LEIDSCIIE COURANT. |S76. W. 219. ZATURDAG 16 SEPTEMBER. BINNENLaiNDSCHE behigten. Dt Courant verschijnt liagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditielcosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. deze Courant wordt verzonden bladz. 141142 der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 15 September. De commissie voor liet tweede natuurkundig examen beeft in bare zitting van lieden bet verlangde diploma uitgereikt aan de lib. J. F. Tulleners en N. C. J. Ralider. Door de commissie voor bet geneeskundig staatsexamen te Amsterdam is lot arts bevorderd de beer II. J. Bnchner. Men meldt ons uit Zoelcrwoudc: Woensdag jl. bad alhier, onder be gunstiging van goed weder, de aangekondigde barddraverij plaats. Des voormiddags dongen acht paarden, uitsluitend uil deze gemeente, naar de uitgeloofde prjjs en premie. De prijs, bestaande in een paarlmoeren lepel- doos met 14 zilveren lepeltjes en een kristallen suikervaas op zilveren voet, werd behaald door bet paard de Gr otter, toebehoorende aan den heer D. Groenendijk en hereden door W. Thijssen; de premie, bestaande in een fraai porseleinen theeservies op een blad, werd behaald door bel paard Pieter, toebehoorende aan den heer S. Hoogenvecn, bereden door zijnen zoon SI. lloogeuveen. Des namiddags dongen 10 paarden, uit verschillende gemeenten, die nog nimmer een prijs hadden gewonnen, mede. Na ceuen fermen kampstrijd werd de prijs, bestaande in eene zwart marmeren pendule, met verguld gemonteerd, en twee prachtige bloemvazen, behaald door het paard Snij boontje, toebehoorende aan den heer D. J. Florijn, te Rotterdam, bereden door den jeugdigen pikeur (10 jaren oud) J. G. de Boer, en de premie door liet paard Sop/ma, toebehoorende aan den heer A. Schouten, van Dut bel dam, bereden door den pikeur J. dc Boer, van Wateringen, diens vader. Aan den jeugdigen pikeur de Boer werd, namens de commissie, door den president, als eene erkenning zijner verdiensten iu bet vak, een lederen sigarenkoker, met zilver gemonteerd, uitgereikt. De prijzen werden door den voorzitter der commissie, den edel-achlb. lieer mr. A. II. Brandt, burgemeester der gemeente, niet eene gepaste toe spraak aan de overwinnaars uitgereikt. In zijne toespraak liet hij niet na te wijzen op den pikeur de Boer, die reeds op zoo jeugdigen leeilijd onzen nationalen roem in liet harddraven op zoo luisterrijke wijze had gehandhaafd. Hij moedigde hem levens aan op den ingeslagen weg voort te gaan. Dit nationale feest liep in alle opziglen naar wensch af en aan de commissie mag de lof niet worden onthouden dat zij zich uitstekend van bare taak heeft gekweten. Gisteren Donderdag bad op het dorp eene ringrijderij plaats, weder door ingezetenen der gemeente. 12 ruiters duimen naar de uitgeloofde prijzen. Ce prijs, bestaande in een zilveren cilinder-borlogie, werd behaald door J. van der Krogt; de eerste premie, eene met zilver gemonteerde porle-mon- naie, door G. van der Poel Jz.de tweede premie, een ledprcn sigaren koker, met zilver gemonteerd, door Jac. Vreeburg. Ook dit feest liep iu de beste orde af. De prijzen en premiën boven vermeld werden gratis aan de overwinnaars uitgereikt. De kosten vau bet geheel zijn bestreden uit de gelden, verkre gen door eene inschrijving, die uitsluitend in de gemeente beeft plaats ge had. De gemeente Zoetervvoude heeft ook nu weder geloond dal zij op eene allezins gepaste wijze kermis weet te vieren. De minister van landbouw in Pruissen, dr. Friedentlialwordt dezer dagen liier tc lande verwacht, om in persoon den toestand van den land bouw cu vooral dien der groote droogmakingen in de Haarlemmermeerhet II en de Zuiderzee te leeren kennen. Aan den nieuwen cursus der opleidings-school voor predikanten der Aed. Iierv. kerk, te Doelinchem, met September aangevangen, namen 113 jongelingen deel, die op dc kost- en Latijnschc school onderwijs ontvangen, alsmede 18 aan de akademie te Utrecht. Uit Amsterdam meldt men dal de per-oondie Dingsdag avond door <on bajonetsteek zwaar werd gekwetst, is overleden. Bij het chargeren der cavalerie op bet Koningsplein op Woensdag avond werd weder een nieuwsgierige, goudsmit van beroepdoor een sabelhouw aan liet hoofd verwond. De tegenstand der kwaadvvilligers was op die plaats viij hard nekkig, zoodat eene charge der cavalerie, in vereenigiug met eene com pagnie infanterie, noodig was om de menigte uit elkander te drijven. Den bewoners van het Koningspleindie voor open ramen zalenwerd gelast die digt te doen en de tapperijen werden op bevel der autoriteit gesloten. Zooals reeds gemeld is bleef het overigens vrij rustig. Gisteren avond was lietlot half elf overal rustig. In de hoofdstraten waren de winkels weder verlicht en er heersclite dezelfde drukte als ge- I woonlijk. Een gedeelte der schutterij was als vorige avondeu bij de policie- posten gedetacheerd en door de infanterie werden patrouilles gemaakt, maar de cavalerie was in de kazerne gebleven, doch gereed om op liet eerste sein aan te rukken. Tegen ell ure was weder eene vrij groote schare op het Koningsplein bijeengekomen. De infanterie beproefde eenige malen te ver geefs haar uit elkander te doen gaan en ten 11 ure kwam de cavalerie aan rijden. De bevelvoerende officier vermaande het volk ernstig zich te ver wijderen. Toen dc aanmaning niet baatte, waarschuwde hjj dat hjj zou vuren. Gok die waarschuwing werd echter in den wind geslagen en daar enboven werden nog oproerige kreten vernomen. Daarop klonk het bevel «vuur!" waaraan onmiddellijk werd gevolg gegeven. De menigte stoof nu uiteen, als kaf voor den wind; niemand was gelukkig getroffen: men was ook nu nog sparend te werk gegaan en had waarschijnlijk met opzet hoog aangehouden. Dan wederom keerden dc belhamels terug, en toen ging de cavalerie er, in vereeniging met de infanterie, met blanke sabel en geveld geweer op los. Onderscheidene personen werden gewond, van wie drie naar het gast huis werden overgebragt, en aldaar bleven. Een hunner moet gevaarlijke wonden hebben gekregen. In de Wiliemstraat waren inmiddels ook onge regeldheden. van minder ernstigen aard evenwel, ontstaan, waarvan door een brandschel aan liet cenlraal-bureau kennis werd gegeven. De brand wachten en de policie waren daar spoedig tegenwoordig en werden onmid dellijk door infanterie versterkt, zoodat de zamengestroomde menigte spoedig uit elkander was gedreven. In hel geheel werden 15 personen gearresteerd, onder wie een liedjeszanger op de Nieuwmarkt, die zich aldaar eenige malen vertoonde, en zelfs op last van de policie zijnen zanglust niet kon bedwingen. Ten 1 nre was de rust hersteld en ten 6 ure rukten de aan de policieposten gedetacheerde schutters in. De burgemeester hoeft de volgende kennisgeving doen afkondigen: De bur gemeester van Amsterdamoverwegende dat in den omtrek van het Konings plein reeds eenige avonden na elkander volksoploopen hebben plaats gehad; overwegende dat liet open zijn der tapperijen in dien omtrek de behoor lijke uitvoering der genomen maatregelen van policie belemmert; gezien art. 186 der gemeentewei, beveelt dat te beginnen met heden alle tappe rijen gelegen in den kring begrensd door de Kalverstraat hoek Rozenboom- steeg, dé Muntsluis, Vijzelstraat, lleerengraclii N. Z. tol aan de Heisteeg, de -Heisteeg, Spui en ltozenboomsteegdes avonds ten 8 ure moeten geslo ten zijn en niet vóór 8 ure des morgens mogen worden geopend. Het IJbl. ontving den volgenden brief van eenige bestuurders der Amst. afdecling van de vereeniging tot heil des volks: «In uw blad van gisteren wordt te regt gewezen op de waardige houding der eilanders, Ie midden der woeste tooneelen, welke onze anders zoo rustige stad in de laatste dagen heeft opgeleverd. Daarbij bchooren in één adem de bewoners der Ridder- en Jonkerstraten genoemd te worden, die liet sirenengezang der oproermakers en dc uitnoodiging om zich bij hen aan te sluiten met verachting hebben afgewezen. Toen op Maandagavond eene nienschenmassa van p. m. 300 koppen onder liet gillen van «hop, hop, hop. enz", de Ridder- en Jonkerstraten doorlioste, was er niet één, die zich bij den tierenden hoop aansloot. Enkelen zagen wij zelfs, ten leeken van verontwaardiging, de vuist ballen. Dien avond en ook gisteren pas seerden wij vroeg en laat de R. en .1. straten en konden ons slechts ver blijden over den goeden geest die aldaar hcerscht, met den wensch, dat dit waarlijk goed begin door gelijk goed einde moge worden gevolgd." Aan hel lioofdbureel van policie Ic Amsterdam is Dingsdag avond op- gebragl een jonge Duitscher. oud ongeveer 14 jaren, die vertelde, dat hij uit Berlijn afkomstig was en de ouderlijke woning heimelijk had verlaten. Hij zag er gezond cu sterk uil en was fatsoenlijk gekleed, liet jonge menscli was goed gewapend, want men vond in zijne zakken een revolver met 50 scherpe patronen. Tc Alkmaar is Dingsdag 11. dc algemeenc vergadering gehouden van de Evangelische maatschappij, onder voorzitting van dr. I'antekoek, pred. te Amsterdamnadat den vorigen avond iu het kerkgebouw der Luthersche

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1