gemeente opwekkende toespraken waren gehouden door de predikanten Hngenholz iT. van Amsterdam en Gooszen van Schiedam. Blijkens het uit- gebragt verslag bedraagt het ledental 3571. De maatschappij is voortgegaan met haar werk. beslaande in het uitzenden van sprekers en het verspreiden van geschriften, die met graagte ontvangen werden. Ook de beide colpor teurs der maatschappij werkten met veel ijver en goed gevolg. De gemeenteraad van Texel heeft besloten, dat van den tweeden Dings- dag in Mei af tot en met den derden Dingsdag in Junij wekelijks eiken Dingsdag vee- en lammermarkten en op den derden Maandag in Augustus een veulenmarkt zullen worden gehouden. Te Amersfoort is eergisteren het 500-jarig bestaan van het gymnasium gevierd. Na een toespraak van den heer II. J. Snijder, president der feest commissie, werd de feestrede door den rector van hel gymnasium. dr. Burger, gehouden. Vele oud-leerlingen der instelling, waaronder mgr. Hcykamp, bisschop van Utrecht, waren bij de feestviering aanwezig. Verschillende feestelijkheden hadden verder plaats. Te Nieuwe Schans had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Aan de sloom-slroopapierfabriek ging door een onvoorzien toeval de klep van een sloomkttip met kokend water openzoodal een der arbeiders de beide beenen en het onderlijf verbrandde. De ongelukkige, man en vader, ver keert in een vreeselijken toestand. Men vreest voor zijn behoud. Men meldt uit 's IlertogenboschDe maatregelen alhier genomen, tot wering der Belgische centen, schijnen doeltreffend te zijn en goed te wer ken. Beeds vele groothandelaars en winkeliers weigeren de Belgische pas munt in betaling aan te nemen. Te betreuren echter is het, dat hierin geen gelijkvormigheid bestaal en enkele fabrikanten alsnog voortdurend hunne werklieden met die munt, die zij thans tot verminderde prijzen kunnen aankoopenbetalenhetgeen tot groot ongerief en schade voor den minde ren man strekt. Bovendien wordt hier beweerd, dat door het algemeen armbestuur de onderstand in geld aan de armen voortdurend in Belgische centen wordt verleenddie mede tegen zekere winst tot dat einde worden opgekocht. Uit VIDsingen wordt gemeld dat de overheid is verwittigd geworden, dat een Duitsch vaartuig, geladen met 700 ton vergiftsioflen. de Schelde is binnengevallen. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen om dit schip en zjjne gevaarvolle lading te bewaken. Deze geheimzinnige zaak hond! onze maritime autoriteiten zeer bezig, die liet gepast hebben geacht de Engel- sche, Belgische en Fransche autoriteiten te verwittigen, voor hel geval dit schip de kusten van een dier staten tuogt naderen en mogt trachten daar te ontladen. Berigten uil Curasao van 12 Aug. melden het volgende: In den loop dezer week zijn eenige vaartuigen alhier uit Porto-Cabello en La Guayra aangekomenmedebrengende verscheidene passagiers. Gcene hinderpalen werden hel vertrek dier schepen en passagiers in den weg gelegdals sedert geruimen tijd het geval was. Aan den Nederlandschen consul op St. Thomas is, namens de Venezuelaansclie regering, de schoener Mi das, welke door die regering ongeveer 2 jaar geleden in beslag werd genomen, afgegeven. De teruggave van gemeld vaartuig was een der punten van het geschil lus- schcn Nederland en Venezuela. 's GRAVENHAGE, 15 September. Door Z. M. zijn benoemd: tot kantonregler te Lemmer de heer m'. K. Klein, thans griffier bij het kantongeregt te Hoogezand. en tot griffier bij het kantongeregt te Alkmaar de heer mr. J. P. B. van der Mandere, thans griffier bij het kantongeregt te Hillegersberg. Aan den heer II. J. D. W. Dikkers is eervol ontslag verleend als ont vanger der directe belastingen te Delden. Aan het artillerie-instructie-schip Het Loo worden geplaatst de luit. ter zee 2e kl. .1. J. de Bruyne en de officier van administratie 3e kl. P. Gallas, en de luit. Ier zee 2e kl. L. P. D. Op ten Noort, van het wacht schip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. -• De agent en consul-genet aal der Nederlanden te Alexandria heeft tot vice-consul der Nederlanden aldaar aangesteld den lieer It. van Lennep, kanselier van hel consulaat generaal. Bij hel depart, van marine is het berigl ontvangen dat liet schroef- sloomschip Kijkduin op 21 Augustus te Curagao is aangekomen. De Sheik Ali-Bey heelt gisteren, met den heer Gabcau. de stad verla ten, zich begevende naar Brussel. Hem werd door zijnen gastheer Z. K. 11. prins Alexander tot aan het spoorweg-station uitgeleide gedaan. Door het gereglshof Ie 'sGravenhage zijn heden o. a. vernietigd1°. een vonnis der regtbank te Gorinchem, houdende veroordeeling van den ge meente-secretaris te Hoornaar, wegens misbruik van vertrouwen: het hof besliste dal er met geen arglist was gehandeld en sprak den beklaagde vrij; en 2". een vonnis van de Amsterdamsche regtbank, waarbij tegen J. v. D. aldaar wegens diefstal eene gevangenisstraf van 2 jaren was uilgesproken; het hol oordeelde, dat hel wettig en overtuigend bewijs van den diefstal niet was geleverd en sprak hem vrij. BUITEN LANUSCI1E BEK1GTEN. RELGIE. De grootc historische optogt zal Zondag aanst. voor de vierde maal te Gent gehouden worden. Bij die gelegenheid zal er geldinzameling voor de armen plaats hebben. ENGELANO. LONDEN 14 September. Naar men verneemt heeft graaf Derby, in antwoord op lot hem ge- riglc klagten over de jongste Spaansche verordeningen betrellende de pro testanten, gezegd, dat die zaak het onderwerp uitmaakt van eene brief wisseling met den Engelschen gezant te Madrid. Lord Granville heeft een schrijven gerigt aan het comité voor eea meeting, die eerstdaags in de Guildhall alhier zal gehouden worden met betrekking tot de Oostersche quaeslie. Hij wil deze meeling niet bijwonen, omdat hij vreest dal zijne tegenwoordigheid nadeel zou toebrengen aan hare uitwerking, die grootendeels afhangt van het karakter der beweging. Doch hij verklaart in te stemmen met bijna alles wat door den heer Gladstone geschreven en gesproken is. In een openbaar gemaakten brief van lord Russell aan graaf Derby wordt voorgesteldden heer Elliot uit Konstantinopel terug te roepen en hem derwaarts terug te zenden zoodra de in Bulgarije gepleegde wreedhe den streng gestraft znllen zijn. Volgens een berigt uit Konstantinopel, door het Daily News ont vangen, nemen de Turken te Tatarbazarschik en Philopopolis eene voor de Bulgaren dreigende houding aan. Men spreekt van nieuwe moorden op de Ghristenen. Sir Elliot heeft berigt ontvangen, dat de Muzelmannen zijn gewapend, de Christenen niet. Terwijl men alhier bezig was den ondergrondspoorweg uit te breiden en een verlenging tot Aldgate te ondernemen, is een gedeelte van den nieuwen tunnel onder Bishopsgatestreet onverwachts ingevallen, met het noodlottig gevolg, dat zes arbeiders het leven verloren. Vier hunner wer den levend onder hel puin begraven, terwijl twee zwaar gekneusd naareen hospitaal moesten overgebragt worden en later bezweken. FHAIKHIJk. De rede, door den president lot den voorzitter der kamer van koop handel te Lyon gehoudenen waarin hij zich in vredelievendcn geest uit liet is allerwege in het land aangeplakt. De maarschalk-president heeft te Besan^on de hoofdkerk bezocht, alwaar hij ontvangen werd door den aartsbisschop aan het hoofd van het kapittel. De aartsbisschop hield eene toespraak, waarin hij zeidc dat de geestelijkheidbewonderenswaardig door haar gelool en vaderlandsliefde, eerbied jegens de bestuurders predikt en lot vervulling van alle vaderland- sche pligten aanmaanten in deze het voorbeeld aan de kudde geelt. In onze hoedanigheid als Franschman, voegde hij er bij, begroeten wij in u den dapperen soldaat, wiens degen op zooveel slagvelden aan hel vaderland groote diensten heeft bewezen en eindelijk, na smartelijke dagen, een broe dermoordenden strijd heeft doen eindigen; het uitstekend hoofd van den staat, den eerlijken burger, aan wien het dankbaar land zijne toekomst heeft toevertrouwd. Als priester zien wij achter den maarschalk en den eersten magistraatspersoon den Christen. Wij weten, dat indien de regleu van God en de kerk, die onvergankelijk zijn als de waarheid, in gevaar kwamen, deze in u een onversaagd verdediger zouden vinden. Uwe komst in de kathedraal zal hel volk doen begrijpen, dat geen maatschappij be staanbaar is zonder godsdienstig geloof. Het heeft de aandacht getrokken dal de president niet op deze toespraak heeft geantwoord, maar wel op die van andere autoriteiten. Men verneemt dat de presidentwegens overwegingen van gewigtigen aardBelfort niet zal bezoeken. Bij het aanvaarden zijner reize lag dit in zijn plan. Volgens l'Univers bevindt don Carlos zich weder te Parijs. UUITICIILANU. De Reichs Anz. meldt, dat generaal von ManteufTel uit Varzin Ie Berlijn ternggekomen is, en de Kreuzzeit dat de generaal den volgenden dag weder naar den keizer te Mcrseburg vertrokken is. Hel ontbreekt na tuurlijk niet aan allerlei gissingen omtrent het doel zijner reizen. Het aquarium] te Berlijn heeft een ourang-oelanden grootsten, die in Europa gevonden werd, door den dood verloren. Bij de opening bleek bel dat hij overleden is aan ontsteking der ingewanden. Ook de beroemde gorilla, onlangs door de Afrikaansche expeditie voor 20000 mark aan die inrigting afgestaan, is ongesteld. Onmiddellijk is dr. Falkensteindie hel beest op de verre reis zoo goed verzorgde, omboden. Deze heeft hoop den merkwaardigen aap in het leven te behouden. TURKIJE. Naar men verneemt heelt de Sultan bevolen dat een onderzoek moei worden ingesteld omtrent de handelingen van den voormaligeu hofmaarschalk Nuri-pacha. In de rekeningen van het paleis kunnen duizenden niet ver antwoord worden. Met de schuldeischcrs van Murad sloot Nuri-pacha ia der tijd het accoord, dat hij zorgen zou voor de betaling hunner vorderin gen onmiddellijk na de troonsbestijging, mits hem 50 pCt. van het bedrag voor die moeite werd uitgekeerd. Aan die voorwaarde werd voldaan. Iv'og wordt gezegddat hij voorgaf voor 60000 aan meubelen voor het paleis te hebben gekocht, terwijl bij onderzoek bleek, dat geen van de hofleve ranciers te Konstantinopel van een dergelijke bestelling iets wist. De Sultan heeft zich een lijst doen geven van alle ambtenaren en beambten met hun jaarwedden. Hij wil het controle-systeem weder invoeren en diefstallen ten nadcele van het rijk met den dood straffen. OOST-I DIE. BATAVIA, 9 Augustus. liet A. D. meldt het volgende: Berigten uil Atchin gaan voort mel ding te maken van patrouilles, die in gevecht raken. Daar de weg dier manschappen gewoonlijk op grooter of kleiner afstand langs allerlei kam pongs of huizengroepen der Atchinezen gaat, waar de vjjand zich zeer ge makkelijk in hinderlaag verzamelen kan, zoo zullen op den buitenrand onzer bezettingen die onaangename voorvallen nimmer geheel te vermijden zijn. Eenige vrouwen van officieren hebben verlof gekregen hunne echlgenooien op Atchin op te zoeken. Men spreekt van een tiental. In de Loc, leest men: Het Mahomedanisme breidt zich in den laalslen tijd ter hoofdplaats Samarang sterk uit onder de Chinezen. In de school van den hoofdpriesler Abdulkadhir ontvangen dagelijks meer dan honderd jeugdige Chinezen onderrigt in hel Islamisme en door vele Chinezen, die

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2