofde de commissie van financiën daarover nog niet had gerapporteerd. De verzoeken van Gcbr. den llouter en van .1. W. Filippo, lot bet leggen van stoepen, werden toe gestaan. Ten slotte werd de rekening van de plaatselijke schoolcommissie over 1875 goedgekeurd. Aau het aan de Lcidsche hoogeschool gehouden admissie-examenop 18, 19 en 20 September, hebben deelgenomen 121 adspiranten. Daarvan trok ken zich 4 onder het examen terug. Toegelaten zijn 08. Bij de heden gehouden openbare aanbesteding van de leverantie van de benoodigde brand- en lichtstoffen ten behoeve der gemeente gedurende bet jaar 1877 zijn als minste inschrijvers aannemers geworden: L. F. Meijeraan van de patentolie voor 0.50 de liter, van de petroleum voor 030 de liter, en van de kaarsen voor /0.70 het kilogram; G. Blommt- stein van de korte kagehellurf voor /0 07 per dubb. hectol.korte haard- turf voor ƒ0.08 per dubb. hectol. en lange turf voor ƒ0.60 de honderd stuks; F. H. de Jong van de grove New-Castle steenkolen voor f 1.59% per 100 kilogram, grove Ruhrkolen voor 1.39% per 100 kilogram en sieenkolengruis voor 0.31 per halve hectol. en 11. J. Roetje voor het keukenhout voor ƒ13.95 per stère. Er waren zeven insehrijvingsbilletten ingekomen. Men meldt ons uit Voorschoten: liet personeel der bloeijende Konink lijke Nederlandsche goud- en zilverfabrick der hh. J. M. van Kempen en Zonen, sedert 1858 alhier gevestigd, viert heden feest. De lieer T. A. van Reemst begon in 1836 te Utrecht daarin zijn loopbaan en heeft alzoo 40 jaren met ijver en naauwgezcthcid de zaken der firma zoodanig behartigd, dat hem heden zoowel door patroons, medebestuurders als ondergeschikten. 'en getale van 150. groote bewijzen van belangstelling zijn ten deel geval- Het personeel werd heden morgen dan ook door den jubilaris ont- baald op chocolade, beschuit en sigaren en zal dezen avond, na afloop der werkzaamheden, die een uur vroeger eindigen, met wijn, tulband en sigaren den feestdag besluiten. Op de tentoonstelling van de I-I oil. maatschappij van landbouw van paarden, vee en pluimgedierte, zijn o. a. de volgende bekrooningen toege kend: vcor veulenmerriën van vreemd of gekruist ras, gedekt in den spring- tijd van 1876, met haar veulen van de vorige dekking, de le prijs aan jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest, te Oegstgeest; voor kar- en chais- paard, ingespannen, dc 1" prijs aau W. C. Biben, te Voorschoten; voor rijstieren van inlandsch ras, geb. in 1874 of vroeger, een prijs van het be stuur aan D. van Konijnenburg, te Noordwijk; voor een kuispink van inlandsch ras, geb. in 1875, een prijs van hel bestuur aan P. C. Ciggaar, te Sassenheim; voor een vetten os de 3e prijs aan Gebr. van Schie, te Leiden. Bij de harddraverijdie gisteren van wege de afdeeling Rotterdam en Schiedam plaats had, werd de prijs, ƒ400, behaald door het paard la Vi tesse. van Joost Smits, te Dubbeldam; de eerste premie, ƒ200, door het paard Cornelia, van W. Doon, te 'silage, en de tweede premie, ƒ100, door het paard Gravin, van J. van de Linde, te Maasdam. Door de geneeskundige staats-commissie te Amsterdam is tot arts be vorderd de heer 11. ten Cate lloedcmaker, med. doctorandus. Volgens het U D. bestaat liet voornemen de sabels, in gebruik bij dc vcld-artillerie, te vervangen door een model, dat, wat het gevest be treft, de thans bestaande in gemakkelijkheid van aanvatten verre overtreft; er is een model aau de bevoegde autoriteit ter bezigtiging gegeven. Uit het verslag der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van ster ken drank blijkt, dat de vereeniging over 1875 telde: 41 aldeelingen en 333 correspondenten, 12793 leden, waarvan 2645 vrouwen, benevens 1839 jonge lieden, die zich voorloopig verbonden hebben tot onthouding. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden aanbesteding van den boven bouw der brug over het Spuikanaal op Feijenoord zijn ingekomen de vol gende inschrijvingen: de kon. Nederl. grofsmederij te Leiden ƒ22814; Actiën Gcsellschaft fiir Eisen Industrie Brückenbau, vorm. J. C. Ilarkors, te Duisburg ƒ24696; A. Schretlen C". te Leiden ƒ27448; L. J. Entho ven C°. te 's llage 28996; J. L. Nering. Bögel&C0. te Deventer 35769; F. Kloos Zonen te Alblasserdam ƒ28990; Bellefroid Leveque, te Her stal bij Luik ƒ22.250. Te Rotterdam is gisteren een man van 66 jaren, bij het oversteken der straat, door een omnibus, die met passagiers van den Rijnspoorweg kwam, aan het Oostplein aangereden en gevallen, waarbij hij een trap van een der paarden heeft gekregen, ten gevolge waarvan hij kort daarna overleed. Uit Amsterdam meldt men als zeker dat Z. M. de koning verklaard heeft verhinderd le zijn de feesten van Amstels-Mannenkoor aldaar bij te wonen. De minder gunstige gezondheidstoestand van Z. M. in dc laatste dagen zou daarvan de reden zijn. Heden voormiddag zijn aldaar aan dc Ferdinand Bolstraat twee groote nieuwe perceelen ingestort. Van de 9 gekwetsten zijn 8 naar het gasthuis overgebragt. liet llbl. meldt dat tijdens de laatste ongeregeldheden te Amsterdam tegen ongeveer 40 personen proces-verbaal is opgemaakt wegens verzet. Geen hunner is in preventive gevangenschap gebleven. Tegen drie opge schoten knapen is proces-verbaal opgemaakt ter zake van het inwerpen van glasruiten; een hunner heeft bekend, liet aantal gekwetsten kan niet met juistheid worden opgegeven, omdat onderscheidene personen, die ligtc ver wondingen hebben bekomen, daarvan een geheim hebben g-maakt. Het aantal, dat bekend geworden is, bedraagt ongeveer 30, van welke 14 in het gasthuis werden gebragt. Vijf verlieten het gasthuis, onmiddellijk na verbonden te zijn; van de negen overigen is één overleden. De vice-admiraal directeur-kommandant der marine te Amsterdam heeft den werklieden van 'srijks werf zijn dank en zijne tevredenheid doen beluigen voor hunne ordelievendheid, waarvan zij de duidelijkste blijken hebben gegevendoor zich te onthouden van deelneming aan de ongere geldheden waarvan die stad in dc afgeloopene week het tooneel was. De vice-admiraal voegde er bij, dat het hem een aangename pligl zou zijn, van den goeden geest, die onder hen licerscht, den minister van marine berigt te doen. Naar men verneemt heeft het raadslid mr. A. S. van Nierop aan burge meester en wethouders aangekondigd, dat bij in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad cene interpellatie tot dal collegie zal riglen over de jongslc ongeregeldheden. Bij den burgemeester is een adres ingekomen van ongeveer 80 bewoners der Kalverslraat (tusschen Munt en N. Z. Kapel), die

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1