LEIDSCIIE COURANT. oor, S°. 233. DONDERDAG 21 SEPTEMBER BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 'cdlc,| 'der lat aaiijj alle en. F en it E e sly, werki, '<*1 ei; berin nelen. email, loom. wii» nan. an Tjii rn. rte. nalrn >ij dent l-enli rrranl lopk Of III) I, well 1870, iCl m if* ui iheM Dt Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, meI het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 jjaau, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents I)e prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. «I LEIDEN, 20 September. Het laatste der acht zomer-concerten op Zomerzorg, dat eerst den 5Jeo zou gegeven worden, maar tot gisteren moest worden uitgesteld, trof het uitermate na eenen zoo hangen regentijd. Zonder stoornis kon het voor den tuin zamengestelde programma daarin worden uitgevoerd. Niemand behoefde te vlugten voor gevaren, die hem van den hemel dreigden, en tegen eene kleinigheid, zooals de eenigzins koele avondlucht, ziet men tochvooral bij goede muziek, niet op. Het acht-en-derligste jaar der zomerconcerten liep hiermede ongetwijfeld tot aller genoegen af. Wij wen- scliea er by te voegen, dat het werd gesloten met een fraai programma, al dunkt het ons dat over het algemeen de programmata dezen zomer niet uitblonken; al schijnt het ons toe dat het welbekende "Engellied" van Weslmeyer eene nabootsing is van Stradeila's kerk-aria, dat echter steeds zoo aangrijpend blijft als het andere wekclijk is; al werden wij, zoo wij ons niet bedriegen, dezen zomer op zoo menig ouden bekende onthaald, die ons toch niet lief was geworden, of op den een of anderen nieuweling, waarvoor wij toch geen sympathie konden gevoelen. Doch de eene of andere groote fantaisie van Dunkier maakte veel goed, gelijk ook gisteren avond, wider als slot der zomer-concertenons de "Groote fantaisie over motiven uil de opera «Der Freischütz"van Dunkier geschonken werd. Zij werd zoo beschaald en keurig geaccentueerd, blijkbaar met zooveel ingenomenheid door elke partij uitgevoerd, dat zij wel geschikt was te boeijen tot op het laatste oogenblik en een krachtigen indruk na te laten. Dat is nu eigen lijk muziek!" luidde dan ook het oordeel eens fijnen kenners en in den klemtoondien hij op het laatste woord legde, schemerden 's mans kieschen smaak en moeijelijke eischen duidelijk door. Wij meenen den heer Couvée onzen dank niet te mogen onthouden voor zooveel schoons, dat hij ons dit jaar weder te genieten heeft aangeboden, waaronder de tuin, met den steeds zoo uitgezochten bloemenschat, niet mag worden vergeten. - De minister van buitenlandsche zaken heelt ter kennis van belangheb benden gebragt dat het examen voor de betrekking van leerling-consul zal worden gehouden aan het dep. van buitenlandsche zaken, op Maandag 23 October eerstk.des voormiddags ten 10 ure, en volgende dagen. Zij die dat examen weuschen af te leggen moeten zich daartoe vóór Woensdag 4 October a. s. schriftelijk bij den minister van buitenlandsche zaken aan melden. Door den minister van justitie is aan den brigadier-rijksveldwachter titulair L. Schildluizen, gestationeerd te Leiden, toegekend de rang van - Door de geneeskundige staats-commissie te Amsterdam is tot arts be vorderd de heer W. E. de Jongofficier van gez. le kl.en de heer A. A. Grondhoutcandidaat-arts. - Het vierde congres van bestuurders en voorstanders der vereenigingen voor volksvoordrag ten en volksvermaken in Nederland zal plaats hebben op Woensdag 27 September e. k.'svoormiddags te 10 uur, iu de groote zaal der maatschappij Felix Meritis te Amsterdam. - Te Amsterdam trokken gisteren avond omstreeks 7% ure ongeveer 50 schoolkinderen, zingende, over deu Nieuwendijk lot in de Kalverstraat. Twee jagers, onverstandig, maar niet dronken, meenden krachtens de pro clamatie dien stoet te moeten doen uiteengaan, doch bet publiek, hetwelk cc spoedig bijkwam, was van een ander gevoelen, en voegde den soldaten ■onbetamelijke woorden toe. Een der jagers zag zich genoodzaakt zijn -tijdgeweer le trekken, wat echter volstrekt niet geschikt was de gemoede- kn tot bedaren te brengen. Gelukkig schoten eenige officieren toe, die oden wisten tevreden te stellen. - Te Amsterdam nemen Zaturdag de feesten ter viering van het 25-jarig bestaan van Amstels Mannenkoor een aanvang. Tegen 4 uur op dien dag omen de zangvereenigingen op de groote Beurs bijeen en trekken dan ouder geleide van drie muziekcorpsen de stad door naar het Paleis voor olksvlijt. Bij den stoet is een praalwagen, die den oud-Nederlandschen ooukunstenaar Jan Pieters Sweelinck (te Amsterdam in 1621 overleden) te aanschouwen zal geven, door twee geniussen gelauwerd en omringd door e negen zanggodinnentusschen schilden en vlaggen zullen zich de zang goden Amphion, Apollo, Orpheus en Arion verlootten. Voorts geelt de wa gen de Amsterdamsche Stedemaagd te aanschouwen, die "barden" met gou den harpen aan hare zijden heeft, en door een gezelschap van geniussen begeleid wordt. Vooraan vertoonen zich Castor en Pollux als beschermers van Vriendschap en Broederliefde. Uit Zaandam meldt men aan de 11. C.: Maandag in den voor-avond, omstreeks 7 ure, zijn eene boerenmeid, die in een land zat te melken, en een jongentje van ongeveer 11 jaren, dat zich aan hare zjjde bevond, door den bliksem getroffen. De meid vond men bewusteloos, doch het jongentje was dood. De bals was geheel zwart. De koe schijnt ongedeerd te zijn gebleven. Eene bijzonderheid is deze, dat vóór ongeveer 2 jaren een ander zoontje van denzelfden vader in hetzelfde land mede door den bliksem ge troffen is. Maandag avond is in de gemeente Wormer een houtzaagmolen door den bliksem getroflen en geheel afgebrandle Wormcrveer is een kind door den bliksem gedood. - Te Elspeet is een twaalfjarige knaap, bezig zijnde met plaggen uit bet veld naar eene schaapskooi le rijdenbij het afladen daarvan onder de plaggen geraakt, waardoor h0 stikte. Eenige oogenblikken later werd hij dood gevonden door zijn ouderen broeder. Naar men uit Frederiksoord meldt zijn de vooruitzigten van den land bouwer in die zandstreek voor dit jaar niet gunstig. Hevige regens met langdurige koude in het voorjaar, groote droogte in de zomermaanden en aanhoudend nat weêr gedurende den oogsttijd veroorzaakten reeds veel schade. Men meldt uit Leeuwarden: Dingsdag namiddag werd hier van Ber gum gevankelijk binnengebragt een jongmensch, die gister avond aldaar een moord heeft gepleegd. Bloedvlekken waren nog duidelijk op zijne kleederen zigtbaar. De vermoorde moet een jongeling zijn van Stroobos afkomstig en was tijdelijk, ter gelegenheid van de kermis, te Bergum aanwezig. Een messteek in hel hoofd had onmiddellijk zijn dood veroor zaakt. De dader, die te Suameer woonde, stond, naar men zegt, reeds lang bij de policie in een kwaden reuk. Te Terbandin Frieslandis in den nacht van Zondag op Maandag de bliksem geslagen in de kerk der hervormden. Vermoedelijk is de toren bet eerst getroffen en heeft de bliksem daarna het kerkgebouw in verschillende rigtingen doorkruist. Ofschoon er geen brand ontstond, is de verwoes ting groot. De zeevisscherij op Ameland leverde in het vorige jaar betere uitkom sten op dan in 1874. De opbrengst was ƒ10730, tegen ƒ9960 in laatst genoemd jaar. Gevangen werden o. a. 60000 schelvisschen, 2000 kabeljaauwen, 8000 tongen, 8000 stuks schol, 200 stuks tarbot en 300 manden rog. De visschersvloot bestond in 1875 uit 8 schcpeu, met eene bemanning van 40 koppen. Maandag voormiddag ontlastte zich boven de stad Groningen een vrij hevig onweder en sloeg de bliksem in de school van den hoofdonderwijzer Wildervanck, in de Prinsenstraat, terwijl men zich bezig hield met onder wijs te geven. De bliksem baande zich een doortogt door een der ramen, dat van boven geopend was en verliet het locaal door een ventilatiekoker in den schoorsteenzonder eenige schade te hebben veroorzaakt. Gelukkig kwamen hel onderwijzend personeel en de kinderen met den schrik vrg. De arrond -regtbank te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in zake den eisch tot schadevergoeding, ingesteld door jhr. van Nispen tot Sevenaer te Tilburg tegen die gemeente, wegens het in executoriaal beslag nemen van eenige roerende goederen te zijnen woonhuize. Het beslag werd door een door burg. en wetli. van Tilburg aangewezen persoon in bijzijn van den commissaris van policie aldaar gelegd tijdens afwezigheid van den heer van Nispen, wegens wanbetaling van aan de gemeente verschuldigde hon denbelasting. Door vernieling van het slot en openbreking der buitendeur had men zich toegang tot de woning verse' aft. De regtbank heeft het beslag nietig verklaard, omdat het was gelegd door een onbevoegd ambte naar en deze in zijn proces-verbaal noch van zijne aanstelling, noch van zijne beëediging heeft doen blijken. De gemeente Tilburg is veroordeeld tot eene schadevergoeding, te verevenen bij staat, en de kosten, zoomede tot teruggave van het bedrag, door den eischer wegens kosten aan haar betaald. Men verneemt, dat de in vrijheid gestelde dader van den in de rorige

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1